Jump to content

Ερωτηση Για Τυρφη??


Recommended Posts

Καλησπερα σε ολουs.Ζηταω απο την εμπειρια σαs για οσουs χρησιμοποιουν τυρφη,ποσεs μερεs χρειαζεται για να πεσει το PH??Για να ειμαι ποιο ακριβηs εχω βαλει σε βαρελι προετοιμασιαs 45 λιτρων 130gr τυρφη μεσα σε εσωτερικο φιλτρο χθεs το πρωι.Με ph test τηs sera μετραω 8 στην βρυση χθεs το πρωι και πριν λιγο μετραω και στο βαρελι παλι 8!!Δηλαδη δουλεψε μιαμιση μερα και δεν εγινε τιποτα!!Ειναι φυσιολογικο αυτο??Τι παιζει ρε παιδια??

Link to comment
Share on other sites

αναλογα με την ποιοτητα της. εγω βαζω της fluval ολη την συσκευασια σε 80λτ νερου και σε 3.5 ωρες απο 8.2ph μου κατεβαζει σε 5ph οταν ειναι καινουρια.

Link to comment
Share on other sites

αναλογα με την ποιοτητα της. εγω βαζω της fluval ολη την συσκευασια σε 80λτ νερου και σε 3.5 ωρες απο 8.2ph μου κατεβαζει σε 5ph οταν ειναι καινουρια.

Και γω τηs fluval εβαλα φιλε μου αλλα τιποτα!!??

Link to comment
Share on other sites

οντως δεν γινεται να μην έπεσε καθολου! με τι μετρας?

εγω εβαζα 4 κουταλια της σουπας σε 25 λιτρα και σε 24 ωρες απο 7,8 το πηγαινε 6,5!

στο φιλτρο που την βαζεις δεν πρεπει να ειναι μπουκωμενο απο τυρφη, για να κανει καλη κυκλοφορία!

Link to comment
Share on other sites

1. εχεις τσεκαρει το τεστ αν δουλευει ?

2. με την τυρφη δεν γεμιζεις ολο το φιλτρο, γιατι στην επαφη της με το νερο αυτη φουσκωνει και στουμπωνει το φιλτρο και ισως δεν περναει το νερο απο μεσα της.

Link to comment
Share on other sites

Παιδια μπορει να παιζουν και τα δυο!!Το test απο τοτε που το πηρα μου δειχνει παντα 8(εκτοs αν εχω αχρωματοψια) και το φιλτρο να πω την αληθεια ειναι λιγο γεματο!!Τι να κανω??Να βαλω λιγοτερη τυρφη??Θα κανει δουλεια ομωs αν βαλω λιγοτερη??

Link to comment
Share on other sites

Εγώ που την φιλτράρω με την πατέντα με το μπουκάλι,έχω παρατηρήσει ότι παίζει σημαντικό ρόλο όχι τόσο η ποσότητα αλλά το πόσο σωστά γίνεται το φιλτράρισμα.

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=27877&hl=%F4%FD%F1%F6%E7&fromsearch=1

Σε έτοιμα φίλτρα που τα γεμίζετε δεν υπάρχει πρόβλημα,αλλά στο μπουκάλι αν κάνω μεγάλες τρύπες στο πάτο του ή αν δεν το στουμπώσω καλά με filterwool το νερό περνάει άνετα και δεν φιλτράρει καλά την τύρφη.

Όταν το κάνω σωστά στα 60 λίτρα από το 7.5 πέφτει στο 6 σε λιγότερο από μια μέρα...την ποσότητα την μετράω με το μάτι αλλά δεν βάζω πάρα πολύ...περίπου 200-250 γραμμάρια.

Όταν εξασθενεί η δράση της ή αν δεν κάνω σωστά την κατασκευή με το μπουκάλι,δεν πέφτει με τίποτα.

Έγινε επεξεργασία - Trad
Link to comment
Share on other sites

Εγώ που την φιλτράρω με την πατέντα με το μπουκάλι,έχω παρατηρήσει ότι παίζει σημαντικό ρόλο όχι τόσο η ποσότητα αλλά το πόσο σωστά γίνεται το φιλτράρισμα.

http://www.aquazone....E7&fromsearch=1

Σε έτοιμα φίλτρα που τα γεμίζετε δεν υπάρχει πρόβλημα,αλλά στο μπουκάλι αν κάνω μεγάλες τρύπες στο πάτο του ή αν δεν το στουμπώσω καλά με filterwool το νερό περνάει άνετα και δεν φιλτράρει καλά την τύρφη.

Όταν το κάνω σωστά στα 60 λίτρα από το 7.5 πέφτει στο 6 σε λιγότερο από μια μέρα...την ποσότητα την μετράω με το μάτι αλλά δεν βάζω πάρα πολύ...περίπου 200-250 γραμμάρια.

Όταν εξασθενεί η δράση της ή αν δεν κάνω σωστά την κατασκευή με το μπουκάλι,δεν πέφτει με τίποτα.

Πωs ακριβωs εκανεs την πατεντα με το μπουκαλι αν σου ειναι ευκολο??

Link to comment
Share on other sites

σε ενα ποτηρι νερο βαλε μια κουταλια σοδα και κανε το τεστ, αν δεις ξανα 8ph το τεστ δεν δουλευει.

Link to comment
Share on other sites

Το πιο πιθανο ειναι να συμβαινει κατι απο αυτα που ειπαν τα παιδια πιο πανω.

Εδω μπορεις να μεθεις οτι χρειαζεσαι για την τυρφη και πως την χρησιμοποιεις.

Link to comment
Share on other sites

Το εχω διαβασει rastafarian παρα πολλεs φορεs!!Παιδια μαλλον το test τηs sera φταιει!!!Εκανα την παντεντα με το μπουκαλι που μου ειπατε ποιο πανω χθεs το βραδι και τωρα που ξαναμετρησα μου εδειξε παλι 8!!Αυριο θα παω να παρω αλλο test,να παρω τηs Αpi λετε??Ευχαριστω πολυ σε ολουs για την βοηθεια!!!

Link to comment
Share on other sites

Φιλε Τολη μην ξεχνας οτι εσυ εχεις νερο απο Σαλλονικα και ο φιλος Ελιοτ απο Αθηνα, η μερα με την νυχτα, αλλη GH, KH.............

Θα χρειαστεις περισσοτερη τυρφη και ποιο πολυ χρονο συν του οτι παιζεται αν θα σου κατεβει ποτε κατω του ΡΗ 7 λογω buffers.

Link to comment
Share on other sites

Φιλε Τολη μην ξεχνας οτι εσυ εχεις νερο απο Σαλλονικα και ο φιλος Ελιοτ απο Αθηνα, η μερα με την νυχτα, αλλη GH, KH.............

Θα χρειαστεις περισσοτερη τυρφη και ποιο πολυ χρονο συν του οτι παιζεται αν θα σου κατεβει ποτε κατω του ΡΗ 7 λογω buffers.

φιλε τωρα με εκανες μα..κα, δεν περασε καν απο το μυαλο μου. :huh:

Link to comment
Share on other sites

Θα σας κοψω ολους στις πανελλαδικες....... :bigemo_harabe_net-55:

Link to comment
Share on other sites

Nαι Rik,το εχω και αυτο στο νου μου!!Τουλαχιστον να το φτασω στο 7,5 και αs μην παει ποιο κατω!!Αυριο θα μετρησω με αλλο τεστ και θα σαs πω τα νεα!!

Link to comment
Share on other sites

Να σπαμάρω λίγο, ρε παιδιά αφού χρησιμοποιείτε τακτικά μετρήσεις ph γιατί δεν αγοράζεται ένα ηλεκτρονικό phμετρο θα σας βγει πιο φτηνό, με 20 ευρώ παίρνεις ένα απλό δεν χρειάζονται επαγγελματικά.

Link to comment
Share on other sites

Να σπαμάρω λίγο, ρε παιδιά αφού χρησιμοποιείτε τακτικά μετρήσεις ph γιατί δεν αγοράζεται ένα ηλεκτρονικό phμετρο θα σας βγει πιο φτηνό, με 20 ευρώ παίρνεις ένα απλό δεν χρειάζονται επαγγελματικά.

με 7 ευρω παιρνεις απο ebay! :D

Link to comment
Share on other sites

και εγω με 6 ευρω και κατι πηρα αλλα ειπα 7, μηπως δεν το βρουνε και μετα με βγαλουν και ψευτη!!!! :D

:hysterical: :hysterical: :hysterical: :hysterical:

Link to comment
Share on other sites

Για 5-6 μηνες

Μετα, τρεις λαλουν και δυο χορευουν

και θελει παντα καλιμπραρισμα πριν τη χρηση (οπως ολα τα πεχαμετρα)

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

Με 6-7 ευρώ δεν θα έπαιρνα αλλά με 25 ευρώ που πείρα εγώ είμαι πλήρες ευχαριστημένος.

Link to comment
Share on other sites

Με 6-7 ευρώ δεν θα έπαιρνα αλλά με 25 ευρώ που πείρα εγώ είμαι πλήρες ευχαριστημένος.

Φιλε μπορεις να μας πεις πιο πειρες!

Ετσι για να εχουμε μια ιδεα!!

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς δεν θυμάμαι την μάρκα τους και δεν γράφουν πάνω κάτι. Έχει χρόνια που τα έχω και δεν ξέρω αν υπάρχουν ακόμη και πόσο κάνουν μπορεί τώρα να είναι και ποιο φτηνά.

Σου στέλνω μια Φώτο αν βγάλεις άκρη καλός.

Από αριστερά redox, TDS, PH,

Βέβαια ανά διαστήματα θέλουν το καλιμπραρισμα τους αλλά αυτό δεν είναι κάτι το δύσκολο. Από ότι θυμάμαι έχουν ένα ποσοστό λάθους στις μετρήσεις κατά συν/πλην 0,01 αλλά και παραπάνω να έχουν δεν με χαλάει.

post-2663-0-74139200-1354259133_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...