Jump to content

Calvus 200 Λίτρα


dpap

Recommended Posts

Ευχαριστώ πολύ ! Δεν μπορούσα να το πιστέψω το πρωι που το είδα έτσι. Επίσης δεν έχω χωνέψει ακόμα ότι ξέχασα να βάλω κάποιου είδους καπάκι.

Καλά να είμαστε, να έχουμε υγεία και να απολαμβάνουμε το χόμπι ! :)

Link to comment
Share on other sites

Την βιολογία από το φίλτρο με ποιο τρόπο την κράτησες; Τι χρειάζεται να κάνουμε δηλαδή σε τέτοιες μετακομίσεις για να μην στρώνουμε από την αρχή;

Link to comment
Share on other sites

Δεν την κράτησα. :) Άδειασα όλο το νερό από τα φίλτρα που είχα και πήρα απλά το fluval 306 μαζί μου. Πήγα πήρα ένα μικρό εσωτερικό από εδώ και έβαλα substrat pro από το παλιό. Δεν στρώνεις ακριβώς από την αρχή. Χάνεις σαφώς πολύ μεγάλο αριθμό από την αποικία αλλά δεν είναι σαν να βάζεις νέο βιολογικό υλικό. ;)

Link to comment
Share on other sites

Πως ειναι τα πραγματα εκει, απο ενυδρειακη αποψη;

Έγινε επεξεργασία - Sturm
Link to comment
Share on other sites

Κλάφτα είναι Θοδωρή ... Η πόλη δεν είναι μεγάλη και δεν βλέπω φως. Δεν έχω ψάξει καλά ακόμα, αλλά δεν έχω πολλές προσδοκίες. Να σου πω μόνο ότι το φιλτράκι είναι το aquaball 60 και το πήρα 55 ευρώ. :) Για τα ψάρια δεν σας λέω τιμές...

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Ειναι ενα μικρο ονειρο που ηθελα να πραγματοποιησω και ηρθε πλεον ο καιρος. Υγεια πανω απο ολα και προχωραμε.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Αναμενω να ακουσω υποψηφιους κατοικους.Καλογεμιστο!

Υ.γ.:αφρικη παντα,αυτο δεν το συζηταμε.Strum μη σου μπαινουν ιδεες...

Link to comment
Share on other sites

πριν 7 ώρες, το μέλος johnbaggios έγραψε:

Αναμενω να ακουσω υποψηφιους κατοικους.Καλογεμιστο!

Υ.γ.:αφρικη παντα,αυτο δεν το συζηταμε.Strum μη σου μπαινουν ιδεες...

 

Αυτή τη στιγμή έχω aulonocara baenschi  στα 200 λίτρα και θα μεταφερθούν στο καινούριο , για κάποιο άλλο χαρέμι δεν έχω αποφασίσει ακόμα :)

 

πριν 3 λεπτά, το μέλος avraamp έγραψε:

:bigemo_harabe_net-117::bigemo_harabe_net-117:

Καλορίζικο, καλογέμιστο και καλοτάξιδο!!!

 

Να σαι καλά :)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλοριζικο φιλε και καλογεμιστο!

Χαιρομαι που επιτελους θα το στησεις και φυσικα που παραμενεις στην αφρικη!!

:D:D:D:D:D:D

 

 

Link to comment
Share on other sites

Βασικά θέλω να το στήσουμε όλοι μαζί.

 

Είμαι ακριβώς 2 χρόνια εδώ και το επίπεδο του χόμπι στην περιοχή δεν είναι πάρα πολύ καλό. Τουλάχιστον αυτό καταλαβαίνω από την ποικιλία των ψαριών στα καταστήματα.

 

Είχα "πέσει" αρκετά αλλά τώρα με την μετακόμιση και το νέο ενυδρείο, γύρισε και η όρεξη.

 

Καλά να είμαστε.

Link to comment
Share on other sites

Καλα μην νομιζεις οτι και εδω στην Ελλαδα ζουμε τις καλυτερες μερες..

Γενικα οι αφρικανοι δεν ειμαστε και οι "καλυτεροι πελατες" και δεν επισκεπτομαστε καθε τρεις και λιγο τα μαγαζια,αλλα προσωπικα εχω παρα πολυ καιρο να δω ωραια ψαρια (μιλαω για αφρικανες).

Ειδικα καποια ειδη οπως πχ κοχυλοψαρα,εχουν εξαφανιστει εδω και καιρο οχι μονο απο τα μαγαζια αλλα και απο τις λιστες προπαραγγελιων.

Δεν λεω οτι δεν υπαρχουν καθολου ψαρια απο αφρικη,αλλα δεν υπαρχει η ποιοτητα των ψαριων και οι επιλογες που υπηρχαν παλια,τουλαχιστον οταν ξεκινησα εγω το χομπυ.

 

Περιπου πως το σκεφτεσαι?

Κοινωνικο malawi ή με αυλονακαρες μονο?

Απο φυτα?

Link to comment
Share on other sites

Έχω "σταμπάρει" 2 καταστήματα εδώ κοντά και θα πάω να ρίξω μια ματιά. Νομίζω ότι θα προσθέσουμε τουλάχιστον ακόμα ένα χαρέμι malawi αλλά δεν έχουμε πάρει ακόμα απολύτως καμία απόφαση. 

 

Θα ήθελα να "αποφύγω" demasoni και labidos ;)

Link to comment
Share on other sites

Πως τις πετας ετσι αυτες τις φωτος ρε παιδι μμ, ενα δακρυ κυλησε οταν το ειδα....

 

Με το καλο το καινουργειο και μακαρι να γινει καλητερο απ το προηγουμενο!!!

 

Υ.Γ. Αμα θελεις οιακη βπηθω να σου ταιζει τα ψαρια, να τιναζει τα χαλια, να πλενει πιατα, να ποτιζει τις μαραμενες γλαστρες σου πες. Μονο με μισθο Ελβετιας ομως.... χαχαχαχαχαχαχαχαχα

Link to comment
Share on other sites

πριν 6 λεπτά, το μέλος Akridas66 έγραψε:

Πως τις πετας ετσι αυτες τις φωτος ρε παιδι μμ, ενα δακρυ κυλησε οταν το ειδα....

 

Με το καλο το καινουργειο και μακαρι να γινει καλητερο απ το προηγουμενο!!!

 

Υ.Γ. Αμα θελεις οιακη βπηθω να σου ταιζει τα ψαρια, να τιναζει τα χαλια, να πλενει πιατα, να ποτιζει τις μαραμενες γλαστρες σου πες. Μονο με μισθο Ελβετιας ομως.... χαχαχαχαχαχαχαχαχα

 

Άγγελε το προηγούμενο (όταν ήμουν ακόμα Γερμανία ) ήταν ωραίο. Αυτό που έχω τώρα είναι απλά ένα "ενυδρείο" :)

 

Κάτι θα κανονίσουμε χαχα

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...