Jump to content

Διάρκεια Ζωής Βιολογικών Υλικών


ramsis68

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 56
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

ο τιτλος νομιζω πως ειναι καπως αστοχος.ας διαβαζουμε εμεις να ξερουμε τι μας γινεται και να μην μας φταιει ο καθενας που θελει να κονομησει εις βαρος μας.

αλλα το προβληξμα ξερετε ποιο ειναι..?ΟΤΙ ΔΕΝ ΔΙΑΒΑΖΟΥΜΕ.δεν θελουμε να μας περνουν για κοροιδα αλλα τα θελουμε και ολα μασημενα,σε εναν κοσμο τελεια φτιαγμενο.δεν παει ετσι ομως.....

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα και απο μενα. εγω εχω δυο φιλτρα στο δικο μου, ενα eheim 2217-sachem1500. ειναι γεματα με siporax-substrat. δουλευουν απο το 2004 με τα ιδια υλικα, φυσικα γινετε καθαρισμος μια φορα το χρονο περιπου με νερο του ενυδρειου, και δεν εχω μετρησει ποτε απαγορευτικες τιμες παρολο που καποιες φορες το εχω παρακανει με την ιχθυοφορτιση.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Οτι τα κεραμικα πορωδη βιολογικα υλικα, ειναι αληθεια και ειναι προφανες οτι σταδιακα βουλωνουν απο νεκρη οργανικη υλη και περιοριζουν την αποικισιμη επιφανεια για νιτροποιητικα βακτηρια, με αποτελεσμα την μειωμενη αποδοση στη βιολογικη φιλτρανση του νερου (που φυσικα μονο σε οριακες περιπτωσεις θα φανουν τα αρνητικα αποτελεσματα)

Καποια οπως το σιποραξ δεν χαλανε ευκολα, καποια πιο "μαλακά" οπως το substrat και η ελαφροπετρα, θρυματιζονται σιγα σιγα.

Αυτο που πρεπει να κανει ο καθενας κατα την αποψη μου, ειναι να εχει στο φιλτρο του κεραμικα πορωδη υλικα χωρις βουλωμενους απο σκουπιδι πορους.

Το πως θα το επιτυχει ο καθενας, εξαρταται απο τα υλικα του και την μεθοδο που θα ακολουθησει.

Πχ αν ειναι ακριβο υλικο μπορει να βραζει ή/και απολυμαινει (σε διαλυμα χλωρινης νερου 5 προς 95%) ενας μερος αυτου κατα περιοδους (οχι ολο μαζι φυσικα και χασει τη βιολογια).

Αν εχει οικονομικο υλικο (πχ ελαφροπετρα απ πρακτικερ 2 ευρω τα 12 λιτρα), αλλαζει μερος του με καινουριο.

Η συχνοτητα που θα το κανει εξαρταται απο τη βρωμα που μαζευει.

Πχ εγω καθε 6-8 μηνες καθαριζω σε βαθος το 1/3 των βιολογικων υλικων, εναλλαξ (οχι παντα το ιδιο)

κι εχω πολυ καλη μηχανικη φιλτρανση πριν τη βιολογικη, για προστασια της

Η προτροπη της εταιρειας για αλλαγη μερους του υλικου ετσι ωστε να υπαρχει υλικο με καθαρους πορους, δεν ειναι αβασιμη. και ειναι και σωστοτατη κατα την αποψη μου.

Απλα προτεινει τον τροπο που την συμφερει οικονομικα.

Απο εκει και μετα ο καθενας βρισκει τον τροπο που τον βολευει να εχει το αποτελεσμα που πρεπει.

:bowdown: :bowdown: :bowdown:

Ετσι είναι όπως τα λέει ο Σπύρος και να προσέχετε τι γράφετε γιατι αν δεν το είχε δεί ο Σπύρος και δεν είχε απαντήσει για να διορθώση θα εβγαιναν λάθος συμπεράσματα απο κάποιον νέο .

Εχουν γραφτεί πολλά πράγματα για τα βιολογικά υλικά στο Aquazone , ΔΙΑΒΑΣΤΕ !!!

Κώστα δεν ξέρω τι ειπώθηκε στη Θεσσαλονίκη , εδω όμως στην Αθήνα έγινε πολύ καλή κουβέντα στο σεμινάριο της Sera και ειπώθηκαν και πράγματα απο τον Undergasser απο αυτα που δεν λέγονται επησήμως απο τις εταιρίες .

Κάποιος έγραψε πιό πάνω για την ελαφρόπετρα .......... έχει δίκιο και εγω πιστεύω σε αυτο το υλικό οτι κάνει πολύ καλή δουλειά , θέλει όμως πολύ καλό ξέπλυμα τη πρώτη φορά που θα κάνουμε χρήση .

Link to comment
Share on other sites

Η ελαφροπετρα δεν θελει μονο καλο πλυσιμο.

Πριν απο τι πλυσιμο, καλο ειναι να ξεδιαλεξουμε μονο τα κατασπρα πετραδακια, και να πεταξουμε οποια εχουν προσμιξεις και με αλλα ορυκτα.

Μια μερα μουλιασμα πριν το ξεπλυμα, ειναι καλο επισης.

ΥΓ με μπλεκουμε μαζι, υλικα σε σχημα μακαρονιου με αλλα (πχ ελαφροπετρα, matrix, substrat), γιατι τα φραζουν και καταργειται η χρησιμοτητα του σχηματος τους.

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα φίλοι , θα ήθελα αν κάποιος γνωρίζει να μου πει για το πώς χρησιμοποιείτε η ελαφρόπετρα ?
Έχω ένα 2ο 2217 και έχω μόνο bioballs περίπου το 1/3 και λόγο έλλειψης χρημάτων σκέφτομαι τις διάφορες οικονομικότερες λύσεις!
Αν πάλι υπάρχει και καμιά άλλη ιδέα ευχαρίστως την ακούω!
Υ.Γ. Το ενυδρείο φιλοξενεί δίσκους φυσικά !

Link to comment
Share on other sites

Έχω ακούσει ότι η ελαφρόπετρα τρίβεται και αν τα υπολείμματα αυτά πάνε στο ενυδρείο είναι επικίνδυνα για τα ψάρια αλήθεια ή μύθος ?

Επίσης ρώτησα αν υπάρχουν και άλλες εναλλακτικές με άλλα υλικά !
Και φαντάστηκα ότι το προηγούμενο post ήταν απλά τα βασικά που λέμε και μήπως θέλει και τίποτα παραπάνω από αυτά !
Την ελαφρόπετρα ή τα bioballs βάζω πρώτα?
Συγνώμη αν σε κουράζω φίλε delta66 απλά προσπαθώ να μαζέψω όσες περισσότερες πληροφορίες μπορώ για κάτι που δεν ξέρω καθόλου !

Link to comment
Share on other sites

Το προετοιμαζεις οπως εγραψα και ειναι ετοιμο και ασφαλες.

Το τοποθετεις οπως και καθε βιολογικο υλικο, μετα το μηχανικο (συμφωνα με τη ροη του νερου).

Αν υπαρχει κι αλλο ειδος βιολογικου στο φιλτρο (πχ σιποραξ), την ελαφροπετρα τη βαζεις τελευταια για να μη κοψει τη ροη πριν το σιποραξ.

Τη σκεφτεσαι γενικοτερα σαν το substrat ή το matrix.

Αν μπαινει σε σαμπ, θελει απο πανω ενα σφουγγαρι εφαρμοστο, για να μην επιπλεουν καποια πετραδακια.

Link to comment
Share on other sites

Απλα κάνε πιο συχνό έλεγχο στην ελαφρότητα διότι τρίβεται! Μην μείνεις χωρίς βιολογικό υλικό

Link to comment
Share on other sites

Εχει τυχει σε κανενα να περασον τοσζ χρονια χωρις συντηρηση στο φιλτρο που να φτασει να ... εξαφανιστει (?!!!) η ελαφροπετρα?

Link to comment
Share on other sites

Απλα κάνε πιο συχνό έλεγχο στην ελαφρότητα διότι τρίβεται! Μην μείνεις χωρίς βιολογικό υλικό

Εχεις προσωπική εμπειρία ;

Πως θα τριφτεί αν δεν τριφτεί ......... θα πρέπει να βρήσκετε σε μια αιωρούμενη κατάσταση και να μετακινήτε μεσα στο φίλτρο για να τριφτεί .

Τα bioballs δεν καταλαβαίνω γιατι να τα χρησημοποιήσουμε στο ενυδρείο , δεν προσφέρουν κάτι σημαντικό .... είναι άλλη η χρήση τους .

Για το πάντρεμα διαφορετικών υλικών , έγραψε πιό πάνω ο Σπύρος .

Εχω δουλέψει για αρκετα χρόνια την ελαφρόπετρα Νισύρου και Σαντορίνης δεν συνάντησα κάποιο πρόβλημα .

Σε κάποια στιγμή που μου ζήτησε δείγμα η King British για να το αναλύσει στα εργαστήριά της στην Αγγλία και τους έδωσα Νισύρου , μου απάντησαν μετα απο πολύ καιρό ( με πολύ πίεση απο εμένα ) οτι δεν κρατάει σταθερα προς τα πάνωι το ΡΗ στα θαλασινά ενυδρεία .........

Τον επόμενο χρόνο μου ήρθε ενας Γερμανός ιδιοκτήτης τριών πετ σοπ με πάνω απο 1000 ενυδρεία και μου πήρε 8 τσουβάλια τεράστια απο ελαφρόπετρα (δεν είχα άλλα) και ήθελε αλλα 100 !!!

Link to comment
Share on other sites

Εχει τυχει σε κανενα να περασον τοσζ χρονια χωρις συντηρηση στο φιλτρο που να φτασει να ... εξαφανιστει (?!!!) η ελαφροπετρα?

Δεν είδα την απαντησή σου Σπύρο , έγραφα .

Εγω πάντως ξέρω ενυδρεία απο αρχές τις δεκαετίας του 80 που δουλεύουν ακόμα να έχουν την ίδια ελαφρόπετρα μέχρι και σήμερα που μιλάμε .

Χωρίς να έχει βγεί ποτέ η ελαφρόπετρα για πλύσημο και χωρίς κανένα προφίλτρο .... μόνο με ενα ξέπλυμα όπως είναι μεσα στο φίλτρο όταν μπουκώνει πολύ .

Link to comment
Share on other sites

Εγώ το μόνο που ειπα είναι κανει και έλεγχο αν ειναι τοσο κακο η το θεωρει λάθος αυτο που λέω ας μην κανει ποτέ!

Και ότι τρίβεται είναι γεγονός όπως κ πως την έχει τοποθετήσει ο καθένας με τον τρόπο του μεσα στο φίλτρο δεν το ξέρεις!

Link to comment
Share on other sites

Σταμάτη τα bioballs τι ακριβώς προσφέρουν εγώ νόμιζα πως είναι βιολογικό υλικό και μάλιστα σχετικά καλό έκανα λάθος ?

Link to comment
Share on other sites

Είναι υλικό που δεν έχει πόρους αρα δεν ενδείκνυται να αποικίσουν μεγάλοι αριθμοί απο βακτήρια .

Η χρήση τους είναι για να αφαιρούν την αμμωνία μέσω της εξαέρωσης- εξάτμησης με τη μέθοδο της κατακρημνίσεως του νερού , γιαυτο και τις χρησιμοποιούμε σε trickling φίλτρα ...... και μόνο .

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω τι είναι τα trickling φίλτρα , αλλά από ότι κατάλαβα μου λεσ να μην βάλω bioballs στο 2217 , να βάλω μόνο ελαφρόπετρα και τα σφουγγάρια του ?
ΥΓ. Το ενυδρείο τρέχει κανονικά με τα φίλτρα του κτλ απλά αφού το έχω λέω να το εκμεταλλευτώ και να αφαιρέσω ένα 2213 !

Link to comment
Share on other sites

Κυριε Σταματη αυτη εδω η ελαφροπετρα κανει?


Link to comment
Share on other sites

Εγώ πήρα την πιο ψιλή που έχει πράσινα γράμματα ! Την μούλιασα σε νερό που το άλλαζα κάθε 3-4 ώρες την επομένη την άφησα για 1 ώρα κάτω από τρεχούμενο νερό και την έβαλα μετά σε κάλτσες και μέσα στο φίλτρο !
Παρακαλώ αν έκανα κάτι λάθος ας με διορθώσει κάποιος που να γνωρίζει !

Link to comment
Share on other sites

Η καταλληλοτερη ειναι η διαμετρου 6-12mm (σαν του ματριξ).

Δεν χρειαζοταν τοση σπαταλη νερου.

Ξεδιαλεγμα μονο τα ασπρα πετραδακια, μουλιασμα και ξεπλυμα να βγαινεθ διαυγες το νερο.

Σε καλτσα δεν ειναι κι οτι καλυτερο. Αν εχει καλαθακια το φιλτρο, γεμιζες απλα το καλαθακι.

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχει καλαθάκια για αυτό τα έβαλα σε κάλτσες ! Το μέγεθος είναι αυτό που λες πάντως!
Όταν λέω κάλτσες εννοώ τύπου καλσόν !

Link to comment
Share on other sites

αυτο το μεγεθος ελαφροπετρας ειναι το ιδανικο http://www.praktiker.gr/p/elafropetra-6-12mm-12lt-7290

Link to comment
Share on other sites

Εαν ειναι μεγαλυτερο το μεγεθος του σαν αυτο

υπαρχει προβλημα?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...