Jump to content

Εξωτερικο Φιλτρο Για 40Λιτρο


rastafarian

Recommended Posts

Εχω ενα 40λιτρο ενυδρειο με ενα εσωτερικο φιλτρο και σκεφτομαι μηπως το αλλαξω με καποιο φθηνο εξωτερικο.

Υπαρχει τιποτα γι αυτα τα λιτρα?

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξερω ρε συ Σταθη,θα με καλυψει το κρεμαστο?Το ενυδρειο ειναι φουλ φυτεμενο και θελω να εχει ροη το φιλτρο.

Link to comment
Share on other sites

Έγώ πάντως στο ενυδρείο που έστησα εχθές κρεμαστό έχω και έχει απίστευτη ροή...(15λ)

Link to comment
Share on other sites

Ο λογος που θελω να αλλαξω το εσωτερικο φιλτρο ειναι ο γνωστος σε ολους μας..ο χωρος,κατα τα αλλα ο κινεζος μου τρεχει 2 χρονια χωρις καμια βλαβη.

Το κρεμαστο θα με καλυψει και αν ναι ποιο?

Αντωνη αλλο 15 λιτρα,αλλο 40,εχω μηκος 40 ποντους και θελω να εχει ροη λογο φυτων.

Link to comment
Share on other sites

Ρίξε μια ματιά εδώ το έχει φίλος μοθ σε 70 άρι diy φυτεμένο και είναι αρκετά δυνατό. (το έχει 1 1/2 χρόνο)

Link to comment
Share on other sites

Ρίξε μια ματιά εδώ το έχει φίλος μοθ σε 70 άρι diy φυτεμένο και είναι αρκετά δυνατό. (το έχει 1 1/2 χρόνο)

Δωσε λινκ ρε Αντωνη :P

Link to comment
Share on other sites

Δωσε λινκ ρε Αντωνη :P

Χαααχαχαχα

http://www.amazonios.gr/main.php?cPath=407_464

Link to comment
Share on other sites

Η τιμή πάνω κάτω η ίδια είναι απλά δεν ξέρω μήπως σου το κάνει πλυντήριο

Link to comment
Share on other sites

To 2211 το ειχα εγω σε 30λιτρο, δεν εχει τρελλη ροη 300l/h εχει

Mια χαρα ειναι και παιρνει 1 λιτρο υλικο

Γιατι δεν κοιτας το liberty κρεμαστο

Link to comment
Share on other sites

Λετε να φτιαξω κανενα diy εξωτερικο φιλτρο?

Εγώ είμαι και θα είμαι πάντα οπαδός του diy

Link to comment
Share on other sites

Και εγω γι αυτο ελεγα για το 2211,γιατι δεν εχει τρελη ροη,800l/h ειναι το εσωτερικο κινεζικο που εχω τωρα.

Τα liberty,δεν ξερω γιατι αλλα δεν μου γεμιζουν το ματι και ειναι και ακριβα,ενω το 2211 μπορω να το βρω και μεταχειρισμενο νομιζω πιο φθηνα.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ είμαι και θα είμαι πάντα οπαδός του diy

Ωραια φαση το diy αλλα δεν εχω δοκιμασει ποτε να φτιαξω φιλτρο και δεν ξερω πως θα το κανω :P

Link to comment
Share on other sites

Για 40λ? θα μελετήσω λίγο και θα σου πω...

Link to comment
Share on other sites

http://www.petcumulus.gr/index.asp?page=product&pid=2657

http://www.petcumulus.gr/index.asp?page=product&pid=1256

Fluval 103

Νομίζω ότι το πρώτο φίλτρο είναι το καλύτερο και σαν φαν της Eheim στο προτείνω.

Το 2211 είναι λίγο παλιο ενώ το EHEIM aquacompact 40 είναι καινούριο και περιέχει όλα τα υλικά , μόνο στην πρίζα το βάζεις

Link to comment
Share on other sites

Βασιλη το εχω δει αυτο το eheim που λες αλλα με χαλαει αυτο το ματσουκι που μπαινει στο ενυδρειο,σαν να εχεις εσωτερικο φιλτρο ειναι :P

Το fluval 103 δεν το ειχα σκεφτει καν να σου πω την αληθεια,παιζει να το βρω πουθενα αυτο?

Link to comment
Share on other sites

Φαντάζομαι ότι θα το βρεις, κάνε ένα τηλεφώνημα στα καταστήματα που ξέρεις ότι φέρνουν προϊόντα Fluval.Πες μας και τιμή. ;)

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν αυτά που θα χρειαστείς είναι τα εξής: Ένα κυκλοφορητή με input-output για σωλήνα,απλό λάστιχο,και ένα μπουκάλι λίτρου.περνάς ένα λάστιχο μέσα για να τραβάς νερό..την έξοδο την περνάς μελάστιχο σε ένα μπουκάλι λίτρο που θα έχεις στην πλάτη του ενυδρείου και την έξοδο από λάστιχο που θα έχεις τρυπήσει (spray bar ) και θα έχει βουλώσει μπροστά... είναι παρόμοιο σε κάποια πράγματα με αυτό

Link to comment
Share on other sites

Δεν είμαι κατά των DIY , αλλά σε κάποια θέματα τόσο σημαντικά και επικίνδυνα όπως το εξωτερικό φίλτρο θα εμπιστευόμουν την τεχνογνωσία των μεγάλων εταιριών

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...