Jump to content

Vertex Illumina Sr Led


Aiolos

Recommended Posts

η τιμη του ειναι οντως πολυ υψηλη και γι'αυτο δεν το αγορασα :mellow:

θα σε ρωτησω εγω αναποδα....τι προσφερει λιγοτερο απο τα αλλα φωτιστικα?

οχι τι δεν εχει....?!καθε ενα απο αυτα τα φωτιστικα που παρουσιαστηκαν εχει κατι που δεν εχει το αλλο!

αλλα σε τι ειναι υποδεεστερο απο τ'αλλα περα απο την τιμη η οποια ειναι βασικο μειονεκτημα αλλα περι ορεξεως κολοκυθοπιτα :bigemo_harabe_net-64:

μη μου πεις το κοκκινο πανελ.....

αυτα ειναι γουστα,σε αλλους αρεσουν οι μελαχρινες,σε αλλους οι ξανθιες,σε αλλους οι κοκκινομαλλες και σε αλλους ολες :bigemo_harabe_net-134:

Λιγότερα χρώματα, λιγότερο control, περισσότερη τιμή!

Εμενα μ'αρεσουν ολεεεεες!!!!!!!!!!Και οι ινδιανες!!! :wootwoot:

Εσύ είσαι φαινόμενο! :bigemo_harabe_net-82:

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 50
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Λιγότερα χρώματα, λιγότερο control, περισσότερη τιμή!

Εσύ είσαι φαινόμενο! :bigemo_harabe_net-82:

θες να μου πεις δηλαδη οτι το οτι τα αλλα εχουν μερικα κοκκινα και πρασινα led ειναι τοσο μεγαλο συν? :o

καταρχην 1 κοκκινο led εχει ακτινα φωτισμου τραβηγμενα 20 εκατοστα τα οποια γινονται 10 γιατι αλλοιωνεται απο τα αλλα

led διαφορετικου χρωματος που ειναι γυρω γυρω του αρα το κοκκινο παει χαμενο αφου φωτιζει μονο σε συγκεκριμενα σημεια του ενυδρειου.

μια purple plus τ5 δινει πολυ περισσοτερο κοκκινο φως σε ενα ενυδρειο!

οταν με το καλο βαλεις τον υπεριωνα να φωτισει το ενυδρειο με νερο,βραχια,κοραλια κτλ θα δεις αυτα τα κοκκινα led

να φωτιζουν συγκεκριμενα σημεια μονο και αυτα με shimmering και οχι απλωτα και ομοιομορφα.

παρουσιαζεται το disco ball effect οταν εχει και αλλα χρωματα εκτος απο μπλε κ λευκο

ασε που αυτα το εκτιμουν πιο πολυ τα ματια μας παρα τα κοραλια,ειδικα σε τοσο μικρο βαθμο ουτε καν θα το παρουν ειδηση.

εαν δεις μια ακροπορα η καποιο κοραλι να εχει εστω 1% καλυτερη αναπτυξη επειδη πηρε κοκκινο η πρασινο φως

σε σχεση με το vertex που εχει μονο μπλε και λευκο τοτε παω πασο!

εγω οπου εχω βουτηξει εχω δει να κυριαρχει το κιτρινο,το λευκο και το μπλε αλλο εαν το φασμα

του φωτος περιεχει και τα υπολοιπα χρωματα!

το λιγοτερο κοντρολ δεν ειναι επισης μειον!

αυτο ειναι θεμα γουστου και απαιτησεων!

εμενα δεν με πειραζει καθολου να ειναι το φωτιστικο Plug and play!

απλα πραγματακια!και το vertex δεν εχει και λιγες δυνατοτητες στον τομεα αυτο.

εαν δεν σκαμπαζεις και πολλα απο υπολογιστες,εαν δεν εχεις υπολογιστη(ακραιο αλλα λεμε) τι κανεις?

φωναζεις τον aiolo οπως ο κολλητος μου ο klaz?

και ο κωστης μια χαρα εξυπνος ανθρωπος ειναι και δυσκολευτηκε να το σεταρει!

και δεν ειναι ο μονος σε πληροφορω!

αρα δεν ειναι τοσο συν το να εχει τοσο control ενα φωτιστικο!

τουλαχιστον δεν ειναι συν για ολους και δεν το χρειαζονται,απαιτουν ολοι!

οσο για την τιμη ναι ειναι ακριβο,το ειπα και μονος μου σαν το πρωτο του μειον!

το θεμα και εδω ομως ειναι οτι για να φωτισεις ενα ενυδρειο σαν αυτο στο βιντεο για παραδειγμα,

θα θες 2 υπεριωνες αρα 2.000 με τη προσφορα 3.000 χωρις την προσφορα.

μηπως σου φαινονται λιγοτερα τωρα τα χρηματα του vertex?

και μη μου πεις οτι με εναν υπεριωνα θα φωτιζες με τοση ενταση τετοιο ενυδρειο

ασε που θα πηγαινες στα 600w.

και αν βλεπεις το vertex εχει πανελ απο ακρη σε ακρη.

αυτο κανει τα νεκρα σημεια ελαχιστα και τον φωτσιμο καθετο και οχι 120 μοιρων.

με ενα ecotech παραδειγμα(για να μη λεω συνεχεια για τον υπεριωνα) σε ενα ενυδρειο 1 μετρου για παραδειγμα

το κοραλι που θα ειναι στην ακρη θα παιρνει φως οχι μονο διαγωνια-αρα οχι καθαρο φως- το τελευταιο led

που θα του ριχνει φως θα ειναι περιπου 30 εκατοστα μακρυα!

αν δεις στο βιντεακι μπορεις να βαλεις κοραλι ακομα και διπλα στο πλαινο τζαμι.

τωρα σαν εξτρα σε σχεση με τα υπολοιπα,θεωρω πως ειναι φοβερο συν μια εταιρια να σου δινει την επιλογη

να μπορεις να αλλαξεις ολοκληρο το πανελ,οχι μονο σε περιπτωση βλαβης(αυτο γινεται και σε αλλα) αλλα και σε περιπτωση που αναβαθμιστουν και εξελιχτουν τα led που χρησιμοποιουν!!!!!

εξω δεν ξερω καμια εταιρια να το κανει αυτο!

ολες στην εξελιξη του φωτισμου και την αναβαθμιση θα σε οδηγησουν στο να πεταξεις το παλιο και να παρεις το καινουργιο!

επισης ειναι και το μοναδικο που αναλογα τις διαστασεις μπορεις να εχεις led καθετα απο τη μια ακρη του ενυδρειου μεχρι την αλλη,με ενα μονο φωτιστικο.

για εμενα προσωπικα ειναι μεγαλο συν και το συστημα ανατολης δυσης που εχει.

αλλοι το κανουν με μηχανισμους για να μετακινουνται τα φωτα.δεν θα το αγοραζα γι'αυτο το λογο φυσικα

αλλα αν το επαιρνα θα το εκτιμουσα πολυ.

αυτο το κανουν και αλλα φωτιστικα αλλα αλλο να το βλεπεις στο 1,20 πχ του φωτιστικου και αλλο στα 60 εκατοστα.

ειναι πολυ πιο φυσικο και μεγαλοπρεπες κατα την αποψη παντα ε!

τωρα οοοοολα τα υπολοιπα,κεραυνοι,ψιχαλες,συννεφα,φεγγαρια και αστερια ειλικρινα δεν τα καταλαβα ποτε!!!

γι'αυτο λεω οτι μερικα φωτιστικα αγοραζονται πιο πολυ για τον ιδιοκτητη παρα για τα κοραλια,ψαρακια και το ενυδρειο γενικα!! :bigemo_harabe_net-82:

αν φωτιζεται με σωστο φως το κοραλι θα παει βολιδα ειτε παιρνει φως απο το μπαλι ειτε απο το μπανιο!

γι'αυτο θεωρω πως ειναι το καλυτερο αυτη τη στιγμη το vertex αλλα ακριβο για αυτα που εχω διαθεση να διαθεσω!

σε ολα αυτα μπαινει μεσα η παραμετρος ανθρωπος και ολα τα υπολοιπα γουστα,απιατησεις,τυπος ενυδρειου κτλ

Link to comment
Share on other sites

πολυ καλες και ουσιαστικες οι σκεψεις σου.οι καταιγιδες κλπ και εγω τις θεωρω παιχνιδι για τα ματια μου και οχι κατι ουσιαστικο.το φεγγαροφως εαν ειναι στημενο σωστα θεωρω πως εχει και αυτο την οποια του βοηθεια στο ενυδρειο μας.στην ουσια δημιουργει πιο φυσικες συνθηκες εξομειωσης στη γυαλα μας.

εγω τα εχω με εταιρειες αναγνωρισμενες στον χωρο και με ακριβα προιοντα,οι οποιες αφηνουν απιστευτα κενα ακομη και στις οδηγιες τους.

ναι προσφατα χρειαστηκα την βοηθεια του φιλου αιολου(λογω των πολλων ωρων εμπειριας του ηδη επανω στο συγκεκιρμενο φωτιστικο), γιατι απλως οι οδηγιες της εταιρειας για μενα ηταν ελλειπεστατες,καθως δεν μιλαμε για πυρηνικη φυσικη,αλλα καταφερα να βγω εκτος εαυτου μην πιστευοντας οτι δεν μπορω ν ακταφερω κατι τοσο απλο αφου και υπολογιστες χειριζομαι αρκετα χρονια και τα αγγλικα μου δεν ειναι σκουριασμενα τοσο.

για να μην ξαναμιλησω για τις ντιζες,που οντως εμενα με πειραξε αρκετα.

Link to comment
Share on other sites

και παιδες τον υπεριωνα σκεφτηκα να τον αγορασω και εγω!αλλωστε ημουν και απο τους πρωτους που παραδεχτηκα οτι ειναι φοβερο μηχανημα.

εκρινα οτι ολα αυτα που κανουν τον υπεριωνα να κοστιζει 1000 ευρω δεν μου χρειαζονται οποτε και δεν το πηρα!

αυτο το ξεκαθαριζω για να μην νομιζει κανεις οτι εχω καποιο θεμα με το φωτιστικο επειδη το ανεφερα παραπανω σαν παραδειγμα σε καποιες συγκρισεις.

Link to comment
Share on other sites

κωσταρα μου αυτο με τις ντιζες ειναι απαραδεκτο ρε συ!

απορω πως το σκεφτηκαν η γιατι δεν το σκεφτηκαν!!

το φεγγαροφως ειναι πανεμορφο οντως,τον κυκλο δεν εχω καταλαβει ακομα!

χιλιες φορες να το βαζεις εσυ οσες ωρες θες.

θεωρω παντως πως εστω 4 ωρες θα πρεπει να εχει σκοταδι το ενυδρειο.

χρειαζεται κ στα κοραλια και στα ψαρακια,τα μεν για να φανε και τα δε για να ξεκουραστουν!

Link to comment
Share on other sites

το είχα πει και παλιότερα... το θέμα ανατολής δύσης σε ένα ενυδρείο δεν τόσο ουσιαστικός παράγοντας πόσο μάλλον οι συννεφιές και οι κεραυνοί.... απλά δημιουργούν πιο "φυσικές" συνθήκες στα δικά μας ματιά και γούστα.

Αυτό όμως που θεωρώ πιο ουσιαστικό σε ένα reef ενυδρείο είναι ο κύκλος τους φεγγαριού (σε συνδυασμό με τον φυσικό κύκλο) γιατί έχει να κάνει με την αναπαραγωγική διαδικασία των οργανισμών.

Αν δεν είχα την δυνατότητα να πάρω ένα φωτιστικό που τα κάνει όλα, θα προτιμούσα κάποιο που να έχει μόνο τον κύκλο του φεγγαριού και όχι απαραίτητα την ανατολή δύση.

Link to comment
Share on other sites

Εξαιρετικό ποστ mad23...Με βρίσκει απόλυτα σύμφωνο.

Έγινε επεξεργασία - salamander
Link to comment
Share on other sites

ο μαλλιας απο το bulk reef supply,εχασε πολλα κιλα. μπραβο στο θηριο.

Link to comment
Share on other sites

Ο μακρυμαλης αν του δωσεις και μια κιθαρα,ιδιος ο Παντελης Θαλασσινος ειναι :bigemo_harabe_net-74:

Link to comment
Share on other sites

ο θαλασσινος ρε πιο ινδιανος μοιαζει.σε τσεροκι-σιου περισσοτερο κιολας.

Link to comment
Share on other sites

κανίβαλοι παιδί μου τι περιμένεις !!!!

χα χα χα

Link to comment
Share on other sites

ο θαλασσινος ρε πιο ινδιανος μοιαζει.σε τσεροκι-σιου περισσοτερο κιολας.

Γιατι;;;;;Τους εχεις δει; B)

Link to comment
Share on other sites

και βεβαια καθε μερα.μολις φυγουν οι πρασινοι δρακοι απο την κουζινα.

Link to comment
Share on other sites

και βεβαια καθε μερα.μολις φυγουν οι πρασινοι δρακοι απο την κουζινα.

Οι πρασινοι δρακοι ειναι βραχωδεις η αμμωδεις;Οι αμμωδεις ειναι επικινδυνοι να προσεχεις :D

Link to comment
Share on other sites

η λογικη ελεγε πως θα γινοταν.αλλα εαν δεν γινοταν..προφανως θα εξαφανιζοταν γρηγορα με τετοια τιμη που εχει..

Link to comment
Share on other sites

θες να μου πεις δηλαδη οτι το οτι τα αλλα εχουν μερικα κοκκινα και πρασινα led ειναι τοσο μεγαλο συν? :o

καταρχην 1 κοκκινο led εχει ακτινα φωτισμου τραβηγμενα 20 εκατοστα τα οποια γινονται 10 γιατι αλλοιωνεται απο τα αλλα

led διαφορετικου χρωματος που ειναι γυρω γυρω του αρα το κοκκινο παει χαμενο αφου φωτιζει μονο σε συγκεκριμενα σημεια του ενυδρειου.

μια purple plus τ5 δινει πολυ περισσοτερο κοκκινο φως σε ενα ενυδρειο!

οταν με το καλο βαλεις τον υπεριωνα να φωτισει το ενυδρειο με νερο,βραχια,κοραλια κτλ θα δεις αυτα τα κοκκινα led

να φωτιζουν συγκεκριμενα σημεια μονο και αυτα με shimmering και οχι απλωτα και ομοιομορφα.

παρουσιαζεται το disco ball effect οταν εχει και αλλα χρωματα εκτος απο μπλε κ λευκο

ασε που αυτα το εκτιμουν πιο πολυ τα ματια μας παρα τα κοραλια,ειδικα σε τοσο μικρο βαθμο ουτε καν θα το παρουν ειδηση.

εαν δεις μια ακροπορα η καποιο κοραλι να εχει εστω 1% καλυτερη αναπτυξη επειδη πηρε κοκκινο η πρασινο φως

σε σχεση με το vertex που εχει μονο μπλε και λευκο τοτε παω πασο!

εγω οπου εχω βουτηξει εχω δει να κυριαρχει το κιτρινο,το λευκο και το μπλε αλλο εαν το φασμα

του φωτος περιεχει και τα υπολοιπα χρωματα!

το λιγοτερο κοντρολ δεν ειναι επισης μειον!

αυτο ειναι θεμα γουστου και απαιτησεων!

εμενα δεν με πειραζει καθολου να ειναι το φωτιστικο Plug and play!

απλα πραγματακια!και το vertex δεν εχει και λιγες δυνατοτητες στον τομεα αυτο.

εαν δεν σκαμπαζεις και πολλα απο υπολογιστες,εαν δεν εχεις υπολογιστη(ακραιο αλλα λεμε) τι κανεις?

φωναζεις τον aiolo οπως ο κολλητος μου ο klaz?

και ο κωστης μια χαρα εξυπνος ανθρωπος ειναι και δυσκολευτηκε να το σεταρει!

και δεν ειναι ο μονος σε πληροφορω!

αρα δεν ειναι τοσο συν το να εχει τοσο control ενα φωτιστικο!

τουλαχιστον δεν ειναι συν για ολους και δεν το χρειαζονται,απαιτουν ολοι!

οσο για την τιμη ναι ειναι ακριβο,το ειπα και μονος μου σαν το πρωτο του μειον!

το θεμα και εδω ομως ειναι οτι για να φωτισεις ενα ενυδρειο σαν αυτο στο βιντεο για παραδειγμα,

θα θες 2 υπεριωνες αρα 2.000 με τη προσφορα 3.000 χωρις την προσφορα.

μηπως σου φαινονται λιγοτερα τωρα τα χρηματα του vertex?

και μη μου πεις οτι με εναν υπεριωνα θα φωτιζες με τοση ενταση τετοιο ενυδρειο

ασε που θα πηγαινες στα 600w.

και αν βλεπεις το vertex εχει πανελ απο ακρη σε ακρη.

αυτο κανει τα νεκρα σημεια ελαχιστα και τον φωτσιμο καθετο και οχι 120 μοιρων.

με ενα ecotech παραδειγμα(για να μη λεω συνεχεια για τον υπεριωνα) σε ενα ενυδρειο 1 μετρου για παραδειγμα

το κοραλι που θα ειναι στην ακρη θα παιρνει φως οχι μονο διαγωνια-αρα οχι καθαρο φως- το τελευταιο led

που θα του ριχνει φως θα ειναι περιπου 30 εκατοστα μακρυα!

αν δεις στο βιντεακι μπορεις να βαλεις κοραλι ακομα και διπλα στο πλαινο τζαμι.

τωρα σαν εξτρα σε σχεση με τα υπολοιπα,θεωρω πως ειναι φοβερο συν μια εταιρια να σου δινει την επιλογη

να μπορεις να αλλαξεις ολοκληρο το πανελ,οχι μονο σε περιπτωση βλαβης(αυτο γινεται και σε αλλα) αλλα και σε περιπτωση που αναβαθμιστουν και εξελιχτουν τα led που χρησιμοποιουν!!!!!

εξω δεν ξερω καμια εταιρια να το κανει αυτο!

ολες στην εξελιξη του φωτισμου και την αναβαθμιση θα σε οδηγησουν στο να πεταξεις το παλιο και να παρεις το καινουργιο!

επισης ειναι και το μοναδικο που αναλογα τις διαστασεις μπορεις να εχεις led καθετα απο τη μια ακρη του ενυδρειου μεχρι την αλλη,με ενα μονο φωτιστικο.

για εμενα προσωπικα ειναι μεγαλο συν και το συστημα ανατολης δυσης που εχει.

αλλοι το κανουν με μηχανισμους για να μετακινουνται τα φωτα.δεν θα το αγοραζα γι'αυτο το λογο φυσικα

αλλα αν το επαιρνα θα το εκτιμουσα πολυ.

αυτο το κανουν και αλλα φωτιστικα αλλα αλλο να το βλεπεις στο 1,20 πχ του φωτιστικου και αλλο στα 60 εκατοστα.

ειναι πολυ πιο φυσικο και μεγαλοπρεπες κατα την αποψη παντα ε!

τωρα οοοοολα τα υπολοιπα,κεραυνοι,ψιχαλες,συννεφα,φεγγαρια και αστερια ειλικρινα δεν τα καταλαβα ποτε!!!

γι'αυτο λεω οτι μερικα φωτιστικα αγοραζονται πιο πολυ για τον ιδιοκτητη παρα για τα κοραλια,ψαρακια και το ενυδρειο γενικα!! :bigemo_harabe_net-82:

αν φωτιζεται με σωστο φως το κοραλι θα παει βολιδα ειτε παιρνει φως απο το μπαλι ειτε απο το μπανιο!

γι'αυτο θεωρω πως ειναι το καλυτερο αυτη τη στιγμη το vertex αλλα ακριβο για αυτα που εχω διαθεση να διαθεσω!

σε ολα αυτα μπαινει μεσα η παραμετρος ανθρωπος και ολα τα υπολοιπα γουστα,απιατησεις,τυπος ενυδρειου κτλ

Στα πρώτα που λές δεν έχω κατι να πω!

Πάσχω και λίγο από γκατζετισμό!

Με αυτα που λές δλδ το καλύτερο φωτιστηκο για εσένα πρέπει να είναι το aqualum αφού το μόνο που μπορείς να κάνεις είναι να ρυθμισεις το ρολόι !

Για τον Υπερίωνα επειδή έπεξα λίγο δεν θα έλεγα ότι πρέπει να είσαι πυρινικός επιστήμονας για να τον ρυθμίσεις! Μήπως τα παραλές;

Για την κάλυψη πάλι σε βρίσκω υπερβολικό!

Καταρχήν και τα 2 φωτιστηκά είναι χωρίς φακούς δλδ έχουν γωνία 120 μοίρες

Το ενυδρέιο του video είναι 48x30x18 και χρησιμοποιεί το Vertex Illumina SR 360 1200mm που κάνει περίπου 2500 ευρώ

Το ίδιο ενυδρείο έχουμε παραδείγματα ότι καλύπτεται από τον μικρό Υπεριώνα ! Αν θες εσύ βάλε το 3Χ150 και δεν θα τον τρέχεις τέρμα αλλά και θα έχεις led πανω από τα κοράλια στην άκρη και παλι πιο φθηνός θα είσαι!

Για εμένα λοιπόν απλά αυτό το φωτιστηκό έχει υπερβολική τιμή....

Δεν ευλογω τα γένια μου αλλα υπερίωνας έχει την καλύτερη σχέση απόδοσης, control, κάληψης και τιμής!

Link to comment
Share on other sites

Στα πρώτα που λές δεν έχω κατι να πω!

Πάσχω και λίγο από γκατζετισμό!

Με αυτα που λές δλδ το καλύτερο φωτιστηκο για εσένα πρέπει να είναι το aqualum αφού το μόνο που μπορείς να κάνεις είναι να ρυθμισεις το ρολόι !ουτε καν ανεφερα το συγκεκριμενο φωτιστικο και δεν θελω να πω τη γνωμη μου :thumbup:

ειπα πως δεν με χαλανε τα plug and play φωτιστικα και οτι σιγουρα δεν θα πληρωνα πολλα ευρω παραπανω

για να εχω τοσο κοντρολ που εγω δεν το χρειαζομαι και σιγουρα οχι τα κοραλια μου!

ο καθενας απο εμας εχει αλλες απαιτησεις.......

Για τον Υπερίωνα επειδή έπεξα λίγο δεν θα έλεγα ότι πρέπει να είσαι πυρινικός επιστήμονας για να τον ρυθμίσεις! Μήπως τα παραλές;

δεν τα παραλεω καθολου!σου ξαναειπα και ο κωστης ειναι πανεξυπνος ανθρωπος και δυσκολευτηκε αρκετα.

και οπως ειπα δεν ειναι ο μονος,ειναι αρκετα τα παιδια που τα βρηκαν σκουρα(τουλαχιστον στην αρχη)

αν σου χαλασει(χτυπαω ξυλο) το pc η το λαπτοπ πως θα κανεις τις ρυθμισεις σου στον υπεριωνα?

Για την κάλυψη πάλι σε βρίσκω υπερβολικό!

Καταρχήν και τα 2 φωτιστηκά είναι χωρίς φακούς δλδ έχουν γωνία 120 μοίρες

αρα μου λες οτι ενα κοραλι που θα ειναι στα 10 εκατοστα απο το τζαμι θα φωτιστει το ιδιο με τον υπεριωνα που το τελευταιο led που θα του δινει φως ΔΙΑΓΩΝΙΑ θα ειναι 20+ εκατοστα μακρυα και το ιδιο με το vertex που θα

ειναι ακριβως απο πανω του και θα του δινει φως καθετα! :blink:

θα το δεις οταν βαλεις και εσυ τον δικο σου,ειδικα αν δεν κανεις μινιμαλιστικο στησιμο :thumbup:

Το ενυδρέιο του video είναι 48x30x18 και χρησιμοποιεί το Vertex Illumina SR 360 1200mm που κάνει περίπου 2500 ευρώ

Το ίδιο ενυδρείο έχουμε παραδείγματα ότι καλύπτεται από τον μικρό Υπεριώνα ! Αν θες εσύ βάλε το 3Χ150 και δεν θα τον τρέχεις τέρμα αλλά και θα έχεις led πανω από τα κοράλια στην άκρη και παλι πιο φθηνός θα είσαι!

αρα να καιω 450w αντι για 384 που ειναι το vertex!αφου φωτιζει το ιδιο και καλυτερα(κατα τη γνωμη μου) θα προτιμουσα

να βαλω το Vertex και τη διαφορα στα w να τα εχω σε σκιμμερ,εναν κυκλοφορητη κτλ.

αλλα αυτα ειναι γουστα,δεν ειναι κατι ευρεως :thumbup: αποδεκτο και αντικειμενικα σωστο

Για εμένα λοιπόν απλά αυτό το φωτιστηκό έχει υπερβολική τιμή....

ΔΕΝ διαφωνησα σε αυτο,και το vertex Και ο υπεριωνας ειναι υπερτιμημενα το καθενα για το δικο του λογο

Δεν ευλογω τα γένια μου αλλα υπερίωνας έχει την καλύτερη σχέση απόδοσης, control, κάληψης και τιμής!

κοιτα απο τη στιγμη που αγορασες τον υπεριωνα ειναι πολυ λογικο να ευλογησεις τα γενια σου και δεν το θεωρω κατακριτεο!και ειναι ματαιο να προσπαθησουμε να αλλαξουμε,ο ενας στον αλλο, τα κριτηρια αγορας και

φιλοσοφιας με βαση τα οποια αντιλαμβανομαστε το χομπυ μας.

επισης για να το αγορασεις σημαινει πως ταιριαζει με αυτα που απαιτεις και περιμενεις απο ενα φωτιστικο,αυτο δεν σημαινει ομως

πως τα δικα σου κριτηρια αποτελουν κριτηρια αγορας,ποιοτητας,αποδοσης και για τους αλλους!

ειλικρινα ευχομαι να το χαρεις οσο δεν παει το φωτιστικο σου και να μην μπεις στη διαδικασια οχι να μετανοιωσεις

αλλα ουτε καν να σκεφτεις οτι ισως ηταν καλυτερα να παρεις κατι αλλο! :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

κοιτα απο τη στιγμη που αγορασες τον υπεριωνα ειναι πολυ λογικο να ευλογησεις τα γενια σου και δεν το θεωρω κατακριτεο!και ειναι ματαιο να προσπαθησουμε να αλλαξουμε,ο ενας στον αλλο, τα κριτηρια αγορας και

φιλοσοφιας με βαση τα οποια αντιλαμβανομαστε το χομπυ μας.

επισης για να το αγορασεις σημαινει πως ταιριαζει με αυτα που απαιτεις και περιμενεις απο ενα φωτιστικο,αυτο δεν σημαινει ομως

πως τα δικα σου κριτηρια αποτελουν κριτηρια αγορας,ποιοτητας,αποδοσης και για τους αλλους!

ειλικρινα ευχομαι να το χαρεις οσο δεν παει το φωτιστικο σου και να μην μπεις στη διαδικασια οχι να μετανοιωσεις

αλλα ουτε καν να σκεφτεις οτι ισως ηταν καλυτερα να παρεις κατι αλλο! :thumbup:

Ούτε εγώ προσπαθώ να σε πείσω για κάτι ρε συ! Σε ευχαριστώ για τις ευχές σου!

Πιο πολύ εγκυκλοπεδική κουβέντα για το πόσο μας αρμέγουν όλες οι εταιρίες γίνεται! :bigemo_harabe_net-134:

Πάντως για το σετάρισμα επιμένω ότι δεν είναι δύσκολο! :bigemo_harabe_net-72:

Αν θες έλα για καφέ από το σπίτι να δεις και με τα μάτια σου!

Link to comment
Share on other sites

Ούτε εγώ προσπαθώ να σε πείσω για κάτι ρε συ! Σε ευχαριστώ για τις ευχές σου!

Πιο πολύ εγκυκλοπεδική κουβέντα για το πόσο μας αρμέγουν όλες οι εταιρίες γίνεται! :bigemo_harabe_net-134:

Πάντως για το σετάρισμα επιμένω ότι δεν είναι δύσκολο! :bigemo_harabe_net-72:

Αν θες έλα για καφέ από το σπίτι να δεις και με τα μάτια σου!

Ποσο αληθεια λες........

Link to comment
Share on other sites

Η Vertex είναι καλή εταιρία λογικά και το φωτιστικό φυσάει.

Απο led όλες οι εταιρίες πάνω κάτω τα ίδια χρησιμοποιούν...κάποιο κοντρόλερ που θυμίζει adruino,τροφοδοτικά,πλακέτες για επικοινωνία με υπολογιστή,Heatsink κτλ.....Δεν νομίζω να έχουν ουσιαστικές διαφορές εκτός απο την εμφάνιση όλα αυτά.

Δεν εντυπωσιάζομαι εύκολα από όλα αυτά.

Έγινε επεξεργασία - Alexpsycho
Link to comment
Share on other sites

Ούτε εγώ προσπαθώ να σε πείσω για κάτι ρε συ! Σε ευχαριστώ για τις ευχές σου!

Πιο πολύ εγκυκλοπεδική κουβέντα για το πόσο μας αρμέγουν όλες οι εταιρίες γίνεται! :bigemo_harabe_net-134:

Πάντως για το σετάρισμα επιμένω ότι δεν είναι δύσκολο! :bigemo_harabe_net-72:

Αν θες έλα για καφέ από το σπίτι να δεις και με τα μάτια σου!

οντως,και αυτες αρμεγουν και βαρια!

εγω απλα μπηκα στη διαδικασια να γραψω γιατι με ρωτησες στην αρχη για ποιον λογο το θεωρω καλυτερο και τι χανεις!

αλλιως καστορα πιστεψε με δεν θα εγραφα ουτε γραμμη!

ολες αυτες οι συζητησεις ειναι λιγο ανουσιες γιατι ολοι μας εχουμε διαφορετικες τσεπες,γουστα,απαιτησεις,ενυδρεια κτλ

παλιοτερα ημουν διαχειριστης σε γνωστο site kινητων!

εκει να δεις φιλε σκοτωμος που γινοταν!

για το iphone και το andriod αλλα και ολα τ'αλλα!

να σκοτωνται και να βριζονται ομως λες και θα κερδιζαν κατι και ειχαν δωσει ολοι απο ενα σκασμο λεφτα...να πεις οτι τους τα εδιναν τσαμπα!! :bigemo_harabe_net-111:

ακομα και αυτοι που τα εβρισκαν στο οτι το android ειναι καλυτερο μετα τρωγοντουσαν ποια συσκευη ειναι καλυτερη! :hysterical:

μετα απο τοσο χαμο κατεληξα στο οτι ο καθενας βλεπει τι του κανει και παιρνει οτι θελει,δεν εχει νοημα

να προσπαθησεις κανεις καποιον να δει αυτο που βλεπεις εσυ!

για το σεταρισμα και εγω επιμενω πως δεν ειναι για ολους τους χρηστες η τουλοαχιστον για τα γουστα ολων! :bigemo_harabe_net-72: ... :hysterical:

τοσα κινητα υπαρχουν και εχω φιλο με ενα σκασμο λεφτα και εχει κινητο με ενα πρασινο και ενα κοκκινο κουμπι και 10 νουμερα :bigemo_harabe_net-82:

το εχω δει το προγραμμα του υπεριωνα καστορα,σε κολλητο μου εγω του το εφτιαξα να δουλευει εστω τα πρωτα χοντρα

πειραματα!μετα το πηρε μονος του!

ευχαριστω για την προσκληση,αλλα θα ερθω οταν φτιαχτει με το καλο το ενυδρειο!

να βαλω και ενα χερακι καπου,μην ερθω μονο να σου πιω τον καφε! :bigemo_harabe_net-111:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...