Jump to content

Πρώτο Ενυδρείο


johnakos

Recommended Posts

Καλησπέρα μου έδωσαν ενα ενυδρείο 60*30*30(δέν ξέρω να υπολογίζω τα λίτρα) και είχα σε μια γυάλα 1,5 χρόνο ενα χρυσόψαρο και θα ήθελα να προσθέσω και αλλα ψάρια θα το εκτιμουσα αν μου λέγατε κάποια είδη άλλων ψαριών που μπορούν να συμβιώσουν και λίγα πράματα για το στρώσιμο του ενυδρείου! ευχαριστώ πολύ συγνώμη αν ρωτάω πολλά αλλα στα μαγαζιά μου λένε ολοί διαφορετικά πράματα!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα φίλε μου και καλώς ήρθες στο φόρουμ :welcome:

Ας τα πάρουμε τα πράγματα ένα-ένα από την αρχή:

1) Εδώ είναι η κατηγορία καλωσορίσματος οπότε θα πρέπει να ανοίξεις ένα νέο θέμα:

- γενικά για στρώσιμο και για γενικές πληροφορίες στην κατηγορία "Γενικά Περί Γλυκού Νερού"

- για τα χρυσόψαρα στην κατηγορία "Ψάρια Κρύου Νερού"

2) Αφιέρωσε 1-2 ώρες από τον ελεύθερο χρόνο σου και ξεφύλλισε όλα τα άρθρα εδώ http://www.aquazone....showtopic=79915

3) Διάβασε αυτό το θέμα για πληροφορίες σχετικά με τα χρυσόψαρα http://www.aquazone....showtopic=77238

Σχετικά με τον υπολογισμό των λίτρων όταν ξέρεις τις διαστάσεις είναι το ενυδρείο σου:

- Μήκος x Πλάτος x Ύψος / 1000 (για τα μικτά σου λίτρα, αρκεί στο Ύψος να υπολογίσεις μέχρι τη στάθμη του νερού και όχι το ύψος όλης της κατασκευής του ενυδρείου σου)

- Μήκος x Πλάτος x Ύψος / 1000 x 0,80 (για τα καθαρά σου λίτρα, κατά προσέγγιση χωρίς να είναι κανόνας ότι το 20% που σου είπα εγώ καλύπτεται από το βυθό, τα διακοσμητικά, τις πέτρες, κλπ)

στην περίπτωσή σου έχεις 54 περίπου μικτά λίτρα

Αυτάααα για την ώρα!! Καλό διάβασμα, καλή υπομονή και καλή παραμονή στο χόμπι :bigemo_harabe_net-64: (κι ό,τι χρειαστείς ρωτάς άφοβα!)

Link to comment
Share on other sites

Καλώς ήρθες φίλε!! Καλή παραμονή & καλό διάβασμα! Σε ότι έχει να κάνει με τις ερωτήσεις, ο Πάνος σε καθοδήγησε! Καλή συνέχεια και ότι θες ρωτάς.

Link to comment
Share on other sites

καλως ηρθες φιλαρακι διαβασμα , υπομονη και ολα θα γινουν!

Link to comment
Share on other sites

Καλώς όρισες στο aquazone και καλή διαμονή!

Link to comment
Share on other sites

καλως ηρθες !!!

Link to comment
Share on other sites

Καλώς ήρθες στο μεγαλύτερο φόρουμ που έχει να κάνει με το ενυδρείο και στο ποιο όμορφο χόμπι ευχομαι καλη διαμονή!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και πάλι παιδιά διάβασα τα link που μου στείλατε και συνεχίζω να έχω κάποιες απορίες !!!

α) διάβασα οτι προτού βάλω τα ψάρια μου στο καινούριο ενυδρείο θέλει στρώσιμο 6-7 βδομάδες (και απλά μου φάνικαν πολλές για ενα ανυδρείο 54 λίτρων και είπα να ρωτήσω)

β) με τί άλλο είδος μπορέι να συμβιώσει το χρυσόψαρο ? (μπορεί με καποιο είδος γλύφτη) και μέχρι πόσα ψαρια μπορούν να ζησουν άνετα μεσα στο ενυδρείο ???

συγνώμη αμα κουράζω με τόσες ερωτήσεις που κάνω!!

Link to comment
Share on other sites

Καλως ηρθες και απο μενα.

Επειδη εδω ειναι η ενοτητα ου καλοσορισματος,θα σε παρακαλεσω ν ανοιξεις ενα νεο θεμα στην κατηγορια κρυου νερου,αφου ενδιαφερεσαι για χρυσοψαρα και να ρωτησες οτι αποριες εχεις.

Καλη διαμονη! :)

Έγινε επεξεργασία - rastafarian
Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Create New...