Jump to content

Βοήθεια!!!!!!


Ankyv

Recommended Posts

Καλησπέρα k καλο μήνα παιδιά θα ήθελα τα Φωτα σας εχω ξαφνικά θανάτους στο ενυδρειο κ δεν μπορω να βρω την αιτία μετραω το νερο μου κ ειναι όλα κόμπλε....θέλω να φτιάξω την ψαροσυνθεση μου όπως μου είπαν τα παιδιά έφτιαξα λιγάκι το περιβάλλον αλλα δεν ξέρω τι να κανω ΑΣΕ που προσπαθώ να πιάσω τα ψαρια να τα δώσω κ δεν τα κατάφερνε με τιποτα....εχω την υποψία ότι ο αρχηγός μου τα δέρνει όλα το θέμα ειναι ότι εχω φρικαρει ο τύπος που μου πούλησε τα ψαρια λέει ότι ειναι φυσιολογικό ότι ειναι άγρια κ τα σχετικά του απάντησα ότι δηλαδη θεωρείς φυσιολογικο να βλέπεις θανάτους κ η απάντηση ήταν μην τρελένεσαι θα τα φτιάξουμε όλα.....το θέμα ειναι ότι βλέπω τα ψαρια πριν πεθάνουν μόνα τους η κρυμμένα κ μετα καπουτ....

Link to comment
Share on other sites

μια παρουσιαση του ενυδρειου σου θα βοηθουσε φιλε μου! να δουμε διαστασεις ψαροσυνθεση κ.τ.λ. :D

Link to comment
Share on other sites

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=79634&st=0&p=712889entry712889

Με κάποιες μικρο αλλαγές εχω χάσει τα 2 demasoni k ena labido

Έγινε επεξεργασία - Ankyv
Link to comment
Share on other sites

εχεις 120εκ. μηκος φιλε μου! μια χαρα για να φιλοξενήσεις 2 ειδη που θα γουσταρεις και θα γουσταρουν τρελα!!!

ειναι πολυ φυσιολογικο να υπαρχουν τσακωμοί και θανατοι οταν δεν εχουμε τα σωστα ατομα στα αναλογα λιτρα! οσο καιρο μενεις με αυτη την ψαροσυνθεση θα εχεις προβληματα!

μπορεις να διαλεξεις 2 ειδη απο τα ψαρακια που εχεις και να κανεις χαρεμακια!

εγω θα σου πω τι θα εκανα στη θεση σου..θα εδεινα ολα τα ψαρια εκτος των labido και των demasoni! στα labido θα φτιαξεις ενα χαρεμακι 1αρσ.-3/4θηλ. και στα demasoni μια ομαδουλα 10+ ατομα και ολα θα πανε καλα!!!

αν δεν μπορεις να ταπ ιασεις, τοτε μαλλον θα πρεπει να ξεστησεις και φτου απτην αρχη! :D

Link to comment
Share on other sites

Καταρχάς σε ευχαριστω για την γρηγόρη απάντηση σου σίγουρα έλεγα ο εγω τα λαμπιντο το ένα χαρεμι το άλλο που μου αρέσει πολυ ειναι τα ασει κ έλεγα να ειναι αυτο το δευτερο κ επειδή κάποιος μου είπε για τρία έλεγα κενά καισερ μουρι...

Τώρα απο εκει κ πέρα απο ότι κατάλαβα πρέπει να ξεστησω για να δώσω?αν ειναι να εχω προβλήματα όμως θα κανω δυο....το θέμα ειναι ότι βλέπω περιεργες συμπεριφορές κ ανυσηχω όπως τα λαμπιντο να βάζουν τροφή στο στόμα κ να την φτάνουν σήμερα ο συνοδοντης είχε μια κοιλιά σαν του διάσημου πολιτικού λεφτά υπάρχουν.....με στεναχωρεί αφάνταστα να βλέπω νεκρά ψαρια....

Link to comment
Share on other sites

Ότι να ναι λέω μου έδωσαν τα ικολα για Malawi κ εγω απλα τα πήρα απο ότι βλέπω όμως αυτα ειναι tanganika....καλα δεν λέω??

Link to comment
Share on other sites

μια χαρα ειναι και τα acei μαζι με τα labido!! με σχετικα μεγαλο μεγεθος και θα γεμίσουν το ενυδρειο! οσο για το 3ο χαρεμι ισως να μπορουσες να βαλεις καποιο ψαρι με ήπιο χαρακτηρα οπως τα αλλα 2! αλλα καλυτερα να αρχισεις με 2 και να κρινεις εσυ αν σε παιρνει για 3ο! τα kaiser moori προερχονται απο αλλη λιμνη με εντελως διαφορετικες απαιτησεις και δυστυχως δεν μπαινουν..

ο συνοδοντις να ξερεις οτι θα σε εμποδισει/δυσκολέψει απ'το να δεις μικρα... δες

Link to comment
Share on other sites

Πολυ καλο....αν και το είχα ξαναδεί πολυ ωραίο βιντεο....Α ειναι θα δώσω κάποια σε κάποιο φίλο κ τα αλλα θα τα πούλησω για να αγοράσω τα υπόλοιπα.οποτε θα παρω απο ένα αρσενικο κ τρία θυληκα καλα τα λέω;;;;

Έγινε επεξεργασία - Ankyv
Link to comment
Share on other sites

καλα τα λες αν μπορεσεις να βρεις διαπιστωμένα αρσενικα και θηλυκα! αλλιως παιρνεις 6-7 ψαρακια απο το καθε ειδος και περιμενεις μεχρι να αρχισουν να ξεχωριζουν, μετα απομακρύνεις τους αρσενικους αφηνοντας μονο εναν απο το καθε ειδος με τα θηλυκα του! ;)

Link to comment
Share on other sites

Καταρχάς σε ευχαριστω για την γρηγόρη απάντηση σου σίγουρα έλεγα ο εγω τα λαμπιντο το ένα χαρεμι το άλλο που μου αρέσει πολυ ειναι τα ασει κ έλεγα να ειναι αυτο το δευτερο κ επειδή κάποιος μου είπε για τρία έλεγα κενά καισερ μουρι...

Τώρα απο εκει κ πέρα απο ότι κατάλαβα πρέπει να ξεστησω για να δώσω?αν ειναι να εχω προβλήματα όμως θα κανω δυο....το θέμα ειναι ότι βλέπω περιεργες συμπεριφορές κ ανυσηχω όπως τα λαμπιντο να βάζουν τροφή στο στόμα κ να την φτάνουν σήμερα ο συνοδοντης είχε μια κοιλιά σαν του διάσημου πολιτικού λεφτά υπάρχουν.....με στεναχωρεί αφάνταστα να βλέπω νεκρά ψαρια....

Διαβάζοντας το παραπάνω θα ηθελα να σε ρωτησω τι τροφές δινεις στα ψαρακια σου?...γιατι εκτος απο τσακωμους υπάρχουν και αλλες αιτίες που μπορούν να οδηγήσουν σε τετοιες καταστάσεις....

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα φίλε μου και από εμένα. Ποιο πάνω είπες ότι προσπαθείς να τα πιάσεις και δεν μπορείς, προσπαθείς συστηματικά να τα πιάσεις?

Link to comment
Share on other sites

Διαβάζοντας το παραπάνω θα ηθελα να σε ρωτησω τι τροφές δινεις στα ψαρακια σου?...γιατι εκτος απο τσακωμους υπάρχουν και αλλες αιτίες που μπορούν να οδηγήσουν σε τετοιες καταστάσεις....

prince ο φιλος δεν ταιζει την σωστη τροφη! σε συνομιλια με π.μ. που ειχαμε, ειδα οτι τοσο καιρο ταιζε τροφη για σαρκοφαγα! μετα απο το αρθρο του φορουμ για το bloat που του εστειλα να σιγουρευτει, κατεληξε οτι οντως τα ψαρακια του εχουν αυτη την ασθενεια! ηδη εχει αρχισει θεραπεια! ;)

Link to comment
Share on other sites

prince ο φιλος δεν ταιζει την σωστη τροφη! σε συνομιλια με π.μ. που ειχαμε, ειδα οτι τοσο καιρο ταιζε τροφη για σαρκοφαγα! μετα απο το αρθρο του φορουμ για το bloat που του εστειλα να σιγουρευτει, κατεληξε οτι οντως τα ψαρακια του εχουν αυτη την ασθενεια! ηδη εχει αρχισει θεραπεια! ;)

Και γιατι να γινει αυτο σε πμ;

Απο τα θεματα αυτα και τις απαντησεις,αυριο θα βοηθηθει καποιος αλλος διαβαζοντας τα,χωρις να χρειαστει να ανοιξει θεμα ρωτοντας τα ιδια ;)

Link to comment
Share on other sites

Και γιατι να γινει αυτο σε πμ;

Απο τα θεματα αυτα και τις απαντησεις,αυριο θα βοηθηθει καποιος αλλος διαβαζοντας τα,χωρις να χρειαστει να ανοιξει θεμα ρωτοντας τα ιδια ;)

εχεις δικιο Στρατο, αλλα φανταζομαι επειδη στο θεμα του ημουν ο μονος που του απαντησε(οπως ειπε και ο ιδιος) μπορει να αισθάνθηκε πιο ανετα να μου στειλει π.μ.! σκέφτηκα καποια στιγμη να ενημερωσω απλα δεν το εκανα γιατι μπορει να μην ηθελε ο ιδιος! εγινε αιτια ο prince και πηρα την ευθυνη να ενημερωσω διχως να ρωτησω το μελος(με το ρισκο την παρεξήγησης) η οποια ελπιζω να μην υπαρξει!! :D

Έγινε επεξεργασία - adlib
Link to comment
Share on other sites

Και γιατι να γινει αυτο σε πμ;

Απο τα θεματα αυτα και τις απαντησεις,αυριο θα βοηθηθει καποιος αλλος διαβαζοντας τα,χωρις να χρειαστει να ανοιξει θεμα ρωτοντας τα ιδια ;)

Και εγώ μερικές φορές έχω στο μυαλό μου κάτι, σκέφτομαι να το γράψω εδώ και μετά ξανασκέφτομαι μήπως "κουράσω" ή μήπως φανούν "αρχάριες" οι απορίες και οι προβληματισμοί μου.

Αν δει κανείς το θέμα μου με τις ερωτήσεις για το καινούριο ενυδρείο όμως καταλαβαίνει κανείς ότι η δεύτερη σκέψη πάει περίπατο ... :)

Αυτό που θέλω να πω είναι ότι συμφωνώ με τον Δια, υπάρχουν πολλά θέματα που ξεκίνησαν από παιδιά που είχαν παρόμοια προβλήματα με τα δικά μας και μέσα από τις συζητήσεις βγήκε αποτέλεσμα που θα είναι προσβάσιμο και σε άλλα μέλη.

Link to comment
Share on other sites

Παιδια συγνώμη που δεν ενημέρωσα εγω πιο νωρίς.δεν εχω κανένα προβημα να μοιραστώ μαζι σας το προβλημα αλλα κάποια στιγμη επειδή ήθελα άμεση απάντηση κ επειδή σταθης ηταν online πήρα το θάρρος να στείλω πμ γιατι ήθελα μια άμεση απάντηση.ενας ψαράς μου είχε είδη διαγνώσει το προβλημα απλα επειδή ήθελα μια άμεση απάντηση έστειλα πμ για να προλάβω τα μαγαζιά...ΔΙΑ έχεις απόλυτο δίκιο πρέπει να υπάρχουν αυτα σε περίπτωση που την πατήσει κάποιος άλλος απλα λίγο το ένα λίγο μην κουρασω έγινε έτσι...ζηταω συγνώμη για την μικρο αναστάτωση αυτη κ θέλω να τονίσω πόσο ΑΝΤΙΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΕΣ ειναι κάποιοι οι οποίοι μου έδωσαν μετα απο πολλαπλά τηλέφωνα απαντήσεις τύπου ειναι φυσιολογικο

Αυτο έτσι ειναι τα ψαρια αυτα κ μην τρελένεσαι κ τα σχετικά....δεν θα πω όνομα απλα αν κάποιος με ρωτήσει θα απαντήσω ΆΝΤΕ ΓΕΙΑ....συγνώμη αν σας κουρασα

ΥΓ η τροφη να υποθεσω αυτη απαγορεύεται να ξαναμπεί η μπορει σε συνδυασμό...........

Ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Παιδια,χαλαρα :) ουτε παρεξηγηση δημιουργηθηκε,ουτε τα "ψελνω"σε κανεναν προς Θεου.

Μια επισημανση εκανα απλα,γιατι τα γραπτα ειν'αυτα που μενουν,ωστε να βοηθουμαστε ολοι.

Και μην ξεχναμε,κανεις δε γεννηθηκε γνωριζοντας.Στην πορεια ολοι μαθαινουμε

:)

Link to comment
Share on other sites

Οπότε να πετάξω την άλλη!προς το παρος εχω μια ocean nutrition veggie pellets εχω κάποιο προβλημα?

Link to comment
Share on other sites

Την πήρα αφου έπαθα δυστηχως.....οπότε μέχρι δευτερα την ocean kμετα αυτές που είπες.απο αύριο κανω κ αλλαγές νερου κ εισαγωγή ανθρακα κ θα δωθουν κ σχεδόν όλα τα ψαρια κ θα μείνουν μόνο δυο είδη τα οποία απο βδομάδα θα γίνουν κ χαρεμια....

Link to comment
Share on other sites

Είχα μόνο την hikari ciclhlid gold.

Καταρχήν για να μην δημιουργηθεί η παρεξήγηση η ocean nutrition είναι αυτή που είναι και δεν υπάρχει αμφισβήτηση ,αλλά επειδή βλέπω οτι ξέρεις την HIKARI ,άλλη κορυφαία εταιρεία,αν βρείς λοιπόν πάρε

( είναι σε pellets) την HIKARI EXCEL http://www.hikari.info/tropical/t_17.html ή οποία βγαίνει ειτε σαν επιπλέοντα ( floating type) είτε σαν Βυθιζόμενα (sinking ) http://www.hikari.info/tropical/t_30.html και θα δείς ,

Καλή όρεξη

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...