Jump to content

Νέο Μέλος Με Απορία.


Evaggelia_Fh

Recommended Posts

Γεια σας και από εδώ,

Όπως είπα και νωρίτερα έχω τέσσερα χρυσόψαρα σε ένα ενυδρείο 100 λίτρων ,

τις πρώτες μέρες ακολούθησα τις οδηγίες που μου έδωσαν από το petshop.

Δηλαδή,

πετρούλες - νερό - φίλτρο την πρώτη ημέρα με ένα μπουκαλάκι αντιχλώριο

την επομένη έριξα μισό μπουκαλάκι βακτήρια

περίμενα να ξεθολώσει ....

έπειτα έριξα και το άλλο μισό μπουκαλάκι περίμενα πάλι να ξεθολώσει το νερό

και μετά πρόσθεσα το νερό με το ένα χρυσόψαρο που ήδη είχα,έβαλα και το μικρότερο φίλτρο μαζί

να λειτουργεί για μερικές μέρες.

σταδιακά έβαλα και άλλα 3 χρυσόψαρα ...αυτά μέχρι το περασμένο Σάββατο , σήμερα παρατηρώ μια θολούρα

στο νερό , γνωρίζετε τι μπορεί να φταίει ?

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

αν μετρησεις λογικα αμμωνια θα την δεις στο θεο.

δεν εχεις στρωμενο φιλτρο.

τα ψαρια λογικα κινδυνευουν.

διαβασε εδω μεσα για τον κυκλο αζωτου και το τι πρεπει να κανεις.βιαστηκες και εβαλες ψαρια.στρωνουμε ενα ενυδρειο χωρις ζως μεσα.

αν μπορεις βρες και βαλε μπολι απο αλλο ενυδρειο που τρεχει.και μπολικα βακτηρια

Link to comment
Share on other sites

πόσες μέρες διαρκεί η διαδικασία ''στρωσίματος'' ? ...στο petshop μου είχαν πει 7 με 8 μέρες και μετά έβαλα ψάρια.

μήπως να έβγαζα τα ψάρια και να κάνω την διαδικασία από την αρχή πάλι ?

Link to comment
Share on other sites

Καλώς όρισες και εδώ!

Τεστ για μέτρηση των παραμέτρων του νερού σου κάνεις?

Μπορείς να μας πεις τι υλικά έχουν μέσα τα φίλτρα σου.

Link to comment
Share on other sites

πόσες μέρες διαρκεί η διαδικασία ''στρωσίματος'' ? ...στο petshop μου είχαν πει 7 με 8 μέρες και μετά έβαλα ψάρια.

μήπως να έβγαζα τα ψάρια και να κάνω την διαδικασία από την αρχή πάλι ?

Εξαρτάτε την μέθοδο στρωσίματος που ακλουθείς!

Υπάρχουν διάφοροι τρόποι να στρώσεις ένα ενυδρείο.

Χρειάζεσαι διάβασμα, ξεκίνα!

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=79915

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=77238

Link to comment
Share on other sites

Δεν το ξέρω το φίλτρο έχει χώρο για βιολογικό υλικό?αύριο κιόλας πήγαινε πάρε τεστάκια να δεις που βρίσκεσαι και να βοηθήσουμε όσο μπορούμε...

Link to comment
Share on other sites

Το φίλτρο μάλλον είνια μικρό για το ενυδρείο σου ,οι διαστάσεις του ποιές είναι ,κάποιες φωτογραφίες θα βοηθούσαν

Link to comment
Share on other sites

Θα συμφωνήσω με τους προηγούμενους. Κρίμα για τα ψαράκια. Λίγο δύσκολο να έστρωσε το φίλτρο, το οποίο σίγουρα δεν είναι κατάλληλο για τις ανάγκες τεσσάρων χρυσόψαρων. Δώσε τα ψαράκια αρχικά όπως είπες και ξεκίνα καλύτερα από την αρχή. Νομίζω πως είναι το καλύτερο...

Link to comment
Share on other sites

Πολλα τα χρυσοψαρα!Εκτος οτι το φιλτρο δεν ειναι στρωμενο...να δωσεις για μενα τα 3 πισω γιατι οταν μεγαλωσουν.....

Link to comment
Share on other sites

αν μετρησεις λογικα αμμωνια θα την δεις στο θεο.

δεν εχεις στρωμενο φιλτρο.

τα ψαρια λογικα κινδυνευουν.

διαβασε εδω μεσα για τον κυκλο αζωτου και το τι πρεπει να κανεις.βιαστηκες και εβαλες ψαρια.στρωνουμε ενα ενυδρειο χωρις ζως μεσα.

αν μπορεις βρες και βαλε μπολι απο αλλο ενυδρειο που τρεχει.και μπολικα βακτηρια

πήγα σήμερα στο petshop μου έκανε μέτρηση στο νερό

νιτρικά είπε δεν έχει αυτό.

τώρα αλλαγές κάθε μέρα το 5% του νερού και μισό μπουκάλι

βακτήρια να βάλω.

τα έκανα αυτά ,έβγαλα ένα ψάρι που καθόταν στο πάτο και είχε κάποια

μαυράκια στο λέπια του , το έβαλα μόνο του.

μήπως θα ήταν καλύτερα να βγάλω τα ψάρια ?

δεν θα ήθελα να ψοφήσουν... :(

Link to comment
Share on other sites

όταν στρώνεις το ενυδρείο δεν κάνεις αλλαγές νερού...και αυτό με τα ψάρια είναι καλή ιδέα

Link to comment
Share on other sites

Λογικό να μην έχει νιτρικά αφού ο κύκλος δεν έχει ολοκληρωθεί (ίσα που ξεκίνησε δηλαδή), οπότε καλύτερα θα ήταν να μετρήσεις αμμωνία, άντε και νιτρώδη, αν και νωρίς είναι. Επίσης, το φίλτρο δεν έχει βιολογικό υλικό και το στρώσιμο θα αργήσει περισσότερο. Η καλύτερη ιδέα είναι τα ψαράκια να βγουν άμεσα από το ενυδρείο μπας και καταφέρουν να σωθούν. Αυτό που καθόταν στον πάτο, αν και νωρίς μου φαίνεται, λογικά έχει ήδη αρρωστήσει από την υψηλή αμμωνία. Έχει καθόλου κόκκινα βράγχια;

Link to comment
Share on other sites

Λογικό να μην έχει νιτρικά αφού ο κύκλος δεν έχει ολοκληρωθεί (ίσα που ξεκίνησε δηλαδή), οπότε καλύτερα θα ήταν να μετρήσεις αμμωνία, άντε και νιτρώδη, αν και νωρίς είναι. Επίσης, το φίλτρο δεν έχει βιολογικό υλικό και το στρώσιμο θα αργήσει περισσότερο. Η καλύτερη ιδέα είναι τα ψαράκια να βγουν άμεσα από το ενυδρείο μπας και καταφέρουν να σωθούν. Αυτό που καθόταν στον πάτο, αν και νωρίς μου φαίνεται, λογικά έχει ήδη αρρωστήσει από την υψηλή αμμωνία. Έχει καθόλου κόκκινα βράγχια;

έβγαλα τα ψάρια..τα τρία έχουν κόκκινα βράγχια και αυτό που δεν κινήτε τόσο.

πρέπει να τους βάλω κάποιο φάρμακο για να σωθούν?

έπειτα το νερό να το αφήσω μέχρι να ολοκληρωθεί ο κύκλος ή να ξεκινήσω πάλι από την αρχή ?

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Τα κόκκινα βράγχια δηλώνουν υψηλά επίπεδα αμμωνίας, γεγονός που μοιάζει λογικό, αφού το φίλτρο είναι εντελώς άστρωτο. Οι βλάβες που προκαλούνται από την αμμωνία συνήθως είναι μόνιμες και "καίνε" τα βράγχια των ψαριών. Για το εάν υπάρχει θεραπεία ας πουν οι πιο έμπειροι, αλλά προσωπικά δε νομίζω. Καλύτερα επέστρεψε τα ψαράκια στο pet από όπου τα πήρες μήπως και καταφέρει να τα σώσει (λίγο δύσκολο, γιατί είναι αδιάφοροι οι πετσοπάδες).

Μην απογοητεύεσαι και μην τα παρατάς, απλά διάβασε και ξεκίνα από την αρχή. Το νερό μην το αλλάζεις. Δεν κάνουμε αλλαγές κατά τη διάρκεια του στρωσίματος, αλλιώς θα μας πάρει πολύ περισσότερο χρόνο.

Για να ξεκινήσεις σωστά προμηθεύσου και τα απαραίτητα τεστ για αμμωνία (NH3/NH4), νιτρώδη (ΝΟ2) και νιτρικά (ΝΟ3) και κατά τη διάρκεια του στρωσίματος κάνε μετρήσεις για να δεις πως εξελίσσονται τα πράγματα. Όταν μετρήσεις αμμωνία και νιτρώδη 0 και νιτρικά περίπου 25-30, κάνε μια μεγάλη αλλαγή και την επόμενη βάλε ένα (ένα όμως!) ψαράκι. Σταδιακά μπορείς να πάρεις ακόμη 1 ή 2 το πολύ. Προτίμησε κάποια από τις fancy ποικιλίες δεδομένων των λίτρων του ενυδρείου σου.

Αν θέλεις ανέβασε μερικές φωτογραφίες από το ενυδρείο και τα ψαράκια να έχουμε καλύτερη εικόνα.

Link to comment
Share on other sites

Τα κόκκινα βράγχια δηλώνουν υψηλά επίπεδα αμμωνίας, γεγονός που μοιάζει λογικό, αφού το φίλτρο είναι εντελώς άστρωτο. Οι βλάβες που προκαλούνται από την αμμωνία συνήθως είναι μόνιμες και "καίνε" τα βράγχια των ψαριών. Για το εάν υπάρχει θεραπεία ας πουν οι πιο έμπειροι, αλλά προσωπικά δε νομίζω. Καλύτερα επέστρεψε τα ψαράκια στο pet από όπου τα πήρες μήπως και καταφέρει να τα σώσει (λίγο δύσκολο, γιατί είναι αδιάφοροι οι πετσοπάδες).

Μην απογοητεύεσαι και μην τα παρατάς, απλά διάβασε και ξεκίνα από την αρχή. Το νερό μην το αλλάζεις. Δεν κάνουμε αλλαγές κατά τη διάρκεια του στρωσίματος, αλλιώς θα μας πάρει πολύ περισσότερο χρόνο.

Για να ξεκινήσεις σωστά προμηθεύσου και τα απαραίτητα τεστ για αμμωνία (NH3/NH4), νιτρώδη (ΝΟ2) και νιτρικά (ΝΟ3) και κατά τη διάρκεια του στρωσίματος κάνε μετρήσεις για να δεις πως εξελίσσονται τα πράγματα. Όταν μετρήσεις αμμωνία και νιτρώδη 0 και νιτρικά περίπου 25-30, κάνε μια μεγάλη αλλαγή και την επόμενη βάλε ένα (ένα όμως!) ψαράκι. Σταδιακά μπορείς να πάρεις ακόμη 1 ή 2 το πολύ. Προτίμησε κάποια από τις fancy ποικιλίες δεδομένων των λίτρων του ενυδρείου σου.

Αν θέλεις ανέβασε μερικές φωτογραφίες από το ενυδρείο και τα ψαράκια να έχουμε καλύτερη εικόνα.

αυτά είναι τα ψαράκια τα έχω στο πρώτο ενυδρείο (20 λίτρα)

..τα τρία κινούνται που και που αλλά δεν ξέρω πόσο κακό έχουν πάθει...

το ένα που είναι μόνο του κάθεται για λίγο έτσι στην επιφάνεια -ξανά κολυμπάει και πάλι στην επιφάνεια.

το πιο πιθανό είναι αύριο να τα πάω πίσω και να σταματήσει εδώ η ιστορία.. :mellow:

post-51903-0-61170900-1354831119_thumb.jpg

post-51903-0-80841000-1354831237_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Δυστηχως δεν βλεπω να σωζονται τα ψαρακια σου...

Παντα πισω (αν και δεν νομιζω να τα δεχτει σε αυτην την κατασταση)

Δυστηχως ακουσες κι εσυ τον πετσοπα, οπως καναμε ολοι στην αρχη..μην τους ακουσεις ποτε ξανα!

Ξεκινησε απο την αρχη και βαλε εξωτερικο φιλτρο (αν θελεις χρυσοψαρα) και βγαλε αυτο το χαλικι, ειναι εντελως ακαταλληλο!

Link to comment
Share on other sites

Ακριβώς. Όχι χρωματιστό χαλίκι στα χρυσόψαρα και φυσικά όχι τέτοιου μεγέθους. Όσο πιο ψιλό χαλικάκι τόσο καλύτερα. Αν διέκρινα σωστά το ένα είναι Shubukin και το άλλο Comet που αν υποθέσουμε ότι είναι οκ για τα λίτρα σου αυτά τα 2 αρκούν. Το πρώτο που είναι οκνηρό λογικά δε θα αντέξει, αλλά καλύτερα δώσε τα άλλα μπας και σωθούν αυτά.

Ξεκίνα από την αρχή και όλα θα πάνε καλά. Όπως είπε και ο tsala λίγο πολύ όλοι τα ίδια λάθη κάναμε στην αρχή. Εγώ προτείνω:

1. Δίνεις τα ψαράκια

2. Αλλάζεις χαλικάκι

3. Βάζεις 2-3 εύκολα φυτά

4. Αγοράζεις φίλτρο, βάζεις βιολογικό υλικό και αρχίζεις στρώσιμο από την αρχή.

5. Σε 25-30 μέρες βάζεις ένα ψαράκι

Με λογικές κινήσεις και χωρίς υπερβολές πιστεύω πως 70€ αρκούν για όλα τα παραπάνω. Αν πας σε εξωτερικό φίλτρο θες 100€ μόνο για το φίλτρο.

Κράτα μας ενήμερους

Link to comment
Share on other sites

Εγώ προτείνω:

1. Δίνεις τα ψαράκια

2. Αλλάζεις χαλικάκι

3. Βάζεις 2-3 εύκολα φυτά

4. Αγοράζεις φίλτρο, βάζεις βιολογικό υλικό και αρχίζεις στρώσιμο από την αρχή.

5. Σε 25-30 μέρες βάζεις ένα ψαράκι

Με λογικές κινήσεις και χωρίς υπερβολές πιστεύω πως 70€ αρκούν για όλα τα παραπάνω. Αν πας σε εξωτερικό φίλτρο θες 100€ μόνο για το φίλτρο.

Κράτα μας ενήμερους

:bigemo_harabe_net-64: συμφωνω κι εγω!

Τα χρηματα μπορουν να βγουν πολυ λιγοτερα αν ψαξεις στα μεταχειρισμενα(εχει πολυ καλες περιπτωσεις και οικονομικες)

Και μην απογοητευεσαι!

Link to comment
Share on other sites

:bigemo_harabe_net-64: συμφωνω κι εγω!

Τα χρηματα μπορουν να βγουν πολυ λιγοτερα αν ψαξεις στα μεταχειρισμενα(εχει πολυ καλες περιπτωσεις και οικονομικες)

Και μην απογοητευεσαι!

Τα τρία ψαράκια σήμερα είναι καλύτερα δεν τα έχω δει να κάθονται καθόλου στο πάτο.Μίλησα και με τον τύπο από το Petshop μου είπε να τα πάω πίσω και θα τα βάλει μαζί με τα άλλα...γενικά δεν τους ενδιαφέρει και πολύ και σίγουρα δεν θα τους ξανά ακούσω. Θα διαβάσω και αυτή την φορά θα ξεκινήσω σωστά . :)

Σας ευχαριστώ πολύ για τον χρόνο και τις συμβουλές σας ... με βοηθήσατε αρκετά. :bigemo_harabe_net-143:

θα ανεβάσω φωτογραφίες κάποια στιγμή από το μελλοντικό σ ω σ τ ό ενυδρείο ...... :bigemo_harabe_net-100:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...