Jump to content

Αρχαριος Με 60Λιτρα Ενυδρειο.παιθαινουν Ψαρακια.....βοηθεια


Recommended Posts

Καλησπεριζω τα μελη και ζηταω βοηθεια.....! Αγορασα πριν κανενα 20ημερο το παραπανω ενυδρειο. ΝΑΙ καινουργιος και ακουσα το μαγαζατορα....Πιστευω οτι εβαλα πολλα ψαρακια αλλα περιμενω καθοδηγηση....Μετα απο μια εβδομαδα που προσπαθησα να στρωσω το τροπικο ημερο ενυδρειο (αποτελειται απο:Καπακι με λαμπα, φιλτρο με προεκταση που βγαζει φυσαλιδες μεσα στο νερο και θερμοστατη..) εχοντας βαλει αντιχλωριο και βακτηρια εβαλα τα εξης πολλα (απ' οτι μου φαινεται ψαρια) : 2 καρχαριακια, 2 γκαπι, 2 κλοουν, 1 πλατυστομο κ 1 μονομαχο. Μετα απο 5 ημερες μου πεθανε το 1 καρχαριακι με συμπτωματα γρηγορη αναπνοη Ετσι ξαφνικα!!!! Εβαλα στη θεση του αλλα 2 γκαπι....Εχθες μου πεθανε και ο ενας κλοουν με συμπτωματα γρηγορη αναπνοη, να καθετει στο θερμαστατη και γενικα οταν με βλεπει να ψιλοφοβαται....Παρατηρησα οτι και ο 2ος κλοουν εχει βγαλει κατι μικρα ασπρα στιγματα....Δυστυχως στην προσπαθεια μου να αλλαξω το νερο κατα τη διαρκεια της αναρροφησης απο την πατεντα που εχω κανει απο μια τρυπιτσα πηγε κοντα ο μονομαχος και ........Παιδια θελω βοηθεια...Διαβασα καποια πραγματα πιο πριν ακουσα και καποιους αλλα θελω και αλλες ΣΩΣΤΕΣ γνωσεις.....Θα προτιμουσα οι λυσεις που θα μου δωσετε να ειναι και λιγο οικονομικες καθως οι δουλεια δεν παει και καλα τον τελευταιο καιρο. Σας Ευχαριστω πολυ ολους σας και σας παρακαλω ΜΗΝ αρχισετε να μου φωναζετε.....Οποιος Θελει ηρεμα και υπευθυνα να μου πει οτι θελει.Ευχαριστω κ παλι....

Link to comment
Share on other sites

ομορφα και ωραια.

δωστα ολα πισω.

παρε υγρα βακτηρια,ο θερμοστατης στη πριζα,και ριχνε λιγο φαγακι καθημερινα.

παρε υγρα τεστ για αμμωνια,νιτρικα.

αστο χωρις να κανεις αλλαγη νερου,αρκετες μερες και μετρα.

πρεπει αν στρωσει το φιλτρο και να γινει ο κυκλος του αζωτου.τωρα τα ψαρια κινδυνευουν να αρρωστησουν και να σου πεθανουν.

Link to comment
Share on other sites

Και αφου τα δωσω τι ακριβως κανω....(Φανταστειτε οτι μιλατε σε 5χρονο...)

χαχαχα....Οπως σου ειπε και ο klaz πιο πανω θα ριχνεις λιγο φαγητο καθε μερα και θα περνεις μετρησεις με τα τεστακια που θα παρεις.....Το βασικο ειναι να φυγουν τα ψαρια χθες.....

Link to comment
Share on other sites

σωστα.και κανε αναζητηση εδω μεσα για ''κυκλος του αζωτου''.

θα καταλαβεις για ποιον λογο πρεπει να κανεις ολα οσα σου λεμε.

Link to comment
Share on other sites

Ποσες μερες θελει να στρωσει το ενυδρειο? Το καταλαβαινω απο καπου?

ψαξε να διαβασεις αυτο που σου γραφω παραπανω και θα καταλαβεις.

για το ποτε θα καταλαβεις ποσο καιρο χρειαζεται θα σου το πουνε τα τεστ και οι μετρησεις που θα κανεις..θεωρητικα περιπου στις 20+ μερες χρειαζεται.

Link to comment
Share on other sites

ελαχιστα.2-3.και αν θελεις να βαλεις μερικα ακομη αφηνεις να περασουν 10 μερες...να προλαβει δηλαδη η βιολογια που υπαρχει στο φιλτρο σου να τα σηκωσει.

το βασικο αν δεν θελεις θανατους και αποτυχιες ειναι να μην βιαζεσαι.και μπολικο διαβασμα στην αρχη.ετσι θα αποφυγεις και παρα πολλα ποπυ θα προσπαθησει να σου πασαρει ο καθε ασχετος ''επαγγελματιας''.

Link to comment
Share on other sites

Παιδια 10000000ευχαριστω....Ελπιζω ολα να πανε καλα......Ελπιζω να σας ενοχλησω μονο για τον καιρο εξω αλλη φορα...(χαχαχα) Θα σας αναφερω αποτελεσματα συντομα.... Καλο βραδυ..

Link to comment
Share on other sites

Παιδια 10000000ευχαριστω....Ελπιζω ολα να πανε καλα......Ελπιζω να σας ενοχλησω μονο για τον καιρο εξω αλλη φορα...(χαχαχα) Θα σας αναφερω αποτελεσματα συντομα.... Καλο βραδυ..

Και καλυτερα για εσενα να αποφασισεις τι ψαρακια θελεις να βαλεις αφου πρωτα δεις τι ειδη μπορεις να βαλεις στα λιτρα σου.....

Link to comment
Share on other sites

Και καλυτερα για εσενα να αποφασισεις τι ψαρακια θελεις να βαλεις αφου πρωτα δεις τι ειδη μπορεις να βαλεις στα λιτρα σου.....

Πολύ σημαντικό αυτό ένα χαρέμι γκάπυς είναι ότι σου χρειάζεται όχι κλουν και καρχαριάκια και πάντα αργά και σταθερά καλή αρχή....

Link to comment
Share on other sites

Καμια προταση για αυτα τα κυβικα? Θελω να βλεπω πολλα επομενως τα γκαπυ ειναι ιδανικα?

Απλα να ξερεις οτι αν βαλεις 4 guppy (1 αρσενικο+3 θυληκα) σε 2 μηνες θα εχεις 40 και πρεπει να ξερεις τι θα τα κανεις....

Link to comment
Share on other sites

Μπαααα σκεφτομαι μονο για αρσενικα οπως κ τωρα...Αν και απ' οτι μου ειπαν αν βαλω μαζι και κανενα πιο μεγαλο ψαρακι θα τους τρωνε τα αβγα.....Τι λετε?

Link to comment
Share on other sites

Χα καλο. Δλδ οταν μου ειπε μικρα εννοουσε κανονικα ψαρακια και οχι αβγα.....Ευχαριστω για την κατανοηση...! Παρ' ολα αυτα ισχυει αυτο που ειπε?

Link to comment
Share on other sites

Τα guppy δεν γεννουν αυγα αλλα κατευθειαν μικρα ψαρακια.....

Χα καλο. Δλδ οταν μου ειπε μικρα εννοουσε κανονικα ψαρακια και οχι αβγα.....Ευχαριστω για την κατανοηση...! Παρ' ολα αυτα ισχυει αυτο που ειπε?

Link to comment
Share on other sites

Το θέμα μεταφέρθηκε στη σωστή κατηγορία. Εκεί που είχε αναρτηθεί τα θέματα κλειδώνουν μετά από ένα διάστημα, άλλωστε δεν είναι και η καταλληλότερη κατηγορία για να αναπτυχθεί συζήτηση.

Link to comment
Share on other sites

αν δεν τους φτιάξεις κρυψώνες και δεν τους δημιουργήσεις σωστό περιβάλλον ναι

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...