Jump to content

Ερωτησεις Για Υποστρωμα!


Akridas66

Recommended Posts

Σαν ανυσηχω πνευμα ειπα να διορθωσω το τελευταιο λαθος μου..κανω μια γενικη αλλαγη και εννοω οτι ξεστηνω και ξαναστηνω το ενυδρειο μου με υποστρωμα,τωρα ερχαιντε οι ερωτησεις...

Λογο οικονομικων διαλεξα να βαλω το μαναντο της jbl...

Αυτο μπαινει μονο του;;για καλητερα αποτελεσματα μπορω να βαλω κατι αλλο απο κατω;;;

Οτι συμβουλες μπορειτε να δωσετε θα ειναι χρησημες!!

Link to comment
Share on other sites

και εγω το manado εχω αλλα δεν εχω δει και τρελη αναπτυξη.Η jbl προτεινει για καλυτερη αναπτυξη να βαλεις απο κατω το aqua basis plus. http://www.jbl.de/en/aquatics-freshwater-products/detail/2348/jbl-aquabasis-plus

Link to comment
Share on other sites

Ναι το ειδα και εγω,αλλα το πετ σοπ που φερνει το μαναντο δεν λεει πουθενα εαν το εχει αυτο...η σκεψη μου παει και στο φλουραιτ της seachem αλλα λογο κοστους μπορω να παρω ενα τσουβαλι μονο και το ενυδρειο μου ειναι 98χ28 και ενα τσουβαλι δεν φτανει.....

Link to comment
Share on other sites

Εδώ είμαστε !! Μπορείς να το χρησιμοποιήσεις και μόνο του φυσικά αλλά ίσως σου δημιουργήσει κάποια θέματα όταν θα "πειράζεις" τα φυτά σου.

Λόγω της μορφής του έχω παρατηρήσει ότι βγαίνουν αρκετά εύκολα οι ρίζες από τα διάφορα φυτά όταν τα "ενοχλείς".

Ίσως με μια στρώση περισσότερων εκατοστών διορθώνεται το πρόβλημα.

Είμαι στι φάση που μεταφράζω σιγααα σιγααα ένα φυλλάδιο με τεχνικές προδιαγραφές για το συγκεκριμένο υπόστρωμα και εκεί αναφέρει άλλο ένα προϊόν που το προτείνει για τοποθέτηση κάτω από το Manado.

Μιλάω για το JBL Proflora Aquabasis plus.

Το Manado το έχω δει σε πολλά καταστήματα με ενυδρειακά σε στημένα φυτεμένα ενυδρεία με όμορφα αποτελέσματα. (παίζει και λίπανση και co2 όμως φαντάζομαι)

Link to comment
Share on other sites

Ναι βρε Δημητρη, λιπασματα εχουμε και co2,αλλα δεν λεει με ταμπλετες συνεχεια,επισης αλλη χαρη το υποστρωμα...απο πανω το σκευτομαι για λεπτοκοκκο χαλικι λευκο γιατι πολυ μαυρο το εχω κανει :-Ρ

Link to comment
Share on other sites

Ναι το ειδα και εγω,αλλα το πετ σοπ που φερνει το μαναντο δεν λεει πουθενα εαν το εχει αυτο...η σκεψη μου παει και στο φλουραιτ της seachem αλλα λογο κοστους μπορω να παρω ενα τσουβαλι μονο και το ενυδρειο μου ειναι 98χ28 και ενα τσουβαλι δεν φτανει.....

εγω απο petcity ειχα παρει το manado και αποτι ειχα δει ειχε και το aquabasis plus.Μπορεις να μπεις και στο e-shop τους να δεις
Link to comment
Share on other sites

Ναι βρε Δημητρη, λιπασματα εχουμε και co2,αλλα δεν λεει με ταμπλετες συνεχεια,επισης αλλη χαρη το υποστρωμα...απο πανω το σκευτομαι για λεπτοκοκκο χαλικι λευκο γιατι πολυ μαυρο το εχω κανει :-Ρ

Ταμπλέτες γιατί να βάλεις ; Το manado από όσα έχω διαβάσει τραβάει τα θρεπτικά συστατικά από το νερό και λειτουργεί σαν buffer και τα δίνει στις ρίζες των φυτών. Αν θα "χάσει" την λειτουργικότητά του τότε αυτό ίσως γίνει μετά από μεγάλο χρονικό διάστημα. Εννοώ ότι αν χρειαστεί να βάλεις ταμπλέτες μετά από 1 χρόνο πειράζει ; ;)

Το manado πολλοί το προτιμούν και για το χρώμα - εμφάνισή του πάντως. :)

Link to comment
Share on other sites

Σορυ,μαλλον το διατυπωσα λαθος,ταμπλετες τωρα βαζω γιατι δεν εχω υποστρωμα...για αυτο θελω να βαλω...

Sailor το κοιταξα το σαιτ του και δεν το εχει,τωρα αμα το εχουνε στο καταστημα τι να πω...αμα ανεβει ομως ετσι ας παω σε 2 σακια seachem και λιγο χαλικι τι να πω...

Προτηνεται και οτη εχετε δοκιμασει να εχω μια γενικη εικονα...

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ με τον dpap και θα σου προτείνω να κάνεις το αντίστροφο βάλε το manado και απο πάνω μια στρώση ψιλόκοκο χαλίκι να λειτουργεί σαν τάπα... το μόνο πρόβλημα του manado είναι η αστάθεια στις αναταράξεις από θέμα ανάπτυξης μην το φοβάσαι...

Link to comment
Share on other sites

Εγω χρησιμοποιω το dennerle και ειμαι πολυ ευχαριστημενος.Αυτο ομως δεν παει μονο του και θελει ψιλοκοκο χαλικακι απο πανω!

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ με τον dpap και θα σου προτείνω να κάνεις το αντίστροφο βάλε το manado και απο πάνω μια στρώση ψιλόκοκο χαλίκι να λειτουργεί σαν τάπα... το μόνο πρόβλημα του manado είναι η αστάθεια στις αναταράξεις από θέμα ανάπτυξης μην το φοβάσαι...

:)

Link to comment
Share on other sites

Απο αναταραξεις οτι κανουν οι οτος μου(2 εχω) αλλιως δεν φτανω κατω συχνα...μαλλον παω για μαναντο τελικα...Ευχαριστω παιδια!!αν κανεις αλλος εχει τπτ να προτηνει ειμαι ανοιχτος ακομα,την πεμπτη θα κανω το πανωσηκωμα :-)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...