Jump to content

Σκέψεις Για Nano...


ch_kyriakos

Recommended Posts

Καλημέρα θαλασσόφιλοι,

έχω λίγο καιρό που σκέφτομαι να ξεκινήσω την υλοποίηση ενός Nano και μια που χτες το βράδυ βρεθήκαμε με τον φίλο Akridas66 στη δουλειά και τα λέγαμε ήρθε μετά και αυτό το θέμα http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=50474 και με έκανε να το αποφασίσω και σιγά σιγά με το νέο έτος να ξεκινήσω να το φτιάχω. H αλήθεια έιναι πως συνέχεια ψάχνομαι, αλλά τι να κάνεις? Τρέλλα ειναι αυτή...!!!!!!

Οι λόγοι που θέλω Nano είναι λόγω έλλειψης χώρου από τη μία και λόγω χαμηλού κόστους από την άλλη.

Να πω πως από θαλασσινά ενυδρεία δεν έχω ιδέα στην πράξη, παρά μόνο ότι διαβάζω εδώ. Οπότε όπως καταλαβαίνετε θα υπάρξει ''πόλεμος'' ερωτήσεων από μένα για να βγει ένα σωστό και όμορφο αποτέλεσμα. Ελπίζω μέχρι να στηθεί να έχετε την όρεξη και την διάθεση για μετάδωση γνώσεων..!!!!! Δεν με πιέζει ο χρόνος καθόλου στο να το φτιάξω και θέλω να το κάνω σιγά σιγά, σωστά και πάνω απ'όλα να το απολαύσω από την αρχή του.

Αυτό που θέλω και σκέφτομαι είναι ένα ενυδρείο 60λίτρα εως 80λίτρα, όχι κύβος (μπορεί να γινει και DIY).

Θέλω να ακούσω τις γνώμες σας όσο αφορά τα υλικά για να γίνει και ένα μέσο κόστος στο περίπου πάντα.

P.S. Θέλω να μου πείτε επίσης αν σε αυτά τα λίτρα μπορεί να μπει Nemo (Amphiprion ocellaris) ή κάποιο παρόμοιο clown fish. Είναι request της γυναίκας μου, διαφορετικά με βλέπω στο δρόμο με το Nano αγκαλιά.. :chair: :chair: :chair:

Link to comment
Share on other sites

ολα γινονται ακριβως οπως το ειπες.το ενυδρειο ειναι μια μεγαλη απολαυση.

σιγα σιγα και με υπομονη θα πετυχεις πολυ καλο αποτελεσμα.νομιζω πως κλοουν μπορεις να βαλεις στα λιτρα που σκεφτεσαι.

καλη αρχη σου ευχομαι.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα φίλε

Έχεις διαβάσει τα υπομνήματα του θαλασσινού; Αν όχι, ξεκίνα από εκεί. Πρώτο βασικό ερώτημα για το ξεκίνημα είναι οι διαστάσεις του ενυδρείου. Για εμένα στα νανο ποιο όμορφοι είναι οι κύβοι. Σε περιορίζουν τα λίτρα, αλλά ότι γυάλα και να φτιάξεις πιστεύω πως πρέπει να φροντίσεις να είναι τουλάχιστον 40εκ. σε πλάτος. Προσπάθησε να δουλέψεις και με sump.

Link to comment
Share on other sites

Καλη αρχη, διαβασμα και υπομονη.

Αν βρεις την γυαλα της denerle απο αγγελια ειναι οτι πρεπει.

Αν το φτιαξεις εσυ καντο 40x40x45

Link to comment
Share on other sites

ολα γινονται ακριβως οπως το ειπες.το ενυδρειο ειναι μια μεγαλη απολαυση.

σιγα σιγα και με υπομονη θα πετυχεις πολυ καλο αποτελεσμα.νομιζω πως κλοουν μπορεις να βαλεις στα λιτρα που σκεφτεσαι.

καλη αρχη σου ευχομαι.

Ευχαριστώ Κώστα!!! Θα χρειαστώ πολλές συμβουλές για να γίνει όπως πρέπει.

Καλημέρα φίλε

Έχεις διαβάσει τα υπομνήματα του θαλασσινού; Αν όχι, ξεκίνα από εκεί. Πρώτο βασικό ερώτημα για το ξεκίνημα είναι οι διαστάσεις του ενυδρείου. Για εμένα στα νανο ποιο όμορφοι είναι οι κύβοι. Σε περιορίζουν τα λίτρα, αλλά ότι γυάλα και να φτιάξεις πιστεύω πως πρέπει να φροντίσεις να είναι τουλάχιστον 40εκ. σε πλάτος. Προσπάθησε να δουλέψεις και με sump.

Οι κύβοι δεν μου αρέσουν ιδιαίτερα οπτικά, οπότε δεν θα πάω προς τα εκεί. Όσο για διάβασμα... ούτε στο σχολείο τόσο πολύ..!!!

Καλη αρχη, διαβασμα και υπομονη.

Αν βρεις την γυαλα της denerle απο αγγελια ειναι οτι πρεπει.

Αν το φτιαξεις εσυ καντο 40x40x45

Σ'ευχαριστώ φίλε μου. Μάλλον θα πάω σε ένα 60x40x40 96lt μικτά που έχω βρει. Αν δεν κάτσει μάλλον θα πάω για diy.

Έγινε επεξεργασία - ch_kyriakos
Link to comment
Share on other sites

Βρε σαρδανάπαλε τι κανείς εδώ??? Τώρα το είδα το θεματακι σου….

Πάει χάλασες και εσύ… άντε καλή συνέχεια με τα αλάτια…. :P

Link to comment
Share on other sites

Βρε σαρδανάπαλε τι κανείς εδώ??? Τώρα το είδα το θεματακι σου….

Πάει χάλασες και εσύ… άντε καλή συνέχεια με τα αλάτια…. :P

Έτσι είναι η θάλασσα!!

Τους χαλάει όλους!!

:ph34r:

Link to comment
Share on other sites

Έτσι είναι η θάλασσα!!

Τους χαλάει όλους!!

:ph34r:

Σε ποιους αναφέρεσαι…. :rolleyes: :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Βρε σαρδανάπαλε τι κανείς εδώ??? Τώρα το είδα το θεματακι σου….

Πάει χάλασες και εσύ… άντε καλή συνέχεια με τα αλάτια…. :P

Θυμάσαι για ένα που λέγαμε στο τηλ. ότι θα το στήσουμε ένα ενυδρείο από την αρχή???? Να η ευκαιρία χαχαχαχαχαχαχα....!!!!!

Αν και κανονικά δεν θα έπρεπε να μιλάς γιατί κατρακύλησες πρώτος :P :P :P

Και όπως καταλαβαίνεις Νίκο θα έχουμε συνδιασκέψεις για να σε πρίζω..!!!!!!

Έγινε επεξεργασία - ch_kyriakos
Link to comment
Share on other sites

Έτσι είναι η θάλασσα!!

Τους χαλάει όλους!!

:ph34r:

Πες το ψέματα,αυτή η αναζήτηση για το κάτι παραπάνω πιστεύω πως είναι η μαγεία του χόμπυ μας!!!!

Link to comment
Share on other sites

Θυμάσαι για ένα που λέγαμε στο τηλ. ότι θα το στήσουμε ένα ενυδρείο από την αρχή???? Να η ευκαιρία χαχαχαχαχαχαχα....!!!!!

Αν και κανονικά δεν θα έπρεπε να μιλάς γιατί κατρακύλησες πρώτος :P :P :P

Και όπως καταλαβαίνεις Νίκο θα έχουμε συνδιασκέψεις για να σε πρίζω..!!!!!!

Είμαι αμαρτωλός…το ξέρω…

Καλή χρόνια φιλαράκι!

Link to comment
Share on other sites

Είμαι αμαρτωλός…το ξέρω…

Καλή χρόνια φιλαράκι!

Καλή χρονιά αμαρτωλέ φίλε μου...!!!!

Link to comment
Share on other sites

Έκοψες και το τσιγάρο???? Πάει, αυτό θα πει κατρακύλα…..

:hysterical: :hysterical: :hysterical:

Link to comment
Share on other sites

Xaxaxaxaxa κατρακύλα δε λες τίποτα!!είχα πει με την αλλαγή του χρόνου να το κόψω!!! Το παλευω με ενα ηλ τσιγάρο αλλά θα δείξει..!!!! Μια το nano μια το τσιγάρο, ελπίζω να σταματήσει κάπου εδώ χαχαχαχαχα!!!

Link to comment
Share on other sites

Καλά κάνεις και προσπαθείς να το κόψεις, για την υγεία σου πάνω απολα…

Μα που στον κόρακα είναι ο αναπτήρας μου….

Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου καλη αρχη να εχεις ευχομαι!

Μην ακους τον εμπενο.. αυτος χαλαει την πιατσα.. :bigemo_harabe_net-134:

ασε καλα εκανες κ το εκοψες... θα νιωσεις αλλος ανθρωπος σε λιγες μερες!

Link to comment
Share on other sites

Έμπαινε Κυριακο εδω μεσα ολοι ειναι μανουλες στο θαλασσινο(καλα και στο γλυκο,αλλα στο αλατι ειναι ενα κλικ παραπανω)...και οτι μπορω και εγω μου λες :-)

Υγ:πώς πάνε τα φυτά;;ντρεπόμουν να σε πάρω μην ενοχλήσω....

Έγινε επεξεργασία - Akridas66
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...