Jump to content

Νέο Ενυδρείο Φυτεμένο 70 Λίτρα.


CONAN77GR

Recommended Posts

Καλημέρα και απο εμένα.Εδώ και 1,5 βδομαδα στρώνει το μικρό μου ενυδρείο με μπόλι (Πρώτη προσπάθεια με φυτεμένο).Τα φυτά ιδικά τα Limnophilia Sessiliflora έχουν διπλασιαστεί σε 1,5 βδομαδα!Θα ήθελα τις εντυπώσεις σας ,γνώμες ,όπως και ιδέες για την μελλοντική ψαροσύνθεση αν και εχω κατα 90% καταλήξει σε:

6 Rasbora espei

6 Rasbora hengeli

5 Red cherry

1 Apple snail

1 Zebra nerite snail

Α)Θα έχω πρόβλημα με αυτα τα ψάρια και ασπόδυλα σε αυτα τα λίτρα?

Β)Τα 2 είδη Rasbora θα έχουν πρόβλημα υβριδισμού?(Οσο δύσκολη και να είναι η αναπαραγωγη τους)

Γ)Ισχύει οτι τα apple snails ρίχνουν την σκληρότητα του νερού?Θα βοηθήσει αυτο το κατέβασμα του ph?Να έβαζα και άλλα?

Δ)Με τα παρακάτω στοιχεία του ενυδρείου να επιχειρούσα να φυτέψω hemianthus callitrichoides ''cuba''?

Ε)Το βράδυ ανοίγω αεραντλία μιας και εχω diy CO2.Κάνει καλό ή να την σταματήσω?

Γενική κατηγορία ενυδρείου

Ασία

Γενικές Πληροφορίες

Διαστάσεις Ενυδρείου (ΜxΠxΥ): 61x31x46,5

Συνολικά Λίτρα: 70 Μικτά

Sump (λίτρα):---

Οργανισμοί

Φυτά: Hygrophila Difformis,Limnophilia Sessiliflora

Ψάρια:---

Άλλα είδη:---

Διακοσμητικά υλικά

Φόντο:---

Πέτρες: Λάβα

Ξύλα:---

Άλλα διακοσμητικά :---

Υπόστρωμα: Dennerle deponit mix

Βυθός: Μαύρο χαλαζιακό χαλικι 2-3mm

Φωτισμός

Πηγές φωτισμού (πλήθος και τύπος): 15 watt T8 Juwel Day Lite / Ανακλαστήρας Juwel

Διάρκεια φωτισμού: 8,5 Ώρες

Υποστήριξη οργανισμών

Φίλτρανση: Juwel 700 Εσωτερικό φιλτρο.(280 λίτρα/ώρα)

Θέρμανση/ Ψύξη: Juwel 50 Watt heater

Λίπανση: Υγρό λίπασμα sera

Παροχή CO2: DIY (Μαγιά-Ζάχαρη),(1 φυσαλίδα ανα 1-2 λεπτά),Διάχυση αερόπετρα

Άλλες τεχνικές ευκολίες ή/και παρεμβάσεις: Αεραντλία (Νύχτα)

Διατροφή:---

Παράμετροι

pH:6,5

Γενική σκληρότητα (GH):6

Ανθρακική σκληρότητα (ΚΗ):5

Αμμωνία (ΝΗ3):---

Νιτρώδη (ΝΟ2):---

Νιτρικά (ΝΟ3):---

Φωσφορικά (PΟ4):---

Μέση Θερμοκρασία (°C):26

Συντήρηση

Αλλαγές νερού:30% στις 2 βδομαδες με νερό από Α/Ο.

Προετοιμασία νερού/πρόσθετα:---

Άλλες ρουτίνες συντήρησης:Καθαρισμός τζαμιών 1 φορα εβδομαδα,1 φορα εβδομάδα λίπανση με υγρό sera.

Φωτογραφίες:post-31268-0-14506000-1354697181_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα και καλως ηρθες στο φυτεμενο ενυδρειο.

Ωραιο το εχεις κανει αλλα μου θυμιζει λιγο Αφρικανικο με τοση πετρα :P

Τα ψαρια που εχεις διαλεξει ειναι πολλα για τα λιτρα σου,αρκεσου σε ενα κοπαδοψαρο και πρωτηνω τα espei.

Στις ερωτησεις τωρα.

Α)Απαντησα ηδη πιο πανω.

Β(Δεν νομιζω αλλα οπως σου ειπα μην βαλεις και τα 2

Γ) Οχι δεν ισχυει κατι τετοιο

Δ)Οχι,εχεις ελαχιστο φωτισμο για cuba.

Ε)Κακο δεν κανεις,προσωπικα δεν ανοιγω αεραντλια ποτε μιας και εχω καλη αναταραξη νερου απο το φιλτρο μου.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την άμεση απάντηση!Πόσα RASBORA ESPEI (ομάδα) θα ήταν ιδανικά για τα λίτρα μου?Είπες να μην βάλω και τα δύο είδη....Γιατί? Από θέμα εμφάνισης ή ιχθυοφόρτισης?Λες να έβγαζα καμία πέτρα?(σκέφτομαι στην τέρμα δεξιά).

Link to comment
Share on other sites

Λεω να μην βαλεις και τα 2 ειδη γιατι καλο ειναι να μην βαζουμε 2 ειδη κοπαδοψαρων μαζι,στην περιπτωση σου ανηκουν και τα 2 στην ιδια οικογενεια,αλλα προτειμω ενα ειδος.Θα δεις πιο ωραιες συμπεριφορες με ενα ειδος σε μεγαλητερο αριθμο.

Θα σου ελεγα να βαλεις 8-10 ψαρακια και σου ειπα για τα espei γιατι νομιζω οτι εχουν πιο ωραια χρωματα απο τα αλλα που εγραψες.

Τωρα,εγω προσωπικα θα βγαζα καποιες πετρες και θα εβαζα ξυλα,οπου πανω τους θα εδενα ποιο microsorum.

Θα ηθελα να σε ρωτησω επεισης τι υλικα εχει το φιλτρο σου μεσα.

Κατι αλλο που εχω να σου πω ειναι οτι με την αεροπετρα μην περιμενεις να κανεις δουλεια με το co2,κανει την χειροτερη διαχυση που μπορεις να εχεις.

Link to comment
Share on other sites

α)Τα υλικά στο φίλτρο είναι τα κλασσικά σφουγγάρια της JUWEL...Σε ίδιο φίλτρο και λίτρα έχω δει πολύ περισσότερα ψάρια να τα πηγαίνουν καλά χωρίς απώλειες από άλλους συνχομπίστες....ΟΧΙ ΠΑΝΤΑ ΣΩΣΤΕΣ ΣΥΝΘΗΚΕΣ ΓΙΑ ΤΑ ΖΩΝΤΑΝΑ...

β)Έχεις δίκιο όσων αφορά το ότι όσο πιο πολλά ψαράκια από 1 είδος βάζεις τόσο πιο όμορφο είναι το αποτέλεσμα....Απλά ήθελα να έχω 2 είδη ψαριών και επειδή είναι το ίδιο γένος θα είχα την ίδια συμπεριφορά απλά με 2 χρωματισμούς άρα πιο όμορφο αποτέλεσμα...Με έχεις βάλει σε σκέψεις....:).

γ)Το ξέρω ότι η αερόπετρα δεν κάνει καλή δουλειά...Είναι πρόχειρη λύση μέχρι να πάρω τον παρακάτω diffuser που όπως αναφέρει στο e-bay κάνει και για diy co2...

http://www.ebay.com/itm/Co2-Diffuser-Glass-Nano-for-Aquarium-live-plants-DIY-Co2-YouTube-available-/280881711292?pt=LH_DefaultDomain_0&hash=item4165dac8bc

δ)Για το ξύλο που λες το έχω σκεφτεί αλλά για ένα μικρο κομμάτι στο μπροστινό μέρος σαν πύλη-πόρτα-rainbow....Aν βρώ τόσο μικρο.....

Link to comment
Share on other sites

Καλητερα να αναβαθμισεις το φιλτρο σου και να βαλεις μεσα siporax η eheim substract pro,αυτα ειναι βιολογικα υλικα και θια εχεις περισσοτερες αποικιες βακτηριδιων οπωτε και καλητερο φιλτραρισμα.

Για τα ψαρακια σου ειπα την γνωμη μου,αν εσυ θελεις να τα βαλεις τοτε οκ,δικο σου ειναι το ενυδρειο:P

Εγω θα εβαζα ενα ειδος.

Ο διαχυτηρας που μου δειχνεις δεν θα σου κανει δουλεια σε diy,τον πηρα προσωπικα και δεν μου εβγαζε τιποτα,θελει πολυ πιεση που το diy δεν την βγαζει.Καλητερα πηγαινε σε σκαλα διαχυσης η σε αυτο.Ειναι σιγουρες και δοκιμασμενες λυσεις για diy.

Link to comment
Share on other sites

A)Θα το κοιτάξω αυτό που είπες για τα υλικά στο φίλτρο...Έχεις δίκιο αλλά νόμιζα ότι με λίγα ζωντανά θα αρκούσαν τα σφουγγάρια...

Β)Καλή η πατέντα με τον κυκλοφοριτή αλλά χάνεις σε εμφάνιση....Θα το δω και αυτό...Όσο για τον diffuser που είπες πήρες τον ίδιο?(nano) ή μεγαλύτερο και δεν δούλεψε?(Αυτός που λέω έχει διάμετρο 2cm...)

Γ)Ρίζες ή ξύλο μπορώ να βάλω ότι θέλω ή μόνο από pet shop?(Αμαζονίου....Σπάνια βρίσκεις μικρές...)

Δ)Στο μετρητή φυσαλίδων τι αριθμός είναι ικανοποιητικός?

Ε)Για τις red cherry δεν μου είπες..?Πάνε?Πόσες να βάλω.....

Link to comment
Share on other sites

Για τον διαχυτηρα,πηρα τον νανο,σαν αυτον της φωτογραφιας και ελεγε οτι κανει και για diy αλλα τελικα δεν..

Για το φιλτρο καλητερα να εχεις περισσοτερα υλικα παρα λιγοτερα :)

Εγω προτειμω ξυλα απο πετσοπ τα οποια ειναι για ενυδρειο,τα υπολοιπα θελουν επεξεργασια πριν τα βαλεις και μπορει να σου χαλασουν με τον καιρο.

Φυσαλιδες δεν μπορω να σου πω ποσες θα χρειαστεις,ετσι και αλλιως στο diy co2 δεν μπορεις να ρυθμισεις ποσες φυσαλιδες θα ριχνεις.

Γαριδες μπορεις να βαλεις,ξεκινα με μια 10αδα και αυτες θα αναπαραχθουν γρηγορα αλλα θα πρεπει να τις βαλεις οταν το ενυδρειο σου θα τρεχει 2 μηνες τουλαχιστον γιατι θελουν καλα στρωμενο βυθο.Αν βαλεις γαριδες βαλε και μπολικη μοςς.

Link to comment
Share on other sites

Μoss θα ήταν ότι πρέπει πάνω σε μια ρίζα...Άρα πάω και για ρίζα....

Σε ζάλισα το ξέρω...:)

Ένα φτηνό ψηφιακό ph μετρο θα μου ήταν χρήσιμο λόγω diy co2?Να βλέπω αν έχω μεγάλα σκαμπανεβάσματα?

Link to comment
Share on other sites

Σκαμπανευασματα με το diyα εχεις γιατι δεν ειναι σταθερη η ροη του,οπως επεισης και οσο περνουν οι μερες αποδυναμονετε το μειγμα και βγαζει λιγοτερο.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...