Jump to content

Θεμα Προς Συζητηση


Recommended Posts

Λοιπον, ειδα κατι προχτες το οποιο δεν ειχα ξαναδει προσωπικα και ειπα να δω τι πιστευουν και αλλοι για το συγκεκριμενο.

Ειναι λοιπον εδω στον Καναδα, μεγαλη αλυσιδα σουπερμαρκετ η οποια πουλαει φρεσκα ψαρια. Οταν λεμε φρεσκα, εννοουμε απο "ενυδρειο". Μια γυαλα (καμια 500αρια λιτρα την κανω) στην οποια μεσα πρεπει να εχει καπου στα 80 ψαρια τουλαχιστον (πανω απο 20 εκ. το καθενα).

Εκει λοιπον, ο πελατης διαλεγει ποιο/α θελει, τα ψαρευει με αποχη ο πωλητης και τα δειχνει ωστε να σιγουρευτει ο πελατης αν οντως αυτα θελει. Εαν ναι, τοτε του τα σκοτωνει (δεν ειδα πως) και του τα δινει, εαν οχι τα πεταει παλι μεσα και ψαρευει αλλα. Η γυαλα αυτη δεν εχει κατι παραπανω μεσα παρα μια μεγαλη αεραντλια.

Σημερα λοιπον που ξαναπηγα, ακουσα ενα παιδακι (5-6 ετων) να λεει στον μπαμπα της "να μην παρουμε αυτο το πολυ μεγαλο γιατι δε θα το φαμε ολο, να παρουμε καποιο πιο μικρο".

Θα ηθελα λοιπον να μαθω τις αποψεις σας για το πως σας φαινεται κατι τετοιο

Link to comment
Share on other sites

Αυτό συμβαίνει και στη χώρα μας.

Σε πολλά μέρη που έχουν ποτάμια συνήθως υπάρχουν και ανάλογα μαγαζιά με πέστροφες...σε παραθαλάσσια με αστακούς,τσιπούρες κτλ...

Link to comment
Share on other sites

Εβαλες πολλα θεματα για συζητηση.

Εμενα πιο πολυ μου εκανε εντυπωση ο μικρος που ειπε να παρουν πιο μικρο,

και που τα ενυδρεια ειχαν μονο αεραντλια.

Link to comment
Share on other sites

Να πω κάτι απλό (ως ψαροτουφεκας )

Κατα καιρούς έχω βαρεσει μεγάλα ψάρια , ψάρια που δεν τα τρώνε δυο οικογένειες όχι μια !!! Τα ψάρια κόβονται σε μερίδες και μπαίνουν κατάψυξη , ανάλογα τα κέφια και τη παρέα βγαίνει και το κομμάτι για ψήσιμο ( μικρό η μεγάλο ) . Που θέλω να καταλήξω ; Ειναι μεγάλο το ψάρι για να το φας μέσα σε μια μέρα ; Βγάλει και μαγειρεψε αυτο που θα φας και το αλλο κατάψυξη.... Τόσο απλό .

Ισως σε μερικούς φανεί extreme η άποψη μου αλλα καλύτερα να το έχω στη κατάψυξη παρά να ψάχνω να βρω τι θα μαγειρεψω( που θα φτάσουμε όπως πάμε σε λίγο καιρό και σε αυτο το θεμα )

Link to comment
Share on other sites

Τα νερά στη γυαλα κάθε ποτέ τα αλλάζουν ;

Κάθε ποτέ φέρνουν νέα ψάρια προς πώληση ;

Link to comment
Share on other sites

Ζήτησε του την άλλη φορά λίγο νερό από το "πωλητήριο ενυδρείο" και κάνε τεστ Αμμωνίας και νιτρικών !!!

Link to comment
Share on other sites

Ζήτησε του την άλλη φορά λίγο νερό από το "πωλητήριο ενυδρείο" και κάνε τεστ Αμμωνίας και νιτρικών !!!

:thumbup: :thumbup: :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Και ;

Που θα ξέρεις ότι πάντα το νερό του ειναι έτσι και δεν έτυχε εκείνη τη μέρα οι μετρήσεις του να ειναι χάλια ;

Ασε που αυτόν δεν τον νοιάζει η διαβίωση των ψαριών αλλα η πώληση τους...

Link to comment
Share on other sites

κατι παρόμοιο γινεται και στα μερη μου! ειναι μια ταβερνα η οποια πιανει καραβιδες και τις εχει σε 3-4 ενυδρεια(300λιτρα το καθενα περιπου)! το νερο ανανεώνεται συνεχως αφου περναει απο μεσα τους νερο απο το ποταμι! λες ποσες θες(με το κιλο), τις βγαζει εκεινη την ωρα και στις μαγειρεύει! (με χοντρο αλατι και μαιντανο...πεντανόστιμες!!) :P

επειδη εχω παει αρκετες φορες και τον γνωρισα τον ανθρωπο, μου ειπε οτι δεν τις ταιζει γιατι χαλαει η γευση(!!!), ασε που τρωγονται και μεταξυ τους!! ΚΑΝΙΒΑΛΙΣΜΟΣ ΔΗΛΑΔΗ!! δεν ξερω κατα ποσο ισχύει κατι τετοιο βεβαια αλλα ετσι μου ειπε!

Link to comment
Share on other sites

και στην επαρχια εχω δει τετοια ενυδρεια με αστακους και ψαρια.τα οποια τα διαφημιζουν κατευθειαν απο την θαλασσα στο πιατο σας.τωρα αν αλαζει νερο και κανει μετρησεις δεν τους εχω ρωτησει.μονο αεραντλια ειχαν.ο πελατης διαλεγει το ψαρι και το ψηνουν στα καρβουνα.στο νησακι στα ιωαννινα εχουν τετοια ενυδρεια με χελια και βατραχια.για οποιον θελει βατραχοποδαρα.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...