Jump to content

Διάρκεια Ζωής Βιολογικών Υλικών


ramsis68

Recommended Posts

Βρε παιδιά θα ήθελα να ακούσω γνώμες για το συγκεκριμένο θέμα.

Έκανα μια συζήτηση με έναν φίλο μου που έχει Πέτ Σοπ και μου είπε οτι σε κάποιο συνέδρειο της sera τους είπαν οτι το βιολογικό υλικό έχει διάρκεια ζωής και μάλιστα ενός χρόνου με ενάμιση. Μπουκώνουν λένε οι πόροι και είναι μή λειτουργικά πλέον.Μπορούμε μετά την περίοδο αυτή να τα βράσουμε και να τα χρησιμοποιήσουμε μία ακόμη φορά για άλλο τόσο χρονικό διάστημα.

Εγώ προσωπικά τα υλικά στα φίλτρα μου τα προσέχω ώς "κόρη οφθαλμού" και απλά ξεπλένω με νερό του ίδιου του ενυδρείου εάν κρίνω οτι έχουν μαζέψει βρωμιές πολλές και εμποδίζουν την καλή κυκλοφορία. Πρόβλημα με νιτρικά δεν είχα ποτέ εώς σήμερα και έχω τα υλικά αυτά χρόνια........

Ο τρόπος που τα τοποθετώ στο ένα απο τα δύο φίλτρa μου ( Eheim 2217) είναι ...πρώτα περνάει το νερό απο μπλέ σφουγγάρι με μεγάλους πόρους ..μετά απο ενυδρειακό υλικό για φιλτράρισμα μικρών σωματιδίων .....μετά απο σιποράξ ....μετά απο ένα υλικό της eheim που έχει και αυτό δυνατότητα αποίκησης αλλά είναι σαν πολύγωνα αλλά πολύ πορώδες . και μετά substrat pro της eheim ...τελευταίο στάδιο είναι πάλι μία στρώση με ενυδρειακό υλικό απομάκρηνσης μικρών σωματιδίων.

Δέν αντιμετώπισα ποτέ πρόβλημα αλλά μετά απο αυτά που άκουσα άρχισα να το σκέφτομαι λίγο....Μήπως πρέπει να αναθεωρήσω ορισμένα πράγματα μετα απο τόσα χρόνια ενασχόλησης με τα ενυδρεία;

Δεκτές όλες οι απόψεις φίλοι μου.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 56
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Αυτό που ξέρω είναι ότι δεν πλένουμε ποτέ το βιολογικό υλικό.Και αν μπουκώσουν οι πόροι τι θα γίνει?Από τι θα μπουκώσουν? Από μπίχλα δηλαδή βακτήρια.Αν και δεν έχω βιολογικά υλικά SERA αλλά EHEIM ποτέ δεν έχω ακούσει κάτι τέτοιο να συμβαίνει σε κανέναν.Ίσως μετά από 5 χρόνια να καταστραφεί λίγο βιολογικό υλικό και να χρειαστεί αντικατάσταση(λέω εγώ τώρα).Ενδιαφέρον θέμα πάντως, περιμένω και γω απαντήσεις άλλων μελών.

Link to comment
Share on other sites

Το εμαθα και εγω προσφατα

αλλοιωνονται λεει οι ποροι οποτε πλεον δεν μπορουν να δημιουργηθουν καινουργιες αποικειες και αυτες που υπαρχουν σιγα σιγα χανονται!

αυτα ειπαν σε μενα!και οτι εχουν ζωη απο 6 μηνες εως 18 εξαρταται απο το υλικο την μαρκα κ.α.

Link to comment
Share on other sites

Το παραπάνω δύσκολα να ισχύει , το ενυδρείο μου τρέχει 18 περίπου μήνες χωρίς την παραμικρή μεταβολή σε NO2 NO3 NH4 NH3 , άρα και χωρίς σταματημό του κύκλου του αζώτου, άρα χωρίς να μειωθούν οι αποικίες.

Μου φαίνεται ότι το λένε για να πουλήσουν....

Link to comment
Share on other sites

φανταζομαι πως πολλα ενυδρεια θα τρεχουν ισως και για πολλα χρονια χωρια να αλλαχθουν η να συμπληρωθουν βιολογικα υλικα

αλλα ας μας πει και καποιος που τα εχει χρονια χωρις να τα αλλαξει

Link to comment
Share on other sites

στο δικο μου ενυδρειο εχω σιποραξ εδω και 4 χρονια.δεν εχω κανενα προβλημα, δεν εχω αντικαταστησει ουτε εχω συμπληρωσει υλικο...

Link to comment
Share on other sites

Αρα και να ισχύει κάτι τέτοιο ,που δεν το πιστεύω, δεν φαίνεται να δημιουργεί προβλήματα η διατήρηση του ίδιου βιολ υλικού , το αντίθετο μαλιστα...

Link to comment
Share on other sites

και εγω πιστευω οτι δεν ισχυει αλλα τι να πω

μου το ειπαν και μενα προσφατα και με προβληματισαν

Link to comment
Share on other sites

Κι εμένα παιδιά τα υλικά μου τα έχω χρόνια και είναι μιά χαρά. Αλλά τα substrat pro μου φαίνονταν πολύ αποτελεσματικά και τα έβαλα μαζί με τα siporax πρίν ένα χρόνο. Τώρα δεν μπορώ να πώ οτι τα siporax εξακολουθούν και είναι στην ίδια κατάσταση ή και καλύτερη (όπως και υποθέτω) αφού συμπλήρωσα το φίλτρο μου με τα νέα υλικά. Τα παλιά υλικά όμως τα εχω 3 χρόνια τώρα και ήμουν πολύ ικανοποιημένος. Απλά τα substrat pro δείχνουν να δέχονται μεγαλύτερη ποσότητα αποικιών.

Μπορεί να μας διαφωτήσει μόνο κάποιος που δέν έκανε για πολλά χρόνια συμπλήρωση στα υλικά του με νέα.

Εγώ πάντως δηλώνω οπαδός του ....όσο δέν πειράζεις τα υλικά σου τόσο δεν επειρεάζεις αρνητικά την βιολογία σου Τώρα εάν κάποια στιγμή αφαιρέσεις μία ποσόττα υλικού για να συμπληρώσεις καινούρια (εάν είναι μικρή η ποσότητα) κακό δέν κάνεις λογικά.

Link to comment
Share on other sites

Έχω διαβάσει κάποιες απόψεις αλλά δεν μπορώ να τις βρω... περιμένω από τον Rik και τον delta66 να απαντήσουν γιατί θυμάμαι ότι αυτοί (και άλλοι) είχαν γράψει κάποια πράγματα. :)

Link to comment
Share on other sites

το siporax μεχρι να λιωσει, μιλαμε για πολλα χρονια.

Link to comment
Share on other sites

Τα υλικά αυτά αλλάζονται όταν αρχίζουν και χάνουν την αρχική τους μορφή δηλαδή αρχίζουν και τριβονται αυτο θα πάρει αρκετά χρόνια

Τωρα μπορει κάποιος εάν θέλει μπορει τμηματικά να αλλάζει υλικό αλλα σε βάθος χρόνου

Επίσης μπορει να πλενεις μέρος των υλικών με ζεστό νερο ώστε να καθαρίζουν

ΠΟΤΕ όμως αλλαγή η πλύσιμο όλο το βιολογικο μαζί

Link to comment
Share on other sites

Οι εταιρίες το λένε αυτό για να ξανααγοράσουμε, δεν πιστεύω οτί θέλει αλλαγή το siporax, με ζεστό νερό πλύσιμο γίνεται καινόυργιο, καλό είναι βέβαια να έχουμε πρόφίλτρο όπως σφουγγάρι ή ενυδρειακό βαμβάκι. Επίσης μπορώ να πώ το ίδιο και για το sintomec της jbl.. Eheim δεν γνωρίζω μιας κ δεν το δουλέυω χρόνια όπως τα άλλα 2..

Φιλικά Νίκος

Link to comment
Share on other sites

Αρα καταλήγουμε στο οτι τα υλικά καλό ειναι να αλλάζουν σταδιακά μετά απο πολλά πολλά χρόνια που θα αλοιωθουν και στο οτι δεν τα πλενουμε.Οπως είπα και πιο πριν πιστεύω οτι το λενε μερικές εταιρίες για να ξαναγορασουμε

Εγώ είμαι οπαδός των υλικών της Eheim επειδή απλά κάνουν δουλειά χωρις όμως να εχω αγοράσει απο άλλες εταιρίες

Περιμένω και γω και άλλες απόψεις :)

Link to comment
Share on other sites

Τα υλικά αυτά αλλάζονται όταν αρχίζουν και χάνουν την αρχική τους μορφή δηλαδή αρχίζουν και τριβονται αυτο θα πάρει αρκετά χρόνια
Τωρα μπορει κάποιος εάν θέλει μπορει τμηματικά να αλλάζει υλικό αλλα σε βάθος χρόνου
Επίσης μπορει να πλενεις μέρος των υλικών με ζεστό νερο ώστε να καθαρίζουν
ΠΟΤΕ όμως αλλαγή η πλύσιμο όλο το βιολογικο μαζί



:thumbup: :thumbup: :thumbup:

Έχω ίδιο βιολογικό υλικό πολλά χρόνια (πάνω από 10) μόνο όταν διαλύεται το sumbstar pro, το αντικαταστώ. Το siporax είναι πιο ανθεκτικό.
Μια φορά στα 2 χρόνια ξεπλένω σταδιακά τα «δικτάκια» με το βιολογικό υλικό, με νερό ενυδρείου, για να φύγει η πολύ μπίχλα.
Ποτέ δεν είχα πρόβλημα παρόλο που έχει "δοκιμαστεί" αρκετές φορές η βιολογια απο... ατυχήματα. Έγινε επεξεργασία - south
Link to comment
Share on other sites

Έχω ελαφρόπετρα να φάνε και οι πέτρες.Είχα μαζέψει απο την παραλία για να διάφορες κατασκευές στα ενυδρεία μου και μου έχει μείνει πάρα πολύ. Πρώτα καλό πλύσιμο και απολύμανση με χλωρίνη και μετά πολύ ξέπλυμα και φούλ αντιχλώριο (αρκεί να είναι καθαρή) .

Εχω βάλει σε ενυδρείο και μετά απο πολύ ξέπλυμα χωρίς απολύμανση και δεν υπήρξε κανένα πρόβλημα.

Εχουν μαζέψει βιολογία οι κατασκευές.......ούούού!!!!!!!!!!!!!.

Τελικά καταλήγουμε στην τμηματική αλλαγή , εάν κρίνουμε οτι πραγματικά χρειάζεται (μετά απο πολλά χρόνια) και πλύσιμο με το ίδιο το νερό του ενυδρείου. Εάν έχει μαζευτεί πολύ μπίχλα ....κάνουμε και έναν τμηματικό πάλι καθαρισμό με ζεστό νερό.

Είπα κι εγώ....να αναθεωρήσω μετά απο 20 χρόνια ενασχόλησης με ενυδρεία ....πάει πολύ.

Άλλο να βελτιώνεις τις γνώσεις σου και να τις πλουτίζεις και άλλο να αναθεωρείς όλο το οικοδόμημα που είχες χτίσει τόσα χρόνια.

Φυσικά ...μέσα απο λάθη μάθαμε αλλά αυτό ...."θα πήγαινε πολύ"!!!!

Ευχαριστώ παιδιά για την ανταπόκρηση στην απορία μου. Αλλωστε γι αυτό είμαστε και όλοι ... "μία παρέα".

Δισκοχαιρετήσματα!!!!!!!!!! :bigemo_harabe_net-64: :bigemo_harabe_net-64: :bigemo_harabe_net-64: :bigemo_harabe_net-64:

Link to comment
Share on other sites

Έχω ελαφρόπετρα να φάνε και οι πέτρες.Είχα μαζέψει απο την παραλία για να διάφορες κατασκευές στα ενυδρεία μου και μου έχει μείνει πάρα πολύ. Πρώτα καλό πλύσιμο και απολύμανση με χλωρίνη και μετά πολύ ξέπλυμα και φούλ αντιχλώριο (αρκεί να είναι καθαρή) .

Εχω βάλει σε ενυδρείο και μετά απο πολύ ξέπλυμα χωρίς απολύμανση και δεν υπήρξε κανένα πρόβλημα.

Εχουν μαζέψει βιολογία οι κατασκευές.......ούούού!!!!!!!!!!!!!.

Τελικά καταλήγουμε στην τμηματική αλλαγή , εάν κρίνουμε οτι πραγματικά χρειάζεται (μετά απο πολλά χρόνια) και πλύσιμο με το ίδιο το νερό του ενυδρείου. Εάν έχει μαζευτεί πολύ μπίχλα ....κάνουμε και έναν τμηματικό πάλι καθαρισμό με ζεστό νερό.

Είπα κι εγώ....να αναθεωρήσω μετά απο 20 χρόνια ενασχόλησης με ενυδρεία ....πάει πολύ.

Άλλο να βελτιώνεις τις γνώσεις σου και να τις πλουτίζεις και άλλο να αναθεωρείς όλο το οικοδόμημα που είχες χτίσει τόσα χρόνια.

Φυσικά ...μέσα απο λάθη μάθαμε αλλά αυτό ...."θα πήγαινε πολύ"!!!!

Ευχαριστώ παιδιά για την ανταπόκρηση στην απορία μου. Αλλωστε γι αυτό είμαστε και όλοι ... "μία παρέα".

Δισκοχαιρετήσματα!!!!!!!!!! :bigemo_harabe_net-64: :bigemo_harabe_net-64: :bigemo_harabe_net-64: :bigemo_harabe_net-64:

Συγγνώμη για την παρέμβαση, αλλά θα συμφωνήσω και με το παραπάνω με αυτό που είπες "Είπα κι εγώ....να αναθεωρήσω μετά απο 20 χρόνια ενασχόλησης με ενυδρεία ....πάει πολύ.Άλλο να βελτιώνεις τις γνώσεις σου και να τις πλουτίζεις και άλλο να αναθεωρείς όλο το οικοδόμημα που είχες χτίσει τόσα χρόνια. Φυσικά ...μέσα απο λάθη μάθαμε αλλά αυτό ...."θα πήγαινε πολύ"!!!!"

Προσωπική μου άποψη (φυσικά και δεν ισχύει για τους καλούς και σωστούς επαγγελματίες πετσοπάδες του είδους, που όπως κατάλαβα εκεί συγκαταλέγεται ο φίλος σου από τη στιγμή που το συζήτησε το θέμα) ότι αυτό έχει διαρρεύσει επί τούτου από "αχόρταγους" και "αιμοδιψείς" - ο Θεός να τους κάνει επαγγελματίες - οι οποίοι βρήκαν μια παραπάνω ευκαιρία να αισχροκερδούν εις βάρος του νέου κυρίως χομπίστα, εκμεταλλευόμενοι την ελλειπή ενημέρωση και το "σκεπτικό της λαμογιάς" που επικρατεί δυστυχώς στη χώρα μας.... Έναν Δία, Σπύρο delta66 ή Rastafarian πρέπει να έχουν απέναντί τους να τους κολλήσει στον τοίχο κάτι τέτοιους (πήρα 3 ονόματα ψαγμένων και έμπειρων χρηστών ως παράδειγμα)

Έγινε επεξεργασία - nospanos
Link to comment
Share on other sites

Συγγνώμη για την παρέμβαση, αλλά θα συμφωνήσω και με το παραπάνω με αυτό που είπες "Είπα κι εγώ....να αναθεωρήσω μετά απο 20 χρόνια ενασχόλησης με ενυδρεία ....πάει πολύ.Άλλο να βελτιώνεις τις γνώσεις σου και να τις πλουτίζεις και άλλο να αναθεωρείς όλο το οικοδόμημα που είχες χτίσει τόσα χρόνια. Φυσικά ...μέσα απο λάθη μάθαμε αλλά αυτό ...."θα πήγαινε πολύ"!!!!"

Προσωπική μου άποψη (φυσικά και δεν ισχύει για τους καλούς και σωστούς επαγγελματίες πετσοπάδες του είδους, που όπως κατάλαβα εκεί συγκαταλέγεται ο φίλος σου από τη στιγμή που το συζήτησε το θέμα) ότι αυτό έχει διαρρεύσει επί τούτου από "αχόρταγους" και "αιμοδιψείς" - ο Θεός να τους κάνει επαγγελματίες - οι οποίοι βρήκαν μια παραπάνω ευκαιρία να αισχροκερδούν εις βάρος του νέου κυρίως χομπίστα, εκμεταλλευόμενοι την ελλειπή ενημέρωση και το "σκεπτικό της λαμογιάς" που επικρατεί δυστυχώς στη χώρα μας.... Έναν Δία, Σπύρο delta66 ή Rastafarian πρέπει να έχουν απέναντί τους να τους κολλήσει στον τοίχο κάτι τέτοιους (πήρα 3 ονόματα ψαγμένων και έμπειρων χρηστών ως παράδειγμα)

:buttrock: :buttrock: :buttrock: :buttrock: :buttrock: :buttrock: :thumbup: :thumbup: :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Συγγνώμη για την παρέμβαση, αλλά θα συμφωνήσω και με το παραπάνω με αυτό που είπες "Είπα κι εγώ....να αναθεωρήσω μετά απο 20 χρόνια ενασχόλησης με ενυδρεία ....πάει πολύ.Άλλο να βελτιώνεις τις γνώσεις σου και να τις πλουτίζεις και άλλο να αναθεωρείς όλο το οικοδόμημα που είχες χτίσει τόσα χρόνια. Φυσικά ...μέσα απο λάθη μάθαμε αλλά αυτό ...."θα πήγαινε πολύ"!!!!"

Προσωπική μου άποψη (φυσικά και δεν ισχύει για τους καλούς και σωστούς επαγγελματίες πετσοπάδες του είδους, που όπως κατάλαβα εκεί συγκαταλέγεται ο φίλος σου από τη στιγμή που το συζήτησε το θέμα) ότι αυτό έχει διαρρεύσει επί τούτου από "αχόρταγους" και "αιμοδιψείς" - ο Θεός να τους κάνει επαγγελματίες - οι οποίοι βρήκαν μια παραπάνω ευκαιρία να αισχροκερδούν εις βάρος του νέου κυρίως χομπίστα, εκμεταλλευόμενοι την ελλειπή ενημέρωση και το "σκεπτικό της λαμογιάς" που επικρατεί δυστυχώς στη χώρα μας.... Έναν Δία, Σπύρο delta66 ή Rastafarian πρέπει να έχουν απέναντί τους να τους κολλήσει στον τοίχο κάτι τέτοιους (πήρα 3 ονόματα ψαγμένων και έμπειρων χρηστών ως παράδειγμα)

+10000000000000000000000000000000000000000000000

Link to comment
Share on other sites

Bρε παιδιά γιατι να μην κάνουμε το εξής απλό?

Κάποιος που να ξέρει καλά γερμανικά ας στειλει ένα mail στη sera στη Γερμανία να ρωτησει αν ισχυει κάτι τέτοιο και αν και κάθε πότε πρέπει να αλλάζουμε siporax στα φίλτρα.

Link to comment
Share on other sites

Bρε παιδιά γιατι να μην κάνουμε το εξής απλό?

Κάποιος που να ξέρει καλά γερμανικά ας στειλει ένα mail στη sera στη Γερμανία να ρωτησει αν ισχυει κάτι τέτοιο και αν και κάθε πότε πρέπει να αλλάζουμε siporax στα φίλτρα.

μα αυτό είναι το θέμα φίλε μου ότι θα σου πουνε ό,τι τους συμφέρει (με γνώμωνα την αύξηση του ρευστού στις τσέπες τους)... :angry:

Link to comment
Share on other sites

εχω παρεβρεθει σε σεμιναρια της σερα αλλα και αλλων εταιριων.

απο την μια αισθανομοιυν τυχερος που μπορω να παρακολουθω τις εξελιξεις στο χομπι μεσα απο τοσο μεγαλες εταιρειες,και απο την αλλη αισθανομουν σαν τον αλ μπαντυ(παντρεμενοι με παιδια) να μοιραζω χαρτονομισματα σαν μαρουλια απο εδω και απο εκει....

το συμπερασμα?

κρατας οτι νομιζεις απο αυτα που ακους,και στα αλλα σε οδηγει η εμπειρια σου.

ΥΓ.στο τελευταιο σεμιναριο που παραβρεθηκα,δυστυχως...δηλ ευτυχως!! εφυγα στο μισαωρο.δεν αντεξα.

Έγινε επεξεργασία - klaz
Link to comment
Share on other sites

Οτι τα κεραμικα πορωδη βιολογικα υλικα, ειναι αληθεια και ειναι προφανες οτι σταδιακα βουλωνουν απο νεκρη οργανικη υλη και περιοριζουν την αποικισιμη επιφανεια για νιτροποιητικα βακτηρια, με αποτελεσμα την μειωμενη αποδοση στη βιολογικη φιλτρανση του νερου (που φυσικα μονο σε οριακες περιπτωσεις θα φανουν τα αρνητικα αποτελεσματα)

Καποια οπως το σιποραξ δεν χαλανε ευκολα, καποια πιο "μαλακά" οπως το substrat και η ελαφροπετρα, θρυματιζονται σιγα σιγα.

Αυτο που πρεπει να κανει ο καθενας κατα την αποψη μου, ειναι να εχει στο φιλτρο του κεραμικα πορωδη υλικα χωρις βουλωμενους απο σκουπιδι πορους.

Το πως θα το επιτυχει ο καθενας, εξαρταται απο τα υλικα του και την μεθοδο που θα ακολουθησει.

Πχ αν ειναι ακριβο υλικο μπορει να βραζει ή/και απολυμαινει (σε διαλυμα χλωρινης νερου 5 προς 95%) ενας μερος αυτου κατα περιοδους (οχι ολο μαζι φυσικα και χασει τη βιολογια).

Αν εχει οικονομικο υλικο (πχ ελαφροπετρα απ πρακτικερ 2 ευρω τα 12 λιτρα), αλλαζει μερος του με καινουριο.

Η συχνοτητα που θα το κανει εξαρταται απο τη βρωμα που μαζευει.

Πχ εγω καθε 6-8 μηνες καθαριζω σε βαθος το 1/3 των βιολογικων υλικων, εναλλαξ (οχι παντα το ιδιο)

κι εχω πολυ καλη μηχανικη φιλτρανση πριν τη βιολογικη, για προστασια της

Η προτροπη της εταιρειας για αλλαγη μερους του υλικου ετσι ωστε να υπαρχει υλικο με καθαρους πορους, δεν ειναι αβασιμη. και ειναι και σωστοτατη κατα την αποψη μου.

Απλα προτεινει τον τροπο που την συμφερει οικονομικα.

Απο εκει και μετα ο καθενας βρισκει τον τροπο που τον βολευει να εχει το αποτελεσμα που πρεπει.

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

εχω 3 κανιστρα

το ενα με Σιποραξ και κεραμικο μακαρονι

To δευτερο με biostars και substrat

και το τριτο μονο substrat

τρεχουν 13 χρονια τωρα και ποτε δεν εχω σηκωσει καμμια απαγορευτικη τιμη στις μετρησεις μου ....τρεχουν τελεια!!!

Απλα τα πλενω πολυ καλα καθε 3-4 χρονια σχεδον τα απολυμαινω αφου τα βραζω ολα εκτος απο τις βιοσφαιρες οχι ομως ολα μαζι....!!!

Πλενω το 1 νακιστρο λαμπικο και βραζω τα υλικα του...το αλλο με νερο ενυδρειου το ξεπλενω πολυ καλα και το τριτο το αφηνω οπως ειναι .

Μετα απο 2 μηνες ακολουθει το αλλο παλι με τον ιδιο τροπο το ενα ΛΑΜΠΙΚΟ και βρασιμο και το αλλΟ ΑΠΛΟ ΠΛΥΣΙΜΟ με νερο ενυδρειου με απειραχτο παλι το ενα κανιστρο και ολοκληρωνω μετα απο παλι 2 μηνες που κανω και το τελευταιο....Μετα τρεχουν παλι για τουλαχιστον 3-4 χρονια με απλο πλυσιμο με νερο ενυδρειου 2 κανιστρα και ενα παντα απειραχτο .

Οποτε καθε 3-4 χρονια τα κανω <<σχεδον καινουρια>> βραζοντας και πλενοντας πολυ καλα οπως προειπα ...

Και τελος εχω μια ρουτινα ανα 3-4 μηνες που πλενω απλα το ενα κανιστρο με νερο ενυδρειου - το αλλο με νερο της βρυσης το καθαριζω πολυ καλα - και αφηνω και ενα κανιστρο απειραχτο με τη μπιχλα του.

Οποτε στο χρονο πλενονται καλα τουλαχιστον μια φορα ολα τα κανιστρα και δεν χανω , πιστευω, και τη βιολογια μου!!!

Για κανενα ατυχημα , αν προκυψει εω και 2 μικρα εσωτερικα φιλτρα στις γωνιες του ενυδρειου παντα αρματωμενα και βιολογικα ενεργα ωστε να αποτρεψω καθε κινδυνο πιθανου ατυχηματος η ανωμαλια....

Π.Χ περισυ ειδα οτι ειχε ραγισει η φτερωτη....Εβαλα σε λειτουργια τα 2 γωνιακα φιλτρα και δεν ασχοληθηκα για 1-2 μερες μεχρι να βρω και να βαλω τη φτερωτη χωρια οτι αλλαξα και κατι λαστιχακια.......Βλεπεις υπαρχουν και τα απροοπτα!!!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...