Jump to content

Ας Με Διαφωτισει Καποιος


Recommended Posts

εχω 2 ενυδρεια 20λιτρα και προσπαθω να βαλω γαριδες ομως κατι δεν παει καλα ...με αποτελεσμα οι γαριδουλες να πεθαινουν....

κταρχην να πω οτι και τα 2 ενυδρεια ειναι σιγουρα στρωμενα με βαση τις μετρησεις και τρεχουν πανω απο 3μηνο ..πεχα γυρω στο7.5 και τα δυο το ενα εχει χαλαζιακη αμμο και το αλλο υποστρωμα jbl και λιγο χαλικι οχι αρκετο ομως για να καλυψει ολο το υποστρωμα (ξερω ειναι λαθος αλλα ψαχνω χαλικι να προσθεσω ) και τα δυο εχουν θερμοκρασια 24-25 ...εχουν μεσα απο ενα ξυλο μοπανι μος και κερατοφυλλο..

στο ενυδρειο με τη χαλαζιακη απο το πρωι 2 απο τις μπλε εχουν αρχισει να παιρνουν ενα κοκκινοπο χρωμα και οι υπολοιπες ειναι σχετικα αχρωμες προς το διαφανες.το ενυδρειο εχει μια λαμπα 8w οικονομιας .υπαρχει περιπτωση να φταει το φως ??

στο αλλο ενυδρειο ,εκτος απο το οτι επεσε χτες παραπανω τροφη την οποια απομακρυνα ελπιζω με αλλαγη νερου (ειχα απωλεια 1μπαμποο και1 μικρη αμανο) δεν ξερω τι μπορει να φταιει ..μηπως επειδη ειναι εκτεθημενες στο υποστρωμα??παρατηρησα οτι οι μπαμποο επιαναν τους κοκκους του υποστρωματαος τους εβαζαν στο στομα τους και τους ξαναπεταγαν ..αυτο το ενυδρειο δεν εχει και πολυ καλο φωτισμο (1λεντ μπαρ) η μος ειναι οκ αλλα το κερατοφυλλο ισα που αντεχει ...

τι μπορει να φταιει εχει κανεις καμια προταση ???

Link to comment
Share on other sites

Χρησιμοποιείς λιπάσματα?

Link to comment
Share on other sites

στο ενα με τη χαλαζιακη αμμο τοποθετηθηκε 1ταμπλετα βυθου (λιπασμα)της τετρα ..στο αλλο δεν εχει χρησιμποποιηθει ποτε λιπασμα .να σημειωσω οτι χρησιμοποιησα για πρωτη φορα μπαφερ (δισκων) της seachem .λιγοτερο απο ενα κουταλακι-μετρητη απευθειας στο ενυδρειο στο ενα και διαλυμενο σε λεκανακι με νερο στο αλλο....

Link to comment
Share on other sites

Αυτά σου στέλνουν τις γαρίδες αδιάβαστες!

Δεν χρησιμοποιούμε ποτέ λιπάσματα η οπουδήποτε άλλο σκεύασμα εκτός από ιχνοστοιχεία αν σε περίπτωση το νερό μας προέρχεται από αντίστροφη όσμωση.

Διάβασε εδώ για της μπλε πέρλες!

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=79674&view=findpost&p=727371

Link to comment
Share on other sites

Για το λιπασμα ξερω οτι δεν κανει υγρο..οι ταμπλετες μου εχουν πει οτι δεν πειραζουν(στο μεγαλο μου ενυδρειο εχω βαλει ταμπλετες πριν αρκετο καιρο και μετα ρεντ τσερι και ειναι μια χαρα)λες να φταιει το μπφερ?δεν ξερω κατι δεν παει καλα οι μπλε (οχι μπλε περλες)αργοπεθαινουν..τις μπαμπου τις εβγαλα απο το μικρο και τωρα τους κανω προσαρμογη στο αλλο...καμια αλλη ιδεα?τωρα ετοιμαζω αλλαγη νερου να μη χρησιμοποιησω μπαφερ??πως θα κατεβασω το πεχα ομως???

Link to comment
Share on other sites

Προσπάθησε να χρησιμοποιείς πιο φυσικούς τρόπους. Οι γαρίδες είναι πολύ ευαίσθητα ζωντανά. Μπορείς να το κατεβάσεις με τύρφη, Α/Ο και τα λοιπά.

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα!

Καταρχης το να ριχνεις μπαφερ σε γαριδαδικο ειναι λαθος.Ενα ακομη λαθος ειναι οτι εχεις το υποστρωμα εκτεθημενο και δεν ειναι καλυμενο απο χαλικι.Απο αυτα τα 2 μπορει να χανεις τις γαριδες σου.Τι γαριδες εχεις και γιατι θες να ριξεις το ph σου?

Βαλε ου φωτογραφιες απο τις γαριδες σου να τις δω.

Link to comment
Share on other sites

καλημερα ειμαι στο δρομο οποτε λιγο δυσκολο να βαλω φοτος θα βαλω μεσα δτη μερα.φαντασου ομως. Οτι οι μπλε (οχι blue pearl) εχουν γινει οι μισες διαφανεις και υπολοιπες ψιλοπορτοκαλι και πεθαινουν.δεν καταλαβαινω αυτο το ενυδρειο τι προβλημα εχει...μονο αν τις πειραξρε το μπαφερ που χρησιμοποιηθηκε σε ελαχιστη ποσοτητα.αυτο το ενυδρειο εχει και ενα ζευγαρι ρεντ τσερι που φαινονται μια χαρα ...

Το αλλο ενυδρειο θεωρω πιο προβληματικο..σε αυτο ισως να φταιει το μπαφερ πολυ πιθανον και το υποστρωμα γιατι απο οτι ειδα οι μπαμπου εβαζαν στο στομα τους τα παντα κ μετα τα ξαναφτυναν..επιπλεον προχτες το απογευμα καταλαθως επεσε πολυ τροφη και το βραδυ που το ειδα δεν μπορουσα να κανω κατι.το πρωι χτες βρηκα νεκρη μια μπμπου και μια αμανο..

Τις μπαμπου τις εβγαλα και τις εβαλα στο μεγαλο μου ενυδρειο που φαινετσι οτι ολα πανε καλα αν και εκει εχω ριξει μπαφερ..τις μπλε ομως δεν μπορω να τις βαλω σε αυτο γιατι εχω ηδη green μεσα και θα υβριδισουν

το πεχα θελω να ναι κοντα στο7που ειναι το πιο ειδανικο.τι προτεινεις να ξεκινησω προετοιμασιες με τυρφη?ολα τα ενυδρεια τρ εχουν πεχα7.5 και στο μεγαλο αν δεν χρησιμοποιησω καποιο σκευασμα το πεχα απο τη βρυση ειναι8.5αρκετα απαγορευτικο για γαριδες οπως καταλαβαινεις..τι να κανω???

Link to comment
Share on other sites

Καταρχην θελω να δω τις μπλε γαριδες που εχεις.Λες οτι δεν ειναι blue perl,τι ειναι ομως?Μηπως ειναι caridina babaulti blue?

Κατι αλλο που χρειαζομαι απο εσενα ειναι οι μετρησεις και τις ρουτηνες των ενυδρειων που εχεις τις γαριδες.Ισως απο την τροφη που επεσε να εχεις αμμωνια γι αυτο να εχασες τις γαριδες σου.

Για τα μπαφερ,προσωπικα δεν χρησιμοποιω μπαφερ και δεν τα προτεινω,μου αρεσει να χρησιμοποιω πιο φυσικους τροπους για να ριξω το ph και τις σκληροτητες.Στην περιπτωση σου,επειδη εχεις μικρα ενυδρεια θα εβαζα 1-2 φυλλα catappa,που θα σου χαμηλωσουν το ph αλλα αρεσουν και στις γαριδες.Εναλλακτικα θα πηγαινα σε τυρφη,μιας που οι καιροι ειναι δυσκολοι για αγορα α/ο. :)

Link to comment
Share on other sites

Παντως στην πρωτη μου αποπειρα με γαριδες στο παρελθον,θυμαμαι οτι ειχα χασει πολλεες γαριδες απο το buffer!

Απο εκει και περα σιγουρα η πολυ τροφη να εκανε την ζημια..

Μετρησεις και συνεχιζουμε.. :)

Link to comment
Share on other sites

ναι ρασταφαρι caridina babaulti blue ειναι.οταν τις αγορασα ειχαν ενα βαθυ μπλε χρωμα τωρα ειναι αχρωμες..δταματαω μπαφερ παιρνω τυρφη για το ενυδρειο100λ και για τα μικρα ξεκιναω καταπα εχω σπιτι μεγαλη ποσοτητα που καθεται.τα βραζω πρωτα και μετα τα βαζω στο ενυδρειο?οι μετρησεις στα μικρα ηταν

αμμωνια 0

Νιτρικα 10περιπου

νιτρωδη 0

πεχα 7.5

Σε αυτο με τις μπλε τι να κανω μηπως τις σωσω?αλλαγη νερου να φυγει η επιδραση του μπαφερ και να βαλω καταπα?ξαναλεω οτι οι ρεντ τσερι που ειναι μαζι τους φαινονται καλα..

Link to comment
Share on other sites

Τα καταπα μην τα βρασεις γιατι θα φυγουν ολα τα χουμικα και οι ταννινες και μετα θα ειναι αχρηστα,κανε ενα καλο ξεπλυμα και μπλουμ μεσα.

Οι μετρησεις σου ειναι καλες παντως.Πες μου λιγο τι ταιζεις?

Σ αυτο με τις μπλε κανε μια αλλαγη νερου με προετοιμασμενο παντα νερο και βαλε και τα φυλλα.

Για τυρφη μπορεις να διαβασεις εδω,περιμενω και τις φωτογραφιες απο τις γαριδες σου. :)

Link to comment
Share on other sites

Ok θα ακολουθησω τις συμβουλες σου και φωτο θα ανεβασω μολις γυρισω σπιτι.μια λεπτομερια.εχω διαβασει οτι πρεπει τα καταπα να βραζονται πριν μπουνε σε γαριδες γιατι αλλιως τις σκοτωνει.εισαι σιγουρος να τα βαλω απλα ξεβγαλμενα??

Link to comment
Share on other sites

Ξεχασα να πω οτι στα δυο μικρα ταιζω με τροφη για γαριδες της σερα και που κ που πελετς για βυθοψαρα ενω στο μεγαλο τρωνε και υπολειμματα απο φυλλαρακια των ψαριων καθως και ταμπλετα με φυλλαρακια που διαλυεται στο νερο καη ριχνω μια φορα τη βδομαδα και φαινεται να τους αρεσει πολυ..

Link to comment
Share on other sites

Αυτο για τα καταπα δεν το εχω διαβασει καπου,μπορεις να μου στειλεις αυτο που διαβασες?Προσωπικα χρησιμοποιω φυλλα καστανιας στο γαριδαδικο μου,μετα απο ενα καλο πλυσημο τα ριχνω μεσα και ποτε δεν εχω αντιμετοπισει κατι με τις γαριδες.

Link to comment
Share on other sites

Οκ.θα το βρω αν μπορεσω γιατι παει καιρος.μια φορα που εβαλα καταπα με απλο πλυσιμο μςτα απο 2 μερες μου πεθαναν τα μηλοσαλιγκαρα γι αυτο δεν το ξαναχρησιμοποιησα..αλλη μια απορια με τι καθαριζεις το ενυδρειο σου?τα μικρα ενυδρεια τα καθαριζω με χειροκινητη σκουπα αλλα φοβαμαι οτι δν καθαριζει καλα αν και η αμμωνια κ τανιτρωδη ειναι μηδενικα.αυτη που εχω για το μεγαλο "σκοτωνει"..θα σου πω επισης και για τις ταμπλετες που ριχνω μια φορα τη βδομαδα που λενε οτι εχουν πολλες βιταμινες κτλ..

Link to comment
Share on other sites

Ποτε δεν κανω σκουπα βυθου σε κανενα ενυδρειο μου,ισως κανω στο ενα το φουλ φυτεμενο αν δω οι εχει μαζεψει πολλα οργανικα ο βυθος,αλλιως δεν κανω ποτε και σε κανενα.Θεωρω οτι ειναι καλο να υπαρχει λιγη βρομια στον βυθο,αν εχει πολυ τοτε δεν εχεις καλη κυκλοφορια νερου και μενουν ολα κατω,οπωτε προσπαθησε να ρουφιξεις μονο εκει να φυγουν τα πολλα.Αν δεν σε βολευει η σκουπα,παρε ενα κομματι λαστιχο και ρουφα τα με αυτο,προσοχη ομως μη ρουφιξεις και καμια γαριδα μαζι :).

Αν εχει λιγη βρωμια κατω,εγω τα αφηνω,γινονται ωραιο λιπασμα για τα φυτα!

Για τα φυλλα οπως σου ειπα δεν εχω διαβασει κατι και τα φυλλα καστανιας με τον τροπο που σου ειπα τα εριχνα και δεν ειχα προβληματα.

Link to comment
Share on other sites

Οι μετρήσεις σου είναι καλές και δεν θεωρώ πως το πρόβλημα προήρθε από αύξηση της αμμωνίες λόγο της παραπανίσιας τροφής. Το θέμα είναι καθαρά οι ταμπλέτες και το μπαφερ.

Τα φύλλα catappa συνηθίζουμε να τα βράζουμε για να βυθιστούν πιο εύκολα και δεν προκαλούν κακό. Όντος χάνουν ένα μέρος από τις τανίνες τους αλλά μπορείς μετά να ρίξεις μέσα στο ενυδρείο αυτό το ζουμάκι (όχι βραστό φυσικά).

Σταμάτα κάθε είδους λιπάσματα, προσπάθησε να χαμηλώσεις το ph σου με φυσικούς τρόπους όπως σου προείπα και κάνε και μερικές αλλαγές νερού παραπίνω να φύγουν τα υπολείμματα.

Link to comment
Share on other sites

να το αρθρο που σου ελεγα..http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=21824 στην τριτη προταση λεει Θέλουμε φυλλα που ΔΕΝ βγαζουν πολλες τανινες καθως οι γαριδες δεν τις γουσταρουν καθόλου.

φωτογραφια ακομα δεν εχω καταφερει να βγαλω καθως καθοται σε περιεργα σημεια μπορω να πω ομως οτι το ζευγαρι ρεντ τσερι (που ειναι μαζι με τις μπλε) φαινονται πολυ καλα και σημερα οι θηλυκια εναποθεσε τα αυγα της...

Link to comment
Share on other sites

επισης ηθελα να πω πως αν οι τανινες τις πειραζουν το ιδιο θα γινει και με τν τυρφη ..αρα ??τι να κανω ??απιονισμενο νερο με νερο βρυσης μηπως βοηθησει ??

Link to comment
Share on other sites

Γενικά θα ακούσεις πολλές και διαφορετικές απόψεις για τα catappa τις τανίνες και τα χουμικά σε σχέση με τις γαρίδες που όλες από την πλευρά τους και τις προσωπικές εμπειρίες του κάθε χομπιστα έχουν κάποια βάση !

Αν διαβάσεις και το άρθρο ολόκληρο θα δεις πως και εκεί οι απόψεις μεταξύ των μελών διίστανται.

Οι δικες μου πάντως τα πήγαιναν πολύ καλά και δεν υπήρξαν ποτέ απώλειες.

http://www.thaicatappa.com/index.php?lay=show&ac=article&Id=539333565

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω πολυ θα το εφαρμοσω αμεσα.για μεγαλυτερο ενυδρειο (κοινωνικο και οχι αποκλειστικα γαριδαδικο)τι να κανω φια να χαμηλωνω φυσικα το πεχα?

Link to comment
Share on other sites

Αφού είσαι αρκετά ανήσυχη με το κατέβασμα του ph και από την στιγμή που έχεις πάνω από ένα ενυδρεία τότε η αγορά Α/Ο θεωρώ πως είναι μονόδρομος. Πλέον στην αγορά υπάρχουν τέτοια μηχανήματα από 60 ευρώ, κόστος που δεν θεωρείτε απαγορευτικό για την δουλεία που μας προσφέρει!

Link to comment
Share on other sites

έχω διαβάσει (δεν έχω προσωπική εμπειρία) ότι οι οικονομικές είναι και αντιοικολογικές αφου πετάς αρκετή ποσότητα νερού (μέχρι και 5/6)

Link to comment
Share on other sites

Ότι πληρώνεις παίρνεις….

Το επιθυμητό αποτέλεσμα στο παρέχουν όλες…

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...