Jump to content

Αναγνωριση Ειδους


Recommended Posts

Αγορασα προσφατα 3απο αυτες τις γαριδες με την ονομασια caridina heteropoda 'algae' oμως ψαχνοντας στο διαδυκτιο δεν βρηκα κατι με αυτη την ονομασια.μπορει να μου πει καποιος τι ειναι??

post-44929-0-09033100-1353923514_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Αν και δεν βλεπω καλά ούτε είμαι σίγουρος θαποντάρω ότι είναι αμάνο

Link to comment
Share on other sites

εχω αμανο ενηλικες ομως και δεν μπορω να καταλαβω!!στο διαδυκτιο και γω αμανο τις βρηκα γιατι ομως δεν τις ελεγε ετσι που ειναι και το κοινο τους ονομα ???

Link to comment
Share on other sites

Αν και δεν βλεπω καλά ούτε είμαι σίγουρος θαποντάρω ότι είναι αμάνο

Βγάλε καμια πιο καθαρή φοτο

:thumbup:

Έγινε επεξεργασία - nospanos
Link to comment
Share on other sites

Amano shrimp ή Snow ball shrimp ή Tiger shrimp ή Ghost shrimp. Εγώ είχα ghost shrimp..

Link to comment
Share on other sites

Μαλλον αμανο ειναι.Ποσο την αγορασες?

Μια καλητερη φωτογραφια σιγουρα θα βοηθουσε.

Link to comment
Share on other sites

ναι φθηνα την πηρα 1.5 ευρο κατι τετοιο ...αρα μαλλν αμανο θα ειναι ...αλλη μια ερωτηση θα τισ βαλω με μπαμπου σαλιγκαρια και απο φυτα μος κερατοφυλλο αν βγαλώ τα σαλιγκαρια να βαλω λιγο αλατι αυτο που ειναι για ωοτοκα??θα εχω κανενα προβλημα με το φιλτρο κτλ ??

Link to comment
Share on other sites

Αμανο ειναι.οι υπολοιπες ειναι πολυ πιο ακριβες.Αλατι να μην ριξεις γιατι ειναι πολυ πιθανο να χασεις τις γαριδες.Για ποιο λογο θες να ριξεις?

Link to comment
Share on other sites

γιατι για αναπαραγωγη και τα 2ειδη θελουν υφαλμυρο νερο ...και σκεφτομαι αν τους εριχνα αλατι μηπως ζουσαν τα μικρα κ μετα απο μερικες βδομαδες να το ξαναγυρναγα σε γλυκο ..αφου γεννανε σε υφαλμυρο αυτα τα ειδη δεν μπορουν να επιζησουν ως ενηλικες σε αυτο ??ρωταω γιατι οι μπαμπου που αγορασα ηταν αρκετα ακριβες και δεν θελω να παθουνμ τιποτα ..(ουτε οι αμανο εννοειται ετσι ...)

Link to comment
Share on other sites

ΕΙναι πολυ δυσκολο αυτο που σκεφτεσαι να κανεις!

Αν δεν κανω λαθος παρα πολυ λιγοι ανθρωποι το εχουν καταφερει αυτο...!

Κανε μια αναζητηση και εδω μεσα.Αν δεν κανω λαθος εχω διαβασει ενα αρθρο για μια προσπαθεια απο εναν χομπιστα στο παρελθον..

Δικη μου γνωμη να μην βαρυνεις το ενυδρειο σου με αλατια αν δεν διαβασεις πολυ και ενημερωθεις καταλληλα.

Δεν εχω προσωπικη εμπειρια και σου μεταβιβαζω αυτα που εχω διαβασει στο παρελθον..

Link to comment
Share on other sites

Ειναι παρα παρα πολυ δυσκολο να πετυχεις τετοια αναπαραγωγη και δεν νομιζω οτι την εχει πετυχει κανεις στην Ελλαδα τουλαχιστον.Η διαδηκασια πρεπει να γινει σταδιακα και οχι να ριξεις αλατι μεσα στο ενυδρειο,μονο τα αυγα πρεπει να εκολαφθουν σε υφαλμηρο νερο.

Καλητερα να το ψαξεις πολυ πριν επιχειρησεις κατι γιατι μπορει να χασεις ολες τις γαριδες σου απο λαθος.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...