Jump to content

120L Piranha


panoss

Recommended Posts

Ωραία!! ευχαριστώ πολύ!!

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 69
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Αν και δεν είμαι φαν των πιρανχα(το αντιθετο μαλλον) παρακολουθώ το θέμα ;).Καλή επιτυχία και δώσε φωτο στο λαο όταν φτάσουν ;)

Link to comment
Share on other sites

δΕΝ ΧΡΕΙΑΖΌΤΑΝ ΝΑ ΑΝΑΦΕΡΘΕΊ!! Δεν υπάρχει περίπτωση να μην ανεβασω φώτο!!!!! ;):);)

Link to comment
Share on other sites

Πόσο καιρό πριν πρέπει να έχει στηθεί το ενυδρείο για να υποδεχτεί το παράνχας μου???(κρίσιμη ερώτηση και παρακαλώ να απαντηθεί το συντομότερο!!!!) :) :)

Link to comment
Share on other sites

αναλογα την διαδηκασια στρωσηματος , εχει πολλα θεματα στο φορουμ η γνωμη ειναι με μπολι και να δουλευει καμια βδομαδα το λιγοτερο

Link to comment
Share on other sites

Θα βάλω κάποιο εύκολο ψάρι αρχικά και σαν πρώτη τροφή για το θηριάκι μου!!! :shifty: :shifty: :shifty: :shifty:

Link to comment
Share on other sites

Θα βάλω κάποιο εύκολο ψάρι αρχικά και σαν πρώτη τροφή για το θηριάκι μου!!! :shifty: :shifty: :shifty: :shifty:

Το φόρουμ δεν υποστηρίζει ζωντανά ταΐσματα να ξέρεις.....

Link to comment
Share on other sites

Α.. συγνώμη δεν το ήξερα..Τότε δεν ξέρω, θα δω τι θα κάνω... :pinch:

Link to comment
Share on other sites

με κατεψηγμενα και αμα κταφερεις κανενα στικακι θα ειναι μια χαρα ;)

Link to comment
Share on other sites

Α.. συγνώμη δεν το ήξερα..Τότε δεν ξέρω, θα δω τι θα κάνω... :pinch:

με κατεψηγμενα και αμα κταφερεις κανενα στικακι θα ειναι μια χαρα ;)

Ακριβώς, λύσεις υπάρχουν πάμπολλες για τη διατροφή του!

Απλά ποτέ ζωντανή τροφή :bigemo_harabe_net-63: είναι και κρίμα και να μην ξεχνάμε ότι χομπίστας σημαίνει αγάπη για ολόκληρο το υδρόβιο βασίλειο, από τον μικρότερο σαλίγκαρο λαθρεπιβάτη μέχρι το μεγαλύτερο θηρευτή....

Πάντα φιλικά και καλοπροαίρετα

Έγινε επεξεργασία - nospanos
Link to comment
Share on other sites

Το Φόρουμ δεν υποστηρίζει δεν σημαίνει όμως ότι δεν πρέπει να το ταΐζεις.......αν σκεφτείς ότι αυτό το ψάρι είναι άγρια πιασμενο και πριν λίγο καιρό κυνηγούσε και έτρωγε το θήραμά του.Δεν πάμε ποτέ κόντρα στην φύση του ψαριού δεν το ευνουχίζουμε απλά από σεβασμό προς τους υπόλοιπους και το φόρουμ γενικά δεν αναφέρουμε ζωντανά ταΐσματα.

Link to comment
Share on other sites

Έγινε παιδιά συγνώμη αν παρεξηγήθηκε κάποιος. Ασ το πάρω με το καλό και θα δούμε!! :bigemo_harabe_net-64:

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Το Φόρουμ δεν υποστηρίζει δεν σημαίνει όμως ότι δεν πρέπει να το ταΐζεις.......αν σκεφτείς ότι αυτό το ψάρι είναι άγρια πιασμενο και πριν λίγο καιρό κυνηγούσε και έτρωγε το θήραμά του.Δεν πάμε ποτέ κόντρα στην φύση του ψαριού δεν το ευνουχίζουμε απλά από σεβασμό προς τους υπόλοιπους και το φόρουμ γενικά δεν αναφέρουμε ζωντανά ταΐσματα.

Συμφωνώ απόλυτα, απο την στιγμή που έχουμε ένα κυνηγό στα ενυδρεία μας και σε περίπτωση που δεν έχουμε άλλη εναλλακτική λύση με τροφές του εμπορίου και κατεψυγμένες θα είναι μονόδρομος ή συγκεκριμένη λύση.

Επειδή κατα περιόδους έχω αναγκαστεί να δώσω ζωντανή τροφή επιλέγω πάντα να είναι μικρά σε μέγεθος ώστε να τα τρώνε αμέσως και να μην βασανίζονται ακρωτηριασμένα

Link to comment
Share on other sites

Τι φυτά να βάλω στο ενυδρείο??

Και γενικά πώς να το διακοσμήσω?????

Link to comment
Share on other sites

τα ser sanchezi απατούνται σχεδόν σε όλες τις μορφές ενός ποταμού με διαυγή ορμητικά φωτεινά νερά με πολλά φυτά και καλή οξυγόνωση αλλά και σκούρα νερά με χαμηλή ροη και ελάχιστα φυτά ,Δείχνουν την προτίμησή τους για σκιερές περιοχές με πυκνή ,ελάχιστη ή βυθισμένη βλάστηση όποτε αν θέλεις να κάνεις κάτι βιοτικό θα διαλεξεις έναν ποταμό Ρίο Ucayali, Ρίο Reserva Ρίο Nacional Ρίο Pacaya Ρίο Orosa Ρίο Samiria Ρίο,Itayi η ακόμα καλυτέρα αν μπορεις να μάθεις από τον προμηθευτή του ψαριού από πού είναι ψαρεμενο και να προσομοιώσεις τον ποταμό του, από εκεί και πέρα το γενικό στήσιμο ενός ενυδρείου με πιράνχα είναι Μη ασβεστολιθική μπεζ άμμος η μαύρο χαλίκι -άμμος(για λιγότερο στρες)ρίζες , κλαδιά ,χαμηλός-μέτριος φωτισμός και τέλος κάποια ανθεκτικά φυτά όπως valisneries ehinodorus anubies (δένονται πάνω σε πέτρες-ξύλα) microsorum (δένονται πάνω σε πέτρες-ξύλα) και pistia stratiotes(σαν φυτά επιφάνειας βοηθούν στο να μετριάζεται το φως)

Link to comment
Share on other sites

Το ενυδρείο ναι το έχω στην αποθήκη και θα εξαρτηθεί πότε θα το στήσω... Μετά τον Ιούνιο πάντως...

Απλά πριν πάρω ένα τόσο αξιόλογο ψάρι(κατ΄ εμέ)πρέπει να μάθω όσα περισσότερα μπορώ για το ψάρι, ώστε να αποφύγω τυχόν λάθη...!!! :bigemo_harabe_net-64:

Link to comment
Share on other sites

Πρέπει απαραίτητα να κάνω χρήση blackwater???

Γιατί δεν νομίζω να μου πολυαρέσει...

Τι φίλτρο να πάρω?? Μεγάλη ή μικρή ροή??

Link to comment
Share on other sites

Πρέπει απαραίτητα να κάνω χρήση blackwater??? δεν ειναι απαραίτητο

Γιατί δεν νομίζω να μου πολυαρέσει...

Τι φίλτρο να πάρω?? Μεγάλη ή μικρή ροή?? θες ενα που να περναει τα λιτρα του ενυδρειου σου 3 με 4 φορες καλυτερα εξωτερικό με μετρια ροη αυτο το ρυθμιζεις εσυ

δες εδω http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=82165

Link to comment
Share on other sites

Ναι ναι το έχω διαβάσει 5 φορές τουλάχιστον!!

Απλά ήθελα την γνώμη κάποιου που να κατέχει πιράνχα... με λίγα λόγια προσωπική εμπειρία...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...