Jump to content

Βιοτοπικο Ταγκανικα Ή Μαλαουι 270 Λιτρα


isildur_13

Recommended Posts

Εδω και καιρο εχω ψηθει να αλλαξω το ενυδρειο μου.. αλλα απο ιδεες λιγες... ισως γιατι δεν εχω το χρονο πλεον να κατσω στο φορουμ και να ψαξω...! Παει εναμιση χρονος πλεον με τα demasoni... και νιωθω οτι θελω να δω το ενυδρειο λιγακι να ζωντανευει...! Βιοτοπικο λοιπον... ωστε να εχω τη χαρα να δω και τις σχεσεις μεταξυ των ειδων και τη συμβιωση...! Οσο περισσοτερα ειδη τοσο το καλυτερο λοιπον... ειτε απο ταγκανικα... ειτε απο μαλαουι...! Το ενυδρειο ειναι 270 λιτρα... 90*50*60....ευχαριστω εκ των προτερων...

Link to comment
Share on other sites

Απο τανγανίκα μεριά έχεις επιλογές! Απο μαλάουι δεν έχεις.

Εγώ στα λίτρα σου προτείνω:

κάλβους, l.ocelatus Και κάποιο είδος cyprichromis.

Link to comment
Share on other sites

Καλυτερα κιολας για να αλλαξω και λιμνη....! Αυτο που με ενδιαφερει ειναι τα πολλα ειδη...και φυσικα το setup...τωρα για τα demasoni εχω υπερβολικα πολλες πετρες... και το εχω βαρεθει καπως σαν εικονα! Παραλληλα εχω και ψηλο ενυδρειο... και πρεπει να βρω ενα τροπο να το "γεμισω" καπως στο ματι μεχρι και στα ψηλοτερα επιπεδα!

Link to comment
Share on other sites

Που χάθηκες ρε συ;;;Όλα καλά;;

Κοίτα αποκλειστικά για Tanganyika...για malawi ήσουν από πριν στο όριο με τα διαόλια,αν κάνεις κάτι άλλο θα είναι πάλι species....

Link to comment
Share on other sites

Ταγκανικαααα λοιπον,περιμενα Βαγγελακη να απαντησεις... γιατι σου χρωσταω και κατι...;) Δουλεια φουλ,αντιθετα στους καιρους και λιγη ενασχοληση με το αθλημα! Τωρα ομως το πηρα αποφαση και θα το αλλαξω! Ταγκανικα!!

Link to comment
Share on other sites

Ναι ειναι ενδιαφερον Παναγιωτη... απλα δεν ξερω ακομα γιατι θελει μελετη...! Δεν ξερω τι σετ απ να κανω,σε τι περιοχες του ενυδρειο κινουνται τα συγκεκριμενα ψαρια!! Μαρεσαν τα ψαρια ομως!!!

Link to comment
Share on other sites

Μπράβο ρε φίλε..καλό αυτό!!!

Έχεις εσύ στο μυαλό σου κανένα είδος που να σου αρέσει;;

Link to comment
Share on other sites

Σου πρ΄τεινα τον συνδιασμό αυτό γιατί, έχεις και κοχυλόψαρα(απο τα ομορφότερα του είδους), και πετρόψαρα ειδικά αν πάρεις μαύρους κάλβους, και επιφάνειας.

Link to comment
Share on other sites

Μήπως είναι λίγο μικρό το ενυδρείο αυτό για να φιλοξενήσει cyprichromis ; http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=30086

:)

Link to comment
Share on other sites

συμφωνω οτι τα cyprichromis καλυτερα να μην μπουν σε τετοιο ενυδρειο... αλλα οι αλλες 2 προτασεις μαρεσαν αρκετα! αν θες 3 ειδη(οριακα) θα πρεπει να βαλεις 2 ζευγαρια πετροψαρα και ενα χαρεμι κοχυλοψαρα! ευτυχως εχεις αρκετο πλατος και θα μπορεις να παιξεις με το στήσιμο!

δεν ξερω αν εχεις δει τα

Ertemodus Cyanostictus!! πολυ ιδιαιτερα ψαρια και αρκετα σπανια!!! μπορεις να βαλεις μια ομαδουλα ή ζευγαρι και καποιο ζευγαρι julidochromis!

Έγινε επεξεργασία - adlib
Link to comment
Share on other sites

Aν και το μήκος για τα cyprichromis είναι λίγο μικρό, ίσως να μπορούσε να δοκιμασει με paracyprichromis τα οποία θέλουν και λιγότερα λίτρα και είναι και πιο μικρά.

Πάντως αν είναι να μην βάλει επειφάνειας, καλύτερα να το αφήσει με 2 είδη γιατί 2 πετρόψαρα στο ίδιο ενυδρείο και όταν μιλάμε για ενυδρείο κάτω των 400 λίτρων τότε μιλάμε για σφαγή.

Link to comment
Share on other sites

ενας ενδιαφερον συνδυασμός θα ηταν και

neolamprologus tretocephalus με Neolamprologus leleupi

neolamprologus calvus με Neolamprologus leleupi

Link to comment
Share on other sites

Σφαγες δεν θελώ... καποιοι το ξερετε καλα δεν εχω κανει υπερβολες ποτε... και γιαυτο ζηταω παντα πολλες γνωμες! Αυτο που θελω να πετυχω ειναι...

1)Οσο το δυνατον περισσοτερα ειδη, σε ολο τον ογκο του ενυδρειου

2)Λιγο πιο "αραιο" set-up με τα νταμαρια μου γιατι με 120 κιλα πετρα που ηθελαν τα demasoni ο καθαρισμος του ενυδρειου ειναι κολαση!!

Μου αρεσαν πολυ.... τα Neolamprologus.. Μαρεσουν παντα τα Julies... και φυσικα οι καλβοι...! Αλλα ξερω οτι πρεπει να βρω κατι σε συνδυασμο....

Link to comment
Share on other sites

Τα leleoupi δεν θα τα πρώτηνα να μπουν μαζί με κοχύλοψάρα! Και είμαι και επιφυλακτικός και με τους καλβους επειδή και αυτή είναι πολύ καλη θύρευτες στην φύση το μόνο καλό με τους καλβους είναι ότι αργούν να μεγαλώσουν!

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά επίσης να συμπληρώσω ότι τα tretocephalus αν και τρομερά ψάρια είναι πολύ παράξενα και δεν θα τα πρότεινα σε ένα ενυδρείο τόσων λίτρων με τέτοιο μήκος και ειδικά σε κοινωνικό τανγκανίκας. Καλύτερα αν είχες ενυδρείο 300λιτρο με μηκος πανω απο 120 να το επιχειρούσες με ένα ζεύγος ΚΑΙ ΜΟΝΟ.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα φιλε μου!!Να σου πω την ταπεινη μου εμπειρια!!!!Εγω εχω στο μαγαζι μου ενα 100λιτρο ενυδρειο(ιδιοκατασκευη ενος θειου)και εχω τολμηση(αν και δεν με παιρνανε τα λιτρα) calvus και duboisi!!!(μιλαμε για 2 καλβους και 2 τροφεους και τωρα ψαχνω αλλα 2 ρεντ μοριλο)Tα εχω βαλει μεσα οταν ητανε μωρακια στο ιδιο μεγεθος και ετσι μεχρι σημερα που ειναι περιπου 5-6 c.m δεν εχω δει καθολου τσαμπουκαδες αλλα αντιθετος υπαρχει πολυ ζωντανια!!!!Τα τροφεους δεν σταματανε να πηγαινωερχονται βασικα σε ολο το ενυδρειο αλλα πιο πολυ στα "ψηλα" σε αντιθεση με τους καλβους που κινουνται στα χαμηλοτερα επιπεδα του ενυδρειου χωρις να ενοχλουνται απο την κινητικοτητα των τροφεους!!!!!!!Τωρα τα συμπερασματα δικα σου!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα φιλε μου!!Να σου πω την ταπεινη μου εμπειρια!!!!Εγω εχω στο μαγαζι μου ενα 100λιτρο ενυδρειο(ιδιοκατασκευη ενος θειου)και εχω τολμηση(αν και δεν με παιρνανε τα λιτρα) calvus και duboisi!!!(μιλαμε για 2 καλβους και 2 τροφεους και τωρα ψαχνω αλλα 2 ρεντ μοριλο)Tα εχω βαλει μεσα οταν ητανε μωρακια στο ιδιο μεγεθος και ετσι μεχρι σημερα που ειναι περιπου 5-6 c.m δεν εχω δει καθολου τσαμπουκαδες αλλα αντιθετος υπαρχει πολυ ζωντανια!!!!Τα τροφεους δεν σταματανε να πηγαινωερχονται βασικα σε ολο το ενυδρειο αλλα πιο πολυ στα "ψηλα" σε αντιθεση με τους καλβους που κινουνται στα χαμηλοτερα επιπεδα του ενυδρειου χωρις να ενοχλουνται απο την κινητικοτητα των τροφεους!!!!!!!Τωρα τα συμπερασματα δικα σου!

Καλό θα είναι να μην αναφέρονται τετοια παραδείγματα σε χομπίστες που δεν έχουν κατασταλάξει και ψάχνονται! Και φυσικά αυτό που έκανες δεν ήταν το σωστό και δεν μπορώ να καταλάβω για ποιό λόγο το προτεινεις και σε άλλους! Το ότι δεν υπάρχει τσακωμός δεν σημαίνει ότι δεν υπάρχει θέμα! Τα τροφέους είναι σε ακατάλληλο ενυδρείο, σε ακατάλληλο αριθμό ατόμων και με ακατάλληλους συγκατοίκους! Το ίδιο και οι κάλβοι!

Το τι συμπέρασμα μπορεί να βγάλει απο τα λεγόμενα σου ανάλογα στο τι εμπειρία έχει ο καθενας!

Link to comment
Share on other sites

Παναγιώτη εγώ διαβάζοντας το δεν είδα κάπου να το προτείνει(τουλαχ άμεσα)..απλά αναφέρει την εμπειρία του!!

Σίγουρα και εγώ διαφωνώ με την ψαροσύνθεση του αλλά δεν νομίζω να είναι σωστό να απαγορεύουμε και την 'καταγραφή' εμπειριών...και σίγουρα ο isildur,στην προκειμένη,έχει την εμπειρία για να μπορεί να ξεχωρίσει τι πρέπει και τι δεν πρέπει...

Όσο για τον συνχομπίστα boner μπορεί στο ενυδρείο του να μην δει ποτέ μεγάλους τσαμπουκάδες και σκοτωμούς,απλά δεν θα δει και την απόλυτα φυσιολογική συμπεριφορά των ψαριών αυτών..Δεν σημαίνει πάντα οτι όταν δεν 'τηρούμε' τους κανόνες περι ατόμων ανα είδος οτι θα υπάρξουν και θάνατοι...

Τέλος μιλάμε για ψάρια που είναι 5-6εκ..ακόμα δεν έχει δει τίποτα...

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα!!Τα πραγματα ειναι οπως τα λεει ο φιλος vag!!!!Ουτε προτεινα κατι ουτε ειπα οτι ειναι σωστο αυτο που εκανα!Απλα ειπα την εμπειρια μου σε ψαρακια τανγκανικας!!!Καθε χομπιστας ειναι υπευθηνος για αυτα που κανει και που λεει(νομιζω)Μου αρεσαν τα ψαρακια(κινητικοτητα) και ο τροπος που συμπεριφερονται μεσα στο ενυδρειο και γι`αυτο τα αφησα οπως ηταν γιατι αυτο ηθελα να βλεπω μεσα στο γραφειο μου οταν θα καθομουν και οχι ενα αδειο ενυδρειο με ψαρια που "κανουν" για τα λιτρα μου(δεν ξερω αν γινομαι κατανοητος?)!!!Αυτα μπορουμε αυτα κανουμε!!!Δηλαδη για να γραψουμε κατι στο φορουμ και να μην την "ακουσουμε" πρεπει να εχουμε ενυδρεια απο 800 λιτρα και πανω???????Ετσι,χαιρω πολυ!!!!!!!!!!!!!!Καλο σ.κ!!!!!

Link to comment
Share on other sites

αυτο ηθελα να βλεπω μεσα στο γραφειο μου οταν θα καθομουν και οχι ενα αδειο ενυδρειο με ψαρια που "κανουν" για τα λιτρα μου(δεν ξερω αν γινομαι κατανοητος?)!!!Αυτα μπορουμε αυτα κανουμε!!!Δηλαδη για να γραψουμε κατι στο φορουμ και να μην την "ακουσουμε" πρεπει να εχουμε ενυδρεια απο 800 λιτρα και πανω???????Ετσι,χαιρω πολυ!!!!!!!!!!!!!!Καλο σ.κ!!!!!

Συμφωνώ πως δύσκολες οι εποχές για μεγάλα ενυδρεία, αλλά το θεμα είναι ότι δεν μπορείς να ταλαιπωρείς τα ψάρια επειδή θέλεις να τα βλέπεις(παλιά είχα severum σε 100 λίτρα και ξέρω). Και τα ψάρια έχουν ψυχή και ανάγκες, και στην προκειμένη τα τροφέους θεωρητικά αλλά και πρακτικά δεν κάνουν για αυτό το ενυδρείο. Βέβαια, ο σκοπός μου δεν είναι να σε κατακρίνω. Φιλικά πάντα!

Τώρα το τι θα κάνει ο καθένας είναι δική του επιλογή. Το θέμα είναι ναδιαλέγουμε ψάρια που μας αρέσουν,αλλά με το κριτήριο της διαβίωσης στο σωστό ενυδρείο. Πιστεύω πως κίνηση θα μπορούσες να δεις και με άλλα ψάρια. Δεν είναι απαραίτητο πως με τέτοια ψάρια μόνο βλέπεις κίνηση. Καλή συνέχεια.

Τελικά φίλε isildur αποφάσισες σε κάποιο συνδιασμό?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...