Jump to content

110Lit Hi-Tech Φυτεμενο


jimbit22

Recommended Posts

Γενική κατηγορία ενυδρείου

(Κοινωνικό, Φυτεμένο τοπίου)

Γενικές Πληροφορίες

Διαστάσεις Ενυδρείου (ΜxΠxΥ): 80χ45χ45 cm

Συνολικά Λίτρα:110

Sump (λίτρα):

Οργανισμοί

Φυτά:hemianthus callitrichoides, pogostemon helferi, blyxa japonica, ludwigia repens, myriophyllum matogrossense red, polygonum sp. 'sao paulo', heteranthera zosterifolia, ludwigia arquata, proserpinaca palustris, hygrophila polysperma, bacopa caroliniana, bacopa monnieri ii

Ψάρια: 7 ατομα otocinclus macrospilus

Άλλα είδη: physa fontinalis, Melanoides Turbeculata

Διακοσμητικά υλικά

Φόντο:-

Πέτρες:4-5

Ξύλα:-

Άλλα διακοσμητικά :-

Υπόστρωμα: 3 cm φυτοχωμα

Βυθός: 2 cm χαλαζιακη αμμος

Φωτισμός

Πηγές φωτισμού (πλήθος και τύπος): 1 φωτιστικο led 130w με λευκα led στα 6500Κ και κοκκινα λεντ στα 660nm

Διάρκεια φωτισμού: 12:00-23:00

Υποστήριξη οργανισμών

Φίλτρανση:1 EHEIM 2211 K 1 EHEIM 2213

Θέρμανση/ Ψύξη: HYDOR 200W + controller με ενεμηστιρακια

Λίπανση: ΕΙ με DIY λιπασματα

Παροχή CO2: μπουκαλα 6 κιλων με τα απαραιτητα παρελκομενα

Άλλες τεχνικές ευκολίες ή/και παρεμβάσεις: υπο κατασκευη δοσομετρικες για τα λιπασματα

Διατροφή: φρεσκα λαχανικα και σπιρουλινα

Παράμετροι

pH:6,9

Γενική σκληρότητα (GH):13

Ανθρακική σκληρότητα (ΚΗ):7

Αμμωνία (ΝΗ3):0

Νιτρώδη (ΝΟ2):0

Νιτρικά (ΝΟ3):32

Φωσφορικά (PΟ4):-

Μέση Θερμοκρασία (°C):25

Συντήρηση

Αλλαγές νερού:60%/ εβδομαδα

Προετοιμασία νερού/πρόσθετα:Α.Ο.

Άλλες ρουτίνες συντήρησης: εδομαδιαιο κλαδεμα..

Έγινε επεξεργασία - jimbit22
Link to comment
Share on other sites

Μερικές φώτο

μια παλια

post-49591-0-42678800-1354362549_thumb.jpg

και μια πιο προσφατη

post-49591-0-04045400-1354362078_thumb.jpg

Έγινε επεξεργασία - jimbit22
Link to comment
Share on other sites

Ωραιο ενυδρειο και οταν μεγαλωσουν τα φυτα θα δειξει ακομη πιο ομορφο.

Μια ενσταση εχω μονο,οταν βαζουμε αμμο καλο ειναι να μην βαζουμε απο κατω υποστρωμα και να μπαινει μονη της,Αν θελουμε να βαλουμε υποστρωμα τοτε βαζουμε ψιλοκοκο χαλικακι απο πανω.:)

Link to comment
Share on other sites

Σωστό! Αλλα την δουλεια του την έκανε.. Τωρα που μεγάλωσαν εχω πάρει δυο σακούλες seachem black sand..

Οι φώτο είναι λίγο παλιές και δεν έχουν ολα τα είδη φυτών που έχω..

Link to comment
Share on other sites

Την εκανε την δουλεια της αλλα θα μπορουσε ανετα να σου δημιουργησει προβληματα..

Τωρα για το seachem black sand,ελπιζω να ξερεις οτι πρεπει να τα ξυλωσεις ολα για να το βαλεις ετσι?

Βγαλε καμια φωτογραφια προσφατη να το δουμε :)

Link to comment
Share on other sites

Ναι το ξέρω(φαντάζεσαι να το έριχνα έτσι απο πάνω;!;! Χαχα) και βασικά αυτό θελω να κάνω, να το ξανα στήσω..

Τώρα τα μεγαλώνω γιατι στο μικρό που τα είχα είχαν γεμίσει κλαδοφορα απο κάτι λαθάκια που έκανα.. Περισσότερες φώτο το απογεματακι που θα παω σπίτι..

Έγινε επεξεργασία - jimbit22
Link to comment
Share on other sites

Κλαδοφορα ε?Ατιμη αλγη φιλε..ξεστησα το μισο μου ενυδρειο και μαζι και ολο τον ταπιτα απο γλοσσοστιγμα που ειχα φτιαξει με ιδρωτα..ξεκινησε απο τη μοςς και σιγα σιγα πηγε και σε αλλα φυτα..

Link to comment
Share on other sites

Άσε φίλε.. Σε αυτό, ειχα βάλει λιγη Christmas moss στην αρχή και πέταξε κλάδο μέσασε μια μέρα, ευτυχώς που την πρόλαβα και την σκότωσα με εξελ πριν πάει πουθενά.. Μου έχει μείνει φοβία τώρα και ότι βάζω μέσα περνάει πρώτα απο χλωρίνη.. Και εννοείται οτι η μος μαζι με το ξύλο που ήταν επάνω πήγαν κατευθιαν σκουπίδια..

Πάει το χαλάκι;; Κρίμα, θα ήταν ωραίο..

Έγινε επεξεργασία - jimbit22
Link to comment
Share on other sites

Το χαλακι παει και μαζι του επεσε πολυ κλαδεμα στα υπολοιπα φυτα.Τωρα φτιαχνω χαλακι απο marsilea αλλα σε καποια σημεια θελει ακομα χρονο γιατι ειναι καραφλα :P

Link to comment
Share on other sites

Πολύ Ωραίο!

ευχαριστω φιλε.. :)

μερικες φρεσκιες μετα το κλαδεμα..

dsc0045hk.jpg

dsc0044jxu.jpg

dsc0043wh.jpg

dsc0042hi.jpg

μου πρασινησανε λιγο απο το στρωσιμο με αμωνια και μπολι αλλα θα στρωσουν..

Link to comment
Share on other sites

Και σου παει τωρα η καρδια να ξηλωσεις το χαλι απο cuba για να βαλεις seachem black sand?Εμενα προσωπικα θα μου ηταν πολυ δυσκολο να το χαλασω..:)

Link to comment
Share on other sites

Θα ξανά γίνει το χαλάκι δεν θα έχει πρόβλημα.. Με τα led και στα μισά βαττ που το ειχα στην αρχή αναπτυσσόταν πολύ καλά.. Σκέψου οτι το pearling ξεκινάει μια ώρα αφού ανοίξουν τα φώτα..

Link to comment
Share on other sites

Δεν λεω οτι το χαλακι δεν θα ξαναγινει αλλα εμενα προσωπικα δεν θα μου πηγαινε η καρδια να το χαλασω :)

Και μενα το pearling ξεκινα μετα απο μια ωρα αφου ανοιξουν τα φωτα και με diy co2 που χρησιομοποιω.

Link to comment
Share on other sites

thnx πανο :) το περιμενω να φουντωσει για να ξεκινησω εντατικο κλαδεμα..

τελικα η hygrophilia και η bacopa mornieri θα φυγουν και θα μπει stargrass και καποιο αλλο που δεν εχω αποφασισει ακομα..

Link to comment
Share on other sites

ΠΟΛΛΙ ορεω το ενιδριο σου.... απλα μια εροτηση πρεπη να εχη παραπολους λα8ρεπιβατες ????

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω φιλος, ναι πανικος γινεται αλλα δεν με ενοχλουν, βοηθανε στην υγεια του υποστρωματος γιατι σκαβουνε ολη την ωρα..

εχω φυτοχωμα κατω απο την αμμο και αν δεν σκαβουνε δεν οξυγονονεται και σαπιζει..

εχω 3 διαφορετικα ειδη λαθρεπιβατες αλλα το 3ο δεν το θυμαμαι..

Link to comment
Share on other sites

μια χαρα τοτε να τουσ χερεσε :bigemo_harabe_net-64:

Link to comment
Share on other sites

μιας και το μονο που φαινεται ειναι η μπροστινη πλευρα γιατι δεν αφαιρεις λιγη αμμο μονο απο τη μπροστινη μερια και ολο το αλλο να το αφησεις οπως ειναι ?

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Πολύ ωραίο ενυδρείο φίλε μου... Μια ερώτηση πολύ πολύ σημαντική....που βρίκες την alternathera????????

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω αντωνιε! την πηρα απο ενα φιλαρακι που δεν την ηθελε αλλο.. παει πολυ καλα αν και εχει μαυρισει στα κεντρικα νευρα την φυλλων μαλλον απο το πολυ φως..

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω αντωνιε! την πηρα απο ενα φιλαρακι που δεν την ηθελε αλλο.. παει πολυ καλα αν και εχει μαυρισει στα κεντρικα νευρα την φυλλων μαλλον απο το πολυ φως..

Όποτε σου πετάξει παραφυάδα και έχεις για δώσιμο σε παρακαλώ μη με ξεχάσεις....

Link to comment
Share on other sites

ενα μικρο update

dscn0664r.jpg

Link to comment
Share on other sites

Ομορφα πραγματα, καλη συνεχεια φιλε......... :)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...