Jump to content

Εξοπλισμος Ενυδρειου Τι??


Recommended Posts

Καλημερα σε ολους και καλο μηνα

θα ηθελα να ρωτησω τι πρεπει να εχει ενα ενυδρειο απο εξοπλισμο διαστασεων 70χ40χ40 ,θα κατασκευασω ενα μονος μου αλλα θα ηθελα μετα να γνωριζω τι αλλο πρεπει να αγωρασω ετσι ωστε να υπολογησω το τελικο κοστος.

Το ενυδρειο προοριζεται για reef.

Ευχαριστω

Ακης

Link to comment
Share on other sites

Είναι αρκετά αυτά που θα πρέπει να πάρεις.

Ποιο πολλή θα σε βοηθούσαν οι παρουσιάσεις των reef, μπες σε αυτή την κατηγορία και θα καταλάβεις ποια είναι τα άμεσα απαραίτητα και ποια τα συμπληρωματικά.

Να σου πω απλά εμπειρικά ότι για κάθε 100 λιτ περίπου 1000€ με καλές αγορές και λίγο DIY.

Αυτό διαμορφώνεται αν τα πάρεις καινούργια ή μεταχειρισμένα, ευρωπαϊκά ή κινεζικά.

Είπες 70μηκος Χ 40πλατος Χ 40υψος

Το 40 πλάτος θα σε δυσκόλεψει για reef, καλητερα απο 50 και πάνω.

Έγινε επεξεργασία - bababrilios
Link to comment
Share on other sites

να προσθεσω οτι και το μηκος μπορει να αποδειχθει προβληματικο.

τα συνηθη μηκη για να βρισκεις και λαμπες ειναι 60,100,120,150 εκατοστα.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά θα μου επιτρέψετε να διαφωνήσω όσον αφορά το κόστος.

Μπορεί να το κάνει ακόμα και με τα μισά χωρίς να είναι κινέζικα.

Link to comment
Share on other sites

θα μπορουσατε ομως να μου πειτε ποια ειναι τα βασικα ??? για να μπορεσω να ψαξω για τιμες??

μπαινω στις κατηγοριες και διαβαζω αλλα λογο απειριας δεν γνωριζω ποια ειναι τα βασικα εκτως απο ,skimmer,λαμπες,φιλτρο(εσωτερικο η εξωτερικο??)

Link to comment
Share on other sites

το 40αρι βαθος θα σε δυσκολεψει και στο λεω απο προσωπικη εμπειρια αλλα το δικο μου ηταν στανταρ.εσυ που το φτιαχνεις απο την αρχη δωστου λιγο παραπανω βαθος (50αρι+) αλλα και μηκος (1 μετρο).εξου και το υψος ειναι σχετικα λιγο μιας και θα υπολογισεις τον αραγονιτη και την σταθμη του νερου.απο εξοπλισμο ψαξε και στις αγγελιες και θα βρεις αξιολογα πραγματα αν δεν βιαζεσαι.

Link to comment
Share on other sites

Φωτιστικο

Σκιμμερ

Αραγωνιτη

Ζωντανό βράχο

Κυκλοφοριτης

Ανθρακα

Αλάτι

Αντιφωσφορο

Ρεφρακτομετρο

Link to comment
Share on other sites

τεστ τουλάχιστον ΝΟ2,ΝΟ3,ΝΗ3,ΡΗ,ΚΗ,ΡΟ4. Μετρητή αλατότητας(υδρόμετρο,ρεφρακτόμετρο). κυκλοφοριτή-ες. Άνθρακα-αντιφώσφορο. Φωτιστικό(ή καπακι με μπαλαστ αν το φτιάξεις εσύ το καπάκι). Αλάτια. Όσμωση(προεραιτική).

Αυτά μπορώ να σκεφτώ στο περίπου.

Link to comment
Share on other sites

πρεπει να εχεις αποφασισει πρωτα τις τελικες διαστασεις του ενυδρειου και αν θα χρησιμοποιησεις σαμπ η οχι για να υπολογισεις τα συνολικα λιτρα.

reef θα ειναι αλλα με μ****α κοραλια,lps,sps?

οι απαντησεις σε αυτα θα σου καθορισουν τι ειδους εξοπλισμο και τι ποσοτητες θα χρειαστεις απο αυτα που ανεφεραν τα παιδια πιο πανω.

Link to comment
Share on other sites

Φρόντισε οι αγορές που θα κανείς να ειναι σωστές και να υπέρ καλύπτουν τα λίτρα σου και τις απαιτήσεις σου !!! Για να τα πληρώσεις μια φορά !!!

Link to comment
Share on other sites

Φρόντισε οι αγορές που θα κανείς να ειναι σωστές και να υπέρ καλύπτουν τα λίτρα σου και τις απαιτήσεις σου !!! Για να τα πληρώσεις μια φορά !!!

+1000.

Link to comment
Share on other sites

Τεστ ασβέστιο μαγνήσιο

Link to comment
Share on other sites

Φρόντισε οι αγορές που θα κανείς να ειναι σωστές και να υπέρ καλύπτουν τα λίτρα σου και τις απαιτήσεις σου !!! Για να τα πληρώσεις μια φορά !!!

+1000

Όχι απλά καλή έρευνα! Εξονυχιστική έρευνα! Σε οτιδήποτε παίρνεις!

Link to comment
Share on other sites

Ενα βαρέλι 100 λίτρων για να προετοιμαζεις το νερό της αλλαγής σου και ένα κυκλοφοριτη για το βαρέλι για να σπας το αλάτι

Link to comment
Share on other sites

Ένα συγκεντρωτικό:

1) Ζωντανό βράχο

2) Αραγωνίτη(ζωντανό ή νεκρό)

3) Φίλτρο(εσωτερικό ή εξωτερικό) για άνθρακα και αντιφώσφορο εκτός και αν έχει χώρο το σκίμερ.

4) κυκλοφοριτή-ες για το ενυδρείο και 1 για το δοχείο προετοιμασίας

5) θερμοστάτη για το ενυδρείο +1 για το δοχείο προετοιμασίας

6) αλάτι

7) τεστ ΝΟ2,ΝΟ3,ΝΗ4,ΡΗ,ΚΗ,ΡΟ4 απαραίτητα + Μαγνήσιο, ασβέστιο(προεραιτικά)

8) υδρόμετρο ή ρεφρακτόμετρο(καλύτερα και τα 2)

9) φωτιστικό ή καπάκι με μπαλάστ.

10) λάμπες

11) αυτόματη αναπλήρωση(προεραιτική)

12) αντίστροφη όσμωση(προεραιτική)

13) αντιδραστήρας για υλικά(προεραιτικός)

14) σκίμερ απαραίτητο

15) σύστημα ψύξης με κοντρόλερ και ανεμιστηράκια ή ψυκτικό μηχάνημα(απαραίτητο το καλοκαίρι.

16) άνθρακας

17) αντιφώσφορος

18) τροφές

19) βακτήρια

20) κάλτσα υλικών(εκτός και αν ανθρακας και αντιφώσφορος μπουν σε αντιδραστήρα η σκίμερ)

21) δοχείο προετοιμασίας νερού

22) δοχείο αναπλήρωσης(προεραιτικό όπως και η αναπλήρωση)

23) ζωντανά(ψάρια, ασπόνδυλα και κοράλια)

Αυτά. Δεν ξέρω αν ξέχασα κάτι.

Έγινε επεξεργασία - ΠαναγιώτηςCR7
Link to comment
Share on other sites

.Παιδιά θα μου επιτρέψετε να διαφωνήσω όσον αφορά το κόστος.

Μπορεί να το κάνει ακόμα και με τα μισά χωρίς να είναι κινέζικα.

Ειλικρινά πιστεύεις ότι με ολα αυτά που έγραψες μπορείς να βρεις με 500€

Link to comment
Share on other sites

Ειλικρινά πιστεύεις ότι με ολα αυτά που έγραψες μπορείς να βρεις με 500€

Και βέβαια. Εκτός απο τα ζωντανά που δεν θα έλεγα ότι μπορούν να υπολογιστούν στην τιμή, και βέβαια. Αν θέλεις μπορώ να σου στείλω ένα πμ με το τι εννοώ.

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ φίλε μου , δεν θέλω εγω βοήθεια αλλα ο φίλος και νέος συνχομπιστας.

Σε αυτόν να στείλεις πμ

Link to comment
Share on other sites

Και βέβαια. Εκτός απο τα ζωντανά που δεν θα έλεγα ότι μπορούν να υπολογιστούν στην τιμή, και βέβαια. Αν θέλεις μπορώ να σου στείλω ένα πμ με το τι εννοώ.

Δυσκολο !!!!

Θα πρεπει να ειναι πολλυυυυυυυυυυυυυυ τυχερος ετσι ωστε να πεσει σε αγγελιες εξοπλισμου και να παρει καλα πραγματα σε καλη τιμη και ακομα ποιο δυσκολο ειναι να μπορεσει να παρει ολα τα πραγματα μαζι ( την ιδια στιγμη ) .

Link to comment
Share on other sites

θα συμφωνησω με θοδωρο και γιωργο.για να βγουνε τα ποσα πολυ..νορμαλ,θα πρεπει να υπαρξουν εκτος της σουπερ ερευνας αγορας και πολλοι ασταθμητοι παραγοντες,οπως ακριβως ειπε και ο γιωργος παραπανω.

Link to comment
Share on other sites

να σου δωσω ενα παραδειγμα ....

Εγω ψαχνω για 40αρα vortech αρκετο καιρο ( μεταχειρισμενη ) , εχουν μπει καποιες αγγελιες οπου δεν τις εχω προλαβει , αλλες δεν μου εχουν απαντησει καν ...

και αυτο για να γλιτωσω 100-150ευρω

Ομως ...... το μεταχειρισμενο ( οτι και να ειναι αυτο ) εχει το ρισκο του !!! και εκει που παω να γλιτωσω 150 να χρειαστει να δωσω αλλα 400 απο πανω για να το παρω καινουργιο μετα !!!

Link to comment
Share on other sites

Να τα πάρει όλα μαζι αποκλείεται. Μα για αυτό τον λόγο λέμε ότι θα κάνει και καλή έρευνα αγοράς.

Αν πούμε θεωρητικά ότι τα λίτρα του είναι 100 καθαρά έχουμε και λέμε:

Ζωντανό βράχο με 5 ευρώ το κιλό απο χομπίστα σε ποσότητα 10 κιλά = 50 ευρω.

10 με 15 κιλά αραγωνίτη 15 ευρω βαριά.

Σκιμερ μπορεί να βρει ένα deltec 300ρι μεταχειρισμενο με 100 το πολύ. Υπάρχουν και άλλα καλά όμως που μπορέι να βρει.

Αν πάρει σκίμερ με χώρο για υλικά δεν θέλει φίλτρο. Αν δεν έχει, μπορεί να πάρει ένα εσωτερικό φιλτράκι με 15 ευρώ.

Κυκλοφοριτές μπορεί να βρει καλές μάρκες(tunze,korallia κ.α.) με 20,25 και 30 ευρώ μεταχειρισμένες. Πχ μπορεί να πάρει 2 των 20 ευρώ άρα 40 ευρώ. Συν μια κινέζικη για το δεχείο 48 ευρώ.

Θερμοστάτη καλό για το ενυδρείο και έναν απλό για το δοχείο μπορεί να τους πάρει και τους 2 με ένα 30ρι.

Δοχείο προετοιμασίας νερου 60λιτρο μπορεί να πάρει και με 10-12 ευρώ.

Αλατόμετρο μπορει να βρει με 10 ευρώ ή ρεφρακτόμετρο με 25 ευρώ μεταχειρισμένο.

Τεστάκια μπορεί να προμηθευτεί υγρά με 40 ευρώ βαριά.

Αν το φτιάξει αυτός το καπάκι και βάλει μπαλάστ τότε 40 το μπαλάστ με τα στεγανά ακροφύσια + 30 ευρώ 2 λάμπες είναι 70.

Αν πάρει φωτιστικό περίπου 100 ευρώ + τις λάμπες.

Αλάτι ένα 4κιλο για το πρώτο γέμισμα με κανα 12ρι.

Έναν κοντρόλερ + 2 ανεμιστήρια 20 ευρώ.

Άνθρακα και αντιφώσφορο και τα 2 με 20 - 25 ευρώ βαριά.

Και οι τροφές κανα 15ρι.

Εγώ δεν θα βάλω τα φτηνότερα που είπα. αλλά τα ακριβότερα.

Στην ακριβότερη την βγάζει με 525 βαριά.

Link to comment
Share on other sites

Να τα πάρει όλα μαζι αποκλείεται. Μα για αυτό τον λόγο λέμε ότι θα κάνει και καλή έρευνα αγοράς.

Αν πούμε θεωρητικά ότι τα λίτρα του είναι 100 καθαρά έχουμε και λέμε:

Ζωντανό βράχο με 5 ευρώ το κιλό απο χομπίστα σε ποσότητα 10 κιλά = 50 ευρω.

10 με 15 κιλά αραγωνίτη 15 ευρω βαριά.

Σκιμερ μπορεί να βρει ένα deltec 300ρι μεταχειρισμενο με 100 το πολύ. Υπάρχουν και άλλα καλά όμως που μπορέι να βρει.

Αν πάρει σκίμερ με χώρο για υλικά δεν θέλει φίλτρο. Αν δεν έχει, μπορεί να πάρει ένα εσωτερικό φιλτράκι με 15 ευρώ.

Κυκλοφοριτές μπορεί να βρει καλές μάρκες(tunze,korallia κ.α.) με 20,25 και 30 ευρώ μεταχειρισμένες. Πχ μπορεί να πάρει 2 των 20 ευρώ άρα 40 ευρώ. Συν μια κινέζικη για το δεχείο 48 ευρώ.

Θερμοστάτη καλό για το ενυδρείο και έναν απλό για το δοχείο μπορεί να τους πάρει και τους 2 με ένα 30ρι.

Δοχείο προετοιμασίας νερου 60λιτρο μπορεί να πάρει και με 10-12 ευρώ.

Αλατόμετρο μπορει να βρει με 10 ευρώ ή ρεφρακτόμετρο με 25 ευρώ μεταχειρισμένο.

Τεστάκια μπορεί να προμηθευτεί υγρά με 40 ευρώ βαριά.

Αν το φτιάξει αυτός το καπάκι και βάλει μπαλάστ τότε 40 το μπαλάστ με τα στεγανά ακροφύσια + 30 ευρώ 2 λάμπες είναι 70.

Αν πάρει φωτιστικό περίπου 100 ευρώ + τις λάμπες.

Αλάτι ένα 4κιλο για το πρώτο γέμισμα με κανα 12ρι.

Έναν κοντρόλερ + 2 ανεμιστήρια 20 ευρώ.

Άνθρακα και αντιφώσφορο και τα 2 με 20 - 25 ευρώ βαριά.

Και οι τροφές κανα 15ρι.

Εγώ δεν θα βάλω τα φτηνότερα που είπα. αλλά τα ακριβότερα.

Στην ακριβότερη την βγάζει με 525 βαριά.

Με την προυποθεση ομως να βρεθουν ολα μαζι ( που ειναι δυσκολο )

αρα το κοστος θα ανεβει σιγουρα ...

Link to comment
Share on other sites

Με την προυποθεση ομως να βρεθουν ολα μαζι ( που ειναι δυσκολο )

αρα το κοστος θα ανεβει σιγουρα ...

Συμφωνώ, αλλά σίγουρα αν θέλει να το φτιάξει όσο πιο οικονομικά γίνεται πρέπει να κάνει καλή έρευνα αγοράς για λίγο καιρό. Διαφορετικά το κόστος θα ανέβει!

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ, αλλά σίγουρα αν θέλει να το φτιάξει όσο πιο οικονομικά γίνεται πρέπει να κάνει καλή έρευνα αγοράς για λίγο καιρό. Διαφορετικά το κόστος θα ανέβει!

Οπως και να το υπολογισουμε το κοστος για ενα ριφ και για ξεκινημα και για συντηρηση ειναι μεγαλο ( σε σχεση με αλλα σεταπ πχ γλυκου νερου )

Πρεπει να μας πει ο φιλος τι χρηματα μπορει να διαθεσει και απο εκει και περα να ριξουμε προτασεις εξοπλισμου :bigemo_harabe_net-64:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...