Jump to content
Sign in to follow this  
akisem

Μετασχηματιστης Για 2 Xpg Leds

Recommended Posts

Θελω να φτιαξω ενα φωτιστικο με led CREE, αλλα δεν μπορω να βρω power supply που να βγαζει Volts που να ταιριαζουν σε 2 XPG led. Τα καθενα ειναι 3 περιπου volt, οποτε θελω κατι που να βγαζει απο 5-6 Volts και πανω. Αυτα της meanwell, δινουν 9-48V ή 9-30V, κατι με λιγοτερα?

ευχαριστω πολυ

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

• Recently Browsing   0 members

No registered users viewing this page.

• Similar Content

• By Leonardo_10
      Καλησπέρα σας,

ανοίγω αυτό το θέμα, γιατί ίσως υπάρχει περίπτωση να μπορέσουμε να ελένξουμε μερικές αν όχι όλες τις συσκευές μας που αφορούν το ενυδρείο, με έναν μικροελεγκτή. 

Απο την στιγμή που ξεκίνησα να ασχολούμε με τα ενυδρεία, σαν νέος στον χώρο σας, παρατήρησα οτι χρειάζονται πολλές συσκευές που πρέπει να ανοίγουν ή να κλείνουν ανα περιόδους. 

Αυτό μέχρι στιγμής εγώ το κάνω χειροκίνητα, και δεν με ενοχλεί καθόλου. Αλλά σκέφτομαι έτσι για το μεράκι να μπορέσω να φτιάξω ενα σύστημα που να ελέχγει τα περιφεριακά ηλεκτρονικά συστήματα. 

Παρακάτω σχεδιάζω μια ηλεκτρονική πλακέτα με έναν μικροελεγκτή της Microchip, και συγκεκριμένα τον PIC18F46K22. Διάλεξα τον συγκεκριμένο γιατί έχει πολλές εξόδους και εισόδους, καθώς και μεγάλη χωρητικότητα σε μνήμη, και μπορεί κάλλιστα να προγραμματιστεί και τρέξει στα 64Mhz. Που είναι πολύ γρήγορος για την κατηγορίας του και μπορεί να διαχειριστεί με το παραπάνω απλές εντολές. 

Παρακάτω τα πρώτα σχέδια της πλακέτας, που έχω στείλει προς κατασκευή και τα πρώτα πρωτότυπα για τεστ θα έρθουν σε περίπου ενα μήνα, γιατί η παραγγελία έγινε στην κινα, όπου έχουν το new year eve. 

Πρώτα απο όλα, θα προσπαθήσω να σχεδιάσω

1. ένα απλό φωτιστικό για εφε, με διάφορα led χρώματα που θα είναι για το βράδυ. 
      2. Temperature sensor
      3*. Ph sensor (αυτό είναι πολύ ακριβό πάνω απο 200 ευρώ για να κάνω τα πειράματα άμεσα)

*Το τελευταίο μέρος του Ph με ενδιαφέρει πάρα πολύ, γιατι το prob είναι laboratory use και δεν είναι της τάξης των απλων που βλέπουμε στο εμπόριο. 

Να προσθέσω οτι δεν είμαι προγραμματιστής, και όλο το εγχείρημα γίνεται εμπειρικά και σταδιακά θα ανεβάζω τα αποτελέσματα.

Μέχρι στιγμής σε έχω βάλει σε εφαρμογή μια κατασκευή με 48 smd 0806 UV led, για το βράδυ, και δεν έχει δημιουργησει το παραμικρό πρόβλημα ούτε στα φυτά ούτε στα ψάρια. 

• By Aquadominus
      Καλησπέρα σε όλη την παρέα...

Όπως λέει και ο τίτλος σκέφτομαι να φτιάξω ένα φωτιστικό με 3W LED, το οποίο θα συνδεθεί στο Robotank το οποίο σκέφτομαι να μου κάνω δώρο....
      Πρίν ξεκινήσω την παραγγελία σκέφτηκα να το συζητήσω λιγάκι εδώ μαζί σας να ανταλλάξουμε απόψεις και να καταλήξω... Το ενυδρείο μου είναι 150x50x60 και όπως το σκέφτομαι μιας και θα και θα το φτιάξω δεν θέλω να λάβω υπόψη μου μόνο το τωρινό setUp (Δίσκοι) αλλά να μπορώ αργότερα μιας και έχω τον εξοπλισμό να το κάνω και full φυτεμένο.... Το σχέδιο που έχω στο μυαλό είναι αυτό που φαίνεται στις φώτο όλες οι προτάσεις και γνώμες θα ληφθούν υπόψη θα ήθελα την γνώμη σας και για Drivers κλπ.

• By KostasGr
      Αν και είχα πει ότι δεν θα ασχοληθώ με τον φωτισμό του μικρού μου, έχω πλέον αποφασίσει ότι θα κάνω την μετάβαση σε LED.

Πρόκειται για το HAIELA 60lt το οποίο έχει στο καπάκι μια λάμπα PL24W 6500K (24W 32cm) μέσα σε ένα στεγανό φωτιστικό.

Η σκέψη μου είναι να βγει η λάμπα και μέσα στο σκαφάκι να μπει μια κατασκευή αλουμινένιας ράγας με 10 LED των 3W. Τα led sta 6500K και μερικά full spectrum (plant grow)

Υπάρχει πολύ φθηνό σετάκι 10 LED με τον κατάλληλο driver και σκέφτομαι να το τολμήσω.

Τα ερωτήματα:

Αξίζει να ασχοληθώ; (το κόστος είναι μικρό) 
      Τα 10 LED είναι ερκετά;
      Πόσα από τα 10 να είναι full spectrum; Σκέφτομαι 3 ή 4.
      Με την αλουμινοβεργα θα είμαι οκ από θερμοκρασία;

Η λίστα μου μέχρι στιγμής:

http://www.ebay.com/itm/10X-3W-Cold-White-6000-6500K-High-Power-LED-chip-AC-110-220V-6-10x3w-driver-/222192356491?var=&hash=item794fce4b71
      http://www.ebay.com/itm/1w-3-watt-full-spectrum-380nm-840nm-led-grow-chip-bridgelux-20mm-base-PCB-/221941451308?var=&hash=item7943dffdff
    • By Force
      Σε διακοπή ρεύματος  σε τι από τα 2 θα δίνατε προτεραιότητα και γιατί, μιας και έτυχε ένα συμβάν πρόσφατα θέλω να ακούσω την άποψή σας, 
      Υπολογίστε ότι δεν είμαστε σπίτι ή θα γυρίσουμε μετά από πολλές ώρες, τι πιστεύετε ότι πρέπει να λειτουργεί.
    • By Force
      Σε διακοπή ρεύματος  σε τι από τα 2 θα δίνατε προτεραιότητα και γιατί 
    • By kostas_g78
      Καλησπέρα!

Ανοίγω το θέμα σχετικά με τις νέες λάμπες LED που βγήκαν απο τις εταιρείες "κατάλληλες" για φυτεμενο ενυδρείο. 

Ενώ έπαιζα με φθορίου Τ5 της ARCADIA, αποφάσισα να δώσω κάτι παραπάνω εφάπαξ και να απαλλαγώ απο τις αλλαγές κάθε χρόνο και εννοείται να εξοικονομήσω και μέσω της ΔΕΗ.
      Το πρόβλημα λοιπόν είναι οτι εδω και 2 μηνες που τις εγκατέστησα, τα φυτά μου έχουν φθήνουσα πορεία! Είχα 4 Χ 25 WATT T5 και αντικατέστησα με 2 led της ARCADIA 10 WATT x2. Δεδομένο βέβαια οτι ειναι led δεν μας ενδιαφέρουν τα watt αλλα το φάσμα και τα lumen. Η εταρεία λέει οτι το φάσμα ειναι σωστό και απόλυτα κατάλληλο για σωστή ανάπτυξη των φυτών, όσον αφορά τα lumen, δεν ξέρω τι είχα και τί εχω τώρα....

Η ερώτηση μου είναι εαν κάποιος άλλος λεχει προβεί στην αλλαγή αυτή και εαν τελικά κανουν οι LED για αυτή την χρήση

• By Χρήστος
      Τα παρακάτω τα γράφω για όλους όσους αρχίζει το χόμπι να τους βαραίνει και σκέφτονται να τα παρατήσουν. Προτού κάνουν αυτήν την κίνηση θα ήθελα να διαβάσουν τα παρακάτω.

Επίσης τα γράφω και για όλους τους υπόλοιπους ώστε να δραστηριοποιηθούμαι στην προσφορά και στην αλληλεγγυη.

Καταρχήν το να είσαι φτωχός δεν είναι ντροπή ούτε σημαίνει ανικανότητα, ούτε υποδεέστερος, και πάνω από όλα δεν σημαίνει ότι ως φτωχός πρέπει να απαρνηθούμε κάθε απόλαυση από αυτή την ζωή. Μια από αυτές είναι και το χόμπι, και όσοι έχουμε χόμπι το ενυδρείο ατυχήσαμε γιατί κακά τα ψέματα δεν είναι και από τα φτηνότερα χόμπι.

Έτσι σκεφτικά πως μπορούμε να στήσουμε ένα ενυδρείο με μικρός κόστος αλλά και με  πολύ μικρές απαιτήσεις στην συντήρηση του, συνάμα να είναι όμορφο αλλά όχι και τεράστιο γιατί δεν μπορούμε να έχουμε χαμηλό κόστος.

Ακούστε πως το σκέφτηκα

1.       Θέλουμε να φτιάξουμε ένα ενυδρείο άλλα το κόστος να μην ξεφεύγει.

2.       Δεν θέλουμε θερμαντήρα καίει πολύ ρεύμα.

3.       Θέλουμε φως αλλά μόνο led.

4.       Θέλουμε οικονομικό φίλτρο σε κατανάλωση και σε απόκτηση.

5.       Θέλουμε φυτά, αλλά να αντέχουν στο κρύο, να μην χρειάζονται πολλά λιπάσματα και καθόλου CO2

6.       Θέλουμε λίπασμα που να είναι πολύ φτηνό και να μας πάει χρόνια.

7.       Θέλουμε φτηνό και καλό βυθό

8.       Θέλουμε ψάρια τα οποία

α) να μην είναι ακριβά στο να τα αποκτήσουμε, ώστε να μπορούμε να τα αγοράσουμε και αν πάθουν κάτι να μπορούμε να τα αντικαταστήσουμε.

β) Θέλουμε να είναι ανθεκτικά στις αρρώστιες.

γ) θέλουμε να αντέχουν σε χαμηλό άλλα και σε υψηλό Ph ώστε για της αλλαγές νερού να μας καλύπτει μόνο το νεράκι από την βρύση.

δ) θέλουμε να αντέχουν στο κρύο του χειμώνα και στην ζέστη του καλοκαιριού δηλαδή μεταξύ 15-30 βαθμούς κελσίου.  

ε) και αν γουστάρουμε το καλοκαιράκι να κάνουμε και μια αναπαραγωγή ώστε να δωρίσουμε ψαράκια σε άλλους φτωχούληδες.

στ) θέλουμε τα ψάρια να είναι και όμορφα όχι γκριζωπές σαρδέλες.

Νομίζω πως στο φόρουμ υπάρχουν αρκετή ειδήμονες ώστε να πραγματοποιηθούν όλα αυτά.

Εγώ πετώ κάποιες ιδέες για όλα αυτά που ανέφερα και όποιος θέλει προσθέτει.

1.       Σίγουρα μπορούμε να φτιάξουμε ένα DIY ενυδρείο και αν δεν πιάνουν τα χέρια μας υπάρχουν πολλά μέλη εδώ που μπορούν να φτιάξουν ενυδρεία. Και αν κάποιος που έχει λίγα χρήματα δεν θα του βαρύνει να αγοράσει και την σιλικόνη.

Μπορεί κάποιος να έχει ενυδρείο στα αχρησιμοποίητα ας μην κοιτάμε να βγάλουμε από παντού λεφτά ας δωρίσουμε και κάτι.

2.       Σε αυτό δεν έχω να προσθέσω κάτι.

3.       Αν πιάνουνε τα χέρια μας μπορούμε να φτιάξουμε ένα φτηνό φωτιστικό με led με κατανάλωση 10-20 watt και αν δεν πιάνουν υπάρχουν μέλη που πιάνουν τα χέρια τους ώστε να βοηθήσουν η να βρούμε κάποιο έτυμο και φτηνό στην αγορά.

4.       Εδώ μπορούμε να βρούμε φίλτρα με κατανάλωση  5watt την ώρα, ή να φτιάξουμε ένα φίλτρο Αμβούργου.

5-6     Αυτό με τα φυτά δεν είναι πρόβλημα υπάρχουν πολλά DIY λιπάσματα που τα φτιάχνεις μια φορά και σε πάνε για χρόνια με πολύ χαμηλό κόστος απόκτησης σε σχέση με το πόσο θα μας πάνε. Άσε που υπάρχουν φυτά που δεν θέλουν ούτε αυτό το λίπασμα γιατί τα αρκούν τα θρεπτικά συστατικά από το νερό της αλλαγής. Όσο για τα φυτά υπάρχουν τόσοι πολύ χομπιστες με φυτά που όλο και κάποιος θα βρεθεί να δώσει από το περίσσευμα του.

7.       Σε ένα σχετικά μικρό ενυδρείο χωρίς περίεργα φυτά δεν θέλουμε κάτι το εξειδικευμένο σε βυθό και νομίζω πως και εδώ έχουμε φτηνές λύσεις.

8.       Υπάρχουν αρκετά ψαράκια αλλά κάποια είναι ακριβά και κάποια δεν τα βρίσκεις στην Ελληνική αγορά έτσι προτείνω αυτό που έχω μιας και έχει όλα αυτά που αναφέρω και κοστίζει 2-3 ευρώ.

• By aquaENG
      Καλησπέρα σε όλους,

Σκέφτομαι να αναβαθμίσω το φωτισμό του φυτεμένου ενυδρείου μου (Aquael 98lit.) και θα ήθελα τη γνώμη σας. Συγκεκριμένα το ενυδρείο λειτουργεί μέχρι και τώρα με τις μανίσιες λάμπες 2*11watt της Aquael και σκέφτομαι παράλληλα με αυτές να προσθέσω και κάποιο είδος φωτιστικού LED, ώστε βελτιστοποιήσω, κατά κάποιον τρόπο, την ανάπτυξη των φυτών μου. Μετά από έρευνα στο διαδίκτυο κατέληξα στο εξής φωτιστικό: https://www.ledokosmos.gr/el/extra-el/enethreioe/exeithikeemeno-fotistiko-enethreioe-led-46cm-12w-eithikou-chromatikou-fasmatos-6000k-yia-ten-anaptexe-feton-kai-psarion.html
      (Που φαίνεται αρκετά απλό και οικονομικό)
      Με τα εξής χαρακτηριστικά:
      Μήκος: 46 cm
      Ισχύς: 12 watt
      Θερμοκρασία χρώματος: 6000k

Είναι καλή επιλογή; έχετε να μου προτείνετε καμιά άλλη λύση;
      Ευχαριστώ εκ των προτέρων.