Jump to content

Γνώμες Για Κατασκευή Νέου Diy Ενυδρείου


mpouf

Recommended Posts

Θέλω να κάνω ένα νέο ενυδρείο με διαστάσεις 180-50-65 περίπου κι έχω κάποιες απορίες

1)Το ενυδρειο θα εχει στηλη νερου 55 εκ .Σκεφτομαι να το κανω με 10αρι τζαμι και διπλες κοντρες πανω και κατω.Ο πατος θα ειναι 12 αρι και τα καθετα τζαμια να κολληθουν περιμετρικα της βασης.

2)Για τη φιλτρανση του αυτη τη στιγμη εχω 2 εξ. φιλτρα της Eheim 2080.Στο ενυδρειο θα μπουν τροφεους με σκοπο να μην φυγω απο την Αφρικη για πολυ καιρο.Για θαλασσινο προς το παρον δεν το σκεφτομαι.Μηπως θα ειναι καλυτερα να κανω απο τωρα ενα σαμπ μιας και το φτιαχνω απο την αρχη?

3)Σκεφτομαι να βαλω καποιο 3d backrounds με σκοπο να κρυψω τα μπαστουνια απο τα φιλτρα αλλα και ολο τον υπολοιπο εξοπλισμο.Πολυ χωρο δεν καταλαμβανει απο 4-12 εκ σε διαφορα σημεια.Αυτο που με προβληματιζει ειναι μηπως δημιουργηθουν νεκρες ζωνες πισω απο το background ή οτιδηποτε αλλο προβλημα.Το background ειναι αυτο:http://www.aquaristi..._xxl/309011.jpg

Καθε γνωμη και συμβουλη ευπροσδεκτη.

Έγινε επεξεργασία - Lamprosk
Link to comment
Share on other sites

Θέλω να κάνω ένα νέο ενυδρείο με διαστάσεις 180-50-65 περίπου κι έχω κάποιες απορίες

1)Το ενυδρειο θα εχει στηλη νερου 55 εκ .Σκεφτομαι να το κανω με 10αρι τζαμι και διπλες κοντρες πανω και κατω.Ο πατος θα ειναι 12 αρι και τα καθετα τζαμια να κολληθουν περιμετρικα της βασης. τα τζαμια ή περιμετρικα ή πανω στη βαση.. και καλυτερα 12αρι!

2)Για τη φιλτρανση του αυτη τη στιγμη εχω 2 εξ. φιλτρα της Eheim 2080.Στο ενυδρειο θα μπουν τροφεους με σκοπο να μην φυγω απο την Αφρικη για πολυ καιρο.Για θαλασσινο προς το παρον δεν το σκεφτομαι.Μηπως θα ειναι καλυτερα να κανω απο τωρα ενα σαμπ μιας και το φτιαχνω απο την αρχη?θα σου ελεγα σαμπ χωρις 2η σκεψη αλλα αφου εχεις ηδη τα φιλτρα δουλεψε το ετσι απλα κανε τις τρυπες για μελλοντικη χρηση..

3)Σκεφτομαι να βαλω καποιο 3d backrounds με σκοπο να κρυψω τα μπαστουνια απο τα φιλτρα αλλα και ολο τον υπολοιπο εξοπλισμο.Πολυ χωρο δεν καταλαμβανει απο 4-12 εκ σε διαφορα σημεια.Αυτο που με προβληματιζει ειναι μηπως δημιουργηθουν νεκρες ζωνες πισω απο το background ή οτιδηποτε αλλο προβλημα.Το background ειναι αυτο:http://www.aquaristi..._xxl/309011.jpg το bg δεν φαινεται αλλα αν ειναι κολλημενο στην πλατη δεν υπαρχει θεμα!

Καθε γνωμη και συμβουλη ευπροσδεκτη.

Link to comment
Share on other sites

Τις τρυπες αναμονης που να τις κανω?Στον πατο ή στο πλαι και σε τι διαμετρο και ποσες?Το συγκεκριμενο background ειναι αναγλυφο και δεν κολλαει απο πισω οποτε ή το βαζω και το στεγανωνω να μην παει νερο απο πισω και αναγκαστικα φαινονται μπαστουνια κτλ ή αφηνω να περναει νερο και τα μπαστουνια απο πισω πραγμα που προτιμω.Τωρα για το 12 αρι υπαρχει πολυ μεγαλη διαφορα σε σχεση με το 10αρι στην τιμη.Υπαρχει κατι που δικαιολογει αυτη τη διαφορα?

Ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Δε νομίζω ότι μπορείς να αφήσεις να περνάει νερό απο πίσω

Πρέπει να κοληθει στο τζαμί για να κρατηθεί στη θέση του

Link to comment
Share on other sites

Τις τρυπες αναμονης που να τις κανω?Στον πατο ή στο πλαι και σε τι διαμετρο και ποσες?Το συγκεκριμενο background ειναι αναγλυφο και δεν κολλαει απο πισω οποτε ή το βαζω και το στεγανωνω να μην παει νερο απο πισω και αναγκαστικα φαινονται μπαστουνια κτλ ή αφηνω να περναει νερο και τα μπαστουνια απο πισω πραγμα που προτιμω.Τωρα για το 12 αρι υπαρχει πολυ μεγαλη διαφορα σε σχεση με το 10αρι στην τιμη.Υπαρχει κατι που δικαιολογει αυτη τη διαφορα?

Ευχαριστω

οι τρυπες συνηθως ειναι 2 και καλυτερα να γινουν πισω ή στο πλαι(αναλογα που βολευει για το σαμπ)! το bg δεν φαινεται στο λινκ που μας εδωσες, αλλα ολα τα 3d bg μπαινουν μεσα στο ενυδρειο στη πλατη και τα κολλας με σιλικονη! οποτε δεν μενουν νεκρα σημεια! για τα μπαστουνια αν θες να τα κρύψεις, μπορεις να ενα μερος του bg στην ακρη να το κοψεις και να το κολλησεις στην γωνια και απο πισω να βαλεις το μπαστουνι που ρουφαει, αφου το αλλο θα πρεπει να ειναι σχεδον στην επιφανεια για ανταραξη!

οσο για το ενυδρειο σιγουρα μπορει και με 10αρι να γινει, αν γινουν απο εμπειρο ατομο και μπουν οι σωστες κοντρες! το 12αρι στο ειπαμε για πιο σιγουρια!

Link to comment
Share on other sites

οι τρύπες πρέπει να γίνουν στο κάτω μέρος στον πάτο του ενυδρείου.μάλλον θα πρέπει να ετοιμάσεις και τον πύργο υπερχύλισης αν σκέφτεσαι για σαμπ στον μέλλον

Link to comment
Share on other sites

οι τρύπες πρέπει να γίνουν στο κάτω μέρος στον πάτο του ενυδρείου.μάλλον θα πρέπει να ετοιμάσεις και τον πύργο υπερχύλισης αν σκέφτεσαι για σαμπ στον μέλλον

καλητερα να μην γινουν στο κατω μερος αλλα στο πισω η στο πλαι για να υπαρχει καλυτερη προσβαση και να μπορεσεις να γλητωσεις τα λιτρα που σου τρωει 1ασ αχρηστος κατεμε πυργος

αν εχεις χωρο για το πλαι κανε εκει μια φ40 η φ50 αναλογα τη εχεις σκοπο να κατεβαζεις απο εκει αργοτερα, θα δοσεις επιστοφη απο την αλλη μερια "αν οχι απο το αλλο πλαι" απο την πλατι με κατευθηνση προς την υπερχιληση για να εχεις πιο σωστη φιλτρανση

γενικα μην βιαστεις και παρε πολλες γνωμες οστε να μην μετανιωνεις αργοτερα

Link to comment
Share on other sites

Θέλω να κάνω ένα νέο ενυδρείο με διαστάσεις 180-50-65 περίπου κι έχω κάποιες απορίες

1)Το ενυδρειο θα εχει στηλη νερου 55 εκ .Σκεφτομαι να το κανω με 10αρι τζαμι και διπλες κοντρες πανω και κατω.Ο πατος θα ειναι 12 αρι και τα καθετα τζαμια να κολληθουν περιμετρικα της βασης.

2)Για τη φιλτρανση του αυτη τη στιγμη εχω 2 εξ. φιλτρα της Eheim 2080.Στο ενυδρειο θα μπουν τροφεους με σκοπο να μην φυγω απο την Αφρικη για πολυ καιρο.Για θαλασσινο προς το παρον δεν το σκεφτομαι.

επιδη για να το αναφερεις το σκεφτεσαι δοσε πλατος στο ενυδρειο 10-20-30 ποντους ακομα

να υπαρχουν μα κακο δεν κανουν και θα εχεις και ετοιμη γυαλα για λιγο αλατακι αν αλλαξεις γνωμη..

και ξαναδες τις διαστασεις εγω θα προτειμουσα 150χ80χ70

παντα φιλικα!

Μηπως θα ειναι καλυτερα να κανω απο τωρα ενα σαμπ μιας και το φτιαχνω απο την αρχη?

3)Σκεφτομαι να βαλω καποιο 3d backrounds με σκοπο να κρυψω τα μπαστουνια απο τα φιλτρα αλλα και ολο τον υπολοιπο εξοπλισμο.Πολυ χωρο δεν καταλαμβανει απο 4-12 εκ σε διαφορα σημεια.Αυτο που με προβληματιζει ειναι μηπως δημιουργηθουν νεκρες ζωνες πισω απο το background ή οτιδηποτε αλλο προβλημα.Το background ειναι αυτο:http://www.aquaristi..._xxl/309011.jpg

Καθε γνωμη και συμβουλη ευπροσδεκτη.

Έγινε επεξεργασία - marnieros
Link to comment
Share on other sites

Δυστυχως δεν εχω χωρο για παραπανω βαθος,Η βαση εγινε και οι διαστασεις της ειναι 184*55 ντυμενη, σενιαρισμενη.

Επειδη εχω χωρο στο πλαι , μη φανταστειτε πολυ σκεφτομαι να κανω τουλαχιστον τις αναμονες στο πλαι με το σκεπτικο να γινει εκει και το σαμπ στο ιδιο υψος με το ενυδρειο.Για βοηθειστε λιγο τωρα.Τι διασταση να κανω το σαμπ στο πλαι και ποσες -που και τι διαμετρο τρυπες ν 'ανοιξω στο πλαινο τζαμι.Διαβαζοντας βλεπω οτι ειναι καλυτερα στο πλαι κυριως για λογους πλημμυρας , οικονομιας λογω μικροτερης αντλιας κτλ.

Οσο αφορα το 3d background βλεπω ν'απορριπτεται η ιδεα και να παω στα ετοιμα τα οποια κολιουνται στην πλατη.

Link to comment
Share on other sites

τις διαστασεις του σαμπ μπορεις θα τις κανεις οσο πιο μεγαλες σε παιρνει!δηλαδη αν βγει απο 80 μεχρι και 200 λιτρα ειναι αρκετα για τα 600 λιτρα που θα εχεις! η τρυπα που θα υπερχειληζει προς το σαμπ πρεπει να γινει στο υψος που θες να κρατιεται η σταθμη του νερου στο ενυδρειο! το μεγεθος της τρυπας εξαρταται απο τα λιτρα που θες να κατεβαζει! οπως ειπε και ο φιλος πιο πανω φ40 ή φ50 πρεπει να σε καλυπτει! η τρυπα που θα κανει επιστροφή η αντλια μπορει να ειναι μικροτερη για να χωραει το λαστιχο και μπορει να γινει στο ιδιο ή και λιγο πιο πανω απο την αλλη τρυπα!!

οσο για το bg επειδη εχω κανει, θα σου πω οτι ειναι πολυ ευκολο να γινει και θα εχεις την δυνατοτητα να το προσαρμόσεις σε σενα! ασε που αν πιανουν τα χερια σου, να το κανεις ισως και καλυτερο απο αγοραστό βεβαια ολα αυτα αν θες να μπεις στην διαδηκασια..... ;)

Link to comment
Share on other sites

1η 2 τρυπες για υπερχιληση "2η για ασφαλεια" για την επιστρωφη γνωμη μου μην τρυπισεις αλλα να περασεις την σωληνα επιστροφης πανω απο το τζαμι και να καταληξει απο εκει στο ενυδρειο

αν γυρναει πανω απο το ενυδρειο δεν σε αναγκαζει να γυρνας το νερο σε εκεινο το σημειο αλλα το πας σε οποια μερια θες με σωληνα

Link to comment
Share on other sites

σωστος για την 2η τρυπα! ;)

οσο για το αλλο συμφωνω εν μερη, γιατι παιζει και το οπτικο..(και εγω σε οσα σαμπ εχω κανει δεν ανοιξα τρυπα, αλλα δεν με πειραζε το πως θα φαινεται ή θα καλυφτηκε με καπακι κ.τ.λ.))

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Δηλαδη μου λετε ν'ανοιξω δυο τρυπες Φ50?Και οι δυο θα ειναι στο ιδιο υψος ή θα εχουν διαφορα?Το λαστιχο της επιστροφης του νερου απο την αντλια θα το βγαλω απο πανω χωρις να τρυπησω γυαλι.Εξωτερικος πυργος υπερχειλισης δεν χρειαζεται?Συγγνωμη που ρωταω αλλα πως θα μαθω αλλιως?

Link to comment
Share on other sites

και οι 2 στο ιδιο υψος! τι εννοεις εξωτερικος πυργος υπερχειλησης? απο τις τρυπες θα πηγαινει στο σαμπ μεσω σωληνων!

Link to comment
Share on other sites

Μαλλον κανουν πυργο υπερχειλισης οταν θελουν να χρησιμοποιησουν το συστημα durso.Διορθωστε με αν κανω λαθος.

Link to comment
Share on other sites

σωστο! γεμικα ο πυργος υπαρχειλησης ειναι και μια ασφαλεια αλλα πιστευω ειναι καπως ξεπερασμενος πλεον, ασε που τρωει και χωρο! ;)

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Καλημερα

Περασαν 15 μερες απο τοτε που κολλησα το ενυδρειο.Εχει γινει με διπλο πατο και κοντρες των 10 εκατοστων.Δηλαδη στον πατο εχω 10χιλ. το ενα τζαμι ,12χιλ το αλλο και 10χιλ οι κοντρες.Βλεπω ομως οτι αναμεσα στον 2ο πατο και την κοντρα η σιλικονη δεν εχει στεγνωσει ακομα κι αυτο οφειλεται στην ελλειψη οξυγονου φανταζομαι.Ποσο χρονο κανει να στεγνωσει σε παρομοιες περιπτωσεις?Η αληθεια ειναι οτι εγινε καταχρηση της σιλικονης.

Link to comment
Share on other sites

Πιστεύω ότι όσο περισσότερο κάτσει να στεγνώσει η σιλικόνη, τόσο το καλύτερο. Το δικό μου το είχα 10 μέρες άδειο σε δωμάτιο με θέρμανση, γιατί από το κρύο δεν στέγνωνε η σιλικόνη.

Το backround που το βρήκες? Το πουλάει κάποιο μαγαζί?

Με 2χ2080 δεν θα το σκεφτόμουν για sump. Οταν κάνεις θαλασσινό, τρύπα τοτε το τζαμι. Ειναι κρυμα να κάνεις τρύπες που μετά δεν θα σε βολεύουν.

Link to comment
Share on other sites

Το background το εχει το aquaristikshop και ειναι 3d.Και η πλατη του ειναι αναγλυφη και οχι φλατ.Το πλατος του κυμαινεται απο 5-14 εκ.Οποτε δεν κολλαει στο τζαμι και χανεις αρκετο χωρο.Κατα τ'αλλα ειναι εντυπωσιακο οντως.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...