Jump to content

Απροσκλητος Επισκεπτης !!! Σε Μονομαχοενυδρειο ...


Recommended Posts

σημερα το μεσημερι οταν ανοιξα την λαμπα του ενυδρειου παρατηρησα ενα μικροσκοπικο ειδος σαλιγκαριου το οποιο δυστυχως οσο και αν προσπαθησα δεν φαινεται στις φωτο ... μοιαζει αρκετα με θαλασσιο παρα με apple snail ή κατι τετοιο !! αν μπορειτε να με βοηθησετε ? να το βγαλω απο το ενυδρειο ? σε αλλα φορουμ ειδα οτι προτεινεται να τα αφηνουν ! χρειαζονται κατι ? καποια τροφη ? τι ειδος μπορει να ειναι ? δυο ανουμπιες εχω και ενα ξυλο μοπανι ... λογικα με τα φυτακια μπηκε στο ενυδρειο ή δημιουργουνται καπως ? μονα τους ασ πουμε ?

Link to comment
Share on other sites

Μόνα τους δεν δημιουργούνται. Από τα φυτά μπήκανε.. Κατά τη γνώμη μου πρέπει οπωσδήποτε να αφαιρεθούν, διότι αναπαράγονται ταχύτατα!!!!

Σε λίγο καιρό θα γίνεται ΧΑΟΣ από μικρά σαλιγγαράκια!! Πιο απλά μπορείς να πάρεις κάποιο ψάρι που να τα τρώει...

Link to comment
Share on other sites

όπως ? ειναι 20 λιτρα το ενυδρειο μ τι ψαρι τα τρωει ?

Link to comment
Share on other sites

δεν χρειαζεται να το βγαλεις φιλε μου! κακο δεν θα κανει! οντως αναπαραγωνται γρηγορα αλλα δεν βλεπω που ειναι προβλημα αυτο, εκτος αν θες να βαλεις καποιο συγκεκριμενο ειδος σαλιγγαριων μεσα! για να απαλλαγεις υπαρχουν καποια σαλιγκαρια δολοφόνοι που τρεφονται με αυτα! :D

Link to comment
Share on other sites

ενα βλεπω μονο και μου αρεσει οπτικα οπως φαινεται ... τι το ταιζω ? και αν εντελει πολλαπλασιαστουν ποια ειναι τα σαλιγκαρια δολοφονοι ? ενα θα βαλω μεσα ?

Link to comment
Share on other sites

ενα βλεπω μονο και μου αρεσει οπτικα οπως φαινεται ... τι το ταιζω ? και αν εντελει πολλαπλασιαστουν ποια ειναι τα σαλιγκαρια δολοφονοι ? ενα θα βαλω μεσα ?

Θα βρίσκει μόνο του τροφή, μην σε ανησυχεί. Τα σαλιγκάρια που λες είναι τα λεγόμενα Helena. Κάνε μια αναζήτηση εδώ ή στο google. :)

Link to comment
Share on other sites

βασικα λεω να κρατησω το σαλιγκαρι λαθρεπιβατη ... αν μεγαλωσει μπορω να του ριχνω ταμπλετα για πλεκοστομ με σπιρουλινα ? μονο αν παρατηρησω πολλα απο αυτα θα επεμβω και θα χρησιμοποιησω τα σαλιγκαρια δολοφονους !! μονο καλο λογικα θα κανει στο ενυδρειακι αν παραμεινει ενα ... ετσι ?

Link to comment
Share on other sites

βασικα λεω να κρατησω το σαλιγκαρι λαθρεπιβατη ... αν μεγαλωσει μπορω να του ριχνω ταμπλετα για πλεκοστομ με σπιρουλινα ? μονο αν παρατηρησω πολλα απο αυτα θα επεμβω και θα χρησιμοποιησω τα σαλιγκαρια δολοφονους !! μονο καλο λογικα θα κανει στο ενυδρειακι αν παραμεινει ενα ... ετσι ?

Αν είναι μόνο ένα σαλιγκάρι δε νομίζω ότι χρειάζεται να μπαίνεις σε διαδικασία να το ταΐζεις. Εγώ σε όσα ενυδρεία είχα δεν τα τάιζα και πολλαπλασιάζονταν μια χαρά.

Αν μπορείς να μας δείξεις και μια φωτογραφία μήπως και το ταυτοποιήσουμε θα ήταν καλό. :)

Link to comment
Share on other sites

προσπαθησα να βγαλω φωτο αλλα δν φαινεται !! μολις μεγαλωσει λιγο ...

Link to comment
Share on other sites

παντως και οι δολοφονοι πολλαπλασιαζονται το ιδιο ευκολα!! ειμαι τις αποψης να το αφησεις και ας γινουν οσα πολλα θελουν! εγω ενω ειχα παρα πολλα κανενα δεν μεγαλωσε πολυ! ή κατι τα ετρωγε(λιγο δυσκολο) ή δεν έβρισκαν αρκετη τροφη! ειχε αναπτυχθεί ενας κυκλος που ναι μεν ειχα αρκετα σαλιγκάρια αλλα οχι ΠΑΡΑ πολλα και σε μικρο μεγεθος!

Link to comment
Share on other sites

δεν χρειαζεται να το βγαλεις φιλε μου! κακο δεν θα κανει! οντως αναπαραγωνται γρηγορα αλλα δεν βλεπω που ειναι προβλημα αυτο, εκτος αν θες να βαλεις καποιο συγκεκριμενο ειδος σαλιγγαριων μεσα! για να απαλλαγεις υπαρχουν καποια σαλιγκαρια δολοφόνοι που τρεφονται με αυτα! :D

ενα βλεπω μονο και μου αρεσει οπτικα οπως φαινεται ... τι το ταιζω ? και αν εντελει πολλαπλασιαστουν ποια ειναι τα σαλιγκαρια δολοφονοι ? ενα θα βαλω μεσα ?

Θα βρίσκει μόνο του τροφή, μην σε ανησυχεί. Τα σαλιγκάρια που λες είναι τα λεγόμενα Helena. Κάνε μια αναζήτηση εδώ ή στο google. :)

Μην ανησυχείς φίλε Crowntail8! Θα χρησιμοποιήσω μια έκφραση που έλεγε ένα γείτονας στο εξοχικό μου για τα αγριόχορτα που φυτρώνουν μόνα τους:

"Αυτά είναι τα παιδιά του Θεού, ξέρουν πως και πάντα θα επιβιώνουν..."

...το ίδιο ισχύει και για τους λαθρεπιβάτες :lol:

ΠΡΟΣ ΣΥΝΤΟΝΙΣΤΕΣ: Μήπως το θέμα θα πρέπει να μεταφερθεί στην ανάλογη κατηγορία? ;)

Έγινε επεξεργασία - nospanos
Link to comment
Share on other sites

Μην ανησυχείς φίλε Crowntail8! Θα χρησιμοποιήσω μια έκφραση που έλεγε ένα γείτονας στο εξοχικό μου για τα αγριόχορτα που φυτρώνουν μόνα τους:

"Αυτά είναι τα παιδιά του Θεού, ξέρουν πως και πάντα θα επιβιώνουν..."

...το ίδιο ισχύει και για τους λαθρεπιβάτες :lol:

ΠΡΟΣ ΣΥΝΤΟΝΙΣΤΕΣ: Μήπως το θέμα θα πρέπει να μεταφερθεί στην ανάλογη κατηγορία? ;)

Πολυ καλη παροιμια!!!!!!!!! :),

Οντως ισχυει για τους λαθρεπιβατες..

Link to comment
Share on other sites

Πολυ καλη παροιμια!!!!!!!!! :),

Οντως ισχυει για τους λαθρεπιβατες..

βασικά δε θα το λεγα ότι είναι παροιμία, περισσότερο τείνει ως λαϊκή πρόταση

Link to comment
Share on other sites

βασικά δε θα το λεγα ότι είναι παροιμία, περισσότερο τείνει ως λαϊκή πρόταση

Μαλλον εχεις δικιο... οπως και να χει...!!! ισχυει παντως για τα σαλιγκαρακια!

δεκτη η παρατηρηση σου :)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...