Jump to content

Αρρωστο Χρυσοψαρο. Γιατι?


Recommended Posts

Καλημερα σας !!!!

Ονομαζομαι Κωστας και τους τελευταιους 3μηνες εχω στην κατοχη μου ενα 60λιτρο ενυδρειο με 2 common χρυσοψαρα. Να σας γνωρισω επισης, οτι πριν απο αυτο το ενυδρειο, δεν ειχα καμια...μα καμια σχεση με αυτο το χομπυ.

Πριν απο 2 ημερες λοιπον ειχα την πρωτη μου απωλεια...(αν και δεν το περιμενα απο το χαρακτηρα μου, με πειραξε πολυ!!!)

Μετα απο αυτο το ατυχες γεγονος, μου δημιουργηθηκαν καποιες αποριες, που θα ηθελα αν ειναι δυνατον να λυθουν με τη βοηθεια σας.

(στο τελος αυτου του ποστ, παραθετω μια φορμα με στοιχεια προς διευκολυνση σας)

1ον. Βαση των συμπτωματων, μπορει το ψαρι να κατεληξε απο καποια αρρωστια και αν ναι ποια η ονομασια της.

2ον υπαρχει περιπτωση το προβλημα να οφειλεται σε γονιδιακους παραγοντες? εχουν τα χρυσοψαρα γονιδιακες προδιαθεσεις?

3ον συμφωνα με τα στοιχεια που επισυναπτω, εχω κανει κατι λαθος εγω?

4ον Εκεινο που μου εκανε εντυπωση ηταν η καλπαζουσα εξαρση του προβληματος, οπως επισης και η αποτομη και αμεση δημιουργια του προβληματος. ειναι κοινο φαινομενο στο χωρο των ψαριων κατι τετοιο?

ΠΕΡΙΓΡΑΦΗ ΤΟΥ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΟΣ : Λίγα λόγια για το πρόβλημα που παρατηρείτε.οκνηροτητα και νωθροτητα, καθοτανε συνεχεια στο χωμα του ενυδρειου και οταν κολυμπουσε, συμπεριφεροταν λες και ηταν μεθυσμενο!!(φανταστειτε οτι οταν το χτυπουσε η εκροη του φιλτρου, ηταν σαν φτερο στον ανεμο). Επισης ειχε λυγισει ο κορμος της ουρας του προς τα κατω, σαν να ηταν σπασμενη. Παρ'ολη την δυσκολια κινησης, το ψαρι οταν κινιοταν, επεφτε στα αντικειμενα λες και ηταν τυφλο.-Δυσκολια στην αναπνοη δεν υπηρχε... η τουλαχιστον δεν ηταν εμφανες-.

ΒΑΣΙΚΕΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ

- Λίτρα: 60 λιτρα

- Φίλτρανση (όγκος κάδου και υλικά): εσωτερικο ELITE stingary 120 lit/hr με σφουγγαρακι και δυο κουτακια με βοιολογικο υλικο

- Ιστορικό (χρόνος λειτουργίας κλπ): 96 ημερες

- Ψάρια (είδη και αριθμός): 2 common χρυσοψαρα (4.5 εκ. καθαρο μηκος)

- Ρουτίνες (Τάϊσμα, προετοιμασία νερού αλλαγής, αλλαγές νερού κλπ):2 φυλλαρακια καθημερινα στις 18:00 εκαστο και ανα 5 ημερες νηστεια.νερο βρυσης με αντι CL2 30% καθε 12 μερες

ΒΑΣΙΚΕΣ ΜΕΤΡΗΣΕΙΣ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ

- PH: 6,5

- KH:0d

- GH:>7d

- ΝΗ3/NH4 (αμμωνία): 0

- ΝΟ2 (νιτρώδη):0

- ΝΟ3 (νιτρικά):7

- Θερμοκρασία: 22 σταθερα

ΜΕΤΡΑΩ ΜΕ:

-Υγρά Τεστ:

-Strips: jbl

-Ηλεκτρονικά:

ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΑΣΘΕΝΕΙΑΣ

- Είδος Ψαριού: common χρυσοψαρο (2 ευρω απο πετσοπ)

- Ιστορικό Ψαριού:---

- Συμπτώματα που παρουσιάζει (Περιττώματα, χρωματισμός ψαριού, όρεξη, αναπνοή, κινητικότητα κλπ):--

- Ιστορικό πιθανών ασθενειών του ίδιου ψαριού ή ενυδρείου:--

ΘΕΡΑΠΕΙΑ ( Πιθανή θεραπεία που έχει ακολουθηθεί έως τώρα)

-Φάρμακο που χρησιμοποιήθηκε:--

-Δοσολογία:--

-Χρόνος Χρήσης:--

-Αναλυτική περιγραφή: αλλαγη νερου αμεσα 50%, αυξηση θερμοκρασιας στους 25 βαθμους και συσκοτιση.

ΠΡΟΣΦΑΤΕΣ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΕΣ:

(Το σημαντικότερο-απαραίτητο στοιχείο σε μια διάγνωση είναι οι φωτογραφίες)

1. (img) ...photo1... (/img)(δεν εχω ψηφιακη μηχανη)

2. (img) ...photo2... (/img)

ΓΕΝΙΚΕΣ ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΕΙΣ: στις 18:00 που τα ταισα, ολα ηταν φυσιολογικα!!! ΚΑΜΙΑ ενδειξη οποιουδηποτε προβληματος. μετα απο μια ΜΟΛΙΣ 1 ωρα παρατηρησα τα συμπτωματα που αναφερω και πιο πανω. Επισης, η εξαρση ηταν τετοια.... που μεχρι να κοιταξω στο φορουμ για ιδιες περιπτωσεις,, το ψαρι κατελειξε.

Link to comment
Share on other sites

Συνονόματε καλωσήρθες στο ΑΖ και στον χρυσό κόσμο των Goldfish!! Καταρχήν να σου πω πως η επιλογή των Comet για 60άρι ενυδρείο είναι απαγορευτική! Μπορεί για την αρχή που είναι μικρά να μην είναι τόσο μεγάλο πρόβλημα, όμως σύντομα θα είναι. Διαφορετικά θα μείνουν μικρά και εσωτερικά θα έχουν γεράσει.. Οπότε, εάν συνεχίσεις με χρυσόψαρα επέλεξα 2 από τις Fancy ποικιλίες και όχι Comet, Common ή Shubukin.

Επιπλέον, το φίλτρο σου είναι υπερβολικά μικρό (120lt/h) για να παρέχει καθαρό νερό στα πολύ ρυπογόνα χρυσόψαρα. Συνήθως θέλουμε κάποιο φίλτρο με ροή 6-8 φορές τα καθαρά λίτρα του ενυδρείου μας. Ακόμη, οι αλλαγές σου καλό θα ήταν να γίνονται σε εβδομαδιαία βάση και όχι ανά 12 μέρες. Επίσης, καλό θα ήταν να είχες ποικιλία στις τροφές και όχι μόνο μία. Για τα τεστ νερού, καλό θα ήταν να προτιμήσεις υγρά καθώς τα strips είναι λιγότερο αξιόπιστα..

Στο δια ταύτα, παρόμοιο περιστατικό είχα με το λατρεμένο μου Comet πριν από κανένα μήνα και ακόμα να καταλάβω ακριβώς τι έφταιξε. Το πιο πιθανό για'μένα είναι το ενυδρείο να μην ήταν εντελώς στρωμένο καθώς ήταν η πρώτη μου επαφή. Τα συμπτώματα ήταν ίδια με αυτά που περιγράφεις και παρά το ό,τι χορηγήθηκε και θεραπεία δεν κατάφερα να το σώσω.. Μην το βάζεις κάτω. Εύχομαι στα επόμενα να είσαι πιο τυχερός.

Ακολούθησε τις παραπάνω (συνηθισμένες) συμβουλές και όλα θα πάνε καλά.. Οι φωτογραφίες δεν φαίνονται για να βγάλουμε καλύτερο συμπέρασμα

Link to comment
Share on other sites

Συνονόματε καλωσήρθες στο ΑΖ και στον χρυσό κόσμο των Goldfish!! Καταρχήν να σου πω πως η επιλογή των Comet για 60άρι ενυδρείο είναι απαγορευτική! Μπορεί για την αρχή που είναι μικρά να μην είναι τόσο μεγάλο πρόβλημα, όμως σύντομα θα είναι. Διαφορετικά θα μείνουν μικρά και εσωτερικά θα έχουν γεράσει.. Οπότε, εάν συνεχίσεις με χρυσόψαρα επέλεξα 2 από τις Fancy ποικιλίες και όχι Comet, Common ή Shubukin.

Επιπλέον, το φίλτρο σου είναι υπερβολικά μικρό (120lt/h) για να παρέχει καθαρό νερό στα πολύ ρυπογόνα χρυσόψαρα. Συνήθως θέλουμε κάποιο φίλτρο με ροή 6-8 φορές τα καθαρά λίτρα του ενυδρείου μας. Ακόμη, οι αλλαγές σου καλό θα ήταν να γίνονται σε εβδομαδιαία βάση και όχι ανά 12 μέρες. Επίσης, καλό θα ήταν να είχες ποικιλία στις τροφές και όχι μόνο μία. Για τα τεστ νερού, καλό θα ήταν να προτιμήσεις υγρά καθώς τα strips είναι λιγότερο αξιόπιστα..

Στο δια ταύτα, παρόμοιο περιστατικό είχα με το λατρεμένο μου Comet πριν από κανένα μήνα και ακόμα να καταλάβω ακριβώς τι έφταιξε. Το πιο πιθανό για'μένα είναι το ενυδρείο να μην ήταν εντελώς στρωμένο καθώς ήταν η πρώτη μου επαφή. Τα συμπτώματα ήταν ίδια με αυτά που περιγράφεις και παρά το ό,τι χορηγήθηκε και θεραπεία δεν κατάφερα να το σώσω.. Μην το βάζεις κάτω. Εύχομαι στα επόμενα να είσαι πιο τυχερός.

Ακολούθησε τις παραπάνω (συνηθισμένες) συμβουλές και όλα θα πάνε καλά.. Οι φωτογραφίες δεν φαίνονται για να βγάλουμε καλύτερο συμπέρασμα

ατακτουλη καλησπερα!

Πραγματι!!!! τα 60 λιτρα για χρυσοψαρο ειναι λιγα! Πριν ασχοληθω με το χομπυ, πιστευα οτι τα χρυσοψαρα ειναι τεμπελικα και κοιμησιαρικα ψαρια και ολο θελουν να την λουφαρουν. μετα καταλαβα οτι συμπεριφερονταν ετσι, επειδη τα εβλεπα σε μικρες γυαλες!

οταν τα εβαλα στο ενυδρειο τρελαθηκα. γυρναγανε σαν τα διαολια, σκαβανε συνεχεια και παιζανε με τη ροη του φιλτρου!!! Σιγουρα στο μελλον βλεπω για περισσοτερα λιτρα.. αλλα αυτη τι στιγμη λογω οικονομικων προβληματων και στενοτητας χωρου..(μενω σε γκαρσονιερα) μου ειναι δυσκολο.

οσον αφορα για τις μετρησεις με τα στικακια, πιστευω εχουν μια καλη εγκυροτητα, μιας και στις πρωτες μετρησεις εκανα επαληθευσεις με υγρα τεστ πολυ καλης ποιοτητας.

ο λογος που τα στικακια δεν ειναι τοσο εγκυρα-απο οτι καταλαβα- ειναι, επειδη ειναι πολυ ευαισθητα στην υγρασια, ακομα και αυτης του σπιτιου, χανουν την ιδιοτητα τους μετα απο καιρο. για αρχη καλα ειναι.

τωρα για την περιοδο αλλαγης νερου και την αυξηση της ποιοτητας της τροφης θα ακολουθησω την συμβουλη σου!!

τελικα εβγαλες πορισμα το τι εφταιγε με το χρυσοψαρο σου και ειχες αυτα τα συμπτωματα?

Υ.Γ. δεν μπορω να ανεβασω φωτο, γιατι δεν εχω ηλεκτρονικη φωτογραφικη μηχανη για να την συνδεσω με τον Υ/Η

Link to comment
Share on other sites

Πως έχεις KH 0?

Link to comment
Share on other sites

Είναι πολύ δύσκολο να καταλάβουμε τι έφταιξε, αλλά βάσει των ενδείξεων μπορούμε να πιθανολογήσουμε. Έτσι, θα είσαι καλύτερα προετοιμασμένος την επόμενη φορά. Δυστυχώς η απώλεια είναι μεγαλύτερη από ό,τι υπολογίζαμε, έτσι διαπίστωσα και εγώ στη δική μου περίπτωση.. Στο πρόβλημά σου τώρα.. πες μας καταρχήν τις διαστάσεις του ενυδρείου σου, έτσι να ξέρουμε τις συνθήκες που αντιμετώπιζαν τα ψαράκια σου, εκτός από την ποιότητα του νερού. Επίσης, από διακόσμηση τι είχες; Χαλικάκι, φυτά, πλαστικά ή πήλινα κλπ.; Σκάλισες καθόλου τον βυθό τις τελευταίες μέρες;

Εάν έχεις ψεύτικα φυτά, σκάλισες το βυθό ή έβαλες τα χέρια σου στο νερό πολύ πιθανόν τα ψαράκια να δηλητηριάστηκαν από κάποια αιτία, όπως τοξικές ουσίες (βλέπε διακοσμητικά), βλαβερά αέρια (βλέπε κάτω από το χαλικάκι-ανατάραξη βυθού) ή να έπαθαν κάποια μόλυνση (βλέπε χέρια). Ακόμη, πες μας εάν καθάρισες ποτέ το ενυδρείο εξωτερικά και εάν χρησιμοποίησες κάποιο σκεύασμα (ΑΠΑΓΟΡΕΥΤΙΚΟ!)..

Γενικά δώσε μας λίγες πληροφορίες παραπάνω για τη φροντίδα που παρείχες στα ψαράκια..

Σκέψου σύντομα πως θα αναπληρώσεις το χαμό τους για να μη χαθεί και η βιολογία στο φίλτρο σου, για το οποίο καλό θα ήταν να αναφέρεις τι υλικά έχει μέσα..

Περιμένουμε...

Link to comment
Share on other sites

Πως έχεις KH 0?

ζητω συγγνωμη. ξανακοιταξα το προσπεκτους με τις χρωματικες αναλογιες και τις σημειωσεις μου και το ΚΗ ηταν 6 d πριν κανω την τελευταια αλλαγη.

το ΚΗ τι ειναι?

Link to comment
Share on other sites

Είναι πολύ δύσκολο να καταλάβουμε τι έφταιξε, αλλά βάσει των ενδείξεων μπορούμε να πιθανολογήσουμε. Έτσι, θα είσαι καλύτερα προετοιμασμένος την επόμενη φορά. Δυστυχώς η απώλεια είναι μεγαλύτερη από ό,τι υπολογίζαμε, έτσι διαπίστωσα και εγώ στη δική μου περίπτωση.. Στο πρόβλημά σου τώρα.. πες μας καταρχήν τις διαστάσεις του ενυδρείου σου, έτσι να ξέρουμε τις συνθήκες που αντιμετώπιζαν τα ψαράκια σου, εκτός από την ποιότητα του νερού. Επίσης, από διακόσμηση τι είχες; Χαλικάκι, φυτά, πλαστικά ή πήλινα κλπ.; Σκάλισες καθόλου τον βυθό τις τελευταίες μέρες;

Εάν έχεις ψεύτικα φυτά, σκάλισες το βυθό ή έβαλες τα χέρια σου στο νερό πολύ πιθανόν τα ψαράκια να δηλητηριάστηκαν από κάποια αιτία, όπως τοξικές ουσίες (βλέπε διακοσμητικά), βλαβερά αέρια (βλέπε κάτω από το χαλικάκι-ανατάραξη βυθού) ή να έπαθαν κάποια μόλυνση (βλέπε χέρια). Ακόμη, πες μας εάν καθάρισες ποτέ το ενυδρείο εξωτερικά και εάν χρησιμοποίησες κάποιο σκεύασμα (ΑΠΑΓΟΡΕΥΤΙΚΟ!)..

Γενικά δώσε μας λίγες πληροφορίες παραπάνω για τη φροντίδα που παρείχες στα ψαράκια..

Σκέψου σύντομα πως θα αναπληρώσεις το χαμό τους για να μη χαθεί και η βιολογία στο φίλτρο σου, για το οποίο καλό θα ήταν να αναφέρεις τι υλικά έχει μέσα..

Περιμένουμε...

καλημερα.

το ενυδρειο μου εχει διαστασεις 60χ30χ35. αμμο μαυρη χαλαζιακη, περιπου 4-5 κιλα, γυρω στα 2 κιλα μικρες λευκες φεγγαροπετρες.

οσον αφορα τα φυτα.... εχω τρεις ριζες αγνωστης ταυτοτητας :huh: αγορασμενα απο το ΙΚΕΑ.(εχουν ηδη 52 μερες μεσα)

Γενικα δεν πολυπειραζω το ενυδρειο... ακομα και τις αλλαγες τις κανω με τετοιο τροπο ωστε να μην αναμοχλευω τιποτα.

τα χερια μου τα πλενω και τα ξεπλενω πολυ καλα πριν τα βαλω μεσα, διοτι ειμαι καπνιστης :nuke:

Σημειωση: το ενυδρειο λειτουργει κανονικα, μιας και εχω το αλλο ψαρακι ακομα που χαιρει ακρας υγειας.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και από μένα!

Με πιο τρόπο έστρωσες το ενυδρείο σου?

Τεστ αμμωνίας φαντάζομαι ότι δεν έχεις γιατί αναφέρεις strips τις jbl. Θα πρέπει να πάρεις για να έχεις πλήρη εικόνα του ενυδρείου σου ανά πάσα ώρα και στιγμή!

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και από μένα!

Με πιο τρόπο έστρωσες το ενυδρείο σου?

Τεστ αμμωνίας φαντάζομαι ότι δεν έχεις γιατί αναφέρεις strips τις jbl. Θα πρέπει να πάρεις για να έχεις πλήρη εικόνα του ενυδρείου σου ανά πάσα ώρα και στιγμή!

Καλησπερα.

Το ενυδρειο το εστρωσα με βακτηρια. Το εστησα, το γεμησα με νερο αποχλωριομενο, ανεβασα ψηλα την θερμοκρασιακαι υστερα απο μερικες ωρες εριξα τα βακτηρια και το αφησα για 8 ημερες κενο ψαριων.

πραγματι τα στριπακια δεν εχουν για αμμωνια , γι'αυτο το λογο εκανα μετρησεις και με υγρα, οπως προανεφερα.

Link to comment
Share on other sites

Το ενυδρείο σου είναι άστρωτο!

Τα βακτήρια που έβαλες πέθαναν από ασιτία μιας που δεν είχαν κάτι για να τραφούν και να καταφέρουν να επιβιώσουν ώστε να μπορέσουν να αποικίσουν στο ενυδρείο σου.

Διάβασε εδώ για το στρώσιμο του ενυδρείου και το ποιοι τρόποι υπάρχουν και θα καταλάβεις!

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=79915

Χρειάζεσαι μπόλι άμεσα από κάποιον συνχομπιστα γιατί τα ψάρια σου κινδυνεύουν!

Link to comment
Share on other sites

να πω την αληθεια.. δεν το ειχα σκεφτει οτι θα μπορουσε να συμβει αυτο.

σ' ευχαριστω για την πληροφορια και την κατατοπιση :bigemo_harabe_net-64:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...