Jump to content

Ανάπτυξη Παραφυάδας Sagittaria Subulata


nospanos

Recommended Posts

Καλησπέρα και πάλι!!

Ο σκοπός του θέματος είναι πρώτα από όλα να μοιραστώ μαζί σας την ταχύτατη ανάπτυξη ένος πράσινου μικρού μου φίλου (Sagittaria Subulata http://www.tropica.c...on.aspx?pid=079) από τις πρώτες κιόλας μέρες κανονικής λειτουργίας του ενυδρείου μου και να σας ρωτήσω κάποιες απορίες σχετικά με τη μεταφύτευση του συγκεκριμένου φυτού...

(είμαι σίγουρος για το τι πρέπει να κάνω απλά θα ήθελα και την επιβεβαίωσή σας)

Το συγκεκριμένο φυτό, μπήκε πρώτο στο ενυδρείο και συμπεριλαμβανόταν μέσα στην πρώτη παρτίδα φυτέματος η οποία έγινε την 29η Οκτωβρίου, ακριβώς έξι μέρες πριν. Η πρώτη παρτίδα φυτών μου ήταν από το γαριδάδικο του φίλου μου Σάββα (klipitiklopos) τον οποίο και ευχαριστώ πάρα πολύ!! :D Από το συγκεκριμένο φυτό μου έδωσε 4 ρίζες εκ των οποίων η μια ήταν κατά πολύ μεγαλύτερη. Την ώρα που το φύτεψα παρατήρησα ένα χοντρό σχετικά κλωνάρι το οποίο είχε κάτι σαν μπουμπουκάκι στην άκρη... δεν έδωσα ιδιαίτερη σημασία και φύτεψα κανονικά τη μεγάλη ρίζα μαζί με το κλωνάρι της... ώσπου 2 μέρες μετά, την 1η Δεκεμβρίου, που έκανα και την προ-παρουσίαση του ενυδρείου μου (http://www.aquazone....showtopic=80937) παρατήρησα ότι το συγκεκριμένο κλωνάρι ήταν τελικά παραφυάδα και είχε πετάξει νέα φύλλα!! Έπαθα πλάκα με την ταχύτατη ανάπτυξή του καθώς τα περισσότερα φυτά ακόμα δεν είχαν καλά-καλά προσαρμοστεί στο νέο τους σπίτι, πόσο μάλλον να αναπτυχθούν...

Δείτε φωτογραφία του κλωναριού την 2η μέρα (1/12) και σήμερα (5/12) την 6η μέρα, όπου συνολικά μου πέταξε δύο νέες ρίζες και ετοιμάζεται και για τρίτη!! :whistling:

(η διαφορά στον φωτισμό της δεύτερης φωτογραφίας είναι μόνο με τη μια λάμπα αναμμένη)

Σημερινές μετρήσεις:

NH3= 0mg

NO2= 2mg

NO3= >50mg

(τελευταίες μέρες διαδικασίας στρωσίματος με μπόλι και αμμωνία - πριν την τελική μεγάλη αλλαγή νερού)

Οι απορίες μου είναι:

- Μπορώ να αφήσω αυτές τις τρεις νέες ρίζες να μεγαλώσουν και να τις προσαρμόσω (χωρίς να τις κόψω από το μητρικό φυτό) να μου καλύψουν ένα κενό που έχω στο ξύλο, έτσι ώστε να καλυφθεί η κρυψώνα που υπάρχει σε εκείνο το σημείο του ξύλου?

- ή πρέπει όπωσδήποτε να κόψω το κάθε φυτό και να το μεταφυτέψω ξεχωριστά? κι αν ναι μετά από πόσο καιρό πρέπει να κοπεί και σε ποιά σημεία ακριβώς?

Ευχαριστώ που μοιράζεστε αυτό το μικρό θαύμα της φύσης μαζί μου :wub:

Έγινε επεξεργασία - nospanos
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

να πω επίσης ότι το συγκεκριμένο φυτό δεν μου είχε κάνει και τόση εντύπωση, ιδιαίτερα όταν το έβλεπα στη λίστα της Tropica, και συνεπώς δεν το είχα στα πλάνα μου για το ενυδρείο, αλλά ομολογώ τώρα μετά από αυτό που βλέπω με έχει κερδίσει και με το παραπάνω!! :D

Έγινε επεξεργασία - nospanos
Link to comment
Share on other sites

Και να τις κοψεις απο τον runner, και να μην τις κοψεις, αυτο θα μεγαλωσει.

Τον δρομο του θα τον βρει.

Απλα για αισθητικους λογους ισως ειναι καλυτερα να το φυτεψεις εσυ, για να βυθισεις στο χαλικι τελειως τις ριζες, κατι που αν "πιασει" μονο του μπορει και να φαινονται λιγο.

Link to comment
Share on other sites

να πω επίσης ότι το συγκεκριμένο φυτό δεν μου είχε κάνει και τόση εντύπωση, ιδιαίτερα όταν το έβλεπα στη λίστα της Tropica, και συνεπώς δεν το είχα στα πλάνα μου για το ενυδρείο, αλλά ομολογώ τώρα μετά από αυτό που βλέπω με έχει κερδίσει και με το παραπάνω!! :D

Αυτο το φυτο μου θυμιζει πολυ ενα αλλο αγαπημενο φυτο εσωτερικου χωρου το χλωροφυτο.

http://www.dodekanissaweb.gr/info/garden/xlorofyto.html

Link to comment
Share on other sites

Και να τις κοψεις απο τον runner, και να μην τις κοψεις, αυτο θα μεγαλωσει.

Τον δρομο του θα τον βρει.

Απλα για αισθητικους λογους ισως ειναι καλυτερα να το φυτεψεις εσυ, για να βυθισεις στο χαλικι τελειως τις ριζες, κατι που αν "πιασει" μονο του μπορει και να φαινονται λιγο.

Βασικά, πέρασα με προσοχή το κλωνάρι ενδιάμεσα της πρώτης και της δεύτερης νέας ρίζας κάτω από το κλαδί του ξύλου, και τώρα όπως τα βλέπω μόλις φουντώσουν θα με εξυπηρετήσουν στο να καλύψουν από πάνω την κρυψώνα που σχηματίζει το ξύλο...

Μόλις με το καλό που θα μπουν τα ψάρια και μόλις μεγαλώσει το φυτό, θα δω από θέμα αισθητικής και ομορφιάς πως φαίνεται και θα πράξω ανάλογα... πάντως το κλωνάρι τώρα δε φαίνεαι σχεδόν καθόλου έτσι όπως έχει περαστεί κάτω από το ξύλο :)

Link to comment
Share on other sites

Και να τις κοψεις απο τον runner, και να μην τις κοψεις, αυτο θα μεγαλωσει.

Τον δρομο του θα τον βρει.

Απλα για αισθητικους λογους ισως ειναι καλυτερα να το φυτεψεις εσυ, για να βυθισεις στο χαλικι τελειως τις ριζες, κατι που αν "πιασει" μονο του μπορει και να φαινονται λιγο.

Βασικά, πέρασα με προσοχή το κλωνάρι ενδιάμεσα της πρώτης και της δεύτερης νέας ρίζας κάτω από το κλαδί του ξύλου, και τώρα όπως τα βλέπω μόλις φουντώσουν θα με εξυπηρετήσουν στο να καλύψουν από πάνω την κρυψώνα που σχηματίζει το ξύλο...

Μόλις με το καλό που θα μπουν τα ψάρια και μόλις μεγαλώσει το φυτό, θα δω από θέμα αισθητικής και ομορφιάς πως φαίνεται και θα πράξω ανάλογα... πάντως το κλωνάρι τώρα δε φαίνεαι σχεδόν καθόλου έτσι όπως έχει περαστεί κάτω από το ξύλο :)

για δες το πόσο πιο ωραίο φαίνεται τώρα

Link to comment
Share on other sites

Όταν το φυτό το αρχίζει να φυτρώνει εκεί που δεν το σπέρνεις, η ξαφνικά αποφασίσει να φτάσει στην επιφάνια του ενυδρείου σου να δούμε αν συνεχίζεις να είσαι ενθουσιασμένος. :P

Link to comment
Share on other sites

Όταν το φυτό το αρχίζει να φυτρώνει εκεί που δεν το σπέρνεις, η ξαφνικά αποφασίσει να φτάσει στην επιφάνια του ενυδρείου σου να δούμε αν συνεχίζεις να είσαι ενθουσιασμένος. :P

Αχαχαχααχαχα θεος!

Αστον να δει τη γλυκα ο νεος, Χρηστο! :P

Link to comment
Share on other sites

χαχαχαχα

φιλε μου,θα βαρεθεις να το ξυλωνεις καποια στιγμη....

θα το χαρεις ομως αυτο ειναι το μονο σιιγουρο.......!!!

Link to comment
Share on other sites

Όταν το φυτό το αρχίζει να φυτρώνει εκεί που δεν το σπέρνεις, η ξαφνικά αποφασίσει να φτάσει στην επιφάνια του ενυδρείου σου να δούμε αν συνεχίζεις να είσαι ενθουσιασμένος. :P

Αχαχαχααχαχα θεος!

Αστον να δει τη γλυκα ο νεος, Χρηστο! :P

χαχαχαχα

φιλε μου,θα βαρεθεις να το ξυλωνεις καποια στιγμη....

θα το χαρεις ομως αυτο ειναι το μονο σιιγουρο.......!!!

Ώρες-ώρες αναρωτιέμαι πως και γιατί έμπλεξα μαζί σας.... :P:lol::P xaxaxa!!

Δεν προλαβαίνω να πω κάτι ή να εκφράσω τη χαρά μου αμέσως να μου το βγάλετε ξινό.... :hysterical:

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Να και μερικές από τις δικές μου subulatta :

post-9106-0-51087500-1354745890_thumb.jpgpost-9106-0-25899800-1354746165_thumb.jpgpost-9106-0-19166200-1354745957_thumb.jpgpost-9106-0-86905800-1354745838_thumb.jpg

Καλησπέρα φίλε μου!

Εσένα γιατί σου έχουν πάρει την κλίση προς τα πάνω και μοιάζουν σαν τη Vallisneria?? :o Μου κάνει πολύ εντύπωση.. σε εμένα τουλάχιστον μέχρι στιγμής είναι σε φυσιολογικό μέγεθος... έτσι θα καταλήξουν δηλαδή και οι δικές μου?

Να σε ρωτήσω σχετικά με το διαχωρισμό τους....θα περιμένω δηλαδή να αναπτύξουν ρίζα (όπως στην πρώτη σου φωτογραφία) και μετά κόβω τελείως το δρομέα και τα μεταφυτεύω αλλού??

Έγινε επεξεργασία - nospanos
Link to comment
Share on other sites

Ναι έτσι θα το κάνεις αλλά μη βιαστείς αστη ρίζα να δένει

Link to comment
Share on other sites

Ναι έτσι θα το κάνεις αλλά μη βιαστείς αστη ρίζα να δένει

Ούτως ή αλλιώς είχα σκοπό να την αφήσω να μου καλύψει εκείνο το κενό που βλέπεις στην τελευταία φώτο (κρυψώνα)

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλησπέρα!

Η γνωστή παραφυάδα εξελίσσεται με γραμμή του μετρό... :blink: Αφαιρώντας χθες από το ενυδρείο την πέτρα την οποία είχα αφήσει πάνω στο ξύλο για να μουλιάσει και να κάτσει στο βυθό, παρατήρησα ότι από κάτω της έχει βγάλει 3 νέα φυτά και πάει και για 4ο :rolleyes: πιστεύω αυτή είναι ο κύριος ένοχος (σε συνδυασμό και με τα υπόλοιπά μου φυτά) που μου ρούφιξε κοντά στα 50mg για κάθε λίτρο νιτρικών μέσα σε μια βδομάδα (είχα 60mg πριν λίγες μέρες και χθες μέτρησα μόλις 10)

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Καλησπέρα σε όλον τον ψαρόκοσο και καλή χρονιά να έχουμε και εμείς και τα ζωντανά μας! :D

Μια ερώτηση.. πριν καμιά βδομάδα περίπου που έκοψα και έδωσα όλες τις παραφυάδες με τις νέες ρίζες που είχανε βγάλει (η μεγαλύτερη γνωστή παραφυάδα έφτασε τα 60 cm περίπου με καμιά 15αριά φυτάκια + καμια 5αριά άλλες παραφυάδες), και τώρα έχω απλά κομμένα κλωνάρια.... θα πετάξουνε ξανά νέα φυτά από τις ίδιες κομμένες παραφυάδες ??

Link to comment
Share on other sites

Οι καινούργιες παραφυάδες (δρομείς) ξεκινάνε πάντα από τις ρίζες κάποιου φυτού. Εννοείται σχετικά ανεπτυγμένου φυτού. Από τα κωμένα κλωνάρια δε θα βγουν νέοι δρομείς. :)

Link to comment
Share on other sites

Οι καινούργιες παραφυάδες (δρομείς) ξεκινάνε πάντα από τις ρίζες κάποιου φυτού. Εννοείται σχετικά ανεπτυγμένου φυτού. Από τα κωμένα κλωνάρια δε θα βγουν νέοι δρομείς. :)

Ευχαριστώ, αυτό το ίδιο μου είπε και ο Χρήστος :) άρα να το παρακολουθώ για νέες παραφυάδες

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλησπέρα στην ομάδα :D μια απορία:

Ενώ όλα μου τα φυτά (ακόμα και τα πιο απαιτητικά και τα αργής ανάπτυξης) έχουν ανεβάσει στροφές παίρνοντας χρώματα, μεγαλώνοντας και ψηλώνοντας, στη Subulata αντιθέτως παρατηρώ τα πιο παλιά φύλλα να καφετιάζουν ελαφρώς και να γίνονται τμηματικά διάφανα... οι παραφυάδες τους όμως συνεχίζουν κανονικά την ανάπτυξη τους και να γεννούν νέα φυτάκια... γιατί να συμβαίνει αυτό?? Μήπως το γεγονός ότι έχουν βγάλει πάρα πολλούς δρομείς με νέα φυτά σημαίνει ότι το φυτό "γερνάει" και αφήνει απογόνους γι αυτόν ακριβώς το λόγο (χαζό συμπέρασμα αλλά το σκέφτηκα και ρώτησα) ??

Link to comment
Share on other sites

Φώτο φωτο... :)

Link to comment
Share on other sites

Οπως λεει ο Χρηστος θελουμε φωτο.:)

Ισως εχεις καποια ελειψη και μαλλον καλιου.

Link to comment
Share on other sites

Φώτο φωτο... :)

Οπως λεει ο Χρηστος θελουμε φωτο. :)

Ισως εχεις καποια ελειψη και μαλλον καλιου.

αύριο θα βάλω φώτο... κι εγώ για κάλιο πιστεύω... σύντομα όμως θα ξεκινήσω λίπανση μαζί με το CO2 :thumbup: δεν υπάρχει άλλο λόγος να το καθυστερώ, τα φυτά πέρασαν την περίοδο προσαρμογής τους στο ενυδρείο...

Υ.Γ. παίδες... θέλω τα φώτα σας εδώ http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=80937&p=752513

Έγινε επεξεργασία - nospanos
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...