Jump to content

Ξεκινημα Με Θαλλασινο 20 Λιτρα


akis_chatzi

Recommended Posts

Καλημερα σε ολους,

μετα απο πολυ διαβασμα και ερωτησεις σε οσα καταστηματα υπαρχουν στην περιοχη μου η γενικα οπου εχω βρει αποφασησα να κανω το μικρο ενυδρειο μου nano reef

Θα ηθελα να σας αναφερω τι εχω στα χερια μου απο υλικα και θα περιμενω τα σχολια σας , λοιπον το ενυδρειο μου ειναι 35χ35χ24 συνολο οφελιμου 20 λιτρα

Φιλτρο ειναι αυτο που υπαρχει μεσα στο ενυδρειο και θα βαλω σε αυτο βιολογικο και purigen(δεν χωραει αλλα),στην πορεια θα αγωρασω εξωτερικο.

Σκιμμερ δεν χωραει

θερμοστατης 50W

Και εχω και εναν κυκλοφορητη για να φτιαχνω το νερω σε κουβα με χαρακτηριστικα /hr50-200 , H.Max(cm/inch)63/25

To νερο με το αλατι μπηκε στον κουβα και δουλευει απο χτες ο κυκλοφορητης ,την Κυριακη θα εχω τον ζωντανο βραχο 4 κιλα και 5 κιλα αραγωνιτη οπου και ολα μαζι θα τα βαλω στο ενυδρειο και θα τα αφησω να δουλεψουν μερικες μερες ενω παραλληλα θα κανω μετρησεις για να δω τι γινεται,αν ολα πανε καλα μετα απο 10 μερες θα βαλω 2 νεμο και απο εκει και περα σιγα σιγα θα βλεπω τι αλλο θελει και θα προσθετω οτι ειναι βιοσημο για τα λιγα λιτρα

Αν υπαρχουν συμβουλες ειναι δεκτες

Ευχαριστω πολυ

Link to comment
Share on other sites

Καλή αρχή..... αυτό το διάβασες? http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=50474

...μετα απο 10 μερες θα βαλω 2 νεμο...

Αυτό το ξεχνάς αν δεν έχει πραγματοποιηθεί ο κύκλος του αζώτου, οι μέρες που χρειάζονται είναι παραπάνω από 10.

Link to comment
Share on other sites

Nαι το διαβασα

το σωστοτερο ηταν να ελεγα εαν ολα πανε καλα ,μετα απο 2 μερες θα βαλω 2 νεμο

αν οχι δεν βαζω τιποτα :bigemo_harabe_net-64:

Link to comment
Share on other sites

...εδώ σου λέω ότι οι 10 και είναι πολύ λίγες, και εσύ μου λες για 2?

Link to comment
Share on other sites

Το πόσο διάστημα θα χρειαστεί θα φανεί από τις μετρήσεις..... αν ο ζωντανός βράχος/αραγωνίτης που θα βάλεις έχουν καλή βιολογία ο χρόνος αυτός θα μειωθεί.

Στο φίλτρο προτίμησε να βάλεις το Seagel (http://www.seachem.com/Products/product_pages/SeaGel.html) και όχι purigen

Link to comment
Share on other sites

τωρα το εχω παρει αυτο το purigen θα παω να το αλλαξω αλλιως αμα βαλω αυτο και σε κανενα 6μηνο βαλω το αλλο θα εχω προβλημα?

Link to comment
Share on other sites

Είναι δυο διαφορετικά προϊόντα.. αυτό είναι για απονιτροποίηση που δεν σου χρειάζεται, και το Seagel είναι ενεργός άνθρακας και αντιφώσφορο μαζί, που είναι απαραίτητα.

Link to comment
Share on other sites

Άμα δεν τα άνοιξες γιατί να μη σου το αλλάξει !!!

Link to comment
Share on other sites

Δεν το ανοιξα απλα λεω , αν δεν εχει αυτο που θελω τοτε θα πρεπει να παρω κατι αλλο πιο χρησιμο αρκει να εχει κατι που θα χρειαστω

Link to comment
Share on other sites

έχει πολλά παρελκόμενα για το θαλασσινό που θα χρειαστείς !!!

Link to comment
Share on other sites

αν ειναι 20 λιτρα ενυδρειο και βαλεις 4 κιλα βραχο και 5 κιλα αμμο.....τοτε θα εισαι ακομη πιο λιγα λιτρα σε νερο.μειωσε λιγο την αμμο .

ρεφρακτομετρο εχεις?αυτο ειναι πολυ σημαντικο αφου θελεις ακριβεια στην μετρηση αλατοτητας με τοσο λιγο νερο.

Έγινε επεξεργασία - klaz
Link to comment
Share on other sites

αν ειναι 20 λιτρα ενυδρειο και βαλεις 4 κιλα βραχο και 5 κιλα αμμο.....τοτε θα εισαι ακομη πιο λιγα λιτρα σε νερο.μειωσε λιγο την αμμο .

ρεφρακτομετρο εχεις?αυτο ειναι πολυ σημαντικο αφου θελεις ακριβεια στην μετρηση αλατοτητας με τοσο λιγο νερο.

Τα μικτα λιτρα ειναι 29,4.Με βραχο και αραγωνιτη θα φτασει στα 20 Κωστα.

Αναφερεις φιλε πιο πριν τις διαστασεις αλλα δεν λες τι ειναι το καθενα.Υψος βαθος μηκος......

Link to comment
Share on other sites

αν ειναι 20 λιτρα ενυδρειο και βαλεις 4 κιλα βραχο και 5 κιλα αμμο.....τοτε θα εισαι ακομη πιο λιγα λιτρα σε νερο.μειωσε λιγο την αμμο .

ρεφρακτομετρο εχεις?αυτο ειναι πολυ σημαντικο αφου θελεις ακριβεια στην μετρηση αλατοτητας με τοσο λιγο νερο.

Ρεφακομετρο δεν εχω αλλα σημερα αυριο θα αγορασω ,ξερετε κανενα φτηνο που να κανει δουλεια για το λιγο νερο που θα θελω εγω?

Link to comment
Share on other sites

Τα μικτα λιτρα ειναι 29,4.Με βραχο και αραγωνιτη θα φτασει στα 20 Κωστα.

Αναφερεις φιλε πιο πριν τις διαστασεις αλλα δεν λες τι ειναι το καθενα.Υψος βαθος μηκος......

εχεις δικιο

ειναι 35υψος,35 μηκος,25 πλατος

Link to comment
Share on other sites

Το 25 πλατος θεωρω θα σε δυσκολεψει και στο στησιμο,και δεν θα σου αρσει οπτικα.Σε περιοριζει πολυ.

Εγω δεν θα το επιχειρουσα,χωρις να θελω να σε απογοητευσω.

Ενα κυβακι 35*35*35 θα ηταν οτι καλυτερο.

Link to comment
Share on other sites

Το 25 πλατος θεωρω θα σε δυσκολεψει και στο στησιμο,και δεν θα σου αρσει οπτικα.Σε περιοριζει πολυ.

Εγω δεν θα το επιχειρουσα,χωρις να θελω να σε απογοητευσω.

Ενα κυβακι 35*35*35 θα ηταν οτι καλυτερο.

Θα δοκιμασω γιατι ετσι κι αλλιως η αμμος και ο βραχος ειναι καθ'οδον οποτε δεν μπορω να κανω κατι αλλο

Link to comment
Share on other sites

Ρεφακομετρο δεν εχω αλλα σημερα αυριο θα αγορασω ,ξερετε κανενα φτηνο που να κανει δουλεια για το λιγο νερο που θα θελω εγω?

Δεν παίζει κανένα απόλυτος ρόλο το ότι θα έχεις λίγο νερό.και ένα τονο να είχες πάλι θα το χρειαζοσουν..

Ψάξε στο eBay έχει με 25 ευρώ.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...