Jump to content

Φυτα Για Ενυδρειο Τanganyika


NikosG

Recommended Posts

Αρχικα θα ηθελα να ρωτησω τι φυτα εχει η λιμνη Tanganyika. Σκεφτομαι να βαλω στο ενυδρειο οχι μονο για καλοπιστικους λογους αλλα και για λογους 'φιλτραρισματος'. Επισης δεν εχω αεραντλια οποτε νομιζω θα εκανε καλο.

Σε βιντεο εχω δει οτι στον πυθμενα εχει κατι σαν φυκια, αραια μεν αλλα εχει, δεν γνωριζω ονομασια, θα μπορουσα να βαλω ας πουμε τετοια?

Εαν εν τελει αποδειχθει οτι δεν μπορω να βαλω κανενα φυτο θα βαλω αεραντλια. Τι λετε?

Link to comment
Share on other sites

Να προσθεσω επισης οτι η εξοδος του φιλτρου μου ειναι περιπου 15 εκ απο την επιφανεια του νερου και δεν δημιουργει καποια ουσιαστικη αναταραξη. Να την ανεβασω πιο πανω? Ρωταω μηπως με αυτον τον τροπο δεν χρειαζομαι φυτα για την οξυγονωση του ενυδρειου αλλα ουτε και αεραντλια.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα... Καταρχάς δώσε μας μερικές πληροφορίες για τ οενυδρείο και τι ψάρια έχει μέσα...αν έχεις καλή ανατάραξη δεν χρειάζεσαι αεραντλία...τα φυτά που λες λέγονται valisneries αλλά δώσε μας πληροφορίες για να σου πούμε τη γνώμη μας....

Link to comment
Share on other sites

Τα φυτά σε ένα αφρικάνικο δεν τα βάζεις για λόγους φιλτρανσης. Ούτως η άλλος σε ένα αφρικάνικο πρέπει να έχεις καλή κυκλοφορία και φίλτρανση. Τα φυτά συνήθως τα βάζεις για καλοπιστικούς λόγους, έτσι ώστε να σπάσουν την όποια μονοτονία του aquascape. Κάποια συμβατα φυτα με αφρικάνες είναι τα valisneria, anubia, cryptocoryne , crinum ίσως και κάποια άλλα.

Ανέβασε την έξοδο του φίλτρου σου για να κάνει ανατάραξη.

Link to comment
Share on other sites

Θα συμφωνήσω με τον Παναγιώτη με τα περισσότερα που είπε και θα προσθέσω ότι στα ποιο βαθιά νερά τις λίμνης δεν υπάρχει βλάστηση και προσωπικά είμαι κατά στο να υπάρχουν φυτά σε Αφρικανικο ενυδρείο!

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστω για τις συμβουλες σας! Καταρχιν καποια στοιχεια για το ενυδρειο. Ειναι 1.20 μηκος, 40 x 50 και 240lt. Θα φιλοξενει 3 φροντοζες Burundi.

Αρχικα σας ακουσα και ανεβασα την εξοδο του φιλτρου ωστε να δημιουργει αναταραξη στην επιφανεια! Δεν θα παρω αεραντλια.

Οσο για τα φυτα, ναι, εννωουσα την valisneria! Αυτο το φυτο σε διαφορα βιντεακια το εχω δει σε βαθος της λιμνης περι τα 8 μετρα. Πολυ αραια οπως προειπα, αλλα που και που το συναντας. Σκεφτομουν να βαλω 2-3 ριζες διασπαρτες κοντα σε πετρες, οχι τιποτα τραγικο, ουτε να το γεμισω. Θεωρειτε οτι δεν πρεπει? Το αισθητικο δεν με νοιαζει τοσο, οσο τα ψαρια να ειναι οσο το δυνατον στις καλυτερες ενειδριακες συνθηκες και οσο γινετε πιο κοντα στο περιβαλον τους.

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου, δυστυχώς δεν μπορείς να βάλεις αυτά τα ψάρια σε τόσα λίτρα αλλά και τέτοιο αριθμό. Συνήθως μπαίνουν σε χαρέμια(1αρσ. με 3,4 θηλυκές) και σε ενυδρεία πάνω απο 500 λίτρα. Θα σου συνηστούσα να διαλέξεις κάτι άλλο σε αυτά τα λίτρα. Πχ απο tanganyika μεριά μπορείς να κάνεις ένα πολύ ωραίο κοινωνικό, ή απο malawi ένα ωραιότατο ενυδρείο με 2 είδη(Mbuna).

Tι μέγεθος έχουν οι φροντόζες σου?

Link to comment
Share on other sites

Eιναι 7-8 εκατοστα! Mικρες προς το παρων, στο μελλον (οχι τοσο αμεσο) θα φτιαχτει ενυδρειο μεγαλυτερο σε αλλο χωρο. Προς το παρων ομως εχω την εντυπωση πως ειναι καλα. Τωρα για τον αριθμο εχεις δικιο, θα δω τι θα κανω.

Έγινε επεξεργασία - NikosG
Link to comment
Share on other sites

Aν έχεις μεγαλύτερο ενυδρείο να κάθεται μην το σκέφτεσαι! Μετακόμισε τες!

Αν δεν έχεις, και όμως μπορείς να πάρεις θα στο συνηστούσα!

Διαφορετικά αν θες τις κρατάς μέχρι να γίνουν 10 εκατοστά και μετα τις δίνεις.

Αλλά η καλύτερη λύση στα λίτρα σου είναι να τις δώσεις απο τώρα και να αξιοποιήσεις τα λίτρα σου με άλλο τρόπο!

Link to comment
Share on other sites

Ενυδρειο δεν υπαρχει δυστηχως, θα υπαρξει ομως κοντα στον Μαιο, οποτε εκει περιπου θα γινει και η μεταφορα τους. Παντως με απασχολει πολυ το θεμα, δεν εκανα την επιλογη ασυναισθητα, και θα εχουν τον χωρο που απαιτειτε.

Link to comment
Share on other sites

Μέχρι τον Μάη κουτσά στραβά κάτι μπορεί να γίνει, αλλά όχι για παραπάνω!

Πόσα λίτρα το υπολογίζεις το νέο? Πάντως Μάη Πρέπει να γίνει οπωσδήποτε αν θες να τις κρατήσεις! Και πιο νωρίτερα ακόμα καλύτερα! Προς το παρών βάλε αρκετές πέτρες για να μοιράζεται η επιθετικότητα.

Link to comment
Share on other sites

Ο χωρος που διαθετω δεν μπορει να ειναι για παραπανω απο 500 λιτρα, οποτε υπολογιζω καπου εκει. Πετρες υπαρχουν, αλλα χρειαζονται και αλλες. Δεν διακρινω καποια επιθετικοτητα, τις παρακολουθω καθε μερα αρκετη ωρα. Το μονο που παρατηρησα ειναι οτι εχουν σκαψει στις 4 γωνιες του ενυδρειου, και οχι κοντα σε πετρες.

Link to comment
Share on other sites

Το νέο υπολόγισε το γύρω στα:

180χ50χ65

Αυτό θα ήταν το ιδανικό.

Αν δεν μπορείς να δώσεις τόσο μήκος, τότε κάντο:

150χ60χ65 τουλάχιστον. Λιγότερο μήκος με τίποτα!

Link to comment
Share on other sites

Παρόλο που δεν εχω ειδικές γνώσεις στα αφρικανικα θα σου έλεγα ότι ξύλα ίσως καλό θα ήταν να μην βάλεις γιατι τα ξύλα έχουν την τάση να μαλακωνουν το νερό με αποτέλεσμα να κατεβάζουν το ph

Σε αφρικανικα αν δε κάνω λάθος το ph πρέπει να ειναι αρκετά υψηλό κοντά στο 8 ίσως και παραπάνω

Αν κάνω λάθος ας με διορθώσει κάποιος

Link to comment
Share on other sites

Παρόλο που δεν εχω ειδικές γνώσεις στα αφρικανικα θα σου έλεγα ότι ξύλα ίσως καλό θα ήταν να μην βάλεις γιατι τα ξύλα έχουν την τάση να μαλακωνουν το νερό με αποτέλεσμα να κατεβάζουν το ph

Σε αφρικανικα αν δε κάνω λάθος το ph πρέπει να ειναι αρκετά υψηλό κοντά στο 8 ίσως και παραπάνω

Αν κάνω λάθος ας με διορθώσει κάποιος

Ποιος είπε για ξύλα?

Link to comment
Share on other sites

Ναι λάθος μου εκεί που έλεγε για τα φυτά άλλαξε παράγραφο και έλεγε να βάλει 2-3 ρίζες και το μυαλό μου πήγε στα ξύλα

Link to comment
Share on other sites

παντως και να βαλει και κανα κορμο για διακοσμηση δεν προκειται να επηρεάζει τις τιμες ενος ενυδρειου τετοιου μεγεθους! :D

υπ οψην οτι το πλατος ειναι αρκετα σημαντικό φιλε μου και αν προκειται να ειναι diy το ενυδρειο τοτε μην σκεφτεις καν για 50εκ. για ψαρια με τετοιο τελικο μεγεθος!

Link to comment
Share on other sites

παντως και να βαλει και κανα κορμο για διακοσμηση δεν προκειται να επηρεάζει τις τιμες ενος ενυδρειου τετοιου μεγεθους! :D

Aνεξαρτήτως αν επηρεάζει ή όχι, σε ένα τέτοιο αφρικάνικο τοπίο, ένα ξύλο δεν θα φαινόταν ωραίο! Το ωραίο με το αφρικάνικο aquascape είναι το να προσπαθείς να ακουμπάς την βιοτοπικότητα.

Link to comment
Share on other sites

Θα συμφωνήσω με τα παιδιά ποιο πάνω αλλα θα προσθέσω ότι το καλύτερο είναι να έχει μεγαλύτερο μήκος από 150 και ύψος από 60 γιατί οι φροντοζες στην φύση ζουν σε βαθιά νερά!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...