Jump to content

ΕΣΩΤΕΡΙΚΟ ΦΙΛΤΡΟ JUWEL


Recommended Posts

ΕΧΩ ΤΟ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟ ΦΙΛΤΡΟ ΜΑΖΙ ΜΕ ΤΟ RIO 180 ΤΗΣ JUWEL. EXW EPISHS SAN EKSWTERIKO TO 2215 THS EHEIM MESA STO OPOIO EXW EHEIMECH KAI 2L SUBSTRAT PRO. PWS MPORW NA AKSIOPOIHSW TO ESWTERIKO, ME TI YLIKA NA TO GEMISW?

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητές Thanos2 εγώ εχω το RIO 125 το οποίο έχει το ίδιο εσωτερικό φίλτρο με το RIO 180.Λοιπόν έγω έκανα το εξής : Κάτω στο φίλτρο άφησα ενα μπλέ σφουγγάρι "μικρών πόρων " μετά το γέμισα με βιολογικό υλικό και τελευταίο πάνω άφησα ένα μπλέ σφουγγάρι "μεγάλων πόρων" και στο τέλος υαλοβάμαβακα. :excl:

Εγώ σαν εξωτερικό εχω το 2213.Με την σωστότερη εκμετάλευση λοιπόν και του εσωτερικού φίλτρου της Juwel

σίγουρα 'εχεις ενα πιο σοβαρό βιολογικό φορτίο.

Καλη επιτυχία , φιλικά Σωκράτης. :)

Link to comment
Share on other sites

Στο ΡΙΟ 180 που εχω εχω στο εξωτερικο ενα eheim 2217 μπλε σφουγγαρι substrat pro 4lt μπλε σφουγγαρι και τελος υαλομβαμβακα.στο εσωτερικο μπλε σφουγγαρι substrat pro μαυρη τυρφη και τελος υαλομβαμβακα.Αυτα τα ολιγα.

Link to comment
Share on other sites

Το να λειτουργούμαι δυο φίλτρα σε ένα ενυδρείο θέλει προσοχή διότι υπάρχει ο κίνδυνος υπερφιλτραρίσματος. :lol:

Link to comment
Share on other sites

Το να λειτουργούμαι δυο φίλτρα σε ένα ενυδρείο θέλει προσοχή διότι υπάρχει ο κίνδυνος υπερφιλτραρίσματος. :lol:

Τι εννοεις με το υπερφιλτραρισμα,τι μπορει να γινει?

Link to comment
Share on other sites

Το να αυξήσουμε τον όγκο του βιολογικού υλικού δεν είναι κακό αρκεί το νερό να έχει την ευκαιρία να περάσει από τα υλικά με τέτοια (σχετικα χαμηλή) ταχύτητα ώστε πρακτικά να μπορούν τα βακτηρίδια να απορροφήσουν νιτρώδη κλπ. Το πρόβλημα δημιουργείται αν προσθέτουμε φίλτρο με μεγάλη ικανότητα γυρίσματος του νερού σε λίγα λίτρα οπότε πρακτικά δεν προσφέρουμε κάτι αφού τα βακτηρίδια δεν προλαβαίνουν καν να "καταλάβουν" τι έγινε (υπερφιλτράρισμα) αφήστε δε την πιθανή ανεπιθύμητη ανατάραξη. Φαντάζεστε ας πούμε γύρισμα 1000lit/h σε 50 λίτρα ενυδρείο ??. Μία γνωστή λύση είναι η μείωση της ροής χρησιμοποιώντας τα βανάκια του φίλτρου (δηλαδή κλείνοντας τα λίγο). Πάντως στο RIO 125 εκτός από το εσωτερικό έχω βάλει και και ένα Tetra 700, σύνολο 1300lit/h και δεν έχω πρόβλημα, ίσα ίσα. Τα υλικά όπως πρότειναν και οι άλλοι φίλοι παραπάνω, δηλαδή κυρίως subtrate pro στο εσωτερικό μαζί με τα σφουγγάρια μηχανικού καθαρισμού. Στο εξωτερικό subtrate pro με βιομπάλες και υαλοβάμβακας στη κατάλληλη σειρά.

Φιλικά

Ανδρέας

Έγινε επεξεργασία - acg301
Link to comment
Share on other sites

Επίσης να προσθέσω :lol:

Μπορεί με τα δύο φιλτρα να έχουμε πολλή έντονη αναερόβια ή αερόβια δραστηριότητα. Το αποτέλεσμα είναι να καταναλώνονται πολλή γρήγορα το Αμμώνιο και τα νιτρικά από τα βακτηρίδια Αυτό ακούγεται καλό αλλά έχουμε μια έλλειψη αζώτου που είναι απαραίτητο για τα φυτά. Επίσης μπορεί να καταστραφούν τα θρεπτικά συστατικά του λιπάσματος που βάζουμε και τα φυτά μας να μην αναπτύσσονται. Αυτό μπορεί να συμβεί διότι στο ενυδρείο μας δημιουργούνται χειλικές ενώσεις που καταλήγουν στης ρίγες των φυτών μας. Επίσης και τα λιπάσματα που βάζουμε π.χ. το Fe2 είναι ένα είδος χειλικής ένωσης που προστατεύει το Fe2 να οξειδωθεί στο νερό σε Fe3 υπάρχουν όμως βακτηρίδια που είναι δραστήρια στην αερόβια περιοχή και είναι σε θέση να διασπάσουν την χειλική ένωση με αποτέλεσμα να οξειδώνετε το Fe2 σε fe3 το οποίο είναι σχεδόν αχρείαστο για τα φυτά μας. Να σημειώσω απώλειες του Fe2 έχουμε συνέχεια στο ενυδρείο μας από τα συγκεκριμένα βακτηρίδια αλλά είναι σχετικά μικρές οπότε ένα μεγάλο ποσοστό σιδηρού φτάνει στης ρίζες με την μορφή του Fe2. Αν αυξήσουμε υπερβολικά τα συγκεκριμένα βακτηρίδια και αυτό μπορεί να συμβεί με το υπερφιλτράρισμα, τότε καταστρέφουμε ένα μεγαλύτερο μέρος του Fe2.

Link to comment
Share on other sites

Εγω προσωπικά εχω το 2080 με 1700 λιτρα ροη και ενα 2026 και δεν αντιμετωπίζω κανενα προβλημα!

Μπορώ να πω οτι εχω καλυτερη ποιοτητα νερου απο οταν ειχα το 2329 :lol:

Link to comment
Share on other sites

Επίσης να προσθέσω :lol:

Μπορεί με τα δύο φιλτρα να έχουμε πολλή έντονη αναερόβια ή αερόβια δραστηριότητα. Το αποτέλεσμα είναι να καταναλώνονται πολλή γρήγορα το Αμμώνιο και τα νιτρικά από τα βακτηρίδια Αυτό ακούγεται καλό αλλά έχουμε μια έλλειψη αζώτου που είναι απαραίτητο για τα φυτά. Επίσης μπορεί να καταστραφούν τα θρεπτικά συστατικά του λιπάσματος που βάζουμε και τα φυτά μας να μην αναπτύσσονται. Αυτό μπορεί να συμβεί διότι στο ενυδρείο μας δημιουργούνται χειλικές ενώσεις που καταλήγουν στης ρίγες των φυτών μας. Επίσης και τα λιπάσματα που βάζουμε π.χ. το Fe2 είναι ένα είδος χειλικής ένωσης που προστατεύει το Fe2 να οξειδωθεί στο νερό σε Fe3 υπάρχουν όμως βακτηρίδια που είναι δραστήρια στην αερόβια περιοχή και είναι σε θέση να διασπάσουν την χειλική ένωση με αποτέλεσμα να οξειδώνετε το Fe2 σε fe3 το οποίο είναι σχεδόν αχρείαστο για τα φυτά μας. Να σημειώσω απώλειες του Fe2 έχουμε συνέχεια στο ενυδρείο μας από τα συγκεκριμένα βακτηρίδια αλλά είναι σχετικά μικρές οπότε ένα μεγάλο ποσοστό σιδηρού φτάνει στης ρίζες με την μορφή του Fe2. Αν αυξήσουμε υπερβολικά τα συγκεκριμένα βακτηρίδια και αυτό μπορεί να συμβεί με το υπερφιλτράρισμα, τότε καταστρέφουμε ένα μεγαλύτερο μέρος του Fe2.

Καλα ολα αυτα αλλα ενα ερωτημα που εχω ειναι πως μπορουμε να πιστοποιησουμε κατι τετοιο στο ενυδρειο μας?Απο τεστ και αν ναι απο ποιο?

Link to comment
Share on other sites

Τότε έχεις στα φίλτρα σου σωστά ισορροπημένα την αερόβια και αναεροβια περιοχής. Είπαμε θέλει προσοχή με δυο φίλτρα, όχι ότι δεν μπορούμε να βάλουμε δυο φίλτρα και εγώ έχω δύο φίλτρα ένα κανονικό και ένα φίλτρο καθαρά για απόνιτροποιήσει. Σαφώς έχεις καλύτερη ποιότητα νερού δεν το συζητώ. Απλός ανέφερα τα παραπάνω ώστε να τα έχουμε υπόψη μας εάν συμβεί οτιδήποτε με τα φυτά μας να μην ξεχνάμε μεταξύ των άλλων και αυτό το ενδεχόμενο.

Link to comment
Share on other sites

Εγω προσωπικά εχω το 2080 με 1700 λιτρα ροη και ενα 2026 και δεν αντιμετωπίζω κανενα προβλημα!

Μπορώ να πω οτι εχω καλυτερη ποιοτητα νερου απο οταν ειχα το 2329 :lol:

Sotos με 1700 και 950 lit/h αντίστοιχα σε 400 λίτρα ενυδρείο είσαι παρα πολύ καλά δηλαδή συνολικά 6 περίπου φορές τα λίτρα σου. Τόσο έπρεπε να είχες. Το 2080 είναι ΚΟΡΥΦΑΙΟ..

Φιλικά

Ανδρέας

Link to comment
Share on other sites

Θα ήθελα να προσθέσω και το εξής παρότι δεν έχει άμεση σχέση με το θέμα της συζήτησης μας αλλά το παραθέτω

Τα εξωτερικά κάνιστρα σε ενυδρεία που λειτουργούν με εσωτερικό φίλτρο , έξω απο την εξτρα βιολογική βοήθεια που δίνουν και την πιο εύκολη πρόσβαση που έχουν, έιναι και κάτι άλλο , είναι το ζήτημα της ασφάλειας.

Σε μένα πρίν ενα μήνα περίπου κόλλησε ο κυκλοφορητής της JUWEL , αν δεν ήταν το εξωτερικό κάνιστρο να λειτουργεί πιθανόν να θρηνούσα θύματα .

Link to comment
Share on other sites

Καλα ολα αυτα αλλα ενα ερωτημα που εχω ειναι πως μπορουμε να πιστοποιησουμε κατι τετοιο στο ενυδρειο μας?Απο τεστ και αν ναι απο ποιο?

Με δύο τρόπους όπως έλεγε και ο σερ λο χομς όταν αποκλείσουμε όλες της πιθανές αιτίες, τότε αυτό που μένη είναι η πιθανή αιτία. Και δεύτερον με ένα test σιδήρου που να είναι ης θέση να μετράει των Fe2 και όχι γενικά το Fe. Προσωπικά δεν γνωρίζω κάποιο τέτοιο test. Είναι καθαρά λοιπόν θέμα εμπειρίας η διαπίστωση του. Αν έχουμε υποψίες ότι έχουμε έντονο φιλτράρισμα τότε σταματάμε για λίγο χρονικό διάστημα το ένα φίλτρο και παρατηρούμε τη συμβαίνει με τα φυτά μας. Γενικά είμαι της άποψης δεύτερο φίλτρο χρειάζεται όταν έχουμε σχετικά λίγα φυτά στο ενυδρείο μας ή έχουμε ενυδρείο Μαλαυί ή Τανγκανίκα. Σε έντονα φυτεμένο ενυδρείο και σχετικά αρκετά ψάρια θα προτιμούσα φίλτρο διάχυσης (απόνιτροποίησης) που λειτουργεί χωρείς ρεύμα και αυτορυθμίζεται από την φύση. Και τέλος κάτι ακόμη εάν ήταν άκρος απαραίτητο να είχαμε πολλή δυνατά φίλτρα τότε η εταιρίες πρώτες για να πουλήσουν θα τα πρότειναν και θα κυκλοφορούσαν στην αγορά τέτοια φίλτρα ή θα μας τα πουλούσαν δυο δυο. Εξάλλου το καλό φίλτρο δεν είναι αυτό που περνάει το νερό του ενυδρείου πολλές φορές από το φίλτρο. Αλλά αυτό που έχει ισορροπημένη την αερόβια και αναερόβια περιοχή του, και έχει μεγάλη επιφάνια εκγαταστασης βακτηριδίων. Δεν μετράει λιπών πόσο γρήγορα περνάει το νερό από το φίλτρο αλλά πόσο μένη σε αυτό.

Link to comment
Share on other sites

Χρηστο τι ειναι αυτο το φίλτρο διάχυσης (απόνιτροποίησης)? Σε ρωταω γιατι με το ποστ αυτο εχω προβληματιστει πολυ.

Εχω 1 Ριο 180 οπου ειναι πυκνοφυτεμενο και με πολλα ψαρια. Απο βιολογικης πλευρας δεν υπαρχει καποιο ιδιαιτερο προβλημα γιατι τα πολλα φυτα και οι συχνες αλλαγες νερου(καθε 7-10 μερες) νομιζω ειναι μια καλη λυση.

Εχω ομως προβλημα με το μηχανικο φιλτραρισμα, το εσωτερικο φιλτρο με 600l/h το βρισκω ανεπαρκες και σε συνδιασμο παλι με τα πολλα και πυκνοφυτεμενα φυτα που φτανουν μεχρι την επιφανεια.Οποτε οπως καταλαβαινεις το νερο δεν "τσουλαει" ικανοποιητικα.

Τι μπορω να κανω με αυτα τα δεδομενα? (υποψην το ενυδρειο φιλοξενει σκαλαρια οποτε μια εκδοχη με παρα πολυ δυνατη κυκλοφορια ειναι αδυνατη.)

Link to comment
Share on other sites

Sotos με 1700 και 950 lit/h αντίστοιχα σε 400 λίτρα ενυδρείο είσαι παρα πολύ καλά δηλαδή συνολικά 6 περίπου φορές τα λίτρα σου. Τόσο έπρεπε να είχες. Το 2080 είναι ΚΟΡΥΦΑΙΟ..

Φιλικά

Ανδρέας

Το μονο που εκανα ειναι να μεγαλώσω τις εξοδους των φιλτρων για να μην εχω ανακατωσούρα στο νερο,να μην ενοχλουντε τα φυτα αλλα και να επιστρεφει το νερο ομοιόμορφα! :lol:

Έγινε επεξεργασία - sotos
Link to comment
Share on other sites

Τότε έχεις στα φίλτρα σου σωστά ισορροπημένα την αερόβια και αναεροβια περιοχής. Είπαμε θέλει προσοχή με δυο φίλτρα, όχι ότι δεν μπορούμε να βάλουμε δυο φίλτρα και εγώ έχω δύο φίλτρα ένα κανονικό και ένα φίλτρο καθαρά για απόνιτροποιήσει. Σαφώς έχεις καλύτερη ποιότητα νερού δεν το συζητώ. Απλός ανέφερα τα παραπάνω ώστε να τα έχουμε υπόψη μας εάν συμβεί οτιδήποτε με τα φυτά μας να μην ξεχνάμε μεταξύ των άλλων και αυτό το ενδεχόμενο.

Κανενα απλο φιλτρο οπως π.χ. τα εξωτερικα ή τα εσωτερικα κανουν απονιτρικοποιηση. Αυο ειναι λαθος.Το να δημιουργησουμε ανοξικες ζωνες (εκει γινεται απονιτρικοποιηση και οχι στις αναεροβιες οπου δεν εχει καθολου αερα) θελουμε ιδαιτερα φιλτρα με ιδιαιτερα υλικα και ιδιαιτερη ροη και προσοχη αλλιως μονο κακο μπορουμε να κανουμε, ειτε με το υδροθειο, ειτε με το ΝΟ2 που εαν ξεφυγουμε απο την επυθυμιτη ρυθμιση παει στο θεο.

Υπερφιλτραρισμα απλα δεν υπαρχει. Ισα, ισα που σε καποια ορια ειναι και καλο να εχουμε παντα καβαντζα την εξτρα βιολογια στο γλυκο νερο για την περιπτωση καποιου θανατου, ενω με την εξτρα ροη εχουμε και σαφως την καλυτερη οξυγωνωση του ολου συστηματος.

Σε ενυδρεια full planted τα πραγματα ειναι λιγο διαφορετικα αφου εαν εχουμε λιγα ψαρια, μπορουμε να βαλυμε μονο μια αντλια για κυκλοφορια αλλα εαν εχεις δισκους τοτε θελεις πολυ καλη βιολογια εως τρελη.

Αυτα ειχα να πω για να λυσω τις οποιες αποριες μπορει να υπαρχουν. :lol:

Έγινε επεξεργασία - Discos
Link to comment
Share on other sites

Κανενα απλο φιλτρο οπως π.χ. τα εξωτερικα ή τα εσωτερικα κανουν απονιτρικοποιηση. Αυο ειναι λαθος.Το να δημιουργησουμε ανοξικες ζωνες (εκει γινεται απονιτρικοποιηση και οχι στις αναεροβιες οπου δεν εχει καθολου αερα) θελουμε ιδαιτερα φιλτρα με ιδιαιτερα υλικα και ιδιαιτερη ροη και προσοχη αλλιως μονο κακο μπορουμε να κανουμε, ειτε με το υδροθειο, ειτε με το ΝΟ2 που εαν ξεφυγουμε απο την επυθυμιτη ρυθμιση παει στο θεο.

Υπερφιλτραρισμα απλα δεν υπαρχει. Ισα, ισα που σε καποια ορια ειναι και καλο να εχουμε παντα καβαντζα την εξτρα βιολογια στο γλυκο νερο για την περιπτωση καποιου θανατου, ενω με την εξτρα ροη εχουμε και σαφως την καλυτερη οξυγωνωση του ολου συστηματος.

Σε ενυδρεια full planted τα πραγματα ειναι λιγο διαφορετικα αφου εαν εχουμε λιγα ψαρια, μπορουμε να βαλυμε μονο μια αντλια για κυκλοφορια αλλα εαν εχεις δισκους τοτε θελεις πολυ καλη βιολογια εως τρελη.

Αυτα ειχα να πω για να λυσω τις οποιες αποριες μπορει να υπαρχουν. :lol:

Φιλέ Diskus δεν κατάλαβα καλά από την μια λες ότι δεν υπάρχουν φίλτρα απόνιτροποίησης και από την άλλη λες ότι υπάρχουν ιδικά φίλτρα. Εγώ προσωπικά γνωρίζω αυτοσχέδια τέτοια φίλτρα αλλά και έτειμα κατασκευασμένα από εταιρίες. Παράδειγμα. http://www.swelluk.com/marine/marine-filtr...eactors-77.html Τα φίλτρα αυτά είτε είναι εσωτερικά είτε εξωτερικά δουλεύουν με πολλή χαμηλές ροές νερού 1-4 λίτρα ανά ώρα. Επίσης με ιδικά σφουγγαράκια μπορούμε εν μέρει να δημιουργήσουμε αναερόβιες περιοχές στο φίλτρο μας. Τέτοια φίλτρα ενδείκνυνται όταν έχουμε υψηλές τιμές ΝΟ3. Σε χαμηλές τιμές ΝΟ3 και αυτοσχέδια φίλτρα θέλει ιδιαίτεροι προσοχή διότι μπορούμε να ενεργοποιούμε την διαδικασία διάσπασης των θεϊκών οξέων (SO4) με αποτέλεσμα να δημιουργηθεί σουλφίδιο υδρογόνου (H2S) και είναι τοξικό για τα ψάρια μας.. Τα έτοιμα εμπορικά φίλτρα έχουν δικλίδες ασφαλείας. Αυτά όσο αφορά τα φίλτρα άρθρο

Υπερφιλτραρισμα απλα δεν υπαρχει…

Και όμως υπάρχει φιλέ μου το υπερφιλτράρισμα ενδιαφέρει κατά κύριο λόγο τα φυτά που με το υπερφιλτράρισμα καταστρέφουμε τα θρεπτικά συστατικά τους. Πολλή συνοπτικά το ανέφερα πιο πάνω. Αλλά θα το αναφέρω ξανά λίγο πιο αναλυτικά. Η χειλική ένωση είναι μια πολύ σταθερή μεταλλοργανικοί σύνθετη σύνδεση. Και είναι απαραίτητη για την ανάπτυξη των φυτών. Για να δημιουργηθεί χρειάζεται λιπών οργανική ύλη. Η οργανική νεκρή ύλη που υπάρχει στο ενυδρείο μας δημιουργεί το χουμικό οξύ από όπου δημιουργούνται η χειλικές ενώσεις. Αν λιπών έχουμε έντονη φιλτρανση στο ενυδρείο μας τότε η νεκρή οργανική ύλη διασπάτε στο φίλτρο μας προτού προλάβει να εισχωρήσει μέσο της διάχυσης στο βυθό. Αποτέλεσμα είναι να μην μπορεί να δημιουργηθεί η χειλική ένωση στον βυθό που όπως είπαμε είναι απαραίτητη για τα φυτά.

Για περαιτέρω διευκρινήσεις ρωτήστε με ή περιμένετε λιγάκι μέχρι να δημοσιεύσω ένα σχετικό άρθρο εδώ στο φόρουμ που παρέχει πιο αναλυτικές πληροφορίες.

Link to comment
Share on other sites

Φίλε Χρήστο, όταν λες "υπερφιλτράρισμα" και καταστροφή των θρεπτικών συστατικών και διάσπαση οργανικών θυμίζει λίγο skimming. Δε νομίζω όμως ότι εννοείς κάτι τέτοιο. Τα φίλτρα απονιτροποίησης, στα οποία αναφέρεται και ο Μάριος παραπάνω έχουν εφαρμογή αλλά κάτω από ιδιαίτερες συνθήκες, fish only ενυδρεία, marine κλπ. Στα φυτεμένα ενυδρεία το άζωτο είναι ζωτικής σημασίας. Δεν αντιλαμβάνομαι τη χρήση denitrator από τη στιγμή που τις όποιες μορφές αζώτου τις εκμεταλλεύονται τα φυτά. Αν τους το στερήσεις έστω και στο τελικό στάδιο (ΝΟ3) σίγουρα θα υπάρξει προβληματική ανάπτυξη. Θα με ενδιέφερε να μας παρουσιάσεις τις σκέψεις σου λίγο πιο αναλυτικά παραπέποντας και σε κάποια βιβλιογραφία αν έχεις. Ειδικά για ενυδρεία με φυτά θα δεχόμουν μια μηχανική "υπερφίλτρανση" με αύξηση της κυκλοφορίας παρά μια βιολογική.

Ειδικά για το σίδηρο θα με ενδιέφερε να δω αν έχεις κάποια βιβλιογραφία να προτείνεις σχετικά με τη δημιουργία χηλικών συμπλόκων του σιδήρου μέσα στο ενυδρείο. Από όσο ξέρω οι χηλικές ενώσεις του σιδήρου (DTPA, EDTA, EDDHA) χρησιμοποιούνται σαν λιπάσματα σε υδροπονικές καλλιέργειες και ενυδρεία λόγω σταθερότητας σε διάφορες τιμές pH, χωρίς αυτό να σημαίνει ότι δεν δημιουργούν προβλήματα, αλλά συνήθως προτιμάται ο γλουκονικός σίδηρος o οποίος είναι ευκολότερα αφομιώσιμος από τα φύλλα των φυτών, παρότι λιγότερο σταθερός. Όσο για την μεταβολή και την οξείδωση του μπορεί να οφείλεται και σε άλλους παράγοντες όπως π.χ. το φωτισμό, την ανθρακική σκληρότητα (αλκαλικότητα), το redox κλπ.

Όλα αυτά βέβαια δεν ξέρω αν απαντούν στο αρχικό ερώτημα του thanos2 (που του σκίσαμε το θέμα) αλλά σίγουρα δίνουν τροφή για σκέψεις και περαιτέρω έρευνα.

Link to comment
Share on other sites

Φίλε νέον η βιολογία του ενυδρείου είναι ένα πολύπλοκο θέμα και εκεί που πάμε να αναλύσουμε το ένα θέμα δημιουργείται ένα άλλο. Και έτσι ξεφεύγουμε από το κύριος θέμα. Παρόλο αυτά χαίρομαι ιδιαίτερα ότι υπάρχουν και άλλη στο φόρουμ με εκτεταμένες γνώσης πάνω στην βιολογία του ενυδρείου. Θα ήθελα εάν ήταν δυνατόν να συναντιόμασταν και να τα λέγαμε από κοντά. Αλλά είναι λίγο δύσκόλο.

Βιβλία για το σχετικό θέμα δεν γνωρίζω για το εξής παρακάτω λόγο.

Ασχολούμαι με τα ενυδρεία γύρο στα 23 χρόνια. και όσο ζούσα στην Γερμανία (εκεί μεγάλωσα) δανειζόμουνα από της τοπικές βιβλιοθήκες σχετικά βιβλία που αφορούσαν το θέμα. Και αφού διασταύρωνα της πληροφορίες κρατούσα της ανάλογες σημειώσεις. Και μετά της διάβαζα έως ότου της μάθω. Για τον λόγο αυτό δεν μπορώ να σου προτείνω κάποιο βιβλίο.

Επειδή λιπών με τα λεγόμενα μου δημιουργώ συνεχεία σύγχυση και ερωτηματικά (ίσος να λένε κάποιοι ότι το παίζω και εξυπνάκιας). Δεν θα προβαίνω σε αναλυτικές σκέψης μου έως ότου δημοσιεύσω ένα άρθρο εδώ στο φόρουμ για την βιολογία του ενυδρείου. Μετά μπορούμε άμα θέλετε να κάνουμε συζητήσεις πάνω στο θέμα. Θα με πάρει όμως λίγο χρόνο ακόμη για δύο λόγους. Πρώτον δεν έχω χρόνο να το γράψω όλο με μιας γιατί θα είναι σχετικά μεγάλο άρθρο, και δεύτερον επειδή μεγάλωσα στην Γερμανία δεν κατέχω την Ελληνική ορθογραφία καλά. Οπότε πρέπει η γυναίκα μου να μου διορθώσει όσο γίνετε το άρθρο από τα ορθογραφικά λάθη. Εδώ σταματώ για να μην περιαυτολογώ και άλλο.

Link to comment
Share on other sites

Φίλε Χρήστο

Ο λόγος που σε ρωτάω είναι καθαρά για ανταλλαγή εμπειριών, γνώσεων και πηγών πληροφόρησης και σε καμία περίπτωση δεν χρειάζεσαι να απολογείσαι. Η προσπάθεια σου είναι αξιέπαινη και να είσαι σίγουρος ότι το γεγονός ότι μπαίνεις στον κόπο να μοιράζεσαι τις γνώσεις και την εμπειρία σου με τους υπόλοιπους μόνο καλό κάνει στο χόμπι. Η απόσταση που μας χωρίζει είναι μεγάλη όμως γι αυτό υπάρχουν τα forum για να μας φέρνουν πιο κοντά και μέσα από αυτά ανταλλάσοντας απόψεις και γνώση προκειμένου να πάμε όλοι μας ένα βήμα μπροστά.

Σε περίπτωση που χρειάζεσαι οποιαδήποτε βοήθεια σχετικά με το κείμενο που ετοιμάζεις μη διστάσεις να επικοινωνήσεις μαζί μου.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...