Jump to content

Γκαπυ Στον Θερμοστατη Και Στο Φιλτρο


Aggelosdim

Recommended Posts

Καλησπερα παιδια,ειμαι νεο μελος και στην ιστοσελιδα και στον κοσμο των ψαριων και θα ηθελα την βοηθεια σας ωστε να το συνεχισω αυτο το χομπι διοτι το βρισκω αρκετα ενδιαφερον και εντυπωσιακο!!! :) εχω βαλει μεσα στο ενυδρειο μου( 60 λιτρα) 1 χαρεμι γκαπυ(1 αρσενικο-3 θυληκες οι οποιες ετοιμογεννες),1 πλακοστομο και 2 γατοψαρα corydoras aeneus ...το ενυδρειο λειτουργει με τα ψαρια 2 εβδομαδες...τις 2 τελευταιες μερες ομως,τα γκαπυ (θυληκα κυριως) πανε και καθοντε πανω απο το εσωτερικο φιλτρο (HL-BT400) και στο θερμοστατη κοντα στην επιφανεια ομως... Για ποιο λογο γινεται αυτο;;;; :/ Υπαρχει καποια σελιδα να διαβασω να με βοηθησει η καποιος απο εδω αν μπορει;;

Link to comment
Share on other sites

Μπορώ να σκεφτώ 3 πράγματα

1. Τα θηλυκά είναι έτοιμα να γεννήσουν και απομονώνονται από το κοπάδι.

2. Έχεις μικρή οξυγόνωση στο ενυδρείο(πολύ χαμηλή ροή φίλτρου) και ανεβαίνουν στην επιφάνεια για οξυγόνο.

3. Έχεις πάρα πολύ μεγάλη ροή και το ενυδρείο γίνεται σαν πλυντήριο και τα ψάρια προφυλάσσονται εκεί πέρα από την απότομη ροή.

Επικρατέστερο φαίνεται το πρώτο...

Βασίλης ;)

Link to comment
Share on other sites

Πάμε να λύσουμε τα προβλήματα ένα ένα...το φίλτρο για το ενυδρείο σου είναι σχετικά δυνατό... Γύρνα το spray bar προς τα πάνω για να έχεις ανατάραξη και οξυγώνωση και βάλε το φίλτρο όσο πιο ψηλά γίνεται...βάλε κερατόφυλλο στο ενυδρείο σου για τις γέννες...Το νερό τη θερμοκρασία έχει?βγάλε τον pleco γτ είναι πολύ μεγάλος για το ενυδρείο σου....Νομίζω ότι αν κάνεις αυτά θα δεις διαφορά...

Link to comment
Share on other sites

Το συγκεκριμένο φίλτρο έχει spray bar βάλτο κ θα είναι εντάξει η ροή του, επίσης βγάλε τον άνθρακα κ βάλε βιολόγικο υλικό μέσα όσο χωράει κόψε κ λίγο σφουγγάρι.

Τα guppy μάλλον είναι έτοιμα να γεννήσουν βάλε κ τα φυτάκια που σου είπαν κ θα είσαι οκ.. :bigemo_harabe_net-64:

Θερμοκρασία μέχρι 25οC.

Link to comment
Share on other sites

Καλως σας βρηκα και ευχαριστω για τις απαντησεις σας!! :D Ο πλακο ειναι περιπου 5 εκατοστα ή μηπως εννοεις οτι για το ειδος του θελει πολυ μεγαλυτερο ενυδρειο?Ηθερμοκρασια ειναι 23-24 βαθμους και το φιλτρο το εχω σηκωσει ψηλα να κανει αναταραξη αλλα βλεπω καποιες φορες να τα παρασερνει η ροη τα ψαρια αρα εχει πολυ μεγαλη ροη...θα δοκιμασω να βγαλω τον πλακο να βαλω κερατογυλλο για τα μικρα,μην φαγωθουν...μακαρι να ειναι ετοιμα να γεννησουν να χαρω μωρακια :P .οσο για το φιλτρο θα ηταν καλυτερο να το σηκωσω κι αλλο,να αλλαξω μπροστα το στομιο(γιατι εχω βαλει ενα σκετο μαυρο σωληνακι με μεγαλη διαμετρο) ή να παω να παρω ενα πιο μικρο?

Link to comment
Share on other sites

αααα πολυ ωραια. :D :D :D για γεννηστρες μου λενε πολλοι αλλα δεν θελω να βαλω διοτι επισης υπαρχουν αρκετα ατομα που λενε οτι στρεσαρουν τα ψαρια!

Link to comment
Share on other sites

γύρνα προς τα πάνω το spray bar και θα είσαι εντάξει...αν βάλεις αρκετό κερατόφυλο θα είσαι μια χαρά με τις γεννες

Link to comment
Share on other sites

η ροη ειναι πολυ καλυτερη πλεον,το βλεπω απο τις κινησεις τους εαν ειναι χαλαρα ή εαν ζοριζονται...κερατοφυλλο αυριο θα μου ερθει τελικα,ο αρσενικος συνεχιζει και παει εκει ομως...πολυ περισσοτερο απο τις θυληκες

Link to comment
Share on other sites

Εχει κάτι το ανυσηχητικό το ψάρι;;(εξωτερικά σημάδια ,αδιαθεσία,δεν τρώει,δεν κολυμπάει)

Link to comment
Share on other sites

Για παρατήρησε τη συμπεριφορά του pleco απέναντί του..μάλλον έγιε η μάχη για την κυριαρχία στο ενυδρείο και το γκάπυ έχασε...είχα ακριβώς το ίδιο σύμπτωμα... παρατήρησε αν έχει σημάδια από ΄ξυλο

Link to comment
Share on other sites

Δεν εχει κανενα σημαδι πανω του,ουτε αρρωστιας ουτε καποιο σκησιμο βλεπω απο καβγα....Ισα ισα παντως που ο πλακο καθεται συχνα σε μια πετρα εκει κοντα του αρσενικου,δεν ξερω αν παιζει κανενα ρολο αυτο βεβαια... παντως πολυ πιθανον να φταινε τα "καινουργια " ψαρια(πλακο,γατοψαρα)...σχεδον απο τοτε που τα εβαλα,αρχισαν τα γκαπυ αυτη την συμπεριφορα...μηπως φοβουνται?αλλα και παλι τα βλεπω πολλες φορες παρεα ή και αρκετα κοντα.

Link to comment
Share on other sites

περίεργα πράγματα.. εγώ θα έβγαζα τον Pleco και θα έβαζα κερατόφυλλο όπως είπε και ο Αντώνιος

Link to comment
Share on other sites

  • 3 years later...

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...