Jump to content

Πρώτο Ενυδρείο!


johnakos

Recommended Posts

Καλησπέρα και πάλι παιδιά διάβασα τα link που μου στείλατε και συνεχίζω να έχω κάποιες απορίες !!!

α) διάβασα οτι προτού βάλω τα ψάρια μου στο καινούριο ενυδρείο θέλει στρώσιμο 6-7 βδομάδες (και απλά μου φάνικαν πολλές για ενα ανυδρείο 54 λίτρων και είπα να ρωτήσω)

β) με τί άλλο είδος μπορέι να συμβιώσει το χρυσόψαρο ? (μπορεί με καποιο είδος γλύφτη) και μέχρι πόσα ψαρια μπορούν να ζησουν άνετα μεσα στο ενυδρείο ???

συγνώμη αμα κουράζω με τόσες ερωτήσεις που κάνω!!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και πάλι παιδιά διάβασα τα link που μου στείλατε και συνεχίζω να έχω κάποιες απορίες !!!

α) διάβασα οτι προτού βάλω τα ψάρια μου στο καινούριο ενυδρείο θέλει στρώσιμο 6-7 βδομάδες (και απλά μου φάνικαν πολλές για ενα ανυδρείο 54 λίτρων και είπα να ρωτήσω)

β) με τί άλλο είδος μπορέι να συμβιώσει το χρυσόψαρο ? (μπορεί με καποιο είδος γλύφτη) και μέχρι πόσα ψαρια μπορούν να ζησουν άνετα μεσα στο ενυδρείο ???

συγνώμη αμα κουράζω με τόσες ερωτήσεις που κάνω!!

Καλησπέρα , ένας γρήγορος τρόπος για να στρώσεις το ενυδρείο σου είναι αυτός του μπολιάσματος με στρωμένο βιολογικό υλικό από άλλο ενυδρείο.

Για τα 54λίτρα ένα χρυσόψαρο είναι αρκετό καθώς θα ρυπαίνει αρκετά το νερό σου.

Πλέκο δυστυχώς δεν μπορείς να βάλεις στα 54λίτρα , είναι απαγορευτικό , θα έχει προβλήματα το ψάρι καθώς μεγαλώνει πάρα πολύ.

Link to comment
Share on other sites

Αρχικά καλώς όρισες στην ενότητα του κρύου νερού και δεν μας κουράζεις καθόλου!

Α) υπάρχουν πολλοί και διάφοροι τρόποι στρωσίματος, οπότε ο χρόνος για να στρωθεί ένα ενυδρείο κυμαίνετε αναλόγως τον τρόπο που θα διαλέξεις. Στα λινκ που σου έχουμε ήδη παραθέσει αναφέρονται οι περισσότεροι, εσύ θα κρίνεις ποιος από όλους σου ταιριάζει. Μην σου φαίνετε υπερβολικός ο χρόνος που χρειάζεται, απαιτείται ο ίδιος ανεξαρτήτως του όγκου του ενυδρείου. Από 5 λίτρα έως 5000λιτρα ο κύκλος του αζώτου είναι ο ίδιος.

Β) καλό είναι τα χρυσόψαρα να τα διατηρούμε μόνο με χρυσόψαρα και όχι με κάποιο άλλο είδος ψαριού για πολλούς και διάφορους λόγους όπως θερμοκρασία, παράμετροι νερού, διατροφή, συμπεριφορά. Ορισμένοι έχουν κρατήσει χρυσόψαρα και με κάποια ειδη barbs και plecos, προσωπικά το θεωρώ λάθος και δεν το συνιστώ.

Για τα λίτρα σου μπορείς άνετα να βάλεις δυο μικρόσωμα χρυσόψαρα από τις fancy ποικιλίες και μερικά σαλιγκάρια και θα είσαι μια χαρά. Προσπάθησε να στήσεις το ενυδρείο σου με όσο πιο φυσικά υλικά μπορείς όπως ξύλα, φυτά και μερικές πέτρες αποφεύγοντας τα πλαστικά και πήλινα αντικείμενα.

Τέλος δώσε μεγάλη προσοχή στην φιλτρανση σου μιας που είναι ψάρια που βρομίζουν πολύ το νερό τους.

Ελπίζω να σε βοήθησα, ότι θέλεις εδώ είμαστε, μην διστάσεις!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά είμαι έτοιμος για το στρώσημο του ενυδρείου μου !! εχώ πάρει ενα bionitrivec υγρο βιολογικο υλικο με ωφέλιμα βακτήρια καθαρισμού

και ενα aquatan βελτιωτικο νερου ποιό ρίχνω πρώτο???

Link to comment
Share on other sites

Ριχνεις πρωτα το αντιχλωριο (aquatan) και μετα απο μερικες ωρες ριχνεις τα βακτηρια.

Link to comment
Share on other sites

έριξε ο πατερας μου πρώτα τα βακτηρια χώρις να με ρωτηση υπαρχει πρόβλημα αμα ρίξω μετα το αντιχλώριο??

Link to comment
Share on other sites

Κανονικα πρωτα ριχνουμε το αντιχλωριο για να εξουδετερωσουμε το χλωριο απο το νερο της βρυσης και τα βαρεα μεταλλα.Αυτα τα συστατικα του νερου της βρυσης μας σκοτωνουν τα οφελιμα βακτηρια,δηλαδη αυτα που εριξε πρωτα ο πατερας σου.Πιθανον να χρειαστει να ξαναριξεις παλι βακτηρια.

Τα συγκεκριμενα βακτηρια που εχεις λενε να μπει ψαρι μετα απο 24 ωρες.

Link to comment
Share on other sites

Τι φίλτρο έχει το ενυδρείο σου και τι υλικά έχει μέσα?

Υπάρχει βιολογικό υλικό?

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ αυτό πιστεύω γι’αυτο και ρωταω, αλλά ας μας απαντήσει ο φίλος μας πρώτα.

Link to comment
Share on other sites

Το ψάρι το έχεις?

Η θολουρα έφυγε από το νερό ή υπάρχει ακόμα?

Αν εχεις κλείσει 24ωρο που εριξες βακτήρια πρεπει να βάλεις το ψάρι μεσα και να αρχισεις να ριχνεις λίγη τροφή σιγά σιγά...

Link to comment
Share on other sites

Να μην βάλεις μέσα ψάρια αν πρώτα δεν προσθέσεις στο φίλτρο σου siporax mini.

Αφού το βάλεις, ρίξε πάλι μια καινούργια δόση βακτηρίων και μετά από 24 ώρες βαλε μέσα 1 ψάρι και ταΐζε πολύ ελαφρα.

Link to comment
Share on other sites

Επίσης… αγόρασε υγρά τεστ για αμμωνία, νιτρώδη και νιτρικά γιατί θα σου χρειαστούν να μετράς τις τιμές του νερού σου!

Link to comment
Share on other sites

τελικά ξανάριξα βακτήρια εχτές μετα απο καμια ώρα αλλα το νερό δεν εχει ξεθολόσει ακομα εντελώς.. θα παω να αγοράσω το το siporax mini και απο αυριο να ριξω μεσα ψάρι κανονικά?

Link to comment
Share on other sites

τελικά ξανάριξα βακτήρια εχτές μετα απο καμια ώρα αλλα το νερό δεν εχει ξεθολόσει ακομα εντελώς.. θα παω να αγοράσω το το siporax mini και απο αυριο να ριξω μεσα ψάρι κανονικά?

έχω την εντύπωση ότι κάνεις πολύ βιαστικές κινήσεις φίλε μου, χωρίς να διαβάζεις προσεκτικά και κατα γράμμα αυτά που σου γράφουνε οι εμπειρότεροι...

Να ΜΗΝ ΒΑΛΕΙΣ ΜΕΣΑ ΨΑΡΙΑ αν πρώτα δεν προσθέσεις στο φίλτρο σου siporax mini.

ΑΦΟΥ ΤΟ ΒΑΛΕΙΣ, ρίξε πάλι μια καινούργια δόση βακτηρίων και μετά από 24 ώρες βαλε μέσα 1 ψάρι και ταΐζε πολύ ελαφρα.

...πιστεύω ότι ο Ebenos σου είπε μέσα σε λίγες λέξεις κατά σειρά τι πρέπει να κάνεις. πολύ φοβάμαι δυστυχώς ότι θα πρέπει να ξαναρίξεις βακτήρια αφού πρώτα βάλεις το βιολογικό υλικό μέσα στο φίλτρο σου! Κάνεις διπλές κινήσεις και είναι κρίμα, πιο πολύ για την τσέπη σου :huh:

Εντελώς φιλικά, εμείς όλοι να σε βοηθήσουμε θέλουμε :)

Έγινε επεξεργασία - nospanos
Link to comment
Share on other sites

το ξερω ειμαι λιγο επιπόλαιος αλλα ειναι απο τον ενθουσιασμο μου αλλα δν πειραζει θα μου γινει μαθημα!! αρχαριος ειμαι συγνωμη αμα γινομαι κουραστικος παντως!!

Link to comment
Share on other sites

το ξερω ειμαι λιγο επιπόλαιος αλλα ειναι απο τον ενθουσιασμο μου αλλα δν πειραζει θα μου γινει μαθημα!! αρχαριος ειμαι συγνωμη αμα γινομαι κουραστικος παντως!!

Προς Θεού φίλε μου πιεστικός δε γίνεσαι, απλά εγώ στο λέω φιλικά γιατί τα χρήματα που θα ξόδευες σε διπλά υλικά μπορούσες κάλλιστα να πάρεις κάτι πολύ χρήσιμο :)

Έγινε επεξεργασία - nospanos
Link to comment
Share on other sites

Η υπομονή είναι μια αρετή που πρέπει να την διαθέτεις αν θέλεις να ασχοληθείς σοβαρά με το ενυδρείο!

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Καλησπέρα παιδιά εφτιαξα το ενυδρειο μου τελικά και έχω μεσα 2 χρυσόψαρα εχω τον θερμοστάτη στου 26 βαθμους μετα απο μια βδομάδα αφου ειχα μεσα τα χρυσόψαρα πρόσθεσα και εναν pleco αλλα μετα απο 15 μερες μου πέθανε μου ειχαν πει να του ριχνω τροφη μια φορα στις 3 μερες μπορειτε να μου πειτε καποια γνώμη για πιο λογο μπορει να πεθανε και αν μπορώ να προσθέσω παλι αλλον.. ευχαριστώ!!!

Link to comment
Share on other sites

Στα 54 λίτρα που έχεις τα ψάρια που έχεις βάλει είναι πάρα πολλά. Δε μας είπες πως το έστρωσες το ενυδρείο τελικά.

Σου είχαν δοθεί αρκετές πληροφορίες και συμβουλές.

Κρίμα για το ψαράκι. Σου προτείνω να διαβάσεις αρκετά για να αποφύγεις απώλειες και να χαρείς το χόμπι. :)

Link to comment
Share on other sites

...και να μας πεις και τι τον χρειάζεσαι τον πλεκο μαζί με τα χρυσόψαρα…

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...