Jump to content

Vallisneria ...


Crowntail8

Recommended Posts

σημερα προσθεσα στο ενυδρειο μου μια vallisneria !! την τοποθετησα στην τρυπα μιας καρυδας χωρις η ριζα του να φτανει στο χαλικι !! πειραζει αυτο ? μου ειπαν οτι θα μεγαλωσει η ριζα και θα πιασει ... εξαλου παει προς τα κατω !! δεν ειναι αεροριζα ....

Link to comment
Share on other sites

και γιατι δεν την φυτευεις να ποιασει ποιο γρηγορα ?

Link to comment
Share on other sites

πειραζει φιλε μου! η vallisneria πρεπει να φυτευεται! οντως μπορει να μεγαλωσουν οι ριζες της(μπορει ξαναλεω) αλλα θα αργησει παρα πολυ... με πολυ μεγαλες πιθανοτητες να μην επιβιωσει! εδω τις φυτευεις και μπορει να μην πιασουν!

αυτο που παρατηρείται μερικες φορες ειναι οντως το φυτο να ειναι λιγο πιο πανω απο την αμμο που ειναι φυτεμενο και μονο οι ριζες του να ειναι μεσα αλλα αυτο εχει γινει μονο του και μετα που εχει ριζώσει καλα! :D

Link to comment
Share on other sites

δεν εχω υποστρωμα ... και εχω πολυ λιγη στρωση χαλικι .... θα πεφτει !! :(

δηλαδη δεν θα αντεξει ετσι ?

Link to comment
Share on other sites

υποστρωμα δεν χρειαζεται... αλλα θελει να εχεις 5 εκ. βυθου τουλαχιστον! σε εκεινο το σημειο που θες να την βαλεις, μαζεψε χαλικι για να στεκεται και φυτεψε την, μεχρι να παρεις και αλλο... αν δεν μπορει να σταθει καν φιλε μου τοτε δεν θα αντεξει...

Link to comment
Share on other sites

πειραζει να το στερεωσω με πετρες θαλλασης καλα ξεπλυμενες ?

δεν βρισκω αλλο τροπο !!

Link to comment
Share on other sites

πειραζει να το στερεωσω με πετρες θαλλασης καλα ξεπλυμενες ?

δεν βρισκω αλλο τροπο !!

Αν δεν μπορέσει να "ριζώσει" είναι πολύ δύσκολη η επιβίωση του φυτού.

Link to comment
Share on other sites

Το θεμα μεταφερθικε στη σωστη κατηγορια!

Φιλε μου,το φυτο πρεπει να το φυτευσεις στο χαλικι σου γιατι κατα πασα πιθανοτητα θα χαλασει!

Link to comment
Share on other sites

το φυτο φυτευτηκε στο χαλικακι ... επειδη παρατηρω τριχοειδη αλγη στην μια απο τις 2 ανουμπια παρολο που ηταν δημιουργημενη πανω στο φυτο πριν εισαχθει στο ενυδρειο μ μπορω να ριξω ταμπλετα με διοξειδιο η ειναι λαθος ?

Link to comment
Share on other sites

Για ποιο λογο να ριξεις ταμπλετα co2?

Η τριχοειδης ειναι παντου στο φυτο η σε 1-2 φυλλα του?

Βαλε φωτογραφια να δουμε.

Link to comment
Share on other sites

σε 1-2 φυλλα μονο ... ετσι την αγορασα !!

Link to comment
Share on other sites

Θελω φωτογραφια να δω!Επεισης να σου πω οτι ποτε δεν αγοραζουμε φυτα με αλγη,ειναι κριμα να την μεταφερουμε στο ενυδρειο μας και να γεμισουν και τα υπολοιπα φυτα μας.Εναλλακτικα μπορεις να την απολυμανεις πριν την βαλεις στο ενυδρειο σου ωστε να μην μεταφερεις την αλγη.

Link to comment
Share on other sites

δεν το γνωριζα οταν την μετεφερα !! αλλιως δεν θα την ειχα βαλει ... δεν ειμαι σπιτι για να προσθεσω φωτο δυστυχως ...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...