Jump to content

Νεο Fluval 306


samilias21

Recommended Posts

Οπως λεει κ ο τιτλος ειμαι πλεον κατοχος του 306 και η χαρα δεν με αφηνει να μην το πω :D :D :D

το οποιο το εβαλα ηδη να στρωνεται σε κιχλιοενυδρειο και ετοιμαζεται για το μεγαλο αφρικανικο

οπου οταν ξεκινησω να το στηνω θα σας ενημερωσω :D

υγ αν θελει κανεις να ρωτησει για το 306 και μπορω να τον βοηθησω εδω ειμαι!!!

Link to comment
Share on other sites

Μπράβο! Τι χώρο έχει και τι κυκλοφορία? Πές κανα τρικ που έχει σε σύγκριση με την παλιά σειρα!

χωρις να ξερω την προηγουμενη σειρα

θα πω πως ειναι εντελως αθορυβο,

κυκλοφορια εχει 1150 λιτρα

κανει πολυ καλα αναταραξη

ρυθμιζει την ροη

και ειχε σφουγγαρια στην αρχη και 3 διπλα πιατακια που βαζεις σφουγγαρια μακαρονια και ανθρακα η μπορεις να βαλεις οτι αλλο θελεις διοτι εχει και αλλα σφουγγαρια οπως ειπα στην αρχη σε αλλη υποδοχη

Link to comment
Share on other sites

Το χτύπησες τελικά ! Ωραίος ! Καλορίζικο και καλοδούλευτο. :) Τα σφουγγάρια που έχει στο τελευταίο επίπεδο δεν ξέρω αν είναι τύπου άνθρακα. Εγώ τα έχω βγάλει πάντως.

Link to comment
Share on other sites

Το χτύπησες τελικά ! Ωραίος ! Καλορίζικο και καλοδούλευτο. :) Τα σφουγγάρια που έχει στο τελευταίο επίπεδο δεν ξέρω αν είναι τύπου άνθρακα. Εγώ τα έχω βγάλει πάντως.

thanks στο ειπα δεν θα μπορουσα να αντισταθω :)

ουτε εγω ξερω τι τυπου ειναι αλλα το μονο που εβγαλα ειναι τον ανθρακα στο πανω πανω πιατακι (θα το βαλω οταν συνδεσω το φιλτρο στο καινουργιο ενυδρειο)

εσυ τα εβγαλες και εβαλες βιολογικο εκει?

Link to comment
Share on other sites

Ναι όλο το φίλτρο το γέμισα με substrat pro γιατί έχω και ένα eheim 2213 με σφουγγάρια και βαμβάκι για τη μηχανική φίλτρανση.

Link to comment
Share on other sites

μαλιστα τοτε καλα εκανες εγω ομως για την ωρα ειμαι με ενα φιλτρο και μαλλον θα ειμαι για πολυ καιρο ακομη!

οποτε το αφηνω με τα σφουγγαρια του ολα μεσα

Link to comment
Share on other sites

Αυτά που είναι στο τελευταίο επίπεδο μπορείς να τα βγάλεις γιατί πιάνουν ολόκληρη τη θήκη και να βάλει βιολογικό υλικό και μια στρώση βαμβάκι.

Link to comment
Share on other sites

Eχω το ιδιο φιλτρο εδω και μια εβδομάδα και δουλευει παράλληλα με το υπάρχον εσωτερικο για να πάρει βιολογία και ετσι καποια στιγμη να μεινει μόνο του.

Από υλικά εχω γεμισει τα δυο πρώτα καλαθάκια με βιολογικό υλικό siporax και στο κάτω κάτω καλαθάκι άφησα το ένα από τα δυο μαυρα σφουγγαρια και ετσι το εχω μισο σφουγγαρι και μισο siporax.

Aυτό που δεν ξερω ειναι στο πάνω πάνω καλάθι που ηταν ο ανθρακας ειχε και ενα πολύ λεπτό σφουγγαράκι στον πάτο.

Αυτο πρεπει να το βαζω μόνο όταν ειναι να βάλω τον άνθρακα ή πρεπει να ειναι μόνιμα εκει?

Επίσης τον ανθρακα αν χρειαστει να τον χρησιμοποιήσω πρεπει να τον ξεπλύνω ή τον βαζω όπως είναι??

Link to comment
Share on other sites

Eχω το ιδιο φιλτρο εδω και μια εβδομάδα και δουλευει παράλληλα με το υπάρχον εσωτερικο για να πάρει βιολογία και ετσι καποια στιγμη να μεινει μόνο του.

Από υλικά εχω γεμισει τα δυο πρώτα καλαθάκια με βιολογικό υλικό siporax και στο κάτω κάτω καλαθάκι άφησα το ένα από τα δυο μαυρα σφουγγαρια και ετσι το εχω μισο σφουγγαρι και μισο siporax.

Aυτό που δεν ξερω ειναι στο πάνω πάνω καλάθι που ηταν ο ανθρακας ειχε και ενα πολύ λεπτό σφουγγαράκι στον πάτο.

Αυτο πρεπει να το βαζω μόνο όταν ειναι να βάλω τον άνθρακα ή πρεπει να ειναι μόνιμα εκει?

Επίσης τον ανθρακα αν χρειαστει να τον χρησιμοποιήσω πρεπει να τον ξεπλύνω ή τον βαζω όπως είναι??

Τα σφουγγαράκια λογικά είναι για μηχανική φίλτρανση και για να κρατάει τα "χοντρά". Εγώ τα έχω βγάλει. Αν θελήσεις να βάλεις άνθρακα καλό είναι να τα ξεπλύνεις λίγο πρώτα με τρεχούμενο νερό.

Link to comment
Share on other sites

Αλλο ρωταω.

Αυτα τα πολύ λεπτα σφουγγαρακια που ειχε στο καλαθι με τον ανθρακα πρεπει να τα βαζω οταν βαζω τον ανθρακα ή όχι?

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς δεν έχω διαβάσει τις οδηγίες για να δω αν αναφέρει κάτι μέσα συγκεκριμένα για αυτά. Αν βάλεις τον άνθρακα βάλε τα και αυτά, κακό δεν θα κάνει.

Link to comment
Share on other sites

Το θεμα ειναι οτι και στις οδηγιες δεν γραφει τιποτα τετοιο....

Πάντως σαν φιλτρο ειναι αθόρυβο και αρκετά ζόρικο.Ειδικα για τα λεφτά που το πήρα ειναι τσαμπα... :P

Πόσο καιρο να θελει αραγε να πάρει βιολογία αφου το εχω και δουλευει παραλληλα με το εσωτερικό?

Έγινε επεξεργασία - malamadre
Link to comment
Share on other sites

Είναι πολύ ζόρικο όντως ! :)

Καλή ερώτηση για το χρόνο που χρειάζεται να στρωθεί. Εξαρτάται από πολλούς παράγοντες όμως.

Τι ψάρια έχεις μέσα , πόσο ταΐζεις και τι τροφές και άλλα.

Δεν σε ρωτάω για να σου δώσω απάντηση γιατί δυστυχώς δεν ξέρω και εγώ ακριβώς.

Έτσι χοντρικά και χωρίς σοβαρή τεκμηρίωση , εγώ θα το άφηνα κάνα μήνα να δουλεύει παράλληλα.

Link to comment
Share on other sites

Αρα άν μετά απο ενα μηνα βγαλω εκτος λειτουργιας το εσωτερικο και αφησω μονο του το 306 θα πρεπει αν ΔΕΝ εχει στρωσει να δω κατι περιεργο στις μετρησεις μου?Και αν ναι σε ποιές?

Link to comment
Share on other sites

Σίγουρα όταν βγάλεις το εσωτερικό καλό είναι να μεταφέρεις ότι βιολογία είχε στο fluval.

Αν δεν έχει στρώσει θα στο δείξουν οι μετρήσεις της αμμωνίας οι οποίες κανονικά πρέπει να βγαίνουν μηδενικές.

Επίσης καλό θα είναι να μετράς και νιτρώδη.

Link to comment
Share on other sites

Αρα αν το κανω και τωρα αυτο, να μεταφερω δηλαδη τα σφουγγαρια του εσωτερικου fluval 4 plus στο 306, μπορω να αφαιρεσω το εσωτερικο άμεσα...

Link to comment
Share on other sites

Αν έχεις μόνο σφουγγάρια στο εσωτερικό και κανένα άλλο υλικό που προσφέρεται για αποίκηση από βακτήρια τότε όχι. Επίσης αν στο εσωτερικό έχεις μόνο σφουγγάρια τότε ίσως έχεις πρόβλημα γενικά ...

Το ενυδρείο τι μετρήσεις έχει ; Είναι στρωμένο ;

Έγινε επεξεργασία - dpap
Link to comment
Share on other sites

Το ενυδρειο τρεχει πάνω από 6 μηνες μόνο με το εσωτερικο το οποιο εχει μονο μηχανικη φιλτρανση χωρις κανενα προβλημα μεχρι στιγμης.

Μετρησεις για παραδειγμα

Νο3 10

Νο2 0

Gh 10

Kh 7

Ph 7.0-7.2

Nh4 0

Απλά ειπα να το αναβαθμισω και ετσι πήρα ενα εξωτερικο 306 και θα γινει ολικη επαναφορα με νεα υποστρωματα, περισσοτερα φυτά,νεες περισσοτερες λάμπες, co2, κλπ....

Απλά το εχω βαλει εδω και καμια βδομαδα και δουλευει παραλληλα.

Το εχω τιγκαρει στο σιποράξ και περιμενω.Πιστευω να ειναι ετοιμο σε ενα μηνα που θα γινει η επιχειρηση αναβαθμισης.

Έγινε επεξεργασία - malamadre
Link to comment
Share on other sites

Μακάρι να είναι έτσι όπως τα λες με το εσωτερικό φίλτρο αν και με προβληματίζει το γεγονός ότι το φίλτρο έχει μόνο σφουγγάρια μέσα...

Σε ένα μήνα θα έχει αναπτυχθεί βιολογία στο 306 και θα είσαι οκ.

Υ.Γ. Ελπίζω να μην χαλάμε το θέμα του φίλου. :)

Link to comment
Share on other sites

δεν χαλατε κανενα θεμα :)

λοιπον εγω εβγαλα των ανθρακα απο μεσα αλλα τα ασπρα τα σφουγγαρακια τα αφησα (δεν ξερω αν εκανα καλα)

επισης εχω βαλει και εγω το 306 για να στρωσει στο παλιο μ ενυδρειο που δουλευει με ενα εσωτερικο

εγω εχω σκοπο να το αφησω κανα μηνα , εμπειρικα αυτο που ξερω ειναι πως το εσωτερικο μου το εστρωσα σε ενυδρειο φιλου και το ειχα αφησει περιπου 7 ημερες και δεν αντιμετωπισα προβληματα, αλλα τωρα λες να το αφησω παραπανω οπως ειπα κανα μηνα που λογικα θα φτανει και θα περισευει!

παντως νομιζω πως ειναι υπερβολικα αθορυβο και εχει και πολυ καλη κυκλοφορια :)

Link to comment
Share on other sites

Και εγω αυτο πιστευω.Σε λιγοτερο απο μηνα θα ειναι ετοιμο αλλα αφου ετσι κι αλοιως δεν εχω ολα τα πραγματα μαζεψει για να αναβαθμισω το ενυδρειο, θα το αφησω επανω να δουλευει παραλληλα.

Οντως ειναι αθορυβο,πολυ καλη μαγκια ειναι το συστημα aquastop που διαθετει και ενα αλλο καλο ειναι οι πολυ καλες βεντουζες που διαθετει για την στηριξη εισαγωγης και εξαγωγης των σωληνων του νερου.

Οσο για τα σφουγγαρακια που λες δεν τα εβαλα στο τελευταιο κανιστρο γιατι με τοσα προφιλτρα και τοση βιολογια φοβηθηκα μηπως μπουκωσει και ζοριζεται. Αν και δεν το κοβω να εχει αναγκη...

Sent from my GT-I9001 using Tapatalk 2

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...