Jump to content

Νεο Ενυδρειο - Malawi - 240L


samilias21

Recommended Posts

Καλημερα και χρονια πολλα!

καλες γιορτες με υγεια να εχουμε!

Λοιπον εχουμε και λεμε,

καταρχην κατα καιρους εχω ρωτησει διαφορα πραγματα αλλα ηρθε η ωρα επιτελους για να ξεκινησει το εργο :)

να ενημερωσω σε ποιο σταδιο ειμαι

εχει αγοραστει ενα εξωτερικο φιλτρο - fluval 306 - το οποιο και στρωνεται 30 μερες ηδη,

εχω παραγγειλει πλατες, ερχονται μαλλον μετα τα χριστουγεννα!

εχω τραπεζι -rio 240 οξια.

θα μπει μεσα για αμμο, αραγωνιτης μαζι με τριμενο κοραλι!

πετρες εχω παρα πολλες απο νταμαρι που ειναι τετραγωνες και ποταμισες απο λιμνη πλαστηρα!

δεν ξερω ακομα ποιες θα βαλω και πως -θα δειξει στην πραξη-

μεσα θα κολυμπισουν 2 χαρεμια (αν καταφερω να τα κανω ποτε χαρεμια βεβαια :) :) )

ολα καλα ως εδω!

1ο) προβλημα η γυαλα :mellow:

ειναι DIY και δεν αντεχει απο τα τεστ που εκανα!οποτε παμε να αγορασουμε και εδω χρειαζομαι τις συμβουλες σας!

ακουω προτασεις και φυσικα θα ηθελα να μου πειτε και κοστοι διοτι ο σκοπος δεν ειναι να μου φυγει μια περιουσια για την γυαλα!!!

να σας δειξω τι βρηκα εγω

1)

http://www.petsupermarket.gr/4015/%CF%80%CF%81%CE%BF%CF%8A%CF%8C%CE%BD%CF%84%CE%B1/water-home-120x40x50cm-240lt.html

2) (ακριβω)

http://www.petsupermarket.gr/4118/%CF%80%CF%81%CE%BF%CF%8A%CF%8C%CE%BD%CF%84%CE%B1/aquael-aludecor-%CE%B5%CE%BD%CF%85%CE%B4%CF%81%CE%B5%CE%AF%CE%BF-240lt.html

3) (ακριβω κ αυτο)

http://www.petsupermarket.gr/4082/%CF%80%CF%81%CE%BF%CF%8A%CF%8C%CE%BD%CF%84%CE%B1/juwel-rio-240-%CE%BF%CE%BE%CE%B5%CE%B9%CE%AC.html

και αν εχετε να προτεινεται και κατι αλλο με πολυ χαρα να σας ακουσω :)

Αντε γιατι δεν κρατιεμαι αρκετη υπομονη εκανα :D :D :D

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 403
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

χρονια πολλα φιλε μου και καλη αρχη ευχομαι!!! :D

να προσεξεις ο αραγωνιτης και το κοράλλι να ειναι μικρης κοκκομετριας για να μπορουν να σκαβουν ευκολα τα ψαρια σου!

εγω δεν θα σου προτεινω καποιο καινουριο γιατι δεν ειχα ποτε μου, αλλα θα σε ρωτησω γιατι λες οτι η κατασκευη σου δεν αντεχει απο τα τεστ που εκανες? σε ρωταω γιατι μπορει με πολυ λιγα χρηματα να διορθωσουμε το προβλημα!! ;)

Link to comment
Share on other sites

Μικρης θα ειναι εχω τσεκαρει!

Λεω για καινουργιο για να ξεμπερδευω μια και καλη με γυαλα και καπακι και φωτισμους!

Λοιπον το εβγαλα μπαλκονι και την γεμισα με νερο με σκοπο να την αφησω 2-3 μερες για να δουμε!

και παρατηρησα απο το πλαι πως το μπροστινο γυαλι ειχε ξεκινησει και φουσκωνε προς τα εξω εκανε κουρμπα δλδ!

και φυσικα το αδειασα και μαλλον θα παει να γινει μια ομορφη γλαστρα :)

ρωτησα τζαμα απο περιεργια περισσοτερο για το τι θα ακουσω και μου ειπε 300 με 400€ (μαλλον θελει να του πληρωσω το ΤΕΒΕ)

Link to comment
Share on other sites

Kαλή αρχή και απο μένα στην αφρική!

Το ενυδρείο που έχεις μάλλον έχει παλιές σιλικόνες και δεν κρατάνε! Με 20 ευρώ(σιλικόνη κανινούρια και τοποθέτηση κόντρες) είσαι σούπερ! Εγώ αυτό θα έκανα. Αν πάς σε καινούριο πάρε το πρώτο με τα 179. Μπορείς να βρεις και φτηνότερα. Δές και στο Pet city(μόνο για αγορά ευδρείου).Τώρα βγάζεις καλές τιμές με μεγάλες προσφορές στα ενυδρεία του. Πάντως σκέψουν την επιδιόρθωση!

Link to comment
Share on other sites

Kαλή αρχή και απο μένα στην αφρική!

Το ενυδρείο που έχεις μάλλον έχει παλιές σιλικόνες και δεν κρατάνε! Με 20 ευρώ(σιλικόνη κανινούρια και τοποθέτηση κόντρες) είσαι σούπερ! Εγώ αυτό θα έκανα. Αν πάς σε καινούριο πάρε το πρώτο με τα 179. Μπορείς να βρεις και φτηνότερα. Δές και στο Pet city(μόνο για αγορά ευδρείου).Τώρα βγάζεις καλές τιμές με μεγάλες προσφορές στα ενυδρεία του. Πάντως σκέψουν την επιδιόρθωση!

δεν ξερω τι εννοεις παλιες σιλικονες

το ενυδρειο μου το εφτιαξε ενας γνωστος πριν απο περιπου 6 μηνες!

οποτε οσον αφορα την επιδιορθωση δεν το εξεταζω σαν σεναριο διοτι δεν νομιζω να το καταφερω μονος μου!

θεωρω πως ειναι κατι αρκετα δυσκολο για μενα οποτε παμε σε αγορα καινουργιου!

θεωρεις πως το πρωτο να μην το φοβηθω και να το χτυπησω?πρεπει να προσεξω κατι στην αγορα της γυαλας?

πριν απο 2-3 μηνες ειχα παει pet-city και δεν μου εδιναν μονο την γυαλα επρεπε να παρω και επιπλο

Link to comment
Share on other sites

Mάλλον ο φίλος σου δεν έκανε καλή δουλειά στο κόλλημα. Εγώ πρώτα θα κοιτούσα να φτιάξω-επιδιορθώσω αυτό. Είναι και ανέξοδο. Του βάζεις και κόντρες πάνω κάτω και είσαι τζιτζί. Αν δεν μπορείς μόνος σου, υπάρχουν πολλά καλά και εξυπηρετικά παιδιά στην αθήνα έμπειροι χομπίστες που μπορούν να στο κολλήσουν!(και ο nidal απο το animal station μπορεί να στο κολλήσει).

Πάντως αν πάς για αγορά ενυδρείου, πάρε το πρώτο. Είναι καλά ενυδρεία τα hagen. Δεν θα έχεις πρόβλημα. Απλά να κοιτάξεις να είναι ίδιο χρώμα με την βάση να μην έχεις αντίθεση χρωμάτων.

Link to comment
Share on other sites

Καλή αρχή ξανά και χρόνια πολλά...για να έκανε κούρμπα το τζάμι όπως λες,λογικά,δεν φταίνε οι σιλικόνες ή το οτι δεν έκανε καλή δουλειά αυτός που το έφτιαξε,δεν είναι θέμα σιλικόνης ή κολλήματος..απλά προφανώς δεν έχει κόντρες η κατασκευή!!Είναι κάτι που φτιάχνεται

Στις αγγελίες του φόρουμ δεν παίζει τίποτα στις διαστάσεις που θες;;

Για μεγαλύτερο μήκος δεν σε παίρνει;;

Έγινε επεξεργασία - \/ag
Link to comment
Share on other sites

Μαλλον δεν εκανε και παρα πολυ καλη δουλεια!

στον πατο εχει βαλει παρα πολλες κοντρες (11 στον αριθμο)

πανω δεν εβαλε καμια, και το φουσκωμα το παρατηρησα πανω!και δεν ξερω αν χρειαζεται η οχι δεν εχει βαλει και στο πλατος κοντρες!

Για αυτο δεν ξερω αν αξιζει να ταλαιπωρηθω και να ταλαιπωρησω κοσμο για αυτο αν με 170€ η και λιγοτερα μπορω να βρω ενα ετοιμο και με σωστο καπακι :)

Link to comment
Share on other sites

Οσον αφορα μηκος παιζει θεμα χωρου (αχ αυτος ο χωρος ποτε δεν ειναι αρκετος)

και εχω το επιπλο (rio240)

για τις κοντρες εγραψα ποιο πανω !

Link to comment
Share on other sites

Για τα ενυδρεία που έβαλες πάντως η χαμηλή τιμή του πρώτου οφείλεται στην ποιότητα..που φαίνεται αρχικά απτό καπάκι του ενυδρείου,πλαστικό χωρίς πλαίσια και flaps,λες και είναι 30λιτρη γυάλα...Προσωπική άποψη πάντα...

Αν βάλεις στο υπάρχον ενυδρείο σου κόντρες πάνω θα είναι κομπλέ..με μια φωτο του βέβαια θα βοηθούσες περισσότερο...

Link to comment
Share on other sites

Αν είσαι κάθετος στο να το φτιάξεις, πάρε ένα άλλο. Πάντως να ξέρεις ότι μπορείς να το κάνεις.

Δεν ειμαι καθετος στο να το φτιαξω, απλα εχασα λιγο την εμπιστοσυνη μου στο συγκεκριμενο!

Ενω με καινουργιο θα νιωθω ποιο ασφαλης, θα εχω σωστο καπακι, και δεν θα κουρασω κανεναν, μονο την τσεπη μου :)

Link to comment
Share on other sites

οταν λες εκανε κουρμπα εννοεις οτι οπως το κοιταγες το ενυδρειο εβλεπες να καμπυλωνει η μια πλευρα?

Link to comment
Share on other sites

Η μπροστα πλευρα εκανε ενα τοξο προς τα εξω οπως την κοιταζες απο το πλαι οπως περιπου ειναι η παρενθεση )

Link to comment
Share on other sites

το ιδιο εκανε και στο δικο μου.το ειχα αφησει 3 μερες γεματο και δεν ειχε συμβει τιποτα.φυσικα δεν ξερω κατα ποσο αυτο σημαινει οτι στην πορια δεν θα χω προβλημα

Link to comment
Share on other sites

τωρα το χρησιμοποιεις το ενυδρειο αυτο?

αν ναι για ποσο καιρο?

εγω φοβαμαι να το βαλω στο σπιτι μου διοτι ειναι 250 λιτρα και εχω και πατωμα κατω!

Link to comment
Share on other sites

οχι φιλε ειναι σε φαση κατασκευης.θα του κολλησω κοντρες.

Link to comment
Share on other sites

Κοιτα και το δικο μ θα θελει κοντρες πανω

αλλα δεν εχω ιδεα ουτε πως γινεται ουτε και αν μπορω εγω να το κανω

για αυτο ειπα να παω σε ετοιμη λυση ενως φτηνου ενυδρειου συμφωνα παντα με τις διαστασεις που εχω και το επιπλο!

Θα ηθελα να μου εξηγησεις και κατι

αφου το ενυδρειο εχει την ταση να ανοιξει προς τα εξω οπως σου εξηγησα πως θα το βοηθησουν οι κοντρες αφου αυτες ειναι απο μεσα?(λογω κολας?)

Link to comment
Share on other sites

Κατι ποιο οικονομικο και καλυτερο παιζει απο αυτο?

http://www.petsupermarket.gr/4016/%CF%80%CF%81%CE%BF%CF%8A%CF%8C%CE%BD%CF%84%CE%B1/water-home-120x40x60cm-288lt.html

Link to comment
Share on other sites

Διαβασα σε αλλα φορουμ πως δεν ειναι ιδιαιτερα ανησυχητικο να κανει κοιλια το τζαμι λιγα εκατοστα!

γνωριζετε κατι πανω σε αυτο?

Link to comment
Share on other sites

λοιπον φιλε μου το ενυδρειο ναι μεν φτιαχτηκε απο ατομο που δεν ηξερε και πολλα αλλα διορθωνεται! αφου ειχες κουρμπα, στο πανω μερος απλα θελει 2 κοντρες και εισαι ετοιμος! πρωτα απ'ολα θα βγαλεις με μια φαλτσετα τα τζαμια που εχει πανω πανω, θα το καθαρισεις απο περισσιες σιλικονες και θα κολλησεις 2 κοντρες κατα μηκος της μπροστα και πισω οθονης! οι κοντρες κρατανε το τζαμι ισιοκαι δεν το αφηνουν να κανει κουρμπα!

μαλλον εννοεις λιγα χιλιοστα, ναι δεν πειραζει για 1-2 χιλιοστα! αλλα αν βαλεις κοντρες δεν θα κανει καθολου!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...