Jump to content

Aqualum Celio Marine Version


Δίας

Recommended Posts

Οκ μπορεί με τις Τ5 να παίρνουμε πιο εύκολα το "χρώμα" που θέλουμε αλλά μην τα ισοπεδώνουμε όλα. Κι εξηγούμε.

Για να φωτίσεις μια κοινή γυάλα, 120Χ60Χ60, θες ένα φωτιστικό led το οποίο κοστίζει από 450 και πάνω. Το πήρες και καθάρισες ας πούμε για 3 χρόνια.

Σε Τ5 θες το φωτιστικό 350+(6Χ54W) και 120 ευρώ ετησίως για 10-12 λάμπες. Οπότε στα 3 χρόνια θα έχεις δώσει 350 το φωτιστικό + 350 για λάμπες.

Αν δε, ζήσει το φωτιστικό και πάνω απο 3 χρόνια, συνεχίζεις να κερδίζεις κι από την μειωμένη κατανάλωση ρεύματος.

Το κάναμε Τ5 vs LED :-P

Αν μου επιτρεπεται να μιλησω κι εγω λιγο.....Οτι πληρωσεις παιρνεις.

Με τις Τ5 δεν παιρνεις απλα χρωμα και μονο.Υπαρχουν κι εδω μεσα θεματα αφιερωμενα που μπορειτε να διαβασετε.

Βαγγελη για το ενυδρειο με τις διαστασεις που λες,ποιο φωτιστικο των 450 ευρω νομιζεις το καλυπτει;Για ενα κομματι μιλαω.Κανενα.Για μενα μονο ο Υπεριωνας.Που ειναι 400 βατ αν θυμαμαι καλα.

Με 6Χ39 Τ5 το καλυπτεις.

Που ειναι τωρα η οικονομια;

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 77
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Οκ μπορεί με τις Τ5 να παίρνουμε πιο εύκολα το "χρώμα" που θέλουμε αλλά μην τα ισοπεδώνουμε όλα. Κι εξηγούμε.

Για να φωτίσεις μια κοινή γυάλα, 120Χ60Χ60, θες ένα φωτιστικό led το οποίο κοστίζει από 450 και πάνω. Το πήρες και καθάρισες ας πούμε για 3 χρόνια.

Σε Τ5 θες το φωτιστικό 350+(6Χ54W) και 120 ευρώ ετησίως για 10-12 λάμπες. Οπότε στα 3 χρόνια θα έχεις δώσει 350 το φωτιστικό + 350 για λάμπες.

Αν δε, ζήσει το φωτιστικό και πάνω απο 3 χρόνια, συνεχίζεις να κερδίζεις κι από την μειωμένη κατανάλωση ρεύματος.

Το κάναμε Τ5 vs LED :-P

Το ενυδρειο μου ειναι 120χ65χ55 ... για να μπορεσω να εχω μεσα μανιταρια ναι.. θα ηθελα ενα φωτιστικο led με 450 ευρω.Για ενα mixed reef υψηλων απαιτησεων φιλε μου και να φωτιστει ΣΩΣΤΑ και ΠΑΝΤΟΥ ηθελα φωτιστικο ανω των 1000+ ευρω... Και πιστεψε με εψαξα ολες τις μαρκες με το καθε μοντελο τους ξεχωριστα, ρωτησα και ξεπατωθηκα στο διαβασμα για το συγκεκριμενο θεμα.Αυτο που λες απλα δεν ισχυει..Κατα την ταπεινη μου αποψη ετσι? Ο καθενας πρατει οπως ο ιδιος νομιζει. :)

Link to comment
Share on other sites

Οκ μπορεί με τις Τ5 να παίρνουμε πιο εύκολα το "χρώμα" που θέλουμε αλλά μην τα ισοπεδώνουμε όλα. Κι εξηγούμε.

Για να φωτίσεις μια κοινή γυάλα, 120Χ60Χ60, θες ένα φωτιστικό led το οποίο κοστίζει από 450 και πάνω. Το πήρες και καθάρισες ας πούμε για 3 χρόνια.βαγγελη μου ενα marine celio αρκει για να φωτισει αυτη τη γυαλα μονο εαν ειναι fish only.

αρα υπολογισε τουλαχιστον 900 ευρω να μη σου πω 1350 γιατι θα θες 3 ωστε να πεις οτι κρατας τα παντα.

αυτα τα χρηματα να υπολογιζεις οχι 450 ευρω

ειναι αδυνατο να φωτισουν 85 w προερχομενα απο φωτιστικο διαστασεων 54χ14 ενυδρειο 1,20χ60χ60.

Σε Τ5 θες το φωτιστικό 350+(6Χ54W) και 120 ευρώ ετησίως για 10-12 λάμπες. Οπότε στα 3 χρόνια θα έχεις δώσει 350 το φωτιστικό + 350 για λάμπες.

Αν δε, ζήσει το φωτιστικό και πάνω απο 3 χρόνια, συνεχίζεις να κερδίζεις κι από την μειωμένη κατανάλωση ρεύματος.

εαν τελικα πας σε 3 Celio μηπως και καταφερεις να κρατησεις επιτυχως ενα mixed reef θα εισαι στα 255w συνολο ενω με τις

6χ54 στα 324w δηλαδη μολις 69w!

πιστεψε με ειναι πολυ μικρη η διαφορα στο λογαριασμο της ΔΕΗ ωστε να αξιζει.

Το κάναμε Τ5 vs LED :-P

αυτο θα ηταν ενα πολυ ωραιο θεμα.

στην προκειμενη περιπτωση μιλαμε για το συγκεκιμενο φωτιστικο και αν ειναι τιμιο για τα λεφτα του

Link to comment
Share on other sites

Αν μου επιτρεπεται να μιλησω κι εγω λιγο.....Οτι πληρωσεις παιρνεις.

Με τις Τ5 δεν παιρνεις απλα χρωμα και μονο.Υπαρχουν κι εδω μεσα θεματα αφιερωμενα που μπορειτε να διαβασετε.

Βαγγελη για το ενυδρειο με τις διαστασεις που λες,ποιο φωτιστικο των 450 ευρω νομιζεις το καλυπτει;Για ενα κομματι μιλαω.Κανενα.Για μενα μονο ο Υπεριωνας.Που ειναι 400 βατ αν θυμαμαι καλα.

Με 6Χ39 Τ5 το καλυπτεις.

Που ειναι τωρα η οικονομια;

Απο θέμα ανάπτυξης κτλ κι εγώ μαζί σου για τις Τ5.

Αν μας κάνει μόνο δουλειά ο Υπερίωνας, κι αν επιζήσει κι αυτός 5 χρόνια, είμαστε ίσα βάρκα ίσα πανιά. Με την διαφορά οτι στις Τ5 μας μένει το φωτιστικό :D

Το ενυδρειο μου ειναι 120χ65χ55 ... για να μπορεσω να εχω μεσα μανιταρια ναι.. θα ηθελα ενα φωτιστικο led με 450 ευρω.Για ενα mixed reef υψηλων απαιτησεων φιλε μου και να φωτιστει ΣΩΣΤΑ και ΠΑΝΤΟΥ ηθελα φωτιστικο ανω των 1000+ ευρω... Και πιστεψε με εψαξα ολες τις μαρκες με το καθε μοντελο τους ξεχωριστα, ρωτησα και ξεπατωθηκα στο διαβασμα για το συγκεκριμενο θεμα.Αυτο που λες απλα δεν ισχυει..Κατα την ταπεινη μου αποψη ετσι? Ο καθενας πρατει οπως ο ιδιος νομιζει. :)

Link to comment
Share on other sites

Εγω Βαγγελη δεν μιλαω για το ποσο μπορει να ζησει ο Υπεριωνας.Αυτο δεν μπορω να το γνωριζω.Αυτο που γνωριζω επειδη το εχω δει να δουλευει,ειναι πως ειναι πανακριβος,αλλα απολυτα αποτελεσματικος.Καλυπτει τις διαστασεις που ανεφερες.Πραγμα που δεν το κανει αλλο φωτιστικο μικροτερης αξιας.

Link to comment
Share on other sites

Ετσι φιλε σωστα... Και δεν νομιζω να ειναι πολλοι αυτοι πλεον που να μπορουν ( και να μπορουν δηλ πολυ δυσκολα να το κανουν ) να δωσουν 1100+ ευρω για υπεριωνα.

Link to comment
Share on other sites

Mad, άμα θες 3 τσέλιους για μια γυάλα, άστο να πάει :D

Link to comment
Share on other sites

Εγω Βαγγελη δεν μιλαω για το ποσο μπορει να ζησει ο Υπεριωνας.Αυτο δεν μπορω να το γνωριζω.Αυτο που γνωριζω επειδη το εχω δει να δουλευει,ειναι πως ειναι πανακριβος,αλλα απολυτα αποτελεσματικος.Καλυπτει τις διαστασεις που ανεφερες.Πραγμα που δεν το κανει αλλο φωτιστικο μικροτερης αξιας.

Μα Στράτο μου εκεί είναι το θέμα. Ναι είναι αποτελεσματικός και μας κάνει γι'αυτές τις διαστάσεις, αλλά αν είναι να πετάξω στα σκουπίδια ένα χιλιάρικο σε 2-3 χρόνια, ας μείνω στις Τ5.

Γιατι ανα 6-8 μήνες θα έχω καινούριο φως αλλάζοντας μόνο λάμπες.

Link to comment
Share on other sites

Δεν νομιζω οτι στο συγκεκριμενο φωτιστικο το πετας σε 2-3 χρονια.

Αλλα γιατι να μη μεινεις στις Τ5 ετσι κι αλλιως;

:D

Link to comment
Share on other sites

Δεν νομιζω οτι στο συγκεκριμενο φωτιστικο το πετας σε 2-3 χρονια.

Αλλα γιατι να μη μεινεις στις Τ5 ετσι κι αλλιως;

:D

To πιάσαμε το υπονοούμενο :P

Link to comment
Share on other sites

Δεν νομιζω οτι στο συγκεκριμενο φωτιστικο το πετας σε 2-3 χρονια.

Αλλα γιατι να μη μεινεις στις Τ5 ετσι κι αλλιως;

:D

Φυσας και το γιαουρτι ή μου φαινεται?? :D

Link to comment
Share on other sites

Μα Στράτο μου εκεί είναι το θέμα. Ναι είναι αποτελεσματικός και μας κάνει γι'αυτές τις διαστάσεις, αλλά αν είναι να πετάξω στα σκουπίδια ένα χιλιάρικο σε 2-3 χρόνια, ας μείνω στις Τ5.

Γιατι ανα 6-8 μήνες θα έχω καινούριο φως αλλάζοντας μόνο λάμπες.αααακριβως....και δεν ειναι μονο αυτο!

αυτα θα ειναι ωραιο να τα πουμε αναλυτικα σε ενα θεμα για τα λεντ και τις τ5

ναι βαγγελη μου δυστυχως για ενα καλο mixed reef θες σιγουρα 3!

ωστε να απλωσει σωστα ο φωτισμος,να ειναι οσο πιο καθετος γινεται στα κοραλια,να μην κανει σκιες και κενα σημεια και να

καλυπτουν οσο το δυνατον μεγαλυτερη επιφανεια

Link to comment
Share on other sites

Mιας και έγινε led vs τ5.

Μην ξεχνάμε ότι τα led σου προσφέρουν επιλογή να μην βάλεις ψυκτικό το καλοκαίρι και να την βγάλεις με ανεμιστηράκια (ανάλογα και την περίπτωση).

Είναι ένα μεγάλο + όχι τόσο απο θέμα οικονομίας (γιατί το χειμώνα θα παίζει πιο πολύ ο θερμοστάτης) αλλά απο θέμα χώρου, βαβούρας κ.λ.π.

Συμφωνώ ότι για να πετύχεις ένα αποτέλεσμα εφάμιλο των Τ5 θές πολλά περισσότερα watt απο αυτά των έτοιμων.

π.χ. για 500 λτ υψηλών απαιτήσεων, θες περίπου 400-500 watt φωτισμό Led (δική μου εκτίμηση, για αυτό πάω και σε diy)

Τωρα στο θέμα διάρκειας. Αν το φωτιστικό έχει σωστή ψύξη και δεν ζορίζονται τα leds στο max (οχι πανω απο 1200ma) τότε θα σου κρατήσει για πολλά χρόνια με την ίδια απόδοση.

ΙΜΟ στην επιλογή φωτιστικού πρέπει πρώτα να κοιτάμε το ρεύμα λειτουργίας του κάθε led και το σύστημα ψύξης.

Επίσης η επιλογή μου να προχωρήσω με led, είναι ότι το κοράλια δείχνουν μια πολύ καλή ανταπόκριση στο φωτισμό τους τόσο σε ανάπτυξη όσο και σε χρώμα.

Link to comment
Share on other sites

Εγω εδω σας χαιρετω,διοτι δεν μπορω να μιλησω για φτιαχτα φωτιστικα.Δεν το γνωριζω το σπορ.

Φιλια σας :)

Link to comment
Share on other sites

Το ενυδρειο μου ειναι 120χ65χ55 ... για να μπορεσω να εχω μεσα μανιταρια ναι.. θα ηθελα ενα φωτιστικο led με 450 ευρω.Για ενα mixed reef υψηλων απαιτησεων φιλε μου και να φωτιστει ΣΩΣΤΑ και ΠΑΝΤΟΥ ηθελα φωτιστικο ανω των 1000+ ευρω... Και πιστεψε με εψαξα ολες τις μαρκες με το καθε μοντελο τους ξεχωριστα, ρωτησα και ξεπατωθηκα στο διαβασμα για το συγκεκριμενο θεμα.Αυτο που λες απλα δεν ισχυει..Κατα την ταπεινη μου αποψη ετσι? Ο καθενας πρατει οπως ο ιδιος νομιζει. :)

εγω που εχω τον υπεριωνα συμφωνω συμφωνω απολυτα

Link to comment
Share on other sites

Αν μου επιτρεπεται να μιλησω κι εγω λιγο.....Οτι πληρωσεις παιρνεις.

Με τις Τ5 δεν παιρνεις απλα χρωμα και μονο.Υπαρχουν κι εδω μεσα θεματα αφιερωμενα που μπορειτε να διαβασετε.

Βαγγελη για το ενυδρειο με τις διαστασεις που λες,ποιο φωτιστικο των 450 ευρω νομιζεις το καλυπτει;Για ενα κομματι μιλαω.Κανενα.Για μενα μονο ο Υπεριωνας.Που ειναι 400 βατ αν θυμαμαι καλα.

Με 6Χ39 Τ5 το καλυπτεις.

Που ειναι τωρα η οικονομια;

300 βατ ειναι και συμφωνω μαζι σου Στρατο

Link to comment
Share on other sites

εγω που εχω τον υπεριωνα συμφωνω συμφωνω απολυτα

Μη γελιομαστε... Ο υπεριωνας ειναι η κορυφη αυτη τη στιγμη... απο ολες τις αποψεις... ακομα και απο σχεση τιμης-αποδοσης.Το μελλον ομως θα δειξει αν και αυτο την βγαλει καθαρη!

Κανεις δεν μπορει να πει με 100% βεβαιοτητα οτι θα δουλευει οπως τωρα σε 4 χρονια απο τωρα.

Link to comment
Share on other sites

εγω που ειχα και το celio 1 στα 125 λιτρα το καλυπτε πληρως

Link to comment
Share on other sites

εγω που ειχα και το celio 1 στα 125 λιτρα το καλυπτε πληρως

αυτο ακριβως λεμε νικο....οτι το ταβανι του φωτιστικου αυτου ειναι τα 200 λιτρα αναλογα και τις διαστασεις τις γυαλας βεβαια.

προσωπικα δεν θα εδινα ποτε μα ποτε 450 ευρω για να φωτισω ενυδρειο 125 λιτρων!

125 λιτρα τα φωτιζεις με πολυ πολυ πολυ λιγοτερα χρηματα....

Link to comment
Share on other sites

Σαν τις Τ5 δεν εχει. Τελος.

Συμφωνώ ακράδαντα ζιο.....η τεχνολογία έχει να βελτιώσει πολλά για να κοντράρει τις Τ5 μακροχρόνια....ΑΤΙ και μόνο ΑΤΙ!

Link to comment
Share on other sites

αυτο ακριβως λεμε νικο....οτι το ταβανι του φωτιστικου αυτου ειναι τα 200 λιτρα αναλογα και τις διαστασεις τις γυαλας βεβαια.

προσωπικα δεν θα εδινα ποτε μα ποτε 450 ευρω για να φωτισω ενυδρειο 125 λιτρων!

125 λιτρα τα φωτιζεις με πολυ πολυ πολυ λιγοτερα χρηματα....

το ιδιο λεμε οτι για το συγκεκριμενο ενυδρειο θελει 3 σωστα?

Link to comment
Share on other sites

αν αναφερεσαι στο 1,20χ60χ60 που ανεφερε ο βαγγελης ναι γι'αυτο λεω οτι θελει 3 νικο :bigemo_harabe_net-64:

:bigemo_harabe_net-145: :bigemo_harabe_net-145: :bigemo_harabe_net-145: για αυτο

Link to comment
Share on other sites

επειδη η συζητηση παει να παρει μια πολυ ομορφη και επικοδομητικη μορφη και ειναι κριμα να χαθουν

οι αποψειςμας,αφου το συγκεκριμενο θεμα αφορα μονο σε ενα συγκεκριμενο φωτιστικο,θα σας παρακαλεσω θερμα

να κανουμε τον κοπο να γραψουμε τις αποψεις τις οποιες διατυπωσαμε εδω για τις τ5 και τα led και στο παρακατω θεμα

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=84709

ευχαριστω :bigemo_harabe_net-64:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...