Jump to content

Ασωτος Σε Νέο Ενυδρείο!


qbrain

Recommended Posts

Καλημέρα! και καλώς σας βρήκα, είμαι νέος (παλιός που επέστρεψα) στο σπορ, και κάθε συμβουλή είναι δεκτή!

λίγα λόγια για μένα!, παλια (προ δεκαπενταετίας) ειχα ενα ενυδρείο 160 λίτρων χειροποίητο (απο την εποχη του πατερα μου) με φίλτρο βυθου, χειροποίητα καπάκια, και οσο πιο retro μπορείτε να φανταστείτε, αυτο λοιπόν ειχε μεσα καμια 25αρια ψαρια (τροπικα) κάποια στιγμή εμφάνισαν focus με αποτέλεσμα να μην σωθεί κανένα, μετα από αυτό απλά απογοητευτικά και τα παράτησα(πιστιρικας κιόλας). Πριν απο ενα μηνα πήρα απόφαση να ξανα ασχοληθώ με το θεμα, πήγα λοιπόν στην αποθήκη του πατρικού μου για να βρω το ενυδρείο μου, αλλά δυστυχώς η κατάσταση στην οποια το βρήκα ηταν βάψτο μπλε και πέτα το στην θάλασσα.

Πήγα λοιπόν σε ενα πετσοπ, πήρα ενα ενυδρείο 90 λίτρων, και τα παρελκόμενα που περιγράφω παρακατω

Γενική κατηγορία ενυδρείου

Κοινωνικό

Γενικές Πληροφορίες

Διαστάσεις Ενυδρείου (ΜxΠxΥ): 60x30x50

Συνολικά Λίτρα: 90

Sump (λίτρα):

Οργανισμοί

Φυτά: πλαστικά(!) προς το παρόν

Ψάρια:

1 x plecostomus

1 x Dwarf Gourami Neon Red

2 x Mollienisia latipinna (molly)

1 x Botia indian loaches (κλοουν γλυκου νερου)

1 x Pterophyllum (Αγγελοψαρο)

Άλλα είδη: -

Διακοσμητικά υλικά

Φόντο: Η κουζινα! (ειναι σε σημείο που δεν εχει τυφλή πλευρά)

Πέτρες: -

Ξύλα: -

Άλλα διακοσμητικά :

1 x Κιούπι με 2 τρύπες

1 x σεντούκι με 3 τρύπες (χτες μπήκε)

1 x κοράλλι (ψεύτικο)

Υπόστρωμα: ηφαιστειακό χαλίκι περίπου 3 εκ

Βυθός: -

Φωτισμός

Πηγές φωτισμού (πλήθος και τύπος): 1 λαμπα Τ5 50cm

Διάρκεια φωτισμού: στο σημειο που είναι έχει λιγο φυσικό φωτισμό, και η λάμπα ανάβει απο τις 3 το μεσημέρι μεχρι 11 το βράδυ με χρονοδιακόπτη τώρα που είναι χειμώνας

Υποστήριξη οργανισμών

Φίλτρανση: εσωτερικό με εισαγωγή αέρα και 3μερη με ενα μέρος μακαρόνι, ενα μέρος σφουγγάρι και ενα μέρος άνθρακα

Θέρμανση/ Ψύξη: Αντίσταση αυτόματη με θερμόμετρο

Λίπανση: οχι

Παροχή CO2: οχι

Άλλες τεχνικές ευκολίες ή/και παρεμβάσεις:

Διατροφή: πολυβιταμηνουχα για τροπικά και ταμπλέτες για τον πλεκο

Παράμετροι

pH:-

Γενική σκληρότητα (GH):-

Ανθρακική σκληρότητα (ΚΗ):-

Αμμωνία (ΝΗ3):-

Νιτρώδη (ΝΟ2):-

Νιτρικά (ΝΟ3):-

Φωσφορικά (PΟ4):-

Μέση Θερμοκρασία (°C): σταθερά 26,6 (μέτρηση με ηλεκτρονικό θερμόμετρο)

Συντήρηση

Αλλαγές νερού: και 25 μερες 1/3

Προετοιμασία νερού/πρόσθετα: αντιχλώριακα και βακτήρια

Άλλες ρουτίνες συντήρησης:

Φωτογραφίες: εδω

http://qbrainblog.blogspot.gr/2010/12/blog-post.html

θέλω να βάλω ακόμα μέσα 2 pomacea bridgesii (apple snail) και μερικά guppies όπως και μερικα neon terras.

επίσης κάποιος μου ειπε να αλλάξω την λαμπα και να βαλω μια μοβ

περιμένω τις συμβουλές σας, οπως και τι αλλο θα μπορούσα να βαλω πχ, ζωντανά φυτά, και γαρίδες, η καβούρια...

γενικά θελω να εχω ποικιλία από διάφορα είδη.

post-51880-0-35855700-1355484036_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

μετρησεις δεν εχεις??

για αρχη βγαλε τον ανθρακα απο το φιλτρο γιατι δεν χρειαζεται και συμπληρωσε με βιολογικο μακαρονι..

μετα βγαλε τα ψευτικα φυτα και βαλε ευκολα αληθινα και καμια ριζα η καμια πετρα.

θα γινει πολυ πιο ομορφο και θα το εκτιμησουν τα ψαρακια σου.

μωβ λαμπα δεν χρειαζεται και δεν νομιζω να προσφερει και τιποτα.

οι αλλαγες νερου σου ειναι πολυ λιγες. ενας γενικος κανονας ειναι 30% καθε βδομαδα αλλα αυτο θα σου το πουνε οι μετρησεις σου.

οσο για τα ψαρια σου εχεις ασυμβατοτητες. το σκαλαρι θελει ψηλοτερο και μεγαλυτερο ενυδρειο.

ο πλεκο επισης γινεται τερας...

Link to comment
Share on other sites

καλως ηρθες καταρχην.οτι ψευτικο εχεις μεσα κιουπια φυτα τα πετας.αν θελεις να βαλεις αληθινα διαλεγεις ψιλοκοκκο σκουροχρωμο χαλικι.τα ψαρια σου οπως πολυ σωστα αναφερθηκε παραπανω ειναι ασυμβατα μεταξυ τους!αλλαγες καθε εβδομαδα ενα 30% του νερου σου,γεμισε το φιλτρο σου βιολογικο υλικο(μινι σιποραξ η καποιο αλλο αντιστοιχης ποιοτητας και μεγεθους)για να χωρεσει αρκετο.αυτα που σκεπτεσαι να βαλεις(ψαρια)ειναι ασυμβατα με αυτα που εχεις μεσα πρεπει να διαλεξεις τι ειδος ψαριων θελεις και να δεις αν ταιριαζουν μεταξυ τους!ποσα λιτρα ειναι το φιλτρο σου; καλυπτει τα λιτρα σου;γαριδες μετα απο δυο μηνες τουλαχιστον εφοσον εχει στρωσει ο βυθος σου!κανε μετρησεις για να δεις αν ειναι στρωμενο το φιλτρο σου!βαλε απο πισω φοντο ενα μαυρο χαρτονι θα δειξουν και τα χρωματα απο τα ψαρακια.λαμπα αν θελεις να αλλαξεις βαλε μια daylight για να εισαι οκ και με ευκολα φυτα αν βαλεις.

Link to comment
Share on other sites

μετρησεις δεν εχεις??

για αρχη βγαλε τον ανθρακα απο το φιλτρο γιατι δεν χρειαζεται και συμπληρωσε με βιολογικο μακαρονι..

μετα βγαλε τα ψευτικα φυτα και βαλε ευκολα αληθινα και καμια ριζα η καμια πετρα.

θα γινει πολυ πιο ομορφο και θα το εκτιμησουν τα ψαρακια σου.

μωβ λαμπα δεν χρειαζεται και δεν νομιζω να προσφερει και τιποτα.

οι αλλαγες νερου σου ειναι πολυ λιγες. ενας γενικος κανονας ειναι 30% καθε βδομαδα αλλα αυτο θα σου το πουνε οι μετρησεις σου.

οσο για τα ψαρια σου εχεις ασυμβατοτητες. το σκαλαρι θελει ψηλοτερο και μεγαλυτερο ενυδρειο.

ο πλεκο επισης γινεται τερας...

το ενυδρείο είναι 1 μηνός (την δεύτερα)

περιμένω να μου φέρουν τεστ για να μετρήσω, λογικά την τριτη θα εχω και μετρησεις

θελω να βάλω αληθινά φυτά, απλα περίμενα πρωτα να ειναι έτοιμο το ενυδρείο (απο νερο) για να τα βάλω, και επίσης δεν ξερω τη να βάλω για να μην τα τρώνε τα ψαρια

ακόμα δεν μου εχει θολώσει, εχω βάλει βακτήρια 3 φόρες απο 5ml

το ξέρω για το αγγελοψαρο, οταν μεγαλώσει πολυ μάλλον θα το χαρισω

τωρα οσο αφορά τον πλεκο, τον έβαλα για να καθαρίζει... τι άλλο να βάλω?

υπόψιν, τα ταΐζω μια φορά κάθε πρωι, απο 1-2 φιλαράκια για κάθε ψάρι και 1 ταμπλέτα κάθε 3 μέρες για τον πλεκο

Έγινε επεξεργασία - qbrain
Link to comment
Share on other sites

καλως ηρθες καταρχην.οτι ψευτικο εχεις μεσα κιουπια φυτα τα πετας.αν θελεις να βαλεις αληθινα διαλεγεις ψιλοκοκκο σκουροχρωμο χαλικι.τα ψαρια σου οπως πολυ σωστα αναφερθηκε παραπανω ειναι ασυμβατα μεταξυ τους!αλλαγες καθε εβδομαδα ενα 30% του νερου σου,γεμισε το φιλτρο σου βιολογικο υλικο(μινι σιποραξ η καποιο αλλο αντιστοιχης ποιοτητας και μεγεθους)για να χωρεσει αρκετο.αυτα που σκεπτεσαι να βαλεις(ψαρια)ειναι ασυμβατα με αυτα που εχεις μεσα πρεπει να διαλεξεις τι ειδος ψαριων θελεις και να δεις αν ταιριαζουν μεταξυ τους!ποσα λιτρα ειναι το φιλτρο σου; καλυπτει τα λιτρα σου;γαριδες μετα απο δυο μηνες τουλαχιστον εφοσον εχει στρωσει ο βυθος σου!κανε μετρησεις για να δεις αν ειναι στρωμενο το φιλτρο σου!βαλε απο πισω φοντο ενα μαυρο χαρτονι θα δειξουν και τα χρωματα απο τα ψαρακια.λαμπα αν θελεις να αλλαξεις βαλε μια daylight για να εισαι οκ και με ευκολα φυτα αν βαλεις.

καλως σας βρηκα!, σταδιακά θα φύγουν ολα τα ψεύτικα, νερο τοσο συχνά πρεπει να αλλάζω?

για το φιλτρο δεν ειμαι 100% σιγουρος, αλλα νομιζω οτι ειναι μεγαλο για το μεγεθος του ενυδρειου, θα δω και θα σου πω

προτείνεις δλδ, να βγαλω ολο το σφουγραρι και το γεμησω μακαρονι? τωρα το εχω μισο μισο, και απο πανω εχει τον ανθρακα

φοντο δεν μπορω να βαλω γιατι εκει που ειναι το ενυδρειο το βλέπεις απο παντού γυρω γυρω, αν βαλω κατι απο την κουζίνα πχ δεν θα βλέπεις το ενυδρείο

Link to comment
Share on other sites

το σφουγγαρι μη το βγαλεις απλως αφησε ενα κομματι και το υπολοιπο βιολογικο υλικο.ανθρακας βγαινει.ποσα λιτρα ειναι το φιλτρο σου το γραφει επανω,να ξερεις ομως οτι τα εσωτερικα βουλωνουν πιο γρηγορα απο τα εξωτερικα φιλτρα.προσοχη οταν το καθαριζεις παντα με νερο ενυδρειου δεν ξεπλενης τελειως το βιολογικο υλικο γιατι θα παει περιπατο η βιολογια σου.

Link to comment
Share on other sites

το σφουγγαρι μη το βγαλεις απλως αφησε ενα κομματι και το υπολοιπο βιολογικο υλικο.ανθρακας βγαινει.ποσα λιτρα ειναι το φιλτρο σου το γραφει επανω,να ξερεις ομως οτι τα εσωτερικα βουλωνουν πιο γρηγορα απο τα εξωτερικα φιλτρα.προσοχη οταν το καθαριζεις παντα με νερο ενυδρειου δεν ξεπλενης τελειως το βιολογικο υλικο γιατι θα παει περιπατο η βιολογια σου.

ααα. όποτε το νερο που θα βγαζω για την αλλαγή θα το χρησιμοποιώ για να καθαρίσω το φίλτρο!

τωρα να ρωτήσω κατι, οταν λέμε καθαρίζω το φίλτρο τι εννοούμαι ακριβός? απλά το ξεπλένω να φύγουν τα χοντρά?

το φίλτρο ειναι αυτο, http://www.pet4u.gr/...iltro_220v_50hz νομιζω ειναι το 1200 (400l/h)

εκοψα το σφουγγάρι στην μεση και έβαλα μακαρόνι

τον ανθρακα αν τον βγάλω δεν μπορω να βαλω κατι στην θεση του γιατι ειναι σε συρταρακι

το εχω ρυθμισμένο στην ποιο μικρη σκαλα γιατι κανει μεγάλη αναστάτωση στο ενυδρείο

επίσης ξέχασα αναφέρω οτι εχω βάλει και μια τρόμπα αέρα 2 εξόδων που τροφοδοτεί 2 ταμπλετες βυθου (περιπου 10 cm ο καθένας) με φυσαλίδες

Έγινε επεξεργασία - qbrain
Link to comment
Share on other sites

Τον πλεκο βγαλτον δεν χρειαζετε εκει μεσα και γινετε και τεραστιος!Το αγγελοψαρο επισης θελει μαλακο νερο και παει σε ομαδες 6+ ατομα!Ο κλοουν μια απο τα ιδια με το αγγελοψαρο!Τα μολλυ ειναι καλυτερα σε χαρεμι 3θυληκα 1 αρσενικο!Οσο για φυτα που λες (χωρις να θελω να παρεξηγηθω)πρωτα επρεπε να φτιαξεις το νερο για τα ψαρια που ειναι ζωντανοι οργανισμοι και μετα να σκεφτεις αν θα χαλασουν τα φυτα απο το νερο που θα ειναι ετοιμο

Link to comment
Share on other sites

Τον πλεκο βγαλτον δεν χρειαζετε εκει μεσα και γινετε και τεραστιος!Το αγγελοψαρο επισης θελει μαλακο νερο και παει σε ομαδες 6+ ατομα!Ο κλοουν μια απο τα ιδια με το αγγελοψαρο!Τα μολλυ ειναι καλυτερα σε χαρεμι 3θυληκα 1 αρσενικο!Οσο για φυτα που λες (χωρις να θελω να παρεξηγηθω)πρωτα επρεπε να φτιαξεις το νερο για τα ψαρια που ειναι ζωντανοι οργανισμοι και μετα να σκεφτεις αν θα χαλασουν τα φυτα απο το νερο που θα ειναι ετοιμο

1, αν βγαλω τον πλεκο ποιος θα καθαρίζει την αλγη?

2. κλοουν μπορεί να βάλω ακομα 2

3. τα μολλυ εινια ζωοτοκα? πως ξεχωρίσω τα θηλυκά απο τα αρσενικά? εχω 2 ιδια, με αλλο χρώμα (ασπρο - μαυρο)

τα ψάρια μπήκαν στις 3 βδομάδες (2 αυτά που ειναι στις φώτο) για να βοηθήσουν το νερό, και εκτες έβαλα τα υπόλοιπα

και τα φυτά είναι ζωντανοί οργανισμοί

το νερό όμως δεν εχει θολώσει ακόμα, αυτό είναι φυσιολογικό?

Link to comment
Share on other sites

Τα κλοουν θελουν μαλακο νερο και γινονται μεγαλα για τα λιτρα σου!Διαβασε μια εδω για τα προφιλ των ψαριων σου http://www.tsamisaquarium.gr/Selides/Fish/fishfotos.htm και θα καταλαβεις τα λαθη σου!

Link to comment
Share on other sites

την αεραντλια την βγαζεις περισσοτερο διακοσμητικη,την χρησιμοποιεις σε ζεστη η σε καποια ασθενεια.το φιλτρο που λες αν ειναι αυτο που λες 400 λιτρα ειναι καλη ροη δεν ξερω τι ποσοτητα μακαρονιου χωρεσε;τον ανθρακα τον βγαζεις και στη θεση σε καλτσα βαζεις μακαρονι η αλλο ανταξιο βιολογικο υλικο http://www.petcumulu...roduct&pid=1283 σκοπος ειναι να χωρεσει οσο γινεται πιο πολυ βιολογικο υλικο το φιλτρο το οποιο οταν το καθαριζεις σε νερο ενυδρειου θα ξεπλενεις το μινο και οχι ολο καθε φορα για να μενει καποια βιολογια στο φιλτρο σου.δεν ξερω ομως λεω και παλι τι ποσοτητες χωραει γιατι αν μου πεις 10 μακαρονια πχ,τοτε δεν σου κανει!με τα ψαρια ισχυουν οτι διαβασες παραπανω.κρατας τα μολυ και εισαι μια χαρα η δινεις τα μολυ και βαζεις ειτε πλατυ ειτε γκαπυ σε αναλογια 1 αρσενικο 3 θηλυκα μη ξεχνας και τις γεννες που θα ερθουν και θα επιβαρυνουν το ολο συστημα!αν θες καθαριστη για την αλγη μπορεις περα απο τη (χρυση ευκαιρια) χιουμορνα παρεις ενα μαγνητη και να τη καθαριζεις μονος σου.

Έγινε επεξεργασία - polyagkistro
Link to comment
Share on other sites

Τα κλοουν θελουν μαλακο νερο και γινονται μεγαλα για τα λιτρα σου!Διαβασε μια εδω για τα προφιλ των ψαριων σου http://www.tsamisaqu...h/fishfotos.htm και θα καταλαβεις τα λαθη σου!

Εγώ πάλι θα του πρότεινα να διαβάσει εδώ http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showforum=272 για τα προφιλ των ψαριων του! :)

Φίλε qbrain το ενυδρείο σου έχει πολλά λάθη. Ξεκίνα διάβασμα γιατί είναι κρίμα να απογοητευτείς ξανά μετά από τόσα χρόνια!

http://www.aquazone....showtopic=79915

Έγινε επεξεργασία - ebenos
Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάλι θα του πρότεινα να διαβάσει εδώ http://www.aquazone....p?showforum=272 για τα προφιλ των ψαριων του! :)

Φίλε qbrain το ενυδρείο σου έχει πολλά λάθη. Ξεκίνα διάβασμα γιατί είναι κρίμα να απογοητευτείς ξανά μετά από τόσα χρόνια!

http://www.aquazone....showtopic=79915

Καλησπέρα κι από εμένα και καλώς ήρθες :welcome:

Αυτό πιστεύω ότι είναι το καλύτερο, αν και είχες ασχοληθεί παλιότερα: οι τεχνικές, η τεχνολογία και κυρίως οι γνώσεις έχουν αυξηθεί κατακόρυφα οπότε το καλύτερο που έχεις να κάνεις είναι να τα πιάσεις με καλό και εντατικό διάβασμα από την αρχή αλλά με διαφορετικό ανεβασμένο ηθικό πλέον από τη στιγμή που πάρα πολλοί έμπειροι χομπίστες (δεν αναφέρομαι σε εμένα καθότι είμαι αρχάριος) είναι εδώ να σε διαφωτίσουν και να σε καθοδηγήσουν με όποιες απορίες έχεις (κι εγώ εννοείται όσο περισσότερο μπορέσω) :thumbup:

Καλή αρχή και πάλι!!

Έγινε επεξεργασία - nospanos
Link to comment
Share on other sites

Φιλε καλως ηρθες.δεν θα πω τιποτα απλα ξεκινα το διαβασμα γιατι ειναι κριμα να απογοητευθεις ξανα.καλη συνεχεια

Link to comment
Share on other sites

Δώσε λίγο προσοχή σε αυτά που σου έγραψαν οι φίλοι μας παραπάνω και θα έχεις ένα πολύ όμορφο ενυδρειο!!!!!

Καλή αρχή!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω για το καλωσόρισμα και τις συμβουλές σας! έχω ηδη αρχίσει το διάβασμα, και εχω εντοπίσει μερικα λαθη που εχω κανει!

μια ερώτηση ακομα, τα molly εινια ζωοτόκα? πως ξεχωρίζω τα θηλυκά απο τα αρσενικά? εδω δεν μπόρεσα να τα βρω

Link to comment
Share on other sites

διαβάζοντας αυτο το αρθρο σχετικα με το τάισμα, μπερδευτικα, εγω 1 μηνα τωρα ταΐζω λιγο καθε πρωι, και καθε 3η μερα μια ταμπλέτα για τον πλεκο

σε καμια 10αρια μερες που το ενυδρείο θα θεωρείτε ετοιμο (απο νερο) θα πρεπει να ταιζω 2-3 φορες την ημερα?

επισης θα πρέπει να θολώσει κάποια στιγμη για να θεωρηθεί ετοιμο η μπορει ολοκληρωθεί ο κυκλως του αζώτου χωρις το θόλωμα

Link to comment
Share on other sites

Διάβασε το παραπάνω και ότι απορία έχεις μετά την συζητάμε!

Link to comment
Share on other sites

Διάβασε το παραπάνω και ότι απορία έχεις μετά την συζητάμε!

ωραία, με βοήθησε πολύ, το θέμα είναι οτι έχω 2 molly (mollienisia latipinna) και δεν μπορω να καταλάβω αν εχει απο κατω γονοποδιο πτερύγιο, θα βαλω το απογευμα φωτο μήπως και μπορέσετε εσείς να καταλάβετε

Link to comment
Share on other sites

τελικα κατάφερα να ξεχωρίσω τα μολλυ, το ενα ειναι θηλυκό και το αλλο αρσενικό, πηρα ακόμα ενα θηλυκό

έκανα και μέτρησης αμωνιας εχτές, είμαι στο 0,2 (προτελευταίο νταμακι απο το τεστ)

ο κλοουν μας άφησε χρόνους.... χτες το βράδυ ψόφησε.... ελπίζω οτι πέθανε απο τη πείνα γιατί ηταν συνεχεία κρυμμένος και δεν έβγαινε σχεδόν ποτε την μια βδομάδα που ηταν στο ενυδρείο μου... το κακο εινια οτι εκτες πήρα και άλλους δυο για να ειναι τρις μαζι... αλλα δυστυχώς δεν τον πρόλαβα, οι αλλοι δυο μεχρι τωρα εχουν φυσιολογική συμπεριφορά και δεν ειναι συνεχεία κρυμμένοι.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...