Jump to content

Ερώτηση Για Άρρωστο Μονομαχο


Recommended Posts

Καλησπέρα έχω έναν αρσενικό κόκκινο μονομάχο σε ενυδρειο 70L (1 βατραχο και 1 γλυφτη ) .

Σήμερα παρατήρησα ότι ο μονομαχος μου έχει χάσει το χρώμα του δηλ. Ξεβαφει... Και η ουρά του είναι λίγο φθαρμένα... Τι να κάνω ; Έχει κάποια αντιβιωση η κάτι που μπορώ να κάνω ;;;

Πχ. Άκουσα ότι πρέπει να τν βάλω κάπου μόνο του για λίγο καιρό με 1 κουτάλα αλάτι ...

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και καλώς ήρθες ,

σε πρώτη φάση πολύ γρήγορα μπορώ να σου πω ότι ο "γλείφτης" που έχεις δεν κάνει για τα λίτρα που διαθέτεις. :) Για τον βάτραχο δεν ξέρω καθόλου...

Σε δεύτερη φάση αν κάνεις τον κόπο και συμπληρώσεις την φόρμα, θα μπορέσουμε να σε βοηθήσουμε περισσότερο.

Link to comment
Share on other sites

Ο γλειφτης γιατί δεν κάνει,; Τι L θέλει; Από το κατάστημα μ είπαν να τν πάρω .... Τώρα θα συμπληρώσω τν φόρμα

Ευχαριστώ .

Link to comment
Share on other sites

Η φόρμα είναι μεγάλη και δε μπορώ να τη συμπληρώσω αυτή την ώρα. Το πρωί θα βγάλω φωτογραφίες το ψάρι και θα τις ανέβασω. Σημερα έκανα τεστ του νερού σε μαγαζί. Δε γνωρίζω το ph κ.λ.π. Αλλά μου είπαν ότι σε όλα το νερό είναι φυσιολογικό με εξαίρεση τα νιτρικα που είναι ελαφρώς υψηλά χωρίς όμως να δημιουργεί πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Ο γλειφτης γιατί δεν κάνει,; Τι L θέλει; Από το κατάστημα μ είπαν να τν πάρω .... Τώρα θα συμπληρώσω τν φόρμα

Ευχαριστώ .

Αν είναι σαν αυτόν που έχει στο θέμα που σου παραθέτω , θέλει πολλά περισσότερα λίτρα γιατί γίνεται πολύ μεγάλος. Επίσης είναι αρκετά ρυπογόνο ψάρι.

Η φόρμα είναι μεγάλη και δε μπορώ να τη συμπληρώσω αυτή την ώρα. Το πρωί θα βγάλω φωτογραφίες το ψάρι και θα τις ανέβασω. Σημερα έκανα τεστ του νερού σε μαγαζί. Δε γνωρίζω το ph κ.λ.π. Αλλά μου είπαν ότι σε όλα το νερό είναι φυσιολογικό με εξαίρεση τα νιτρικα που είναι ελαφρώς υψηλά χωρίς όμως να δημιουργεί πρόβλημα.

Συμπλήρωσέ τη όποτε μπορείς. Τα τεστ τα κάνουμε για να εξακριβώσουμε τις τιμές κυρίως της αμμωνίας (NH3/NH4) , νιτρωδών (ΝΟ2) και νιτρικών (ΝΟ3). Το ότι σου είπαν ότι το νερό είναι φυσιολογικό δεν μας λέει τίποτα αν δεν έχουμε ακριβείς μετρήσεις. Επίσης το ελαφρώς ανεβασμένα και αυτό δεν μας λέει τίποτα. :) Αν έχεις τη δυνατότητα να προμηθευτείς δικά σου τεστ , στο προτείνω.

//edit Αν μπορεί κάποιος να το μεταφέρει στη σωστή κατηγορία. :)

Έγινε επεξεργασία - dpap
Link to comment
Share on other sites

Γεια σου και απο εμενα..συμπληρωσε με την πρωτη ευκαιρια την φορμα διαγνωσης οσο πιο σωστα μπορεις για να μας δωσεις ετσι την πιο σωστη εικονα με το προβλημα..."γλυφτες" δεν υπαρχουν,γατοψαρα και πλεκοστομοι υπαρχουν,αν δεν ξερεις το ονομα του πηγαινε στο πετ σοπ που τον πηρες(αν μπορεις) και μαθε, γιατι μπορει να θελει πολλα λιτρα...για τον βατραχο δεν ξερω καθως και εγω ψαχνω για αυτους(ειναι ωραιοι!)....αυτα!!!φιλικα....

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα ! Σήμερα όταν τελ από τν δουλειά και τα προλάβω ανοιχτά θα πάρω και θα κάνω αμέσως. Σήμερα βέβαια το πρωί παρατήρησα ότι μόλις άναψαν το φως ήτανε ροδοκοκινος... Και μετά από 5-10'λ ξανά ξαβαψε....

Link to comment
Share on other sites

Χωρις να συμπληρωσεις την φορμα και να μας δωσεις μετρησεις και φωτογραφια δεν μπορουμε να σε βοηθησουμε δυστοιχος..

Link to comment
Share on other sites

καλημερα! πήγα να παρω τεστ μετα τν δουλεια μου απο το πετ μου εχω παρει ολα μου τα ψαργια

1) η κυριουλα δεν ήθελε να μου δώσει τεστ ( δεν καταλαβα γιατι , μάλλον δεν ειχε .... ) και

2) μου ειπαι οτι το ψαρι χανει το χρώμα του γιατι αναβω το φως αποτομα και οχι σταδιακα .... τρομάζει λεει... !!!!

παιζει κατι τέτοιο ?

τι ''σκτ'' να κανω...???

Link to comment
Share on other sites

1) Να προσπαθήσεις να πάρεις από κάποιο άλλο μαγαζί τεστάκια. Καλό είναι αν μπορείς να πάρεις υγρά τεστ φυσικά.

2) Προσπάθησε να συμπληρώσεις τη φόρμα για να δούμε τα χαρακτηριστικά του ενυδρείου σου. Αλλιώς θα αρχίσουμε να ρωτάμε : Τι λάμπα έχεις , πόσα βατ είναι , πόσο καιρό την έχεις , πόσες ώρες την ανάβεις , έχεις φυτά στο ενυδρείο ;

Οπότε καταλαβαίνεις την χρησιμότητα της φόρμας. :)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...