Jump to content

Μονομαχοενυδρείο


kokalo

Recommended Posts

Καθως ημουν στην καθιερωμενη βολτα των πετ σοπ μαζι με εναν φιλο (προς αναζητηση κιχλίδων) μπηκαμε σε ενα πετ και ειδα εναν μικρο μονομαχο (μεσα σε ενα ποτηρι) και ειπα να τον παρω απο εκει μεσα και να τον απαλλαξω απο την μιζερια του.και ετσι λοιπον αγορασα ενα μικρο ενυδρειο 12 λιτρα με βιολογικο φιλτρο και θερμοσταστη. το ενυδρειο ειναι της εταιριας boyu


πηρα 1/3 νερο απο τις κιχλιδες και το υπολοιπο απο την βρυση και προσθεσα λιγο αντιχλωριο.
εχει led φωτιστικο
βιολογικο φιλτρο
23 βαθμους θερμοκρασια
εναν μονομαχο δεν ξερω ειδος και τετοια
3 γαριδες κοκκινες που δεν γνωριζω το ειδος τους
λιγες πετρες
1 βαλσνερια
2 ανουμπιες
κερατοφιλο
χαλαζιακη αμμος μια χουφτα

μετρησεις δεν εχω κανει ακομα
ανεβαζω και φωτο

post-50788-0-02601800-1354302762_thumb.jpg

post-50788-0-30351000-1354302772_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

παρακαλω εαν υπαρχει κατηγορια για τους μονομαχους ας μεταφερθει η παρουσιαση εκει.δεν γνωριζω σε πια κατηγορια ειναι.

Link to comment
Share on other sites

πολυ καλη προσπάθεια μπράβο σου νομίζω οτι υπάρχει μια πιθανότητα η γαρίδες να γίνουν μεζες..

ευχαριστω!

μου ειπαν οτι ειναι αρκετα γρηγορες για να τις πιασει ο μονομαχος και οτι κρυβονται μεσα στο κερατοφυλλο

Link to comment
Share on other sites

Οι γαριδες χρειαζονται καλα στρομενο βυθο,τουλαχιστον 2-3 μηνες.

Link to comment
Share on other sites

Οι γαριδες χρειαζονται καλα στρομενο βυθο,τουλαχιστον 2-3 μηνες.

το 1/3 του νερου του ενυδρειου ειναι απο στρωμενο νερο.θα το παρακολουθησω αυτο που λες και θα δω πιο πολλες λεπτομεριες.ευχαριστω για την πληροφορια!

Link to comment
Share on other sites

Αμα δεν βοηθαγαμε ο ενας τον αλλο,τι σοι κοινωτητας θα ειμασταν ;):bigemo_harabe_net-64:

Link to comment
Share on other sites

Θα τον παρακολουθω στενα τον τυπο!!!οποιαδηποτε αλλη πληροφορια θα μου φανει χρησιμο διοτι ειμαι νεος στους μονομαχους και τις γαριδες!

Link to comment
Share on other sites

διάβασε διάφορα θέματα στην κατηγορία τους και θα μάθεις πολλα! χρόνο υπομονη και διάβασμα θελει! μια ερώτηση τοβιολογικο που έχεις βάλει ήταν στρωμένο; και ενα λάθος σου μετρήσεις θα έπρεπε να κανεις πριν βάλεις το ζωντανό μεσα και ειδικά τις γαρίδες που ειναι ευαίσθητες μακάρι να μην αντιμετωπίσεις κανένα πρόβλημα..

Link to comment
Share on other sites

Πήρα από το φίλτρο του μεγάλου ενυδρείου και το καινούργιο το εβαλα στο μεγαλο

Link to comment
Share on other sites

Θα κάνω αύριο τωρα ειμαι στην δουλεια θα ενημερώσω αυριο

Link to comment
Share on other sites

Ωραία κίνηση , ότι χρειαστείς εδώ είμαστε. :)

Link to comment
Share on other sites

Καλως τον δεχτηκες!!οταν λεμε "στρωμενο βυθο",εννοουμε να εχει ολοκληρωση και αυτος τον κυκλο του...υπαρχουν μερικα θεματα πανω σε αυτο πολυ ενδιαφερωντα(περι γλυκου νερου η κατηγορια)...τις ανουμπιες ξεθαψετες γιατι θα σαπισουν,ο κορμος τους πρεπει να ειναι απ εξω απ τον βυθο...αυτο που επιπλεει ειναι κερατοφυλλο;;;

Έγινε επεξεργασία - Akridas66
Link to comment
Share on other sites

Για να στρωσεις τον βυθο παρε χαλικι απο την επιφανεια του μεγαλου ενυδρειου και απλωσε το στο μικρο ενυδρειο.

Link to comment
Share on other sites

Το θεμα μεταφερθικε στη σωστη κατηγορια.

Εχεις μετρησεις απο το ενυδρειο σου?Το να μεταφερεις νερο απο το αλλο δεν σημαινει οτι εστρωσε κιολας,πρεπει να μεταφερεις και βιολογικο υλικο απο το φιλτρο του μεγαλου σ αυτο.

Οι γαριδες οπως ειπαν τα παιδια πιο πανω μπορει να γινουν μεζες απο τον μονομαχο.Επεισης θελουν στρωμενο βυθο οπως σου ειπαν,δηλαδη να τρεχει το ενυδρειο τουλαχιστον 2 μηνες.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό εκανα πήρα βιολογικό υλικό από το μεγάλο ενυδρειο και το καινούργιο υλίγο το εβαλα μεσα στο μεγάλο.

Την αμμο την πήρα παλι απο το μεγάλο ενυδρειο το 1/3 του νερού το ίδιο

Link to comment
Share on other sites

μετρησεις νερου me υγρα τεστ τεστ της τετρα και της jera

NH3/NH4 0

ΝΟ3 10

ΝΟ2 0

GH >14

KH 3

PH 7.5

C12 0
Link to comment
Share on other sites

Για να στρωσεις τον βυθο παρε χαλικι απο την επιφανεια του μεγαλου ενυδρειου και απλωσε το στο μικρο ενυδρειο.

αυτο το εκανα στο ξεκινημα το ιδιο και τα υλικα του φιλτρου

Link to comment
Share on other sites

Ωραίο το ενυδρείο σου ;)

Παρατήρησα ότι έχεις θερμοκρασία 23 βαθμούς.Πρέπει να την ανεβάσεις στους 25-27 που είναι ιδανικά για το ψάρι.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...