Jump to content

μαρκα


τεστ νερου  

81 members have voted

You do not have permission to vote in this poll, or see the poll results. Please sign in or register to vote in this poll.

Recommended Posts

αν θελετε πειτε και λεπτομεριες για τα τεστ

Έγινε επεξεργασία - ΓΙΩΡΓΟΣ ΜΑΥΡΟΣ
Link to comment
Share on other sites

SERA :)Η,ΝΟ2 Tetra:Nh3/Nh4,gh,kh, JBL:co2,fe Red sea:No3,Po4.εν εχω καταφερει ακομα να δοκιμασω της tropic marine και salifert.

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητέ Φίλε Γιώργο

Όπως σου έχω πει και παλαιότερα, ο τρόπος που κάνεις τις ψηφοφορίες δεν πρόκειται να οδηγήσει σε κάποιο συμπέρασμα, γιατί δεν είναι πλήρες το ερωτηματολόγιο.

Στη συγκεκριμένη ψηφοφορία, τι απάντηση μπορεί να δώσει κάποιος, που χρησιμοποιεί άλλο τεστ για NH4, άλλο για NO3, διαφορετικό για ΚΗ, ΡΗ.?.....κλπ.

Νομίζω καλύτερα αποτελέσματα θα είχες, αν ρώταγες τι τεστ χρησιμοποιείτε και για ποια μέτρηση και για πόσο χρονικό διάστημα.

Με αυτήν την ερώτηση θα μπορούσε κάποιος να συμπεράνει, από το σύνολο των απαντήσεων που θα λάβεις, ότι οι περισσότεροι χρησιμοποιούν το Α τεστ για ΝΟ3, το Β για ΡΗ κ.ο.κ, που σημαίνει ότι κάποιοι αφού δοκίμασαν διάφορα τεστς, κατέληξαν σε ορισμένα, που κατά τη γνώμη τους είναι τα καλύτερα.

Κατόπιν εσύ μπορείς να επεξεργαστείς τις απαντήσεις και να βγάλεις πολλά συμπεράσματα, που θα βοηθήσουν και εσένα και όποιον άλλο διαβάζει το συγκεκριμένο θέμα.

Διαφορετικό συμπέρασμα βγαίνει, όταν ένας αρχάριος, χρησιμοποιεί ένα τεστ κάποιας συγκεκριμένης μάρκας για τη μέτρηση του ΚΗ, για παράδειγμα, από κάποιον έμπειρο, ο οποίος χρησιμοποιεί το Β τεστ για την ίδια δουλειά.

Επίσης άλλο συμπέρασμα βγαίνει, όταν κάποιος χρησιμοποιεί το Α τεστ για ένα μήνα, από έναν άλλο, που χρησιμοποιεί το Β για δύο χρόνια. Και άλλα πολλά.

Φιλικά

Νίκος

Link to comment
Share on other sites

Η αλήθεια είναι ότι και εμένα στο παρελθόν με είχε απασχολήσει μία τέτοια ψηφοφορία αλλά επειδή σκέφτηκα όλες αυτές τις παραμέτρους που έθεσε ο Νίκος δεν προχώρησα σε δημιουργία της.

Μακάρι να μπορούσαμε να βγάλουμε κάποια χρήσιμα συμπεράσματα από ψηφοφορία αλλά νομίζω πως μόνο από τη συζήτηση μπορεί να προκύψει κάτι.

Link to comment
Share on other sites

Μια ερωτηση.Υπαρχει καποιος που να εχει δοκιμασει τα τεστ απο ολες τισ μαρκες και αν ειναι δυνατον να μας πει ποια ειναι τα ποιο αξιοπιστα ανα τεστ?

Link to comment
Share on other sites

ΑΡΙ.

Link to comment
Share on other sites

μεχρι στιγμης εχω αγορασει δυο διαφορετικες μαρκες

Red Sea και Sera

πολυ πιο πρακτικα ειναι τα Red Sea που εχουν μεσα το πλαστικοποιημενο χαρτι με της οδηγιες εικονογραφημενες ενω τα Sera πρεπει να διαβασεις τα βηματα καθε φορα

Για το θαλασσινο ενυδρειο τεστ της tropic marine και salifert.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

-Νομιζω οτι εχει την ενδειξη λιγοτερο(αφορα λιγοτερο απο 15 μερες) και την ενδειξη περισσοτερο (αφορα τους 2 μηνες).

Σιγουρα ομως συμφωνω με τον ΨΑΛΤΗ ΝΙΚΟ και τα λεγομενα του..

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Χρησιμοποιώ Τέτρα, αλλά μόνο και μόνο επειδή δεν μπόρεσα να βρώ ΑΡΙ.

Παρεπιπτώντως ψήφισα περισσότερες φορές και ο αριθμός παρέμεινε 0... (εκτός αν έκανα λάθος από ταχύτητα...)

Link to comment
Share on other sites

  • 10 months later...
  • 1 year later...

Χρησιμοποιω sera και πιστευω οτι ειναι πολλη αξιοπιστη εταιρια. :bowdown::bowdown::bowdown::bowdown:

Έγινε επεξεργασία - Γιωργος guppy
Link to comment
Share on other sites

Μαλον δεν εχεις δοκιμασει αλλες , π.χ. API :bowdown:

Link to comment
Share on other sites

Eχω δοκιμάσει και sera και tetra!Τωρα μπορεί να πάρω API γιατί έχω ακούσει τα καλύτερα λόγια!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...