Jump to content

Φυτα Για Ενυδρειο Τanganyika


NikosG

Recommended Posts

Ας μου επιτραπεί να προσθέσω μια τουλάχιστον εξαιρτετική βιοτοπική προσέγγιση ενος ενυδρειου Tanganyika απο το γνωστό σε ολους mongabay....και με ξυλα και με φυτα....αλλα κατα κυριο λόγο πέτρες!

http://www.aquazone....attach_id=28360

Αν δεν κανω λάθος το ενυδρειο της φωτογραφιας εχει μηκος 1,40 εκ και είναι κοινωνικο, εχει δηλαδη διάφορα είδη ψαριών της λίμνης, μικρού μεγεθους.

Εδω μπορείτε να δειτε τους βιοτοπους της λίμνης...δηλαδη που υπαρχει ξυλο που υπαρχουν φυτα που υπάρχουν πέτρες κτλ....

http://www.aquazone....showtopic=52728

Μια σύνθεση σαν του ενυδρειου της παραπάνω φωτογραφιας, μπορει να ακολουθησει και ο φιλος μεχρι να ερθει το μεγαλο ενυδρειο οπου εκει μπορει να κανει την απόπειρά του με φροντοζες.....

Link to comment
Share on other sites

Aνεξαρτήτως αν επηρεάζει ή όχι, σε ένα τέτοιο αφρικάνικο τοπίο, ένα ξύλο δεν θα φαινόταν ωραίο! Το ωραίο με το αφρικάνικο aquascape είναι το να προσπαθείς να ακουμπάς την βιοτοπικότητα.

το "ωραιο" ειναι αντικειμενικό ρε Παναγιωτη και ο καθενας το αντιλαμβανεται διαφορετικα, ειδικα οταν μιλαμε για βιοτοπικοτητα ενος ενυδρειου, οπου αν μπει ενα ξυλο μας την χαλαει αλλα ειναι οκ να μπουν anubia και valisneria gigantea π.χ.?

δηλαδη η προσπαθεια του βιοτοπου ειναι μεχρι εκει που μας συμφερει? θυσιαζουμε "λιγη" βιοτοπικοτητα χάριν οφθαλμού, χωρις να στερουμε απο τα ψαρια μας τα απαραιτητα!

εξαλλου ποιος θα αρνηθει οτι π.χ. αυτο το ενυδρειο δεν ειναι ομορφο αν και "μη βιοτοπικο" λογο της χρησης του ξυλου!

128he.jpg

Link to comment
Share on other sites

2η φορα prince που βαζουμε ιδιο λινκ!!! τι θα γινει ρε φιλε?? :hysterical: :hysterical: :hysterical: :hysterical:

:bigemo_harabe_net-170: τηλεπάθεια φιλε.....ή μαλλον εχουμε και οι δυο την ιδια μαγική σφαίαρα και βλέπουμε τα ιδια :bigemo_harabe_net-172:

:P :P

Παντως το συγκεκριμένο ενυδρειο προσωπικά μου αρέσει τοσο πολυ που κάποτε το αντέγραψα...ή τουλάχιστον προσπάθησα.... :D

post-7034-0-52267000-1354560574_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

:bigemo_harabe_net-170: τηλεπάθεια φιλε.....ή μαλλον εχουμε και οι δυο την ιδια μαγική σφαίαρα και βλέπουμε τα ιδια :bigemo_harabe_net-172:

:P :P

:hysterical: :hysterical: :hysterical: :hysterical: :hysterical:ελιωσα!!!!!!

Παντως το συγκεκριμένο ενυδρειο προσωπικά μου αρέσει τοσο πολυ που κάποτε το αντέγραψα...ή τουλάχιστον προσπάθησα.... :D

post-7034-0-52267000-1354560574_thumb.jpg

μεχρι και το ιδιο ξυλο βρηκες!!!!!! :D

συμφωνω οτι ειναι απο τα ομορφοτερα!!!

Έγινε επεξεργασία - adlib
Link to comment
Share on other sites

Παιδια, οτι και να πω ειναι λιγο! Σας ευχαριστω πολυ που περνετε τοσο σοβαρα 'αρχαριες' ερωτησεις!

Λοιπον για να απαντησω, το ενυδρειο εχει τη δυνατοτητα να γινει 1.50 μηκος ανετα, για 1.80 θα δυσκολευτω λογο χωρου αντε να γινει 1.60 το πολυ.. Το υψος δεν με νοιαζει, θα ηθελα να ειναι παραπανω απο 65 εκ ουτως η αλλως.

Το μονο που με απασχολει ειναι το βαρος του. Το πατωμα ειναι πλακακια (θα μπει στο σαλονι)...γενικα εχω ενα φοβο στο κεφαλι μου οτι θα τρυπησει το πατωμα και θα βρεθει απο κατω! Αλλα οταν φτασει η ωρα θα το δω και αυτο.

Οχι, ξυλο δε σκεφτομαι να βαλω μεσα, πετρες, αμμο και 2-3 ριζουλες valisneria.

PRINCE, καταπληκτικο Link!

Link to comment
Share on other sites

Για το βάρος μην αγχώνεσαι...έχουν υπάρξει και πολύ μεγαλύτερα ενυδρεία σε σαλόνια!!

Vallisneria να βάλεις..εμένα προσωπικά είναι το αγαπημένο μου φυτό για αφρικάνικο ενυδρείο!Μακάρι να μπορούσα να τις διατηρήσω κιόλας...

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω τις ενοχλεί το υψηλό pH...σίγουρα πάντως τις πειράζουν τα φυτοφάγα ψάρια που τις τσιμπάνε όλη την ώρα...

Link to comment
Share on other sites

Eμένα παντως δεν τις πειράζει το πεχά. Τα ψάρια τις ενοχλούν και δεν τις αφηνουν να αναπτυχθούν. Αφού μόλις μια ξεπέσει και δεν την πειράξουν αρχίζει και παίρνει τα πάνω της!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...