Jump to content

Ταισμα Χρυσοψαρου Και Μονομαχου


Recommended Posts

ΕΠΕΙΔΗ ΕΙΜΑΙ ΝΕΑ ΣΤΟ FORUΜ ΚΑΙ ΝΕΑ ΣΤΟ ΧΟΜΠΥ ΤΟΥ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ,ΘΑ ΗΘΕΛΑΝΑ ΣΑΣ ΡΩΤΗΣΩ ΤΑ ΕΞΗΣ.ΑΠΟΚΤΗΣΑ ΕΝΑ ΕΝΥΔΡΕΙΟ 30 ΛΙΤΡΩΝ ΟΠΟΥ ΕΒΑΛ ΜΕΣΑ ΕΝΑ ΜΟΝΟΜΑΧΟ ΚΑΙ ΕΝΑ ΧΡΥΣΟΨΑΡΟ.ΕΠΕΙΔΗ,ΟΤΑΝ ΠΑΩ ΝΑ ΤΑ ΤΑΙΣΩ ΟΜΩΣ,Ο ΜΟΝΟΜΑΧΟΣ ΤΡΩΕΙ ΣΧΕΔΟΝ ΟΛΗ ΤΗΝ ΤΡΟΦΗ ΚΑΙ ΤΟ ΧΡΥΣΟΨΑΡΟ ΚΟΙΤΑΕΙ,ΤΙ ΜΟΥ ΠΡΟΤΕΙΝΕΤΕ ΩΣ ΛΥΣΗ?ΥΓ.ΔΙΑΒΑΣΑ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΛΕΤΕ ΟΤΙ ΜΟΝΟΜΑΧΟΣ ΜΕ ΧΡΥΣΟΨΑΡΟ ΔΕΝ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑΝΑΙ ΜΑΖΙ,ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΘΕΛΩ ΝΑ ΤΑ ΧΩΡΙΣΩ.ΤΙ ΘΑ ΜΟΥ ΠΡΟΤΕΙΝΑΤΕ ΩΣ ΛΥΣΗ?ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

Link to comment
Share on other sites

2 ειναι αυτα που προτεινω.να μην φωναζεις(να γραφεις δηλ με μικρα) και να τα χωρισεις.

ασχετη η διατροφη,συνθηκες νερου και διαβιωσης του ενος ψαριου με το αλλο.

Link to comment
Share on other sites

θα συνφωνησω με τα παραπανω!τελειως διαφορετικα το ενα ψαρι απο το αλλο σε συνθηκες νερου διατροφη.το βασικο ειναι οτι το μονο που μπορεις να διατηρησεις με μεγαλη προσπαθεια και κοπο ειναι ας πουμε ο μονομαχος!σε 30 λιτρα οι συνθηκες αλλαζουν πολυ γρηγορα δεν συγχωρουντε λαθη οπως σε ενα ενυδρειο 100λιτρων πχ.το βασικο δεν ειναι να εχουμε καποια ψαρια σε ενα ενυδρειο πρεπει να μπορουμε και να γινεται να τους προσφερουμε συνθηκες διαβιωσης ιδανικες οσο ειναι εφιχτο ιδιες με το περιβαλλον που ζουν.δινεις το χρυσοψαρο που ετσι και αλλιως θελει πολλα λιτρα για να ζει αξιοπρεπως,κρατας το μονομαχο αφου φροντισεις να το εξασφαλισεις καλες συνθηκες.εχεις καποιο φιλτρο μεσα στο ενυδρειο;

Link to comment
Share on other sites

Καλως ηρθες στο φορουμ μας.

Θα σε παρακαλουσα να γραφεις με πεζα Ελληνικα γιατι ειναι κανονας του φορουμ :)

Στο θεμα σου τωρα,οπως πολυ σωστα σου ειπε και ο φιλος Κλαζ πιο πανω,αυτα τα 2 ψαρακια δεν πανε μαζι για πολλους και διαφορους λογους.

Καλο θα ηταν να αγορασεις ενα ενυδρειο 20 λιτρων για τον μονομαχο σου.

Link to comment
Share on other sites

Να πας πισω το χρυσοψαρο και να κρατησεις τον μονομαχο.

Link to comment
Share on other sites

Μη τα χωρισεις αν μπορεις να εχεις το μισο νερο σε 10-25C (αναλογα την εποχη) για το χρυσοψαρο, και το αλλο μισο σε 26-32C (αναλογα την εποχη) για το μονομαχο.

Επισης, εκει που ειναι κρυο το νερο, εχε pH 7.3-8.0 και GH 10-18 και στο ζεστο νερο εχε pH 6.5-7.3 και GH 3-8

Στο κρυο νερο ταιζε περισσοτερο φυτικη τροφη και στο ζεστο πρωτεινικη.

Σε 5-6 μηνες μετακινησε ετσι κι αλλιως το χρυσοψαρο.σε ενυδρειο πανω απο 60-80 εκ μηκος αν ειναι fancy ειδος, και πανω απο 100-120 εκ αν ειναι common, comet ή shubunkin

Καταλαβες γιατι σου λενε δεν πανε μαζι? ;)

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

έχω βαλει φίλτρο.τους βάζω αντιχλώριο και βακτήρια σε κάθε αλλαγή νερού και κάνοντας τεστ για ph, βρηκα 7.χρειάζεται κάτι άλλο? Ελπίζω να το δέχονται πίσω το χρυσόψαρο, αν και αυτοί από το μαγαζί μου πρότειναν να πάρω αυτά τα δύο μαζί.

Link to comment
Share on other sites

χρυσος κανονας ποτε δεν ακουμε τον μαγαζατορα που θελει να πουλησει και να ξεφορτωθει εμπορευμα.αμμωνια εχεις μετρησει καθολου να δεις τι γινεται;;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...