Jump to content

Maxspect Razor Led Lighting System 160W


Aiolos

Recommended Posts

Γεια σου ρε μόρτη Ιλαρίων...

Περιμένω τηλέφωνο φιλαράκι για να κάνω σκασιά Κοζάνη με φραπεδιά και χάζεμα...

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 167
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Γεια σου ρε μόρτη Ιλαρίων...

Περιμένω τηλέφωνο φιλαράκι για να κάνω σκασιά Κοζάνη με φραπεδιά και χάζεμα...

Οταν ερθουν Αλεξ θα εισαι ο πρωτος που θα το μαθεις :)

Κανε καμια ενημερωση στο θεμασ ρε Λαρρυ :)

Στρατο,ενημερωση για το καινουριο reef η το φωτισμο?

Link to comment
Share on other sites

Οταν ερθουν Αλεξ θα εισαι ο πρωτος που θα το μαθεις :)

Στρατο,ενημερωση για το καινουριο reef η το φωτισμο?

Σε ολα Λαρρυ :)

Link to comment
Share on other sites

Larry, μια απορία που έχω που φαντάζομαι θα την έχουν και άλλοι.

Πριν βάλεις τα razor είχες Τ5 ή μέταλλα?... όχι ότι έχει ιδιαίτερη σημασία ποια από τα δυο είχες πριν....

Όταν έβαλες τα led τα λειτούργησες στο 100% ?, παρατήρησες αρνητικές αντιδράσεις στα κοράλλια? ή έκανες κάποιου είδους προσαρμογή στις νέες φωτιστικές συνθήκες?

Link to comment
Share on other sites

Πάντως επειδή απ ότι είχα ακούσει είναι σχετικά φθηνό το πανελ αντικατάστασης, εξετάστε το ενδεχόμενο οι ιδιοκτήτες να πάρετε ένα και να έχετε καβάντζα!

Θα έχω εγώ ανταλλακτικά.

Larry,.. κατ αρχήν καλή χρονιά και σαν τα χιόνια !!!!

Υπάρχει μελέτη για συνδεσιμότητα μεταξύ τους ή είναι το καθένα αυτόνομο?

Δεν υπάρχει συνδεσιμότητα μεταξύ των Razors. Αυτό γίνεται ασύρματα μόνο στα Mazara.

Για την σωστή αναπαραγωγή του φαινομένου ανατολής δύσης όταν μιλάμε για περισσότερα από ένα Razor τότε συγχρονίζουμε τα ρολόγια τους και επιλέγουμε διαφορετικές ώρες έναρξης και κλεισίματος για το κάθε ένα.

Αν για παράδειγμα το πρώτο Razor ξεκινά στις 8:00 το δεύτερο μπορεί να ξεκινά να φωτίζει στις 8:30. Ετσι το δεύτερο φωτιστικό θα αρχίζει να προσθέτει σιγά σιγά ένταση στο πρώτο φωτιστικό που θα είναι ήδη αναμένο σε κάποιο ποσοστό (ανάλογα με την ρύθμιση) Ετσι το φαινόμενο ανατολής δύσης θα είναι τέλειο.

Τέλος επειδή βλέπω πως αρκετοί θα χρειαστούν περισσότερα Razors για να καλύψουν τα ενυδρεία τους, θα κάνω την ακόλουθη προσφορά για τους μήνες Ιανουάριο και Φεβρουάριο 2013.

Σε όποιον έχει αγοράσει μέχρι σήμερα, ή θα αγοράσει ένα ή περισσότερα Razors θα του δίνω ένα Razor 120W στην τιμή των 310 ευρώ. (η προσφορά είναι ανά άτομο) Για να ισχύει η προσφορά θα πρέπει ο αγοραστής να διαθέτει ενυδρείο μεγαλύτερο από 119cm μήκος ή από 79cm πλάτος. Η προσφορά θα δίνεται απ ευθείας από την Lionfish. Για να δοθεί θα πρέπει η αρχική αγορά να έχει γίνει ή να γίνει από Ελληνικό συνεργαζόμενο κατάστημα ή e-shop.

Link to comment
Share on other sites

Larry, μια απορία που έχω που φαντάζομαι θα την έχουν και άλλοι.

Πριν βάλεις τα razor είχες Τ5 ή μέταλλα?... όχι ότι έχει ιδιαίτερη σημασία ποια από τα δυο είχες πριν....

Όταν έβαλες τα led τα λειτούργησες στο 100% ?, παρατήρησες αρνητικές αντιδράσεις στα κοράλλια? ή έκανες κάποιου είδους προσαρμογή στις νέες φωτιστικές συνθήκες?

ειχα 14 Τ5

τα λειτουργησα στο 60% την πρωτη εβδομαδα και επειτα το 70%..80%

ολη η διαδικασια μου πηρε ενα μηνα περιπου

Τα led ειναι πιο δυνατα απο τα Ατι που ειχα

επιτηδες αφησα μια λωριδα ενυδρειου διστασεων 170χ40)με λιγοτερο φωτισμο

Εκει εβαλα καποια κοραλια που χρεαιζονται λιγοτερο φως ;)

Θα έχω εγώ ανταλλακτικά.

Δεν υπάρχει συνδεσιμότητα μεταξύ των Razors. Αυτό γίνεται ασύρματα μόνο στα Mazara.

Για την σωστή αναπαραγωγή του φαινομένου ανατολής δύσης όταν μιλάμε για περισσότερα από ένα Razor τότε συγχρονίζουμε τα ρολόγια τους και επιλέγουμε διαφορετικές ώρες έναρξης και κλεισίματος για το κάθε ένα.

Αν για παράδειγμα το πρώτο Razor ξεκινά στις 8:00 το δεύτερο μπορεί να ξεκινά να φωτίζει στις 8:30. Ετσι το δεύτερο φωτιστικό θα αρχίζει να προσθέτει σιγά σιγά ένταση στο πρώτο φωτιστικό που θα είναι ήδη αναμένο σε κάποιο ποσοστό (ανάλογα με την ρύθμιση) Ετσι το φαινόμενο ανατολής δύσης θα είναι τέλειο.

Τέλος επειδή βλέπω πως αρκετοί θα χρειαστούν περισσότερα Razors για να καλύψουν τα ενυδρεία τους, θα κάνω την ακόλουθη προσφορά για τους μήνες Ιανουάριο και Φεβρουάριο 2013.

Σε όποιον έχει αγοράσει μέχρι σήμερα, ή θα αγοράσει ένα ή περισσότερα Razors θα του δίνω ένα Razor 120W στην τιμή των 310 ευρώ. (η προσφορά είναι ανά άτομο) Για να ισχύει η προσφορά θα πρέπει ο αγοραστής να διαθέτει ενυδρείο μεγαλύτερο από 119cm μήκος ή από 79cm πλάτος. Η προσφορά θα δίνεται απ ευθείας από την Lionfish. Για να δοθεί θα πρέπει η αρχική αγορά να έχει γίνει ή να γίνει από Ελληνικό συνεργαζόμενο κατάστημα ή e-shop.

Πολυ καλη κινηση!Μου φενεται η λιγοτερο φωτισμενη λωριδα θα γινει μια πολυ μικρη γωνια ;)

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Φιλε σε χαιρετω, θα ηθελα να σε ρωτισω για το φωτιστικο αν εισαι ευχαριστιμενος απο την αποδοση του, γιατι σκεφτομαι να το παρω κι εγω.Κανει και για sps κοραλια;



Ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Απο την χρήση του πιστεύεις οτι με 2 160W καλύπτεις ενυδρείο 2,35m ??

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • 6 months later...

Καλησπερα παιδια.εβαλα και εγω ενα Max Razor 160w 16000K σε Rio 240l με διαστασεις 120*40*50.

Το κρεμασα με συρματοσχοινο το οποιο υπηρχε μεσα στη συσκευασια αρχικα στους 20-25 ποντους πανω απο το ενυδρειο.

Ειχα κατι φραγκακια απο seriatopores και acropores και δουλευοντας το στο 80% μου εκαψε τις ακρες απο τα σκληρα κοραλλια.τωρα εχω μειωσει την ενταση στο 60% και εχω ανεβασεις το φωτιστικο στους 30 ποντους.

Εχοντας μηκος 120 πρεπει να πω οτι δεν καλυπτεται στους 10-15 ποντους απο τις ακρες.παντως ειμαι αρκετα ικανοποιημενος με το αποτελεσμα του.

Έγινε επεξεργασία - takiscorfu
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριςτω πολυ.

Ενα φωτιστικο juwel T5 2*54w και αλλο ενα juwel 1*54w και 1*39w που ειχα παντενταρει

Link to comment
Share on other sites

Ειναι οντως πολυ καλο φωτιστικο φιλε takiscorfu! :bigemo_harabe_net-64:

Μεγεια!

Καλα εκανες και το ανεβασες.Αν ειναι σωστες και οι υπολοιπες συνθηκες θα επανελθουν τα κοραλια,μην ανησυχεις!

Ευχαριστουμε που μοιραστηκες τις εντυπωσεις σου.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...