Jump to content

Guppies


xristinaki

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 101
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Ναι είναι πολύ πιθανό και για αυτό φτιάχνουμε κρυψώνες στο ενυδρείο μας με κερατόφυλο .....

Link to comment
Share on other sites

Στα περισσότερα πετ σοπ αλλά μπορείς να ζητήσεις και από τις εδώ αγγελίες να σου δόσει κάποιος χομπιστας

Link to comment
Share on other sites

Κερατόφυλλο όπωσδήποτε και να φυτέψεις το ενυδρείο σου και με άλλα φυτά (όσο πιο φυτεμένο τόσο το καλύτερο :thumbup: - ανάλογα πάντα)

Link to comment
Share on other sites

είναι μικρούλι το ενυδρείο μου... εχω μέσα 2 guppies. μαζεύω λεφτά να παρω ένα μεγάλο αλλά μέχρι τότε θα πρέπει να μάθω τα βασικά έτσι ώστε να μην επιβαρύνω κάπως αρνητικά τα ψαράκια μου ! σε 20lt ενυδρείο μπορώ να βάλω δλδ φυτά ? συγνώμη αν σας ζαλίζω αλλά είναι πολλές οι απορίες μου !

Link to comment
Share on other sites

είναι μικρούλι το ενυδρείο μου... εχω μέσα 2 guppies. μαζεύω λεφτά να παρω ένα μεγάλο αλλά μέχρι τότε θα πρέπει να μάθω τα βασικά έτσι ώστε να μην επιβαρύνω κάπως αρνητικά τα ψαράκια μου ! σε 20lt ενυδρείο μπορώ να βάλω δλδ φυτά ? συγνώμη αν σας ζαλίζω αλλά είναι πολλές οι απορίες μου !

Ε Ν Ν Ο Ε Ι Τ Α Ι ότι μπορείς να προσθέσεις, ακόμα και σε 10λιτρο έχω διαβάσει θέμα εδώ μέσα ;)

Καθώς είσαι αρχάρια, ένας "διακεκριμένος αρχάριος" :lol::P όπως εγώ (και αυτό εξ' αιτίας της απίστευτης γκάφας που έκανα στην αρχή με υπερβολική χρήση αμμωνίας σε φυτεμένο και τα έκαψα όλα), θα σου πρότεινα να βάλεις εύκολα φυτά όπως:

- Κερατόφυλλο (όπως και δήποτε αφού πρόκειται για γκάπυ)

- Hygrophila Difformis (Ντοματιά)

- Cryptocoryne Wendtii Brown ή Green

- Anubia (δεμένη πάνω σε πέτρα ή ξύλο αν θέλεις να βάλεις)

- Moss (ομοίως δεμένη πάνω σε πέτρα ή ξύλο αν θέελις να βάλεις)

και ούτω καθ' εξής..... (έχεις πάμπολες επιλογές)

αλλά καθώς είσαι γυναίκα και συνεπως λάτρης του καλού γούστου έχω να σου προτείνω επίσης:

* Hygrophila Polysperma Rosanervig (ροζίζει στην κορυφή)

* Echinodorus Barthil (πανέμορφο φυτό κατά τη γνώμη μου)

Για περισσότερες και αναλυτικές πληροφορίες εδώ http://www.tropica.c...t-list-a-z.aspx καθώς κι εδώ http://www.aquazone....showtopic=43368

Πάντως, καλό θα ήτανε να μας κάνεις μια μικρή παρουσίαση του ενυδρείου και του εξοπλισμού σου που έχεις (διαστάσεις ενυδρείου, φωτισμό, χαλίκι, φίλτρο, κλπ) για να σου δωθούν καλύτερες και πιο στοχευμένες συμβουλές και από κάποιον πιο έμπειρο

Αυτά!! :D ελπίζω να μη σε κούρασα.....

Link to comment
Share on other sites

είναι μικρούλι το ενυδρείο μου... εχω μέσα 2 guppies. μαζεύω λεφτά να παρω ένα μεγάλο αλλά μέχρι τότε θα πρέπει να μάθω τα βασικά έτσι ώστε να μην επιβαρύνω κάπως αρνητικά τα ψαράκια μου ! σε 20lt ενυδρείο μπορώ να βάλω δλδ φυτά ? συγνώμη αν σας ζαλίζω αλλά είναι πολλές οι απορίες μου !

Εγώ θα σε αποθαρύνω λίγο..... Καταρχ'ας τα 20λ για για γκάπυ είναι πολύ πολύ λίγα....και ειδικά για γέννες...θα γεμίσεις ψάρια και δεν ξέρω αν θα επιβιώσει κανένα..δεύτερον τα γκάπυ δεν πάνε σε ζευγάρια αλλά σε χαρέμια δλδ περισσότερα θηλυκά από αρσενικά 3 με ενα ας πούμε...

΄μετά για να βάλεις φυτά πρέπει να έχεις και τα κατάλληλα εφόδια στο ενυδρείο σου φως κτλ...άρα πριν κάνεις οτιδήποτε μια αναλυτική παρουσίαση θα βοηθούσε....

Link to comment
Share on other sites

Εγώ θα σε αποθαρύνω λίγο..... Καταρχ'ας τα 20λ για για γκάπυ είναι πολύ πολύ λίγα....και ειδικά για γέννες...θα γεμίσεις ψάρια και δεν ξέρω αν θα επιβιώσει κανένα..δεύτερον τα γκάπυ δεν πάνε σε ζευγάρια αλλά σε χαρέμια δλδ περισσότερα θηλυκά από αρσενικά 3 με ενα ας πούμε...

΄μετά για να βάλεις φυτά πρέπει να έχεις και τα κατάλληλα εφόδια στο ενυδρείο σου φως κτλ...άρα πριν κάνεις οτιδήποτε μια αναλυτική παρουσίαση θα βοηθούσε....

κοίτας να δεις! εστίασα στο δέντρο και όχι στο δάσος...

sorry που μου διέφυγε, αν και οι προτάσεις μου για φυτά ισχύουν, έτσι δεν είναι Αντώνη? εσύ αν δεν κάνω λάθος δεν είχες κάνει ένα πλάνο για σπάνια φυτά σε 15λιτρο??

Link to comment
Share on other sites

κοίτας να δεις! εστίασα στο δέντρο και όχι στο δάσος...

sorry που μου διέφυγε, αν και οι προτάσεις μου για φυτά ισχύουν, έτσι δεν είναι Αντώνη? εσύ αν δεν κάνω λάθος δεν είχες κάνει ένα πλάνο για σπάνια φυτά σε 15λιτρο??

Ναι δεν κάνεις λάθος το project αυτό τρέχει και σε μια εβδομάδα θα το δείτε στημένο :bigemo_harabe_net-82: ... Πάμε τώρα στο θέμα τα φυτά που προτείνεις είναι εύκολα και κάνουν για αρχαρια (και γω με αυτά ξεκίνησα) αλλά δεν ξέρουμε τι έχει από εξοπλισμό....όσο εύκολα και να είναι θέλουν κάποια στανταρ..

Link to comment
Share on other sites

Ναι δεν κάνεις λάθος το project αυτό τρέχει και σε μια εβδομάδα θα το δείτε στημένο :bigemo_harabe_net-82: ... Πάμε τώρα στο θέμα τα φυτά που προτείνεις είναι εύκολα και κάνουν για αρχαρια (και γω με αυτά ξεκίνησα) αλλά δεν ξέρουμε τι έχει από εξοπλισμό....όσο εύκολα και να είναι θέλουν κάποια στανταρ..

- Περιμένω πως και πως να δω παρουσίαση φίλε μου, δε μπορείς να φανταστείς τι τρελαμένος είμαι υπερ των φυτών!! :D

- Γι αυτό κι εγώ της ζήτησα να μας πει αναλυτικά τι ενυδρείο και εξοπλισμό έχει...

Link to comment
Share on other sites

- Περιμένω πως και πως να δω παρουσίαση φίλε μου, δε μπορείς να φανταστείς τι τρελαμένος είμαι υπερ των φυτών!! :D

- Γι αυτό κι εγώ της ζήτησα να μας πει αναλυτικά τι ενυδρείο και εξοπλισμό έχει...

Εύχομαι να σου αρέσει και να δώσω ιδέες....όσο για τη φίλη ας περιμένουμε πληροφορίες λοιπόν....

Link to comment
Share on other sites

Εύχομαι να σου αρέσει και να δώσω ιδέες....όσο για τη φίλη ας περιμένουμε πληροφορίες λοιπόν....

:thumbup:

Xristinaki xristinaki είσαι εδώ?! (απ' το "λύκε-λύκε είσαι εδώ?") :P:lol:

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά συγνώμη ήμουν εκτός. Το μικρό ενυδρείο 15 λίτρων είναι προσωρινό. Σε λιγο καιρό θα έχω το μεγάλο. έχω όμως μέσα και φίλτρο και χαλικάκι χρωματιστό και θερμοστάτη. Απλά από την ώρα που τα έβαλα είναι πολύ μελαγχολικά, κάθονται σε ένα σημείο... και δεν ξέρω γιατί....

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά συγνώμη ήμουν εκτός. Το μικρό ενυδρείο 15 λίτρων είναι προσωρινό. Σε λιγο καιρό θα έχω το μεγάλο. έχω όμως μέσα και φίλτρο και χαλικάκι χρωματιστό και θερμοστάτη. Απλά από την ώρα που τα έβαλα είναι πολύ μελαγχολικά, κάθονται σε ένα σημείο... και δεν ξέρω γιατί....

Το φίλτρο ξέρεις μάρκα/μοντέλο/λίτρα ανά ώρα ?

Το χαλικάκι όταν λες χρωματιστό δηλαδή τι χρώμα ακριβώς ??

Πόσα watt είναι ο θερμοστάτης σου ???

Φωτισμό/λάμπα δεν έχεις στο ενυδρείο σου ????

Ναι λύκε εδώ είμαι :P:)

xexexe!!

Link to comment
Share on other sites

heattzone 20W Είναι ο θερμοστάτης . έχω και λάμπα εξωτερική,για το φίλτρο δεν ξέρω γιατί μου το έδωσαν. και το χαλικάκι είναι μπλέ ροζ και μαυρο πράσινο..

Έγινε επεξεργασία - xristinaki
Link to comment
Share on other sites

λοιπόν.... το χαλικάκι θα πρέπει να το αντικαταστήσεις όλο με φυσικό, κι όταν εννοώ φυσικό όσον αφορά το χρώμα, δηλαδή στα γήινα χρώματα, διότι με τα υπόλοιπα έντονα χρώματα τα ψάρια στρεσάρονται αρκετά μέχρι και θανάτου...

Από θερμοστάτη είσαι μια χαρά, ρύθμισέ τον στους 26 βαθμούς...

Η λάμπα πόσα watt είναι και πόσες ώρες τη μέρα την αναβεις??

Link to comment
Share on other sites

i lampa einai ena thema . tin exw ekswteriki tha dw posa watt einai kai tha sou pw. tin anavw 8-10 wres. posa watt tha prepei na einai? na valw telika keratofullo sto mikro enydreiako mou?

Link to comment
Share on other sites

i lampa einai ena thema . tin exw ekswteriki tha dw posa watt einai kai tha sou pw. tin anavw 8-10 wres. posa watt tha prepei na einai? na valw telika keratofullo sto mikro enydreiako mou?

βάλε ναι..

η λάμπα πρέπει να είναι από 9W μέχρι και 15W... να μην υπερβεί για να μην έχεις έντονη έξαρση των άλγεων :bigemo_harabe_net-176:

φωτοπερίοδος σταθερά καλύτερα στις 8 ώρες και στανταρ ώρα άναμα-σβήσιμο

Υ.Γ. επίσης μη γράφεις με greeklish

Link to comment
Share on other sites

οκ συγνώμη το ξέχασα. Να σου πω κάθε πότε πρέπει να τα ταίζω? έχω πολλές ερωτησεις :P

το κακό είναι ότι κι εγώ είμαι πολύ αρχάριος και ακόμα βρίσκομαι στο τελικό στάδιο στρωσίματος του ενυδρείου μου (πρέπει να το μετονομάσω σε 125L: Βιοτοπικό Ενυδρειακής Μούχλας και Άλγης xexe :lol: ευτυχώς αύριο θα πέσει γερό φύτεμα!!)

κι εγώ μη νομίζεις... ό,τι σου απαντάω είναι εξακριβωμένες σωστές πληροφορίες που έχω διαβάσει εδώ μέσα τον τελευταίο εναμιση μήνα :buttrock:

όσο γι αυτό που με ρωτάς, ξέρω μια φορά τη μέρα χωρίς να ρίχνεις μεγάλη ποσότητα τροφής - να είσαι σίγουρη ότι το τρώνε όλο κι αν περισσεύει να το αφαιρείς να μη σαπίζει γιατί σου ανεβάζει αμμωνία, και μια μέρα τη βδομάδα "νηστεία" (μην ξεχνάς ότι ελεύθερα στη φύση τους παίζει να τρώνε μόνο δυο-τρεις φορές τη βδομάδα λόγω αναζήτησης-έλειψης τροφής)

Έγινε επεξεργασία - nospanos
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...