Jump to content

Στήσιμο Ενυδρείου


Recommended Posts

Καλησπέρα έχω ένα ενυδρειάκι 60 λίτρων aquatlantis διαστάσεων 59Χ29Χ34, με φωτισμό led, ενσωματωμένο φίλτρο mini biobox 2 και αντλία 180 λτ/ωρα (νομίζω τουλάχιστον) πριν δύο μήνες φιλοξενούσε χρυσόψαρα και τώρα σκέφτομαι να το μετατρέψω σε τροπικό.

Βέβαια ξέρω ότι τα λίτρα του είναι λίγα για αυτό θα ήθελα να μου προτείνεται την καλύτερη ψαροσύνθεση για τα κυβικά μου( θα προτιμούσα ζωοτοκα αλλά νομίζω είναι λίγο μικρό το ενυδρείο.)

Επίσης λέω να εκμεταλλευτώ τις μέρες των διακοπών και το στρώσιμο του ενυδρείου να το κάνω με τον άμεσο τρόπο εντος 24 ωρών ώστε να αφοσιωθώ πλήρως σε φυτά και ψάρια.

Μερικές ερωτησούλες

το εσωτερικό του φίλτρου μου να το αλλάξω τώρα που θα αλλάξω κατηγορία ψαριών?

για τα φυτά χρειάζεται κάποιο συγκεκριμένο είδος υποστρώματος η το ήδη υπάρχον χαλίκι το καλύπτει?

Link to comment
Share on other sites

Καλώς όρισες . Ενα χαρεμάκι γκάπυ μπορείς να το βάλεις στο ενυδρείο σου.... Υπάρχουν φυτά που δεν χρειάζονται υπόστρωμα ....

Link to comment
Share on other sites

Καλώς όρισες . Ενα χαρεμάκι γκάπυ μπορείς να το βάλεις στο ενυδρείο σου....

Αυτό που με ανησυχεί είναι ότι αν αρχίσουν να γενοβολανε σύντομα δεν θα έχω πρόβλημα υπερπληθυσμού?

Link to comment
Share on other sites

γεια σου φιλε μου και καλως ηρθες! :D

τις γεννες μπορεις να τις χαρίσεις/πουλησεις σε χομπιστα ή πετσοπ! το φιλτρο σου αφου ειχες χρυσοψαρα δεν ειναι στρωμμενο? τι υλικα εχεις μεσα? τι φυτα θελεις να βαλεις?αναλογα την δυσκολια μπορει να χρειαστεις υποστρωμμα μπορει οχι!

Link to comment
Share on other sites

γεια σου φιλε μου και καλως ηρθες! :D

τις γεννες μπορεις να τις χαρίσεις/πουλησεις σε χομπιστα ή πετσοπ! το φιλτρο σου αφου ειχες χρυσοψαρα δεν ειναι στρωμμενο? τι υλικα εχεις μεσα? τι φυτα θελεις να βαλεις?αναλογα την δυσκολια μπορει να χρειαστεις υποστρωμμα μπορει οχι!

απλά μου είχε πει ο petshopas κάποτε οτι τα χρυσόψαρα ρυπαίνουν αρκετά το περιβάλλον όπου είναι.

Τώρα για φυτά θα ήθελα να προσεγγίσω όσο το δυνατόν φυσικό περιβάλλον των ψαριών που θα φιλοξενώ.

Οπότε μόνο ένα χαρεμάκι gappy μπορώ να φιλοξενήσω? κάποιο πλατύστομο για την άλγη η αλλό ζωοτοκο είναι δύσκολο σε αυτά τα λύτρα?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και καλώς όρισες στο aquazone!

Ρίξε μια ματιά σε αυτό το θέμα μιας που έχουν γίνει πολλές προτάσεις για παρόμοια με τα δικά σου λίτρα και θα σε βοηθήσει πολύ!

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=79168

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρες.

Μόλις τελείωσα το στήσιμο του ενυδρείου και χρησιμοποίησα το sera bio nutrivec όπου εντώς 24 ωρών θα μπορώ να έχω τα ψαράκια εντός και έκανα την πρώτη μέτρηση με στικακι για το PH το ΚΗ και το GH του νερού με τιμές : PH περίπου 7,2 ΚΗ μεταξύ 1-3 και GH κάπου πάνω κάτω από το 7, αύριο θα κάνω και τις μετρήσεις στα ΝΗ3 και ΝΗ4 και νέα μέτρηση των ανωτέρω και σε περίπτωση που θα έχω επιθυμητές τιμές θα προχωρήσω στα ψαρια.

καμμία συμβουλη?

Link to comment
Share on other sites

τα στικακια ειναι απο λιγο εως καθολου αξιοπιστα για μετρησεις φιλε μου! πρεπει να να παρεις υγρα τεστ για να εισαι σιγουρος! :)

τελικα τι ψαρια αποφασισες? να ξερεις οτι καλυτερα να μην βαλεις ολα τα ψαρακια μαζι! βαλε 1-2 στην αρχη και μετα απο καμια βδομαδα βαλε αλλα τοσα και παει λεγοντας, για να μπορεσει η βιολογια σου να τα στηρίξει!

δεν πηρες τα πιο σημαντικά τεστ(ΝΗ3/4, ΝΟ2,ΝΟ3) μπορει τα φιλτρο σου να ειναι ηδη στρωμμενο!

Link to comment
Share on other sites

Βασικά σκέφτομαι πολύ σοβαρά για χαρεμάκι guppies και κάποιο μικρό αλγοφάγο (υπάρχει γαριδούλα που να κάνει το ίδιο?) για το καθάρισμα.

Στα φυτά προβληματίστηκα μίας και το κοντινότερο pet shop μου έχει μόνο μία ανουμπία και βλέπω να ξενιτεύομαι για να βρω άλλα φυτά. βασικά σκέφτομαι για 2-3 ανουμπιες, κερατοχορτο (αμα βρώ πουθενά) και κάποιο γρασιδάκι (αν πάει μόνο με χαλίκι).

Επίσης γνωρίζει κάποιος αν υπάρχει κάποιο petshop με φυτά πέριξ των περιοχών της Καισαριανής?

Link to comment
Share on other sites

Για γρασιδι το ξεχνας μιας που τα περισσοτερα ειναι απαιτητικα στον φωτισμο και στο co2,το μονο που θα μπορουσες να βαλεις ειναι cryptocoryne parva αν την βρεις πουθενα,ειναι πανευκολο γρασιδι.

Για γαριδες μπορεις να βαλεις αλλα οταν το ενυδρειο σου θα τρεχει ηδη 2 μηνες γιατι θελουν καλα στρωμενο βυθο,υπαρχει περιπτωση ομως να γινουν γευμα απο τα ψαρακια σου.

Να σου πω και κατι ακομη μιας που εισαι νεος στο χομπι,καλο ειναι να μη βαζουμε αλγοφαγα για την αλγη αλλα καλο ειναι αν ποτε αποκτεισουμε αλγη να βρουμε την αιτια να την εξαλειψουμε,με τα αλγοφαγα απλα την περιοριζεις.

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή ούτε κάποιο βυθόψαρο μπορώ να βάλω με τα guppies? (ρωτάω μιας και όπως διάβασα στο προφίλ κινούνται στο πάνω μέρος και στο μέσω του ενυδρείου)

και μπορεί κάποιος να μου πεί ενδεικτικές τιμούλες κόστους για ανουμπία, java fern και κερατόχορτο γιατί δεν είναι εποχές για να μας πιάνουν κότσους?

Link to comment
Share on other sites

Μα δεν ειπα οτι δεν μπορεις να βαλεις γαριδες φιλε μου,απλα σου ειπα να περιμενεις τουλαχιστον 2 μηνες για να στρωσει καλα ο βυθος σου.

Για φυτα,αν θες ανοιξε μια αγγελια και ολο και καποιος φιλος θα βρεθει να σου χαρισει καποιο κλαδεματακι απο τα φυτα που ζητας.:)

Link to comment
Share on other sites

ρε παίδες μου φαίνεται ότι η DAJANA με δουλεύει, αγόρασα δύο τεστάκια με υγρό για ΝΟ2 και ΝΟ3 και ενώ κάνω όλη την διαδικασία σωστά για να δω τι τιμές θα μου δώσει δεν βγάζουν καν χρώμα που έχει στον μετρητή (αποχρώσεις του ροζ) :ranting2: για την ιστορία το ΝΟ2 αποκτάει χρώμα μπύρας και το ΝΟ3 διαφανές κίτρινο, αρχίζω και εκνευρίζομαιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιι :headonwall:

Link to comment
Share on other sites

Μήπως τα τεστ έχουν λήξει?

Link to comment
Share on other sites

Αν δεις και δεν λειτουργούν πήγαινέ τα πίσω

Link to comment
Share on other sites

Χαλάρωσε, διάβασε ξανά τις οδηγίες μήπως κάνεις κάτι λάθος και κάνε τα τεστ αύριο το πρωί με το φως της ημέρας!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρες, επιτέλους έπιασα τιμές (ύστερα απο έλεγχο του νερού με στικ της SERA , γιατί τα τεστάκια της DAJANA δεν έκαναν δουλεία) και είμαι περήφανος κηδεμόνας ενός χαρεμίου gappies εκ των οποίων η μία κυρία είναι σε ενδιαφέρουσα. διατηρώ φωτισμό 9 ωρών απο τις 17:00 το μεσημέρι με 02:00 ( κοινώς τις ώρες που νυχτώνει) πλήν όμως μου φένεται ότι τα led μου έχουν αδυνατίσει στον φωτισμό τους . Από φυτά έχω μία ανουμπία (δυστυχώς) πολύ μεγάλη που καλύπτει το εν τρίτο του ενυδρείου. Απο διακόσμηση μία ρίζα moroun (η κάπως έτσι η οποία άφησε λίγο "χρώμα" στο νερό του ενυδρείου και μία καρύδα. Μόνο κάτι παρατήρησα που με ανησυχεί τα guppie μου μερικές φορές κάθονται χιλιοστά κάτω απο την επιφάνεια του νερού (απο την ελάχιστη εμπειρία μου απο άλλα είδη ξέρω ότι δεν είναι καλο αυτό.) ξέρεται που μπορεί να οφείλετε?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...