Jump to content

  Eρωτηση


salvi

Recommended Posts

Παιδια σε ενυδρειο 60 l που εχω πειτε μου εναν καλο συνδριασμο ψαριων και τι αναλογιες?Ξερω πανω κατω τι ειναι σε αυτες τις κατιγοριες αλλα θα ηθελα οτι πιο ομορφο υπαρχει και στις σωστες αναλογιες να μην υπαρχει προβλημα..Ευχαριστωωω

Link to comment
Share on other sites

Ενα χαρέμι γκαπυ και αυτό στα όριο γιατί σε πολύ σύντομο διάστημα θα αντιμετωπίσεις πρόβλημα υπερπληθυσμού!

Ρίξε εδώ μια ματιά να ενημερωθείς σχετικά με τα ζωοτοκα!

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=80403

Link to comment
Share on other sites

Ενα χαρέμι γκαπυ και αυτό στα όριο γιατί σε πολύ σύντομο διάστημα θα αντιμετωπίσεις πρόβλημα υπερπληθυσμού!

Ρίξε εδώ μια ματιά να ενημερωθείς σχετικά με τα ζωοτοκα!

http://www.aquazone....showtopic=80403

+1 ;)

Link to comment
Share on other sites

Eυχαριστω ρε φιλε για την απαντηση..Μιας και δεν θελω να μου γενισουν γινετε να βαλω μονο θηληκα η μονο αρσενικα?Εσυ τι θα εβαζες στην περιπτωση μου?Να σου πω την αληθεια δεν θελω και πολλες γεννες κλπ..Για παραδειγμα θα μπορουσα να εβαζα 4-6 διαφορετικα ψαρια απο ιδια οικογενεια?Μου αρεσαν τα platy,black moly και τα guppy..Τι λετε καμια προταση??

Link to comment
Share on other sites

Θα έβαζα αρσενικά λόγω χρωμάτων, αλλά φοβάμαι αψιμαχίες κάποια στιγμή.!

Link to comment
Share on other sites

Μιας που η στιγμή της γέννας χαρίζει στον χομπιστα την μεγαλύτερη ανταμείβει που μπορεί να εισπράξει από τα ψάρια του εγώ προσωπικά θα επιχειρούσα να διατηρήσω ένα χαρέμι από τα παραπάνω και θα φρόντιζα να εξασφαλίσω την διοχέτευση των μικρών.

Εναλλακτικά μπορείς να βάλεις μόνο μερικά αρσενικά γιατί και θηλυκά μόνο να βάλεις μπορεί να βρίσκονται ήδη σε ενδιαφέρουσα και να σου γεννήσουν!

Φυσικά για τα λίτρα που διαθέτεις υπάρχουν δεκάδες επιλογές σε ψάρια αλλά καλύτερα να δεις τι σου αρέσει παρά να αρχίσω να σου προτείνω διάφορα!

Link to comment
Share on other sites

Αν κανω καπιο σινδιασμο απο ψαρια ιδιας οικογενειας?Μπορω?Πχ 3 αρσενικα με 3 αρσενικα καπως ετσι?Εχω κολισει με τα ψαρακια να σας πω ψαχνς κατι ομορφο ετσι τα πλατυ μου αρεσαν αλλα δεν ξερω τι αναλογιες να βαλω..Για παραδειγμα αν εβαζα πλατυ η γκαπυ?Ποσα θα μπορουσα να εβαζα?αρσενικα μονο..Βασικα αν βαλεις χαρεμι και μολισ γεννανε πετας τα μικρα υπαρχει προβλημα?Δεν θελω να εχω προβλημα με το ενυδριεο για αυτο

Έγινε επεξεργασία - salvi
Link to comment
Share on other sites

Αν κανω καπιο σινδιασμο απο ψαρια ιδιας οικογενειας?Μπορω?Πχ 3 αρσενικα με 3 αρσενικα καπως ετσι?Εχω κολισει με τα ψαρακια να σας πω ψαχνς κατι ομορφο ετσι τα πλατυ μου αρεσαν αλλα δεν ξερω τι αναλογιες να βαλω..Για παραδειγμα αν εβαζα πλατυ η γκαπυ?Ποσα θα μπορουσα να εβαζα?αρσενικα μονο..Βασικα αν βαλεις χαρεμι και μολισ γεννανε πετας τα μικρα υπαρχει προβλημα?Δεν θελω να εχω προβλημα με το ενυδριεο για αυτο

Να πετάξεις τα μικρά? Όχι φίλε μου…αυτό δεν λέγετε φιλοζωικό πνεύμα με συγχωρείς πολύ! Μάλλον θα πρέπει να βρεις κάτι άλλο να ασχοληθείς!

Link to comment
Share on other sites

Αν κανω καπιο σινδιασμο απο ψαρια ιδιας οικογενειας?Μπορω?Πχ 3 αρσενικα με 3 αρσενικα καπως ετσι?Εχω κολισει με τα ψαρακια να σας πω ψαχνς κατι ομορφο ετσι τα πλατυ μου αρεσαν αλλα δεν ξερω τι αναλογιες να βαλω..Για παραδειγμα αν εβαζα πλατυ η γκαπυ?Ποσα θα μπορουσα να εβαζα?αρσενικα μονο..Βασικα αν βαλεις χαρεμι και μολισ γεννανε πετας τα μικρα υπαρχει προβλημα?Δεν θελω να εχω προβλημα με το ενυδριεο για αυτο

Να πετάξεις τα μικρά? Όχι φίλε μου…αυτό δεν λέγετε φιλοζωικό πνεύμα με συγχωρείς πολύ! Μάλλον θα πρέπει να βρεις κάτι άλλο να ασχοληθείς!

Μήπως ήθελε να πει να τα βγάλει από το ενυδρείο και να τα δώσει αλλού και εκ παραδρομής του ξέφυγε λάθος λέξη?...

Αν όμως δεν ισχύει αυτή η λάθος διατύπωση, θα συμφωνήσω με τον Ebeno...

Εδώ μιλάμε για ζωές, είναι αμαρτία απ' το Θεό!!

Έγινε επεξεργασία - nospanos
Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά προς θεού όχι να τα πετάξω στα σκουπίδια πλάκα με κάνετε;;;για κάποιο μικρότερο ενυδρειο εννοούσα...συγνώμη για τη λάθος διατύπωση αλλά εννοούσα τελικώς διαφορετικό πράγμα..δεν είναι δυνατόν να έχεις ενυδρειο και να τα πετας τα ψαράκια σου στα σκουπίδια το ξέρετε και εσείς που είστε πιο έμπειροι από μένα....τέλοςπαντων θα το κάνω έτσι με χαρεμακι μαλλον..ο συνδιααμος γκαπυ με πλατυ πως σας φενεται σε αναλογίες 3 με 3 αρσενικά;

Link to comment
Share on other sites

να προσέξεις να πάρεις υγιει ψάρια γιατι τα ζωοτόκα γενικώς είναι κάπως ευαίσθητα σε παράσιτα, αρρώστιες κλπ...

να μην έχουν κομμένες ουρές πτερύγια, να είναι ζωηρά, να μην υπάρχουν άλλα νεκρά στο ενυδρείο του πετσοπ, να μην έχουν άσπρα στίγματα

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...