Jump to content

Γεννα Με Λαμπισομορφες ! Και Τωρα Τι ?


diavitis

Recommended Posts

Για σας παιδια και παλι απο την ομορφη και κρυα Ναξο .

Στο θεμα μας για να μην σας κουραζω . Εχω ενα ενυδρειο 240 λιτ με 6 λαμπιδομορφες (sp.yellow) κιχλιδες και 3 δολλαρια ασημενια καθως και ενα γατοψαρο και ενα πλεκο που συγκατοικουν αρμονικα πανω απο 8 μηνες . Παρατηρησα πως μια θυληκη απο τις 6 κυοφορουσε στο στομα της μια γεννα και αφου αυτο το ειχα ξαναδει και στο παρελθον αλλα ποτε δεν ειδα νεογνα (μαλλον θα τα ετρωγαν καποια απο τα αλλα ψαρια αποφασισα να τις τα παρω με την μεθοδο του stripping οπως ειδα το youtybe .

Ολα καλα μεχρι εδω . Πραγματικα απο το στομα της εβγαλα περι τα 15 υγειεστατα και αρκετα ανεπτυγμενα νεογνα τα οποια και απομονοσα σε μια γεννηστρα της sera απο δυχτι που ειχα παλαιοτερα για τα guppy moy .Τα ιχθυδια ειναι αρκετα ζωηρα και σχεδον κολυμπουν αυτονομα . τους εβαλα για τροφη ειδικη απου ειχα απο την εποχη που αναπαρηγαγα γκαπυ (ψιλη σκονη ). Το θεμα μου ειναι :

1) εκανα καλα που τα πηρα απο την μανα τους ετσι ;

2 ) απο εδω και περα τι πρεπει να κανω για να μην τα χασω ;

3) η θερμοκρασια στο ενυδρειο που τα εβαλα ειναι τους 26 . Ειναι καλη η μηπως να την χαμηλωσω ;

Αν καποιος απο εσας εχει πειρα απο γεννες κιχλιδων σας παρακαλω ας με διαφωτισει για τα περετερω .

Ευχαριστω προκαταβολικα

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα φιλε μου!! :D

αν θελεις κανε μια παρουσιαση του ενυδρειου σου χρησιμοποιοντας την φορμα!

να σε ενημερωσω οτι εχω καποιες ενστασεις.. εχεις ανακατεψει ψαρια απο διαφορετικες ηπειρους, το οποιο πρεπει να το αποφευγουμε! επισης καλο θα ηταν να άφηνες την φυση να κανει την δουλεια της... με σωστη ψαροσυνθεση και σωστο διακοσμο, θα ειχες σιγουρα μικρα χωρις να επεμβεις! ;)

Link to comment
Share on other sites

θα σε βοηθήσει πολύ αυτο : http://www.aquazone....howtopic=39006. Ελάχιστο μήκος ενυδρείου το 1.2 m .

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...