Jump to content

Αναγνωριση Κυχλιδας


argentinos

Recommended Posts

κατα 90% pseudotropheus acei. Ζει σε χαρέμια(1 αρσ, με 3 ή 4 θηλ) σε ενυδρείο με ελάχιστο όγκο τα 180 λίτρα. Πετρόψαρο και θέλει πολλές πέτρες, και ταιριάζει σχεδόν με όλα τα είδη mbuna(πετρόψαρα).

Σε πόσα λίτρα το έχεις? Με τι κατοίκους?

Link to comment
Share on other sites

Ειναι σε 120 λιτρα με εναν pleco προς το παρων. αρσενικο θυλικο πως διαφερουν? Εχω σκοπο να παρω αλλα 2 τετοια ειναι φανταστικο ψαρι

Link to comment
Share on other sites

Απο που το πήρες το ψαράκι?

Τι διαστάσεις έχει το ενυδρείο σου?

Βάλε αν μπορείς μια οικόνα του ενυδρείου σου!

Αυτο που μπορείς να κάνεις προς το παρών είναι να πάρεις άλλα 4,5 μικρά ψαράκια του ίδιου είδους μέχρι ναβγει σωστό χαρέμι ή 3,4 θηλυκά(μάλλον αρσενικό έχεις) για να φτιάξεις το χαρέμι. Το ψάρι που έχεις είναι αρκετά ταλαιπωρημένο.

Συγκεκριμένα είναι Pseudotropheus acei msuli(υπάρχουν και τα Ps.acei ngara).

Link to comment
Share on other sites

121 x 41 x 55 ειχα μεσα ενα ζευγαρι aulonacara jacobfreibergi που μου ψοφισε μετα απο ατυχημα με την τροφη (ενας μπομπιρας εριξε μεσα) . Το ψαρι μου το εφεραν δωρο μετα απ το ατυχημα

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου δεν έχεις 120 λίτρα, αλλά 270 μικτά που σημαίνει γύρω στα 230 καθαρά λίτρα. Σε αυτά τα λίτρα και acei Μπορείς να έχεις, και 2ο είδος mbuna μπορείς να βάλεις.

Όσον αφορά το ψάρι, δεν μοιάζει με κανένα άλλο είδος. Με acei μοιάζει, μόνο που είναι εμφανές ταλαιπωρημένο. Κάποιες πιο καθαρές φωτό ίσως να βοηθούσαν περισσότερο.

Link to comment
Share on other sites

μου μοιαζει ισως για psedotropheus socolofi αλλα δεν βοηθανε και οι φωτογραφιες!!παντως και μενα για acei μου μοιαζει πιο πολυ

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου δεν έχεις 120 λίτρα, αλλά 270 μικτά που σημαίνει γύρω στα 230 καθαρά λίτρα. Σε αυτά τα λίτρα και acei Μπορείς να έχεις, και 2ο είδος mbuna μπορείς να βάλεις.

Όσον αφορά το ψάρι, δεν μοιάζει με κανένα άλλο είδος. Με acei μοιάζει, μόνο που είναι εμφανές ταλαιπωρημένο. Κάποιες πιο καθαρές φωτό ίσως να βοηθούσαν περισσότερο.

Μην το λες :D

Link to comment
Share on other sites

Το σώμα θυμίζει μορφή elongatus.

Τα χρώματα θυμίζουν itungi (acei + msuli).

Τι μέγεθος είναι;

ΥΓ

Στην πρώτη ευκαιρία αλλάζεις το χαλίκι με άμμο.

Link to comment
Share on other sites

Εψαξα ολα τα ειδη που μου αναφερεται, η πιο κοντινη φοτο στην πραγματικοτητα ειναι αυτην http://2.bp.blogspot.com/-K2weztBTuFM/UE5hbTP8VuI/AAAAAAAAb-A/cXcauR-AEb4/s1600/IMG_5268.JPG pseudotropheus acei .

Τι μέγεθος είναι; 7-8 εκατοστα

ΥΓ

Στην πρώτη ευκαιρία αλλάζεις το χαλίκι με άμμο. Πως το κανω αυτο ρε παιδια σωστε με,ηθελα καιρο τωρα να βαλω αμμο αλλα φοβαμαι πως θα χασω τα βακτηρια απ της πετρες. ενημερωστε με σας παρακαλω.

Link to comment
Share on other sites

Μια ζεστή μέρα που θα έκανες την αλλαγή νερού έχεις μαζέψει και πλύνει την άμμο (για 7 cm ύψος του εμβαδού της βάσης)

-Χαμηλώνεις το νερό

- βάζεις σε λεκάνες νερό από το ενυδρείο και αερόπετρες

- βγάζεις τις πέτρες

- πιάνεις τα ψάρια και τα βάζεις στις λεκάνες

- βγάζεις το υπόλοιπο νερό

- βγάζεις το χαλίκι

- ξαναστείνεις σοφότερος

Αν το κάνεις λίγο οργανωμένα σε 2 ωρίτσες είσαι κομπλέ.

Το χειρότερο είναι όταν έχεις πιτσιρικαρία μέσα.

Στην αρχική φωτογραφία δε βλέπω acei. Μπορεί να είναι το γήρας, μπορεί η φώτο να μην είναι η καλύτερη, μπορεί και το ψάρι να είναι κάτι άλλο ή και συνδιασμός από όσα είπαν και οι παραπάνω.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω . το ψαρι παντος το βλεπω μες την τρελη χαρα, εχει σκαψει και βγαλει ολα τα χαλικια κατω απο της πετρες .αυριο που εχω χρονο θα παω να παρω αμμο.

Link to comment
Share on other sites

Όχι acei msuli ρε παιδιά...με τίποτα!!Πιο πολυ με zebra οπως είπε κ ο Στρατος μου κανει..δεν ειναι καθαρό το είδος του..

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ, αλλά κοιτάξτε το καλύτερα και συγκρίνετε το με αυτό που λέτε:

http://laquacavederemou.free.fr/RMG/B/wallpaper_cichlidpress/malawi/metriaclima_zebra_01b.jpg

Τα χρώματα του σε προιδεάζουν πιο πολύ σε acei.

Link to comment
Share on other sites

Εσύ Πάνο τώρα έβαλες μια τέλεια φωτο από ένα πεντακάθαρο ψάρι...και είναι και metriaclima(μπορεί να είναι και cynotilapia το συγκεκριμένο),υπάρχουν και τα pseudotropheus αν δεν κάνω λάθος...

Αν έχεις δει acei msuli από κοντά δεν νομίζω να τα μπερδεύεις με το ψάρι του φίλου..μην κοιτάς μόνο το χρώμα...η σωματοδομή του δεν έχει καμία σχέση...

Tα msuli έχουν ένα συγκεκριμένο σχήμα στόματος...

Έγινε επεξεργασία - \/ag
Link to comment
Share on other sites

Zebra δεν είναι μόνο τα metriaclima zebra.

Έχω κρατήσει acei msuli από δυο πηγές.

Το σώμα και κυρίως το σχήμα του κεφαλιού δεν έχει σχέση με αυτό της φώτο.

Όσο αφορά τα χρώματα δες μια των πτερυγιών .. Έχουν κίτρινο και μαύρο (για αυτό έγραψα για itungi που δεν συναντάτε στη φύση αλλά προκείπτει από msuli + black tail).

Θεωρητικολογώντας το σχήμα του σώματος κάνει για αίμα elongatus και το σχήμα του κεφαλιού αλλά κυρίως το στόμα φέρνει σε zebra.

Από τη φωτογραφία και ότι στην αναγνώριση υπάρχουν διαφορετικές απόψεις μάλλον μιλάμε για υβρίδιο.

Που να ξέρει το παλικάρι ως τι το πήρε το μαγαζί στην Κοζάνη;

Link to comment
Share on other sites

Εγω παντος παιδια βλεπω αυτο http://2.bp.blogspot.com/-K2weztBTuFM/UE5hbTP8VuI/AAAAAAAAb-A/cXcauR-AEb4/s1600/IMG_5268.JPG http://www.cichlids.com/uploads/tx_usercichlids/user_pics/9385/img_58_78ca6af3b8.jpg . Απλα το χρωμα δεν ειναι εντονο κιτρινο αλλα πορτοκαλι,επισης το χρωμα του ψαριου ειναι μπλε-μωβ .

Link to comment
Share on other sites

Τώρα μοιάζει πιο πολύ με pseudotropheus zebra, αλλά τα χρώματα του δεν θυμίζουν και πολύ! Κάτι ενδιάμεσα απο acei Και zebra μου θυμίζει! Μπας και είναι υβρίδιο?

Link to comment
Share on other sites

¨Εχεις δίκιο! Pseudotropheus greshakei είναι!

http://www.malawicic...eshakei08_L.jpg

http://www.cichlids.com/uploads/tx_usercichlids/user_pics/10022/fish1__80ed9b1dcc.jpg

Έγινε επεξεργασία - ΠαναγιώτηςCR7
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...