Jump to content

Επιλογή Εξωτερικού Φίλτρου


Recommended Posts

Καλησπέρα ,

Έχω ένα ενυδρείο περίπου 120λιτρα καθαρά . Διαστάσεις: 100x35x45

Οι κάτοικοι του ενυδρείου μου είναι 2 common goldfish , 2 shubunkin και 2 Ladigesocypris ghigii κοινώς γκιζανι .

Η συγκατηκηση πηγαινει αρκετα καλα και ποτε δεν δημιουργηθηκε καποιο προβλημα.

Το ενυδρειο απο φυτα εχει μονο java moss δεμενη σε ξυλο και πετρες που απο οτι βλεπω δεν θα υπαρχει και για πολυ ακομα καθως εχει γινει μεζες ακομα και για τα 2 μικρα γκιζανια.

Στο δια ταύτα , από φιλτρανση δυστυχώς έχω 2 Eheim pick up 2010 , λέω δυστυχώς γιατί λόγο του ότι τα χρυσόψαρα είναι αρκετά ρυπογόνα ψάρια τα εν λόγο φίλτρα δεν νομίζω πως είναι και ότι καλύτερο , ίσως σε ένα ενυδρείο με άλλο setup να ήταν περισσότερο παραγωγικά.

Λογο του οτι βρισκομαι στη ροδο κ οπως κ τα υπολοιπα μελη που ειναι σε νησια οι επιλογες ειναι αρκετα περιορισμενες . Είχα καταλήξει στο eheim ecco pro 300 όμως δεν το βρήκα σε κάποιο από τα τοπικά πετσοπ και το μόνο που βρήκα ήταν το ecco pro 200 το όποιο όμως από μια μικρή ερευνά αγοράς που έκανα στο ΝΕΤ η τιμή του εδώ στη ρόδο ήταν αρκετά τσιμπημένη.

Ψάχνοντας λοιπόν βρήκα κ αυτό το φίλτρο που παραθέτω σε εσάς , θα ήθελα να μάθω αν κάποιος το έχει χρησιμοποιήσει κ ήταν ευχαριστημένος η αν έχετε να μου προτείνετε καποιο άλλο.

Ο λόγος που με ενδιαφερει το συγκεκριμενο φίλτρο ειναι γιατι σκεφτομαι να φτιαξω ενα ενυδρειο περίπου 400-500λτ και να τα μεταφερω εκει.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων ,

http://www.allpondso...-l-h-9w-uv.html

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον να τα παρουμε με τη σειρα :)

καταρχην καλως ηρθες !!!

το θεμα της ιχθυοφορτισης το αφηνω εκτος ( οπου κατα την γνωμη μου ειναι λαθος το σεταπ σου )

το φιλτρο που εδειξες εχει 38βατ καταναλωση ( μειον )

δεν ειναι καποια αξιοπιστη μαρκα ( μειον )

λεει οτι ειναι καταλληλο για 600λιτρα ενυδρειο ( πρωτο μειον ειναι οτι μαλλον λενε ψεματα ) και ( δευτερο μειον ειναι οτι αυτη η κυκλοφορια θα ειναι αρκετα μεγαλη για τα 120λιτρα που εχεις )

γενικοτερα θα σου ελεγα να ψαξεις για κατι ποιο αξιοπιστο .

Link to comment
Share on other sites

Καλως όρισες και από εμένα...

Πάμε ένα ένα....

Τα ψαράκια για το ενυδρείο είναι πολλά πρέπει να αφαιρέσεις ψάρια γτ μελλοντικά θα έχεις πρόβλημα...

Γενικά φυτά στα χρυσόψαρα βάζουμε μερικά είδη και αυτά με ρίσκο...valisneries, anubias....

Γτ δεν πας σε eshop εντος συνόρων ??? υπάρχουν και έχουν αρκετά αξιόπιστα προιόντα ...ψαξε για π.χ το eheim 2213 που είναι καλή λύση για τα λίτρα σου

Link to comment
Share on other sites

Καλως σας βρήκα,

Γνωρίζω οτι χρειάζομαι μεγαλυτερο ενυδρειο και ειναι στα αμεσα σχεδια μου αν και εχω διαβάσει οτι για καθε common χρείαζονται 30λτ.

Οπως ειπα και πριν στη Ρόδο οι επιλογες ειναι πολυ περιορισμενες java moss βρηκα μετα απο περιπου 4 μηνες , anubias και valisneries σε οσα πετσοπ και αν πηγα

ολοι περιμενουν και ολοι ποτε δεν εχουν.

Αν παω για eheim τοτε πιστευω πως θα πρεπει να προτιμησω ecco pro 300 με πανω κατω τα ιδια χρηματα.

Τωρα αναφορικα με το allpond που αναφερω απλα μου φανηκε πολυ φθηνο σε σχεση αποδοση-τιμη κ ηθελα να μαθω αν το εχει χρησιμοποιησει καποιος.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και από εμένα και καλώς ήρθες.

Το φίλτρο που λες μπορεί να είναι φτηνό αλλά πρέπει να σκεφτείς και την κατανάλωση όπως σου ανέφερε ο Geosid καθώς και την ποιότητα κατασκευής.

Χωρίς να το έχω χρησιμοποιήσει θα σου πρότεινα και εγώ με τη σειρά μου να πας σε κάποιο πιο αξιόπιστο φίλτρο όπως eheim ή fluval. Τις μάρκες αυτές τις αναφέρω γιατί είναι οι μόνες που έχω χρησιμοποιήσει. :)

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα κι από εμενα σήμερα έβαλα ένα ίδιο 1000 λίτρα/ώρα σε λειτουργιά και κάνει θόρυβο ψάξε και για τίποτα άλλο φιλικά από έναν αρχαριο

Link to comment
Share on other sites

Αυτός ήταν κ ο μεγαλύτερος φόβος μου , ο θόρυβος αν κ είχα διαβάσει τα review στη σελίδα κ εκτός απο το ότι τα πλαστικά μέρη είναι πολυ Β΄φθηνάΒ΄ δεν ανέφεραν κτ άλλο .

Για να το λες όμως μάλλον θα έχεις δίκιο .

Σε ευχαριστω!

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχουν καλά και αξιόπιστα e-shop που μπορεις να πάρεις τα πάντα και με δικαίωμα επιλογής μεγάλης γκάμας προϊόντων σε σχέση με την τιμη!! Επίσης μπορείς μέσα από το φόρουμ να δεις αγγελίες και που ξέρεις μπορεί να βρεις κάποια ευκαιρία!!!!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...