Jump to content

Γεννηστρα Για Σκαλαρια


giannispopi

Recommended Posts

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις φίλε μου,με βοηθάς απίστευτα. Για σχιστολιθο βρήκα ένα κομμάτι πέτρα καρυστου. Αυτές τις πράσινες. Την επόμενη φορά θα είμαι πιο έτοιμος. Τα μικρά που πέσαμε κάτω και δεν τα βρηκανε δεν παίζει να επιβιώσουν;

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 89
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις φίλε μου,με βοηθάς απίστευτα. Για σχιστολιθο βρήκα ένα κομμάτι πέτρα καρυστου. Αυτές τις πράσινες. Την επόμενη φορά θα είμαι πιο έτοιμος. Τα μικρά που πέσαμε κάτω και δεν τα βρηκανε δεν παίζει να επιβιώσουν;

ετσι εμπειρικα, μηπως ξερετε καθε ποτε γεννανε?

Link to comment
Share on other sites

Από την στιγμή που γέννησαν συνήθως μέσα σε 15-30 ξανά γεννάνε και μετά κάνουν διάλυμα. Αλλαγή νερού 30% την μια μέρα και 30% μετά από δυο μέρες τα εξιτάρει να γεννήσουν χωρίς αυτό να είναι χρυσός κανόνας.

Link to comment
Share on other sites

χρηστοοοο βοηθεια.....

λοιπον, τα ειχα βαλει πισω στο κυριως ενυδρειο οπως μου ειχες πει και σημερα ξαναγεννησανε αλλα δεν τα προλαβα...(εχουν γεννησει σε ενα φυλλο εχινοδορου)

τωρα? βαζω νερο στην γεννηστρα απο το κυριως ενυδρειο, κοβω το φυλλο και το βαζω και αυτο στη γεννηστρα.., βαζω μια αεραντλια στο ενυδρειο κοντα στα αυγα για εκκολαψη...καλα μεχρι εδω????

η ερωτηση μου τωρα ειναι... το ζευγαρι το μεταφερω και αυτο η απο το αγχος τους θα τα φανε???

Link to comment
Share on other sites

Μου έχει τύχη και εμένα όχι μια αλλά αρκετές φορές, πάντοτε μεταφέρω τα αυγά και αμέσως όσο το δυνατόν γρηγορότερα τα ψάρια μερικές φορές τα ψάρια αναγνωρίζουν τα αυγά τους και συνεχίζουν την φροντίδα αυτό θα το δεις από τα πρώτα λεπτά. Δυστυχώς όμως αυτό δεν πιάνει πάντοτε (περισσότερο να μην πιάσει παρά να πιάσει), αν δεις ότι τα αγνοούν τα ξανά βγάζεις γιατί μετά θα τα δουν σαν μεζέ.

Link to comment
Share on other sites

λεω να μην το ρισκαρω και να βαλω μονο τα αυγα

Link to comment
Share on other sites

Και αυτό μπορείς να το κάνεις αλλά εδώ πρέπει να προσέξεις τα παρακάτω:

Να υπάρχει ένα ελαφρύ ρεύμα νερού προς τα αυγά για να εμπλουτίζονται με φρέσκο οξυγόνο και να κρατιούνται καθαρά τα αυγά από αιωρούμενα σωματίδια κάτι που κάνουν οι γονείς με τα πτερύγια τους.

Ενδεχόμενος κάποια να ξεκολλήσουν και να πέσουν κάτω και ίσως να μην επιβιώσουν

Επίσης με μια λεπτή σύριγγα προσπάθησε να αφαιρείς τα αυγά που θα πιάσουν φουγκους ή θα χαλάσουν γιατί δεν γονιμοπιοίθεικαν, γιατί υπάρχει κίνδυνος να μεταπηδήσει ο φουγκους και στα υγιή αυγά.

Και γενικά προετοιμάσου για μεγάλες απόλυες στον γόνο.

ΥΓ.

Προτού γεννήσουν δεν πρόσεξες τα στάνταρ σημάδια ώστε να τα έβαζες εγκαίρως στην γεννήστρα;

Σου είπα ποιο πάνω ότι θα ξανά γεννούσαν έπρεπε να είχες τον νου σου.

Link to comment
Share on other sites

Και αυτό μπορείς να το κάνεις αλλά εδώ πρέπει να προσέξεις τα παρακάτω:

Να υπάρχει ένα ελαφρύ ρεύμα νερού προς τα αυγά για να εμπλουτίζονται με φρέσκο οξυγόνο και να κρατιούνται καθαρά τα αυγά από αιωρούμενα σωματίδια κάτι που κάνουν οι γονείς με τα πτερύγια τους.

Ενδεχόμενος κάποια να ξεκολλήσουν και να πέσουν κάτω και ίσως να μην επιβιώσουν

Επίσης με μια λεπτή σύριγγα προσπάθησε να αφαιρείς τα αυγά που θα πιάσουν φουγκους ή θα χαλάσουν γιατί δεν γονιμοπιοίθεικαν, γιατί υπάρχει κίνδυνος να μεταπηδήσει ο φουγκους και στα υγιή αυγά.

Και γενικά προετοιμάσου για μεγάλες απόλυες στον γόνο.

ΥΓ.

Προτού γεννήσουν δεν πρόσεξες τα στάνταρ σημάδια ώστε να τα έβαζες εγκαίρως στην γεννήστρα;

Σου είπα ποιο πάνω ότι θα ξανά γεννούσαν έπρεπε να είχες τον νου σου.

τα προσεξα χτες βραδυ πριν κλεισουν τα φωτα.... και δεν τα ενοχλεισα επειδη ηταν βραδυ.

σημερα το μεσημερι που γυρισα ειχαν γεννησει....(δεν τα προλαβα)

Link to comment
Share on other sites

Μήπως να σκεφτείς να το ρισκαρείς γιατί οτι και να κάνεις εσυ σαν τη φροντίδα των γονιών δεν υπάρχει. Γνώμη μου ειναι να βαλεις και τους γονείς και να είσαι σε εκγρήγορση να τους απομακρύνεις αν κάτι πάει στραβά.

Link to comment
Share on other sites

λοιπον. εκανα 100% αλλαγη στη γεννηστρα , εβαλα το φυλλο με τα αυγα, εβαλα και το ζευγαρι και τωρα ειμαι σε επιφυλακη. η μονη μ@λ@κι@ ειναι οτι σε λιγο κλεινουν τα φωτα.... λετε τα δωσω παραταση στα φωτα καμια ωρα για να δω τι θα κανουνε?

Link to comment
Share on other sites

Σίγουρα ναι. Και μην ξεχάσεις όταν κλείσουν τα φώτα κάποια μικρή λάμπα για να βλέπουν τα αυγά.

Link to comment
Share on other sites

Σίγουρα ναι. Και μην ξεχάσεις όταν κλείσουν τα φώτα κάποια μικρή λάμπα για να βλέπουν τα αυγά.

το ξερω... ειναι η δευτερη αποπειρα που κανω.... στην πρωτη δεν ειχα βαλει κατι για να μεταφερουν τα αυγα και τα χασανε,...

Link to comment
Share on other sites

Σίγουρα δώσε παράταση με τα φώτα μέχρι να είσαι σίγουρος ότι τα αποδέχτηκαν τα αυγά, κανονικά θα πρέπει να πηγαίνουν κοντά να τα βλέπουν και με τα πτερύγια τους να τα φροντίζουν

Link to comment
Share on other sites

η θυληκια ειναι μια χαρα. τα αποδεχτηκε, παει και τα αεριζει...

ο αρσενικος πηγε τα ειδε , εφαγε 5-6 και μετα εφαγε λιγο ξυλο απο την θυληκια και τωρα δεν ασχολειτε...

θα δειξει...

Link to comment
Share on other sites

Καλό σημάδι αυτό ίσως ο αρσενικός δεν τα έφαγε αλλά απομάκρυνε προστατευσει τα υγιεί

Μην ξεχνάς το βράδυ μην τα αφήσεις στο απόλυτο σκοτάδι θέλουν λίγο φεγγαροφως

Link to comment
Share on other sites

μπορω να βγαλω τον αρσενικο και να αφησω μονη της την θυληκια αν δεν τα πανε καλα τελικα?

Link to comment
Share on other sites

Μπααα στο τέλος πάντα γίνετε αυτό που θέλουν οι γυναίκες.

Link to comment
Share on other sites

μεχρι τωρα η θυληκια τα προσεχει αλλα ο αρσενικος προσπαθει να τα φαει...

λεω να τον βαλω παλι στο μεγαλο

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον πρέπει να τον βγάλεις γιατί θα στρεσάρει και τη θυληκία μόλις κλείσουν τα φώτα.

Link to comment
Share on other sites

έχουμε νεότερα;

Link to comment
Share on other sites

Έβγαλα τον αρσενικό και άφησα Μονή της την θυληκια. Τώρα έχουν χαλάσει 5 αυγά αλλα έχω καμία 100στη και η θυληκια κάθεται και τα αεριζει. Αν όλα πανε καλα αύριο το μεσημέρι θα έχω ουριτσες. Θα δείξει.

Link to comment
Share on other sites

Αντε με το καλό.

Link to comment
Share on other sites

πριν που τα ειδα εχουν χαλασει μπολικα... δεν ξερω γιατι αλλα δεν με νοιαζει..αμα βγουνε ολα δεν θα ξερω τι να τα κανω...

αυριο μεσημερι αν ολα πανε καλα θα βγουνε ουριτσες.... μακαρι

Link to comment
Share on other sites

αποτυχια...

σημερα ειδα τα αυγα και ηταν αδεια....

μαλλον βγηκανε οι προνυμφες και τις εφαγε....

την επομενη φορα θα αφησω μονο τα αυγα...

γεννησανε σε 15 μερες 2 φορες, μαλλον θα αργησουνε τωρα ε??

Link to comment
Share on other sites

Λίγο σπάνιο να κάνουν 3 γέννες στην σειρά

Κρίμα πάντως αλλά αυτό είναι συνήθεις φαινόμενων στα ψάρια ιδιαίτερα παρατηρείτε μετά από τα F1.

Αν θέλεις την επόμενη φορά ξανά προσπάθησε με τους γονείς, ξέρεις και τα ψάρια μαθαίνουν μερικές φορές μετά από 3-4 γέννες μαθαίνουν και δεν τρώνε μετά τα μικρά.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...