Jump to content

Dry Start Method Project


rastafarian

Recommended Posts

Καλημερα σε ολους!

Επειδη ειμαι ανησυχο πνευμα και δεν μπορω να κατσω στα αυγα μου λεω να δοκιμασω την Dry start method

Αυτο που εχω σκεφτει να κανω,ειναι ενα 20 λιτρο ενυδρειο σε στιλ Iwagumi.Το ενυδρειο μαλλον θα ειναι diy και για εξοπλησμο εχω σκεφτει για φιλτρο ενα κρεμαστο οπου δεν θα πιανει χωρο μεσα στο ενυδρειο,ενα φωτιστικο γραφειου με μια λαμπα οικονομιας 20w και 6500Κ και εναν θερμοαστατη 25W.Πετρες θα μπουν ξυλοπετρες που εχω και απο φυτα glossostigma μαλλον και ισως και καποιο ακομη φυτο σε stem που δεν εχω σκεφτει ακομα.Για co2 θα ριχνω excel για να δω αν οντως μπορει να παει αυτη η μεθοδος μονο με excel.Ακομη ψαχνω τι υποστρωμα να βαλω,γιατι το aquascape δεν θα ειναι ολο στην ιδια ευθεια αλλα θα γινει κατι σαν πλαγια και γι αυτον τον λογο σκεφτομαι μηπως χρησιμοποιησω καποιο που να δουλευει μονο του οπως πχ το seachem,αυτο θελω να το συζητησουμε λιγο. Ας ξεκινησουμε την κουβεντα μας πρωτα απο αυτο και μετα θα βγουν και αλλα θεματακια.Ελπιζω να σας δειξω και φωτογραφιες απο το ενυδρειο που εχω στο μυαλο μου,το οποιο ειναι απο εναν φιλο και πιστευω οτι θα μου παραχωρησει τις φωτογραφιες του για να δειτε τι περιπου θελω να κανω.

Link to comment
Share on other sites

Αν το ενυδρείο σου είναι μικρό θα προτιμούσα να βάλεις κουβα όλο και κάποιος θα μπορέσει να σου δώσει 3-4 κλαδακια. Σου λέω κουβα για να δοκιμάσεις επί την ευκαιρία και αυτό.

Link to comment
Share on other sites

Δεν ειναι ασχημη η ιδεα σου Χρηστο,η cuba πιστευεις θα παει καλα με excel οταν γεμισει με το καλο το ενυδρειο με νερο?

Edit: Τωρα που ξαναειδα το θεμα με την cuba πανω στη πετρα,προσεξα οτι η πετρα ειναι λαβας...εγω θα βαλω ξυλοπετρες..θα πιασει?

Έγινε επεξεργασία - rastafarian
Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω δεν το δοκίμασα ποτέ αλλά νομίζω πως έστω και μια μικρή πέτρα λαβα μπορείς από κάπου να βρεις ώστε σε μια γωνία να το δοκιμάσεις.

Το εξέλ το δοκίμασα με την κουβα αλλά καμιά σχέση με το φυσικό CO2, προσωπική δεν έμεινα ευχαριστημένος από την ανάπτυξη της κουβας με το εξελ.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα δάσκαλε rastafarian... Με έβαλες και μένα στην πρίζα και σκέφτομαι να το ξανακάνω και εγώ.. Πρέπει να μου λύσεις όμως πρώτα κάποιες απορίες!''ενα φωτιστικο γραφειου με μια λαμπα οικονομιας 20w και 6500Κ'' (βάλε μου αν μπορείς μερικά link για να καταλάβω ακριβώς) Επίσης τις ξυλόπετρες απο που τις πήρες?Εφαγα τον τόπο πρόσφατα και δεν κατάφερα να βρώ!Επίσης μια ακόμη απορία:απο μπουκάλα co2 μπορώ να βάλω Τ και να δώσω παροχή σε 2 ενυδρεία ή υπάρχει κανένα πρόβλημα?(εκτός απο το ότι θα τελειώνει γρηγορότερα :P )

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω δεν το δοκίμασα ποτέ αλλά νομίζω πως έστω και μια μικρή πέτρα λαβα μπορείς από κάπου να βρεις ώστε σε μια γωνία να το δοκιμάσεις.

Το εξέλ το δοκίμασα με την κουβα αλλά καμιά σχέση με το φυσικό CO2, προσωπική δεν έμεινα ευχαριστημένος από την ανάπτυξη της κουβας με το εξελ.

Χρηστο θα δοκιμασω excel στο ενυδρειο,γι αυτο ψαχνω καποιο γρασιδι που να μπορει να τα καταφερει με excel.Δεν θελω να βαλω diy αλλα ουτε και μπουκαλα για οικονομικους λιγους.

Καλημέρα δάσκαλε rastafarian... Με έβαλες και μένα στην πρίζα και σκέφτομαι να το ξανακάνω και εγώ.. Πρέπει να μου λύσεις όμως πρώτα κάποιες απορίες!''ενα φωτιστικο γραφειου με μια λαμπα οικονομιας 20w και 6500Κ'' (βάλε μου αν μπορείς μερικά link για να καταλάβω ακριβώς) Επίσης τις ξυλόπετρες απο που τις πήρες?Εφαγα τον τόπο πρόσφατα και δεν κατάφερα να βρώ!Επίσης μια ακόμη απορία:απο μπουκάλα co2 μπορώ να βάλω Τ και να δώσω παροχή σε 2 ενυδρεία ή υπάρχει κανένα πρόβλημα?(εκτός απο το ότι θα τελειώνει γρηγορότερα :P )

Λινκ για τι ακριβως θες?Για λαμπα?Η λαμπα ειναι απλη,η κλασικη βιδωτη οικονομιας αλλα με 6500Κ.

Τις ξυλοπετρες μου τις εδωσε φιλος αλλα απ οτι μου ειπαν πουλουσε ενα μαγαζι εδω στο Μενιδι,δεν ξερω αν πουλαει ακομη.

Αυτο με το διοξειδιο που ρωτας δεν ξερω να σου απαντησω μιας που ποτε δεν ειχα μπουκαλα.

Link to comment
Share on other sites

Ras αμα θέλεις hc εχω να σου δώσω.. Με εξελ θς τα πάει αρκετά καλά οταν το γεμίσεις, αλλα ξεχνάς γαρίδες..

Link to comment
Share on other sites

Ras αμα θέλεις hc εχω να σου δώσω.. Με εξελ θς τα πάει αρκετά καλά οταν το γεμίσεις, αλλα ξεχνάς γαρίδες..

Στανταρ αυτο?Δεν εχω δοκιμασει ποτε excel γι αυτο ρωταω..

Link to comment
Share on other sites

αν δεν βάζεις πολύ δεν θα έχουν προβλημα, αλλα σε 20 λίτρα θα πρέπει να ρίχνεις με το σταγονόμετρο..

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή για λάμπα μιλάμε για τέτοια : http://fotise.gr/product_info.php?cPath=1_9_249&products_id=849&osCsid=p5miv0bdscvkqod290ta4jjk14

και φωτιστικό : http://www.ergo-tel.gr/product_info.php?products_id=6951

Σωστά?Το μαγαζί με τις πέτρες μήπως μπορείς να μου πεις διεύθυνση?

Link to comment
Share on other sites

αν δεν βάζεις πολύ δεν θα έχουν προβλημα, αλλα σε 20 λίτρα θα πρέπει να ρίχνεις με το σταγονόμετρο..

Τωρα μου εκανες την καρδια περιβολι φιλος..για γαριδαδικο ελεγα να το κανω..Ισως τελικα βαλω μονομαχο,θα δουμε.

Δηλαδή για λάμπα μιλάμε για τέτοια : http://fotise.gr/pro...kqod290ta4jjk14

και φωτιστικό : http://www.ergo-tel....roducts_id=6951

Σωστά?Το μαγαζί με τις πέτρες μήπως μπορείς να μου πεις διεύθυνση?

Ακριβως αυτα εννοω,και λαμπα και φωτιστικο

Για τις πετρες,στειλε ενα πμ στον SOTIRI,αυτος ξερει διευθυνση.

Για υποστρωμα εχετε να προτεινετε κατι?

Link to comment
Share on other sites

Για υπόστρωμα βαλε φυτοχωμα χωρίς περλιτη και πρόσθετα και απο πάνω λιγο ψιλό χαλίκι περίπου 1-2cm

Link to comment
Share on other sites

Για υπόστρωμα βαλε φυτοχωμα χωρίς περλιτη και πρόσθετα και απο πάνω λιγο ψιλό χαλίκι περίπου 1-2cm

Για γινε λιγο πιο συγκεκριμενος,πως το ζηταμε αυτο?Το βρισκουμε σε μαγαζια με φυτα?

Επεισης οπως ειπα πιο πανω το aquascape δεν θα ειναι στην ιδια ευθεια αλλα θα ειναι σαν πλαγια,συντομα θα βαλω και φωτο να δειτε παραδειγμα,οπωτε σε καποια σημεια θα εχει περισσοτερο χαλικακι,θα γινει δουλεια με υποστρωμα η ειναι καλητερα να βαλω καποιο που δουλευει μονο του χωρις χαλικι απο πανω?

Link to comment
Share on other sites

Στα φυτώρια έχει διάφορα χώματα, βρες κάποιο που να μην είναι για λουλούδια γιατί θα έχει αμμωνιακα λίπασματα μέσακαι αν βρεις ενα χωρίς περλιτη-τα λευκά μπιλακια που έχει μέσα το χώμα.. Εάν κάνεις μεγαλες κλίσεις παρρ κατι που δουλεύει μόνο του ώστε να μην έχεις κίνδυνο να γεμίσει το ενυδρειο χώμα απο κάποια μετακίνηση αν δεν τοτε φυτοχωμα, απλο -φθηνό-αποτελεσματικο..

Link to comment
Share on other sites

Κώστα με το εξεχ θα τα καταφέρεις απλά μην περιμένεις θαύματα, πολύ που έχουν εξελ βλέπουν ότι πάει καλά η κουβα μόνο αν το συγκρίνεις με το CO2 τότε βλέπεις ότι το εξέλ κοντά στο CO2 είναι φτωχό.

Τώρα για της ξυλοπετρες το ξανασκέφτηκα και μάλλον θα μπορέσουν να γαντζωθούν δεν ξέρω όμως κατά πόσο.

Κοίτα την φωτογραφία παρακάτω η κουβα έχει γαντζωθεί για τα καλά και σε ένα πέτρωμα που έχω στο ενυδρείο υποψιάζομαι πως το κανει αυτό με τα τριχίδια που έχει στις κυρίως ρίζες της. Δεν το επιδίωξα αυτό εγώ απλά προέκυψε. Είχα κλαδέψει την κουβα και κάποια κομμάτια με το ρεύμα προσκόλλησαν στο βράχο και με τον καιρό γαντζώθηκαν. Όταν πήγα να τα αφαιρέσω διαπίστωσα ότι είναι κολλημένα (δεν μιλώ για τα κομμάτια που είναι μπερδεμένα με την μοος).

hemianthuscallitrichoidesrock1.jpg

hemianthuscallitrichoidesrock2.jpg

Όσο για την λάβα την έχει σχεδόν σκεπάσει μόνο λίγο φαίνεται πλέον α στην λαβα έχει γαντζωθεί και η ελεοχάρις

plant.jpg

Link to comment
Share on other sites

Στα φυτώρια έχει διάφορα χώματα, βρες κάποιο που να μην είναι για λουλούδια γιατί θα έχει αμμωνιακα λίπασματα μέσακαι αν βρεις ενα χωρίς περλιτη-τα λευκά μπιλακια που έχει μέσα το χώμα.. Εάν κάνεις μεγαλες κλίσεις παρρ κατι που δουλεύει μόνο του ώστε να μην έχεις κίνδυνο να γεμίσει το ενυδρειο χώμα απο κάποια μετακίνηση αν δεν τοτε φυτοχωμα, απλο -φθηνό-αποτελεσματικο..

Μετακινηση δεν προκειτε να γινει γιατι δεν θα υπαρχουν πολλα ειδη φυτων μεσα στο ενυδρειο,θα ειναι 1-2 φυτα,ενα γρασιδι και ενα stem φυτο μαλλον.

Αν βαλω φυτοχωμα δεν θα εχω αλλο προβλημα ετσι?Εννοω με τις ριζες των φυτων επειδη σε καποια σημεια θα εχει πιο πολυ χαλικακι.

Θα βαλω και φωτογραφια να δειτε τι ακριβως θελω να κανω.

Πως θα το ζητησω το φυλοχωμα που δεν ειναι για λουλουδια?Ξερεις καμια μαρκα?

Κώστα με το εξεχ θα τα καταφέρεις απλά μην περιμένεις θαύματα, πολύ που έχουν εξελ βλέπουν ότι πάει καλά η κουβα μόνο αν το συγκρίνεις με το CO2 τότε βλέπεις ότι το εξέλ κοντά στο CO2 είναι φτωχό.

Τώρα για της ξυλοπετρες το ξανασκέφτηκα και μάλλον θα μπορέσουν να γαντζωθούν δεν ξέρω όμως κατά πόσο.

Κοίτα την φωτογραφία παρακάτω η κουβα έχει γαντζωθεί για τα καλά και σε ένα πέτρωμα που έχω στο ενυδρείο υποψιάζομαι πως το κανει αυτό με τα τριχίδια που έχει στις κυρίως ρίζες της. Δεν το επιδίωξα αυτό εγώ απλά προέκυψε. Είχα κλαδέψει την κουβα και κάποια κομμάτια με το ρεύμα προσκόλλησαν στο βράχο και με τον καιρό γαντζώθηκαν. Όταν πήγα να τα αφαιρέσω διαπίστωσα ότι είναι κολλημένα (δεν μιλώ για τα κομμάτια που είναι μπερδεμένα με την μοος).

hemianthuscallitrichoidesrock1.jpg

hemianthuscallitrichoidesrock2.jpg

Όσο για την λάβα την έχει σχεδόν σκεπάσει μόνο λίγο φαίνεται πλέον α στην λαβα έχει γαντζωθεί και η ελεοχάρις

plant.jpg

Χρηστο δυστοιχος λεφτα για συστηματα co2 δεν υπαρχουν και για diy πρεπει να κανω παλι την πατεντα για διαχυση και δεν θελω γιατι το ενυδρειο ειναι μικρο,γι αυτο λεω εξελ.

Τωρα,την cuba θα πρεπει να την δεσω πανω στην πετρα η απλα να την αφησω πανω και θα πιασει μονη της?Μην ξεχναμε οτι το ενυδρειο θα παραμεινει χωρις νερο για 2 μηνες οπωτε δεν υπαρχει θεμα μην τη παρασυρει η ροη του φιλτρου.

Link to comment
Share on other sites

Κώστα πειράματα κάνουμε οπότε εγώ προσωπικά ένα μέρος θα το έδενα και ένα άλλο θα το άφηνα απλά πάνω και θα έβλεπα τα αποτελέσματα, η θεωρία καλή αλλά τελικά η πράξει είναι αυτή που μας κάνει ποιο έξυπνους.

Σο τέλος θα μας πεις ότι η κουβα πάνω στην τάδε πέτρα δεν έπιασε, ή έπιασε αλλά όχι καλά, ή έπιασε τέλια, κοκ.

Από την στιγμή που το φυτό θα μεγαλώσει εκτός νερού τότε η μόνη του πυγή για θρεπτικά συστατικά θα είναι ο βυθός για αυτό εγώ θα πήγαινα σε DIY βυθό. Αν θες δοκίμασε του Ρικαρτου :)

Link to comment
Share on other sites

Ναι για 2 μηνες η καλλιεργεια θα ειναι εκτος νερου αφου το ενυδρειο θα ειναι αδειο και το σκεφτομαι πολυ σοβαρα να παω σε diyβυθο,αυτο που με απασχολει λιγο ειναι οι κλισεις του βυθου.

Για την cuba στη πετρα θα δοκιμασω και τις 2 λυσεις και βλεπουμε.

Link to comment
Share on other sites

Τη σε απασχολεί στις κλείσεις δεν κατάλαβα.

Link to comment
Share on other sites

Με απασχολει οτι το aquascape θα ειναι πλαγια,φαντασου μια πλαγια βουνου.Για να γινει η πλαγια σε καποια σημεια πρεπει να βαλω περισσοτερο χαλικι για να την δημιουργησω.Σ αυτα τα σημεια θα δουλεψει το υποστρωμα,λογο του παχους του χαλικιου εννοω.Αν εβαζα να υποστρωμα που δουλευει μονο του,τυπου seachem,δεν θα ειχα αυτα τα ερωτηματα γιατι θα εμπαινε μονο του χωρις χαλικακι.

Link to comment
Share on other sites

Δώσε τότε την ίδια κλείσει και στο DIY υπόστρωμα και από πάνω μετά βάζεις απλά το χαλικάκι.

Βασικά οι κλήσεις είναι μόνο για ενυδρεία μπιμπελά, αν έχουμε μέσα ψάρια αργά η γρήγορα όλα γίνονται επίπεδα. Μπορείς όμως να δημιουργήσεις επίπεδα με πολλούς τρόπους. Όταν τα φυτά μεγαλώσουν δεν θα φαίνονται τα επίπεδα.

Link to comment
Share on other sites

Χρηστο θα δεις τι φωτογραφιες και θα καταλαβεις ακριβως τι θελω να κανω.Αν κανω κλησεις και με το υποστρωμα δεν θα υπαρχει κανενα προβλημα?

Το ενυδρειο θα γινει γαριδαδικο η με μονομαχο μεσα,οπωτε δεν θα χαλασει τιποτα.

Link to comment
Share on other sites

Κωστη, τωρα σε 20λιτρα τη κλησεις θα μπορεσεις να κανεις και κατα ποσο θα κρατησουν στο μελλον το βλεπω καπως δυσκολο.

Θα συμφωνισω και με τον Χρηστο περι διοξειδιου, υπαρχει αλλωστε και η DIY λυση οπως και το optimat της tetra με 15 ευρω, αν και δεν εχω προσωπικη εμπειρια του συγκεκριμενου συστηματος.

Οπως και να εχει περιμενουμε φωτο για να εχουμε μια καλυτερη γενικη εικονα.

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα σε ολους :)

Παρακατω σας βαζω τις φωτογραφιες απο το ενυδρειο που περιπου θελω να στησω για να παρετε μια ιδεα.

DSC_0334.jpg

DSC_0339.jpg

DSC_0344.jpg

2266_Mini_M_015c.jpg

9515_mini_mc.jpg

Το ενυδρειο και οι φωτογραφιες ανηκουν στον φιλο μου Kiran Ravindra ο οποιος μου εδωσε την αδεια του για να τις χρησιμοποιησω και ειναι απο την παρουσιαση του ενυδρειου του.

Τωρα που ειδατε τις φωτογραφιες φανταζομαι καταλαβατε τι εννοω και ποιες ειναι οι ανησυχιες μου.Το στησιμο θα γινει καπως ετσι αλλα χωρις την αριστερη πετρα,μονο με την πλαγια.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...