Jump to content

Καλη Αρχη Να Εχω...


akis_chatzi

Recommended Posts

Μολις παρελαβα τον βραχο και τον αραγγωνιτη , τα τοποθετησα μεσα στο ενυδρειακι μου και το ταξιδι μου αρχιζει.........................

θα περιμενω καμια 15ρια μερες ,θα κανω τα τεστ και αναλογα θα προσθεσω και κανενα νεμο.

Ελπιζω να πανε ολα καλα και σε οτι χρειαστω θα ζηταω την βοηθεια σας

Ακης

post-47250-0-14500400-1354468985_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Καλή ερχή σου ευχομαι ένα υγιέστατο ενυδρείο

Link to comment
Share on other sites

Καλη αρχη στο μαγικο ταξιδη,θα προτηνα λιγες μερες παραπανω(30+) για να δεις κομματι κομματι την εναρξη της ζωης,το δικο μου ταξιδη αυτο,τελειωσε προσφατα και σε πληροφορω το απολαυσα οσο δεν παει!!!

Link to comment
Share on other sites

Καλη αρχή να έχεις κ να το απολαυσεις..!!!

Link to comment
Share on other sites

Καλή αρχή!

Εγώ θα σου πρότεινα ένα μικρό σαμπάκι 15-20 λίτρα να βάλεις τον έξτρα βράχο που κουράρεις και να το κάνεις ένα μικρό θαύμα,με ένα σκιμεράκι στο σάμπ κυκλοφορία απο την επιστροφή και δυνατό έντονο φωτισμό...

Link to comment
Share on other sites

20 λιτρα ειναι το ενυδρειο που εχω

τωρα για το σαμπακι πρεπει πρωτα να μαθω τι ειναι αυτο γιατι ολο ψαχνω και δεν μπορω να καταλαβω τι ειναι το σαμπ

Link to comment
Share on other sites

Είναι ο έξτρα χώρος που δίνει ανάσες στο ενυδρείο σου και μπορείς να κρύψεις εξοπλισμό...Είναι ένα τρίκ πίσω απο την επιτυχία ενός νάνο-υφάλου.

Μπορείς να βρείς μερικά παραδείγματα εδώ.

Link to comment
Share on other sites

Καλή αρχή κ από εμένα και ένα να ξέρεις... ΥΠΟΜΟΝΉ και όχι βιαστικές κινήσεις.. είναι λίγα τα λίτρα κ δεν συγχωρούν λάθη.. ο ένας λόγος που ο Άλεξ σου προτείνει έξτρα σαμπ είναι για να διπλασιασεις τα λίτρα σου..

Link to comment
Share on other sites

Καλή αρχή και από εμένα!!

Αν σε παίρνει για sump,μην το σκέφτεσαι καθόλου.

Θα σου λύσει τα χέρια!!

ΥΓ Κάποιος που έχει δοκιμάσει και τα δυο!!Με και χωρίς sump. :)

Link to comment
Share on other sites

Καλή αρχή φίλε και υπομονή...

Ένας από αυτούς είμαι και εγώ και τελικά το Sub είναι μονόδρομος, σε βοηθάει αρκετά και ειδικά σε ένα μικρό ενυδρείο όπως το δικό σου για να κρήψεις και εξοπλισμό ώστε να μην φαίνεται (ΠΧ θερμοστάτη, φίλτρο,Skimmer.) και έχεις και παραπάνω λίτρα νερού όπου μπορείς να βάλεις και άλλο βράχο για περισσότερη βιολογία.

Από την φωτό νομίζω ότι το ενυδρείο είναι μπουκομένο με βράχο και δεν θα μπορείς να έχεις καλή κυκλοφορία.

Link to comment
Share on other sites

Καλή αρχή φίλε και υπομονή...

Ένας από αυτούς είμαι και εγώ και τελικά το Sub είναι μονόδρομος, σε βοηθάει αρκετά και ειδικά σε ένα μικρό ενυδρείο όπως το δικό σου για να κρήψεις και εξοπλισμό ώστε να μην φαίνεται (ΠΧ θερμοστάτη, φίλτρο,Skimmer.) και έχεις και παραπάνω λίτρα νερού όπου μπορείς να βάλεις και άλλο βράχο για περισσότερη βιολογία.

Από την φωτό νομίζω ότι το ενυδρείο είναι μπουκομένο με βράχο και δεν θα μπορείς να έχεις καλή κυκλοφορία.

Το σκεφτομαι αυτο με το σαμπ αλλα πρεπει να βρω και αλλο μερος να τοποθετησω το ενυδρειο

θα δω στην πορεια

Link to comment
Share on other sites

Καλη συνεχεια φιλε.Εχεις βαλει ομως πολυ βραχο και το μπουκωσες το ενυδρειο σου.Το σαμπ για ολα τα συστηματα,αλλα πολυ περισσοτερο στα νανο ειναι απαρετητο βημα για μια σωστη πορεια :bigemo_harabe_net-134:

Link to comment
Share on other sites

Για τον βράχο συμφωνώ και εγώ.

Όσο για το sump αναφέρθηκα λίγο πιο πάνω.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...